Νέο τεύχος Αστερίξ!

Ουυυυυυυυυυυυυυυυυφφφφφφφφφφφ… Θα το ξαναδιαβάσω και θα σου πω, οκ?! Και θα προσπαθήσω να μην πολυκοιτάω τις εικόνες… :roll:

Το “Αστεριξ ο Γαλατης” ηταν το πρωτο Αστεριξ που βγηκε για αυτο ειναι ετσι, μετα εγιναν αλλαγες!!! Για πρωτο τευχος της σειρας ειναι και αυτο πολυ καλο και μας βαζει μεσα στον κοσμο του Ατσεριξ και των υπολειπων γαλατων!!!

Ξεθαβω…

Ο Αστεριξ τρελη λατρεια!

Αγαπημενα:

Η Ασπιδα Της Αρβερνης
Ο Αστεριξ Και Οι Νορμανδοι
Ο Αστεριξ Στους Νορμανδους
Ο Αγωνας Των Αρχηγων
Ο Γυρος Της Γαλατιας

Επισης φοβερη η ταινια με τους 12 Αθλους. Ακομα θεωρω καλα και τα τευχη που εκανε μονος του ο Uderzo μεχρι και τη Χαλαλιμα, αλλα ακολουθησε η μετρια Γαλερα, η αθλια Λατραβιατα και το ανεκδιηγητο τελευταιο τευχος!! #-o #-o

Για το καλο ολων μας ελπιζω να μην υπαρξει επομενο…

Χαλαρά το καλύτερο κόμιξ ever… Έχω διαβάσει περίπου τα μισά, μάλλον παραπάνω… Είναι απλά τέλεια

Εμενα μο αρεσει το “Ο Αsterix στην Ισπανια”.Δεν εχω ασχολιθει πολυ με Asterix αλλα ειμαι πωρωμενος με ΛΟΥΚΙ ΛΟΥΚ! 8)

Εμενα παντως με αρεσαν η Λατραβιατα και η Γαλερα. Το τελευταιο ειναι πολυ για τον πεο, καλυτερα να μην ειχε βγει ποτε.

Απο κομιξ τα σπαει ο Τεντεν. :bow2:

Συμφωνω αν και το τελευταιο δεν μπηκα καν στον κοπο να το διαβασω, δεν περιμενω τιποτε πλεον, καιρος ειναι κυριε Uderzo να παρετε συνταξη μην ξεφτυλιζετε το μυθο αλλο.

Μου τη σπαει, αυτο και το Λουκυ Λουκ… Ποτε δεν μπορουσα να τα διαβασω…

:-s
Εισαι μεθυσμενος αυτη τη στιγμη και τα λες αυτα.
Οκ σε καταλαβαινω…Κακο πραμα το πιοτο.

Οντως!!! Λουκι Λουκ και τα μυαλα στα καγκελα ρεεε!!!

Το Λουκι Λουκ ειναι θεικο. Το Αστεριξ και ολα τα υπολοιπα της συνομοταξιας αυτης ειναι αθλια.:stuck_out_tongue:

Tι γινεται ρε ειστε μαζεμενοι σε κανα νετ καφει και τα πινετε παρεα?

Οχι, πεσαμε μικροι στο καζανι.

Χιχιχι.
Καλο.
Κατα τ’αλλα δεν σ’αρεσει ο Αστεριξ ε?
Αρης σουρα και μαστουρα.

Ειμαι πολεμιος οσων δεν γουσταρουν Αστεριξ και τον κακοχαρακτηριζουν… θα δειτε ολοι σας τι θα παθετε :lightsabre: :lightsabre: :lightsabre:

Μετρημενα τα λογια σας για τον Λουκ γιατι πυροβολει πιο γρηγορα και απο τη σκια του! :lightsabre:
(Ααααχ,παντα ηθελα να το βαλω αυτο το smilie)

Δεν είναι απλά ένα κόμικ, είναι ΘΡΗΣΚΕΙΑ.

Απλά.

To Λουκι Λουκ είναι απλά μέτριο και δεν παίζει καμμία απολύτως σύγκριση με τον ΚΟΡΥΦΑΙΟ Αστερίξ :bow2:

Καταρχην επειδη ειμαι φανατικος συλλεκτης και εχω ολα τα αστεριξ σε πρωτη εκδοση απο μαμουθκομιξ καθως επισης και ολες τις ταινιες κινουμενων σχεδιων τις 5 στα Γαλλικα και τις αλλες τρεις στην παλια ελληνικη μεταγλωττιση του 80 καθως εχω δει και τις 3 ταινιες με τον Ντεπαρτιε νομιζω οτι οφειλω να καταθεσω τη γνωμη μου…

Πρωτον δεν τιθεται συγκριση μεταξυ Αστεριξ και Λουκι Λουκ, respect και στα δυο εξισου, ο Goscinny ηταν τεραστιο μυαλο αν και εφυγε νωρις καταφερε να αφησει μια ανεκτιμητη κληρονομια στους 3 σκιτσογραφους

Δευτερον, οταν μιλαμε για φολα εννοουμε το τευχος που τους πεφτει ο ουρανος στο κεφαλι που εμφανιζεται ο Μικι Μαους και εξωγηινοι, κατι που δεν κολλαει με τη νοοτροπια του Αστεριξ, απλα μαλλον ο Uderzo εχει παραγερασει…
Αλλη φολα ηταν και η τριτη ταινια με τον Ντεπαρτιε… το μονο που αξιζε εκει ηταν ο Ντελον. Ολο το αλλο ηταν υπερβολη και μαλιστα αν και ο τιτλος “ολυμπιακοι αγωνες” μιλουσε για Ελλαδα, μονο Ελλαδα δεν ειδαμε…

και Τριτον, το τελευταιο Αστεριξ ηταν μαλλον μια ανασκοπηση στην κοινη δουλεια του Goscinny και του Uderzo για το υπουργειο τουρισμου της Γαλλιας και δεν αποτελει τευχος οπως π.χ. ο Αστεριξ και χυτρα

Ασχετο, αλλα να ρωτησω τους λοιπους δυσαρεστημενους αναγνωστες: Τελικα, πως γινεται ο Αστεριξ και ο Οβελιξ στο “Πως ο Οβελιξ επεσε στη χυτρα οταν ηταν μικρος” και στην “χρυση βιβλο” να εχουν μαζι γενεθλια και στο “Οβελιξ και Σια” να εχει μονο ο Οβελιξ; κουλο δεν ειναι;

Το να απαξιωνουμε ομως τον Uderzo μετα τον Goscinny πιστευω πως ειναι αδικο ρε παιδια, εχει βγαλει κι αυτος ιστοριες, οπως πχ την κορυφαια “Η οδυσσεια του Αστεριξ” και αλλες οπως “Η μεγαλη Ταφρος” που ειχε σαφη παραπομπη στο τειχος του Βερολινου η το “Αστεριξ και η Χαλαλιμα”… το ζητημα ειναι οτι ο Αστεριξ εχει γινει pop ειδωλο και εχει χασει την επαφη του με την ιστορια οπως στις προηγουμενες παλιες καλες περιπετειες του…

Ευχαριστω για την προσοχη σας:)