Κάλαντα.Έθιμο η παιδικός τζόγος?

εμας σημερα παντως κατι παιδακια στο γραφειο μας κοψαν και handmade αποδειξη μετα:lol:

στηριζω καλαντα, εβγαλα μικρος καλα λεφτα απο κει και μαλιστα μερος τους ειχε επενδυθει για αγορα Game Gear- best console ever- οπωτε συγκινηση και νοσταλγια :’) + το True Lies σε κασσετα μεταχειρησμενο απο Αθηναικη Αγορα στο Ηρακλειο \m/

Κάλαντα ρε!!:metal:
Φυσικά και στηρίζω…μόνος ή το πολύ με άλλον έναν(πού πάτε ρε 4-5 άτομα μαζί πόσα θα σας δώσουν?)
Καθαρά μόνο για τα φράγκα!
Βέβαια τώρα που τα ζω από την ανάποδη δεν είμαι και πολύ φαν…αν είμαι μόνος σπίτι δεν παίζει να σηκωθώ να ανοίξω την πόρτα και αν το κάνω θα τους δώσω κάνα ψιλό για να μην τα πουν

[SPOILER]Θυμάμαι μια χρονιά αφού είπα ότι είπα το πρωί το απόγευμα έλιωνα σε ένα net cafe(C.S 1.5) και κάθε φορά που μου τελείωνε ο χρόνος έκανα μια βόλτα στις γύρω πολυκατοικίας για να παίξω καμιά ώρα παραπάνω:lol:[/SPOILER]

#-o
Την περαίωση φοβήθηκαν!

Εγώ ως μεταγενέστερος πήρα ps2:p

Στην Αθήνα καθαρά για τα λεφτά…σε κάποια χωριά μπορεί να γίνεται και για το έθιμο!

ΝΑ ΠΑΝΕ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ ΤΑ ΤΣΟΓΛΑΝΙΑ ΠΟΥ ΒΑΡΑΝΕ 8 Η ΩΡΑ ΤΟ ΚΟΥΔΟΥΝΙ

απάντηση σε ένα παλιό ποστ:

ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΚΑΝΑ ΣΗΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΙΘΑΡΑ ΜΟΥ!

με ξύπνησαν από τις 9 τα βλαμμένα :lightsabre:

αφιερωμένο

αφού και συ παιδί είσαι.:wink:

Τα πρώτα μου cd τα είχα αγοράσει με λεφτά καλάντων! Κάλαντα, καταμέτρηση και μετά βουρ Μετρόπολις!
Με τσατίζουν μόνο κάτι βλαμμένα που αν τα αφήσεις να τραγουδήσουν λίγο παραπάνω, αποκαλύπτεται ότι ξέρουν μόνο την πρώτη στροφή. Στα χρόνια μου κάναμε υπερπαραγωγή με τρίγωνο/φλογέρα και τουλάχιστον 2 μέρες πρόβες.

Κατα τ’άλλα, όταν με ξυπνάνε συντάσσομαι με πατάτα και επαυξάνω.

Στα μεταλλοπαιδάκια δίνω παραπάνω λεφτά πάντως:roll:

μικρός στο μάτι μεγάλος στο κρεβάτι

δεν εχω δει τα προηγουμενα ποστ αλλα αν μπορουσα θα ελεγα και εγω τα καλαντα να μαζευα ενα 200-300ε ,δεν θα με χαλαγε :stuck_out_tongue:

Η μόνη φορά που έβγαλα τόσα ήταν όταν ήμουν 5 χρονών και είπαμε με τη φίλη μου τα κάλαντα πρώτα σε όλους τους συγγενείς μας και μετά μας πήγε η μαμά μου σε όλες τις κλινικές του νοσοκομείου που δουλεύει (όπου υποπτεύομαι πως στεκόταν πίσω μας και αγριοκοίταζε/ εκβίαζε τους συναδελφους).

Τις υπόλοιπες χρονιές, όλο κάτι 20αράκια κέρματα από τη γειτονιά…

δεν ξερω που μενεις εσυ αλλα εμεις εδω επαρχεια γυρνουσαμε σχεδον ολη την πολη μονοι μας πολλες ωρες και συνολο με τις 3 φορες που λεγαμε τα καλαντα τοσο βγαζαμε :smiley:

ωραιες στιγμες :roll:

Ταβουπουμουμέσαμηχέσω:evil:

χαχαχαχχα:lol::lol::lol: