Νέο τεύχος Αστερίξ!

Αναρωτιέμαι πως κανείς εδώ μέσα δεν ασχολήθηκε με το νέο, και πιθανότατα τελευταίο, τεύχος του Αστερίξ… Για όσους δεν το πήραν έχω να πω ότι είναι μακράν το χειρότερο της σειράς, χωρίς καθόλου χιούμορ και μάλιστα με πολύ λίγη δράση απ’τους ίδιους τους Γαλάτες…

Πείτε αν σας άρεσε και πείτε ποιά θεωρείτε τα κορυφαία της σειράς…

ΥΓ : Για όσους αναρωτιούνται, τελικά ο Αστερίξ ΔΕΝ πεθαίνει… Έχω την εντύπωση ότι η συγκεκριμένη φήμη κυκλοφόρησε για να πουλήσει περισσότερο το τεύχος…

Χμου παίζει να μην είναι τελευταίο. Ένιγουέι το πήρα σχεδόν αμέσως αφού κυκλοφόρησε, και θα συμφωνήσω με τον montecristo. Πάτος.

Πάτος; Δεν θα το έλεγα? υπάρχει και πιο χαμηλά? 8)

Το επόμενο τεύχος θα έχει μηχανή του χρόνου και θα διακτινιστούν στο 2005 για να σωθούν από τους τρελούς Ρωμαίους;
:?

O Αστεριξ και οι νορβηγοι- best of the best!!
Κορυφη 8)

sorry αλλά ποιο ονομάζετε “νέο”? το 31ο ή το 32ο?

Γεγονός είναι ότι μετά τον θάνατο του μοναδικού Gosciny ο uderzo απλά σχεδίαζε! Έχει μεν μερικά καλά αλλά τπτ δε συγκρίνεται με τον καλύτερο συγγραφέα παιδικών βιβλίων!!! 30 χρόνια τώρα γαμ(λογοκρισία) το όνομά του περιοδικού ο uderzo! Ας σταματήσει επιτέλους!!! Βέβαια υπάρχει και η καλή πλευρά: ουδέποτε τα σχέδια δεν ήταν τόσο καλά…όμως οι ιστορίες είναι δέκα φορές χειρότερες από το “μεταξύ ρόδου και ξίφους”(ορόσημο μαλακ(λογοκρισία)) Θέλω να πιστεύω ότι χειρότερο της “Λατραβιάτα” δε μπορεί να βγει, ο τύπος χειρίζεται τα ερωτικά θέματα με μοναδική αδεξιότητα και ανοησία! Ενώ ο Gosciny ουδέποτε τα ανέφερε! Δεν κάνεις ρομάντζο γμτο…Παιδική ιστορία φτιάχνεις!!!

Τεσπά, τα σκέφτομαι και εκνευρίζομαι :evil: greenhloyd το “Διχονοια” είναι το καλύτερο :twisted:

Και “ο αγωνας των αρχηγων” ειναι φοβερος :twisted:

Έχει όντως κυκλοφορήσει νέο τεύχος?Και πως λέγεται?
Βασικά και γω δεν περιμένω να διαβάσω κάτι καλό αφού η γαλέρα και η λατραβιάτα ήταν πολύ χειρότερα από οποιοδήποτε άλλο του Uderzo τα οποία και αυτά ήταν από μέτρια έως κακά.Απλά θέλω να δω πόσο πάτο μπορεί πλέον να πιάσει η έμπνευση.Κρίμα…

Διχόνοια rules!!
Eπίσης αν μπορώ να ξεχωρίσω κάποια άλλα αυτα είναι η ασπίδα της αρβέρνης,ο αστερίξ στη Βρετανία και ο αστερίξ στην κορσική.

Κορσική :*

Βέβαια!!

O Asterix λεγεωνάριος είναι όλα τα λεφτά !!!

Επαναφερω αυτο το τοπικ.

Μου αρεσει πολυ ο Αστεριξ και εχω τα περισσοτερα τευχη. Μετα το θανατο του Γκοσινυ υπηρξε κατακορυφη πτωση. Η Γαλερα του Οβελιξ ηταν πατατα και τα δυο τελευταια δεν εχω μπει καν στον κοπο να τα διαβασω και ουτε θελω.

Αγαπημενα:
1.Ο Αστεριξ Λεγαιωναριος
2.η Διχονοια
3.ο Μαντης
4.ο Γυρος της Γαλατιας
5.ο Αστεριξ στους Βελγους

Mεγαλη αγαπη ο Αστεριξ…Με Αστεριξ και Λουκι Λουκ μεγαλωσα!
Πρεπει να τα ειχα ολα απο Αστεριξ κ να μου ελειπαν 4-5 απο Λουκι Λουκ.Αλλα τωρα δεν ξερω που ειναι(παιζει και να τα πεταξε η μανα μου)…

Αγαπημενα Ο Αστεριξ στη Βρετανια(τρελο γελιο ο Οβελιξ σε αυτο το τευχος ειδικα),οι Νορβηγοι και Διχονοια

Έχω εφάμιλλη τρέλα με τους Irons.
Eννοείται τα έχω όλα και από τα 2 κόμιξ.

Δεν καταλαβαίνω γτ δεν άρεσε "Η Γαλερα του Οβελιξ " που είναι πολύ ωραίο, σε αντίθεση με το “Και ο ουρανός έπεσε στο κεφάλι τους” που είναι η μεγαλύτερη απογοήτευση (sad but true).

Aπό Λούκυ Λουκ τώρα οι απογοητεύσεις ήταν δυστυχώς τα “Παντρεύεται ο Λούκυ;”, “Ο Μακ στους ινδιάνους” (μακράν…), “?Ενας σεϊχης στο Φαρ-Oυέστ”.

Kαλα τα τελευταια Λουκι Λουκ οντως ηταν μουφες…
Το ο Αστεριξ κ η Γαλερα δεν το πολυθυμαμαι,αλλα δεν νομιζω να υπαρχει καποιο που να μη μου αρεσε!

αυτα τα κομιξ ειναι σαν το κλασσικο heavy metal: όσο πιο παλιο, τόσο πιο καλό… 8) :lol: :lol: :lol:

+1

+1[/quote]

+1.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000!!!

Ο πατέρας έκανε συλλογή από Λούκυ Λουκ κ Αστερίξ. Τώρα τελευταία έχει κολλήσει και με Κορτο Μαλτεζε. Σαν μικρό παιδί κι αυτός… :slight_smile: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:
Έχω κι εγώ μεγάλη τρέλα, κυρίως με τον Αστερίξ. Στον Λούκυ Λουκ με νευρίαζε η απίστευτη ευστοχία του και η ανεξήγητη μανία του με τους Ντάλτον. :? :? :?
Τώρα τελευταία ξεκοκάλισα και όσα Τεντέν βρήκα σε κάτι κούτες μαζί με τα υπόλοιπα κόμικς.

Όντως το “ο Αστερίξ στους Βέλγους” τα σπάει. Και το “ο Αστερίξ και η ασπίδα της Αρβέρνης” είναι όλα τα λεφτά!!! Αλλά η μεγαλύτερη πα***ρια από Αστερίξ που έχω διαβάσει ήταν “ο Αστερίξ ο Γαλάτης”. Όλοι οι ήρωες είχαν εντελώς διαφορετικές φάτσες.
Αυτό που γουστάρω περισσότερο όμως είναι τα ονόματα των Ρωμαίων! :smiley: :smiley: :smiley: :smiley:

ΙΙΙΙΙΙΙ, στην πυρά αμέσως!!! :twisted:

Γιατί ρε??? Αφού ήταν άθλιο! Ολων οι φάτσες είχαν απίστευτα βαριεστημένο ύφος! Είχαν αλλάξει τα πάντα! Τον Αστερίξ, τον Οβελίξ, τον Πανοραμίξ, τον Κακοφωνίξ… Το στόρυ δν το θυμάμαι αλλά αυτά το κατακρεούργημα μου έμεινε! :evil: :evil:

Βρε συ αυτό είναι που λέμε πρώιμο heavy metal! :wink: