Νέο τεύχος Αστερίξ!

Όντως ο Ουντερζο μόνος του έβγαλε και μερικά καλά. “Ο γιός του Αστερίξ”, “Ο Αστερίξ και η Χαλαλίμα”, “Ρόδο και ξίφος”, “Ο Αστερίξ και η τάφρος” μόνο κακά δεν είναι. “Η γαλέρα του Οβελίξ” είναι από τα πιο αδιάφορα όλη της σειράς όμως, το άλλο με την Λατριαβάτα με ξενέρωσε και μόνο που είδα πως Αστερίξ και Οβελίξ έχουν μαζί γεννέθλια (στο Οβελίξ και Σια ο Οβελίξ τα έχει μόνος του). Δηλαδή είναι σαν να απαξιώνει ο ίδιος ο Ουντερζο το έργο του. Το τελευταίο με τους εξωγήινους είναι σαφώς κατώτερο από τα άλλα όμως νομίζω ότι ο Ουντερζό στην πραγματικότητα ήθελε να γραψει ένα τευχος διαφορετικό από όλα τα άλλα που να σατιρίζει περισσότερο την επικαιρότητα. Δεν είναι ο Αστερίξ που αγαπήσαμε, το στιλ είναι εντελώς διαφορετικό αλλά δεν με χάλασε και τόσο άσχημα.

Δεν είμαι φαν της πρώιμης εποχής, από την άποψη ότι η μεσαία περίοδος ήτανπιο ώριμη. Γουστάρω ατελείωτα:
Ασπίδα της Αρβέρνης,
Οι δάφνες του Καίσαρα
(σωποδήποτε, το πρώτο που διάβασα πριν καμιά εικοσαριά και κάτι χρόνια)
Ο γιος του Αστερίξ (κλαίω ακόμα και τώρα από τα γέλια, στο σκηνικό με τον Οβελίξ να περιμένει να κατεβάσει γάλα η αγελάδα και γενικά από το τι τράβηξε η δύσμοιρη)
Οβελίξ και Σία (και έχουμε και εποχές κρίσης-λέτε να φτιάχνουμε μενίρ;)
Βρεττανούς, Βέλγους, Ισπανούς (νταξ, μεγάλη πλάκα)
και άλλα πολλά,βεβαίως, βεβαίως
Από τα τελευταία η Γαλέρα δεν μου φάνηκε κακή, τα άλλα δύο (Λατραβιάτα και εξωγήινοι, άθλια)

Το “και έπεσε ο ουρανός στο κεφάλι” με τους εξωγηίνους καθαρά για συναισθηματικούς λόγους δε θα το θάψω καθώς μου αρέσει λιγότερο από τα υπόλοιπα. Και ας δεκτούμε ότι ο Μίκυ εμφανίζεται για λίγο ως ένας φόρος τιμής στον αποθανόντα Disney, ή ότι οι κακοί ήταν ένας αναγραμματισμός το ονόματος του George W. Bush ως αντίδραση στην πολιτική των ΗΠΑ… το στόρι όμως ήταν μούφα. Και όπως πολύ σωστά επισήμανε ένας νέος φίλος πιο πριν, τα μηνύματα και οι παραπομπές σε ζητήματα της εποχής είναι πολλά και εγώ τα γουστάρω πολύ να υπάρχουν.
Εδώ και 1-2 χρόνια συμπλήρωσα όλα τα τεύχη καθώς δεν έβρισκα το “Αστερίξ Λεγεωνάριος”. Το 1ο που αγόρασα ήταν ο “Μάντης”, στην αρχές 90s έκδοση με διαφορετικό εξώφυλλο και νομίζω δραχμαί 150. Και τα κρατάω ευλαβικά και πόλεμος να πέσει αυτά δε τα πουλάω με τίποτα.
Αγαπημένα; Δύσκολο αλλά τα Αστερίξ και Γότθοι,Αγώνας των αρχηγών,Αστερίξ και οι Νορμανδοί,Η διχόνοια,Ο Αστερίξ στους Ελβετούς,…σταματώ γιατί θα πώ το 80% όλων των τευχών.

EDΙΤ: Η Μαμουθοκόμιξ η εταιρία στην Ελλάδα που εκτός από Αστερίξ,Λουκι Λουκ,Τεν Τεν έχει και αλλα 50 ανάλογους χαρακτήρας εδρεύει στην Σόλωνος στην Αθήνα,είχα επικοινωνία μαζί τους παλιότερα και μου ανέφεραν ότι υπάρχει αποθήκη που μπορείτε να αγοράσετε ότι σας λείπει εφόσον το έχει βεβαίως! xexe μουχαχαα

Ακομα δεν το εχω διαβασει, ενω το ειχα παρει κατευθειαν, αλλα κρατιεμαι να το διαβασω πριν παω Γαλλια, για να εχω να περιμενω κατι καινουριο, γιατι τα παλια τα εχω λιωσει…

Γαλλία; Φαντάζομαι έχεις πάει στο πάρκο του Αστερίξ, ε; :wink:

Θα παω Γαλλια, τον Ιουνιο και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι θα παω στο παρκο του Αστεριξ…