Όταν γινετε γονεις

Ποιο δισκο θα βαλετε να ακουσει το παιδι σας οταν αρχισει να μιλαει και να καταλαβαινει μερικα πραγματα…;Ποιο συκροτημα θα του γνωρισετε πρωτο και για ποιο λογο…;Περιμενω απαντησεις μελλοντικοι γονεις…!

Savatage-gutter ballet…γιατι αυτο ακουσα εγω και εγινα και γαμω.

το led zeppelin I είναι καλό για αρχή…

Γουτσου θρεντ :stuck_out_tongue:
Εγω ΑΝ ποτε κανω παιδια, θα τους βαζω να ακουνε:

  • ηλικια 0-2 το νανουρισμα της Σοσοκας http://www.youtube.com/watch?v=J-FyqoGFNwM

  • ηλικια 2-10 beatles (πρωτο πρωτο θα ταιριαζε καλυτερα ο δισκος yellow submarine που ειναι ετσι κι αλλιως ειδικα για παιδακια)

  • ηλικια 10-12 sabbath,maiden,metallica

ε και μετα ολοκληρο γομαρι θα ειναι…ας αποφασισει μονο του.Ετσι ομως και μου το γυρισει στα σκυλαδικα, θα το αποκληρωσω :stuck_out_tongue:

queen - a night at the opera

Jimi Hendrix Experience - Are You Experienced ?

first things first . δν μαθαίνεις να μετράς από το 20 . :slight_smile:

Εγω μαλλον θα του εβαζα το tommy απο the who…

Beatles,Hendrix,Neil Young,Iron Maiden.
Ήδη φαντάζομαι τον μικρό να φοράει την μπλούζα Killers που θα του φτάνει ως τα γόνατα και το μαλλί να του κρύβει τα μάτια.:lol:

θα ξεκινησω οπωσδηποτε με rainbow long live rock n roll για να γνωρισει και τον dio
και το rocka rolla απο priest

Το παιδί μου θα γαλουχηθεί με Motorhead, Black Sabbath και ψυχεδελικό ροκ. Πρέπει να έχει τις σωστές βάσεις όταν θα μεγαλώσει και θα ψάχνει τη μουσική μόνο του.

Eγω θα του εβαζα να πρωτοακουσει κατι σε Rory Gallagher, Hendrix, Sabbath, Maiden:D

BLIND GUARDIAN!

Γιατί είναι το πιο “παραμυθένιο” συγκρότημα που μπορώ να φανταστώ. Σε όλα τα παιδιά αρέσουν τα παραμύθια με δράκους και τα σχετικά, νομίζω πως οι guardian ταιριάζουν γάντι σε αυτήν την ηλικία.
Αμέσως επόμενο “παιδικό” άκουσμα, ICED EARTH. Κι αυτοί παραμυθάκι είναι. Εύκολοι, γρήγοροι, υπερκινητικοί, χαρούμενοι, μία ομορφιά.
Και παρόλο που δεν έγκρίνω, πιστεύω πως ιδιαίτερα ταιριαστά για την εφηβεία είναι τα -core. Εύκολο άκουσμα, μέσα στην ενέργεια, ό,τι πρέπει για άτομα με πλεόνασμα τεστοστερόνης και λοιπών ορμονών.

Χαλαρα η τριαδα Anathema-Paradise Lost-My Dying Bride!!

Γερες βασεις :stuck_out_tongue:

The Ruins Of Beverast προφανώς.

My Dying Bride στα παιδια σου ωρε? Βαλε και Katatonia και βαζουμε στοιχηματα σε τι ηλικια θα γινουν μανιοκαταθληπτικα :lol:

Ναι στα 12 θα κλαιει μονο του στην ακρη του προαυλιου κ στα 20 θα πεσει στα ναρκωτικα…

  • Οτιδήποτε απο Kate & Anna McGarrigle, Marvin Gaye, Johnny Cash.
  • Dark side of the moon απο Pink Floyd.
  • A night at the opera απο Queen

Αγγλελούδι θα βγεί ακούγοντας τα αυτά :stuck_out_tongue:

Το '‘Nevermind’, ρε. Σε όλους πιάνει.

Black Sabbath-Black Sabbath…για να καταλαβει απο που ξεκινησαν ολα…

ξενακη