Κάλαντα.Έθιμο η παιδικός τζόγος?

Τα κάλαντα είναι έθιμο εξ’ ορισμού γιατί είναι μια συνήθεια ενός τόπου.

Και τα κάλαντα δεν είναι τζόγος εξ’ ορισμού γιατί αυτοί που τα λένε δε ρισκάρουν κάτι.

Άκυρο ερώτημα λοιπόν.

Προσωπικα τα βρισκω πολυ ομορφα…Καταλαβαινεις χριστουγεννα οπως και να το κανουμε,Θα μου πειτε 7 η ωρα που χτυπαν τα κουδουνια τι χριστουγεννα καταλαβαινεις αλλα δεν πειραζει μωρε…Φαση εχει…!:smiley:

Κάλαντα. Έθιμο ή παιδική πορνεία.

Νίκος κάλαντας.

2 μαλακίες που ήθελα να τις γράψω στο παπαρδελοθρεντ.

μη μου χαλας το θρεντ

Στο ομορφαινει με LSD εννοιες…

δεν ειδα πουθενα λσδ

Που να το δεις…αφου το εφαγε ολο ο bacillus!

σωστα.

Το ποστ μου είναι πραγματικό στολίδι για το ανούσιο θρεντ σου.

γιατι κραζεις τα τοπικ του παπαρδελα ρε σι?
φτιαξε ενα τωρα να σε δουμε και εσενα!

Έφτιαξα και γω μωρέ. Αλλά γέρασα πια…

που ειναι???

Ψάξε.

πολλοι το βλεπουν σαν ευκαιρια να μαζεψουν φραγκα.ισως και εγω καποια στιγμη που πηγα να τα πω,ισως σκεφτηκα ετσι.αλλα οσο μεγαλωνω,πηγαινω επειδη το γουσταρα πραγματικα,γουσταρω την παρεα,το χαβαλε,τη διασκεδαση(και ισως και τον τζιρο).τελος παντων,ειναι ενα απο τα λιγα ωραια και διασκεδαστικα εθιμα που εχουμε και δεν βρισκω τον λογο να εξαφανιστουν,ουτε πιστευω οτι τα παιδια(τα μικρα τουλαχιστον),το σκεφτονται σαν τζογο.:wink:

η εννοια του τζογου στην ερωτηση ειναι συμβολικη ρε.μη το συγκρινετε με ζαρια ξερω γω

κατάρα στα καλαντα που μετα απο ξενυχτι πρεπει απτις 8 το πρωι να ακους ντριιιιν ντριιιιιν…πρεπει να κυκλοφορει φημη οτι οσες περισσοτερες φορες πατησεις το κουδουνι συνεχομενα τοσο μεγαλωνει το πουλι σου ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΣΤΑΜΑΤΑΝΕ ΤΑ ΚΑΡΝΑΒΑΛΙΑ

ΜΕ ΑΓΑΠΗ

Μήπως να πάμε κι εμείς να πούμε τα κάλαντα μπας και μαζέψουμε κανα φράγκο για συναυλίες; Ακούω κάθε χρόνο ότι τα παιδάκια κάνουν γερές μπάζες.

EIMAI 13 MAΖΕΨΑ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ SAXON;HELLOWEEN, KAI CD TA ΠΑ ΜΕ ΚΙΘΑΡΑ ΚΑΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΜΕ ΣΑΞΩΦΩΝΟ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΣΑΜΑΡΙΣΑΜΕ…!

πω! τσάμι εισαι! :wink:

Papantera, τσάμι δε λες τίποτα! Οργανώσου κι εσύ να τα πεις…αλλά τα κάλαντα της Πρωτοχρονιάς γιατί τα σημερινά πάει, μας τελείωσαν :stuck_out_tongue: