Ντουέτα!

Πως είναι δυνατόν να μην έχει γίνει ούτε μία αναφορά σε αυτό το ανατριχιαστικό κομμάτι?

Kristin Hersh - “Your Ghost” (featuring Michael Stipe)

Κατα τα άλλα το θεικό where the wild roses grow είναι σίγουρα η καλύτερη στιγμή της Κylie και ίσως και του Cave. (Just kidding, απλά δεν τον πάω και ιδιαίτερα)

Σιγά η καλύτερη στιγμή της Kylie είναι εύκολα το can’t get you out of my head!

ozzy lita ανετα

Nick Cave, Kylie Minogue - Where the wild roses grow

Nick Cave, PJ harvey - Henry Lee

Τhom Yorke, PJ harvey - This mess we
re in

Josh Homme, PJ harvey - Crawl Home

(lol, τα 3/4 είναι με PJ Harvey)

Aπό ελληνικά φυσικά το:

Nικόλας Άσιμος, Χάρης Αλεξίου - Το παπάκι

ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΙΟΜΑΣΤΕ:

Τρύπες και Ανέζα Παπαδοπούλου - Αυτό που οι σκύλοι βαφτίσαν αγάπη ρε άμπαλοι!!!

Και εγώ αυτό αναρωτιόμουν…
Έπος!!!:smiley:

Να προσθέσω αυτό :
The Walkabouts - The Lights Will Stay On

και μου αρέσει και το Candy του Iggy με την Kate Pierson

Anathema-Parisienne Moonlight (Danny Cavanagh & Lee Douglas)
Moonspell-Scorpion Flower (Fernando Ribeiro & Anneke van Giersbergen)
Kamelot-The Haunting (Roy Khan & Simone Simons)
Within Temptation-What Have You Done (Sharon den Adel & Keith Caputo)
Eros Ramazzotti &Tina Turner-Cose Della Vita
και
Metallica-The Memory Remains (James Hetfield & Marianne Faithfull)

το τελευταίο δεν είναι ακριβώς ντουέτο, αλλά νομίζω ότι ανήκει σε αυτό το thread :stuck_out_tongue:επίσης κάποια τα έχουν γράψει και άλλοι, αλλά είναι κομματάρες και δεν μπορούσα να μην τις γράψω

Είπατε τα περισσότερα. Oι δικές μου προσθήκες θα είναι:

-Μια ανατριχιαστική στιγμή που είχαμε την τύχη να βιώσουμε σε ένα τρομαχτικά όμορφο live:

Η ρετρό μαγεία της φωνής της Ingjerd Kolstad ενώνεται με το παγωμένο κρύσταλλο της φωνής των IN THE WOODS Jan Kenneth “Transit” Transeth στο Sing Your Song

-Η καλύτερη χεβυ μέταλ μπάντα των 00s σε μια από τις φοβερότερες στιγμές της:

Η εξωγήινη χροιά ενός τεράστιου τραγουδιστή, του Mike Scalzi, μαζί με την Sigrid Sheie στο The Locust Years.

-Το επόμενο είναι μόνο τύποις ντουέτο, αλλά θα το βάλω εδώ γιατί μόνο 2 βασικοί τραγουδιστές συμμετέχουν σε αυτό το κομμάτι -σε αντίθεση με τα άλλα του δίσκου- οπότε γιατί όχι;

Ο τεράστιος Mike Baker (rest his soul) ως ο κακός πατέρας του πρωταγωνιστή του concept του καλύτερου δίσκου που έγραψε ο Lucassen και ο αγαπημένος μας geek Devin Townsend να στριγγλίζει στο τέλος.

-Κλισέ όσο δεν πάει το επόμενο και η πιο μεηνστρημ επιλογή κομματιού που θα μπορούσα να κάνω για τους θεούς Paul Simon και Art Garfunkel, αλλά το The Sound(s) Of Silence είναι όντως το καλύτερο τραγούδι τους και ανατριχιάζουμε κάθε μα κάθε φορά:

-Επίσης κλισέ η επόμενη επιλογή μου. Η πιο γνωστή metal μπαλάντα. Ναι, σωστά καταλάβατε, το If I Close My Eyes Forever. Μόνο που εδώ αντί για τον father Ozzy, έχουμε τη θεία φωνή του Geoff Tate να πλαισιώνει τη Lita Ford που τα χρόνια δεν της φέρθηκαν και τόσο ευγενικά όπως θα παρατηρήσετε:

-Κάπου εδώ θα τελειώσω γιατί βαρέθηκα. Θα τελειώσω(sic) με μία κομματάρα:
I don’t think we will meet again
And you must leave now
Before the sunrise
Above skyscrapers
The sin and
This mess we’re in and
The city sun sets over me

Όταν η ιδιαίτερη φωνή της PJ Harvey συναντά τις ονειρικές νότες του Thom Yorke στο This Mess We’re In το αποτέλεσμα δεν μπορεί να είναι λιγότερο τέλειο.

ναι ρε, αντονυ. αλλα οπως ειπε και ο cirkus παιζει να ναι οφ τοπικ.

εντιτ. πω το 2ο κομματι δεν το χα ακουσει και το χω βαλει ηδη καμια 5-6 φορες.

κομματαρες και τα 2

Ιστορικο ντουετο, gainsbourg με την 13χρονη τοτε κορη του (ναι την charlotte gainsbourg την ηθοποιο) σε κομματι με τιτλο Lemon Incest

Calexico - The Ballad of Cable Hogue

Και αυπνη πολη ρε μουνια!

και ολο αυτο

…και η δική μου:):!:

Avantasia - What Kind Of Love (Tobias Sammet & Amanda Somerville)

http://www.youtube.com/watch?v=dQm7Iq1ftHc

Μου αρέσει έτσι και αλλιώς η Amanda σαν φωνή, και πραγματικά το κομμάτι είναι ότι πρέπει και για τους 2.

μαρτινα τοπλυ μπιρντ και μαρκ λενεγκαν / νηντ ουαν

EDIT:
και γενικα οτι εχει κανει με την ισομπελ καμπελ

ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΦΤΩΧΙΑ!!!

http://www.youtube.com/watch?v=oG3qgH_3E_k

δυστυχως δεν το βρηκα live απο operation livecrime…

__Πρώτον, ωραίο θέμα. 8)

__Δεύτερον, από αυτά που αναφέρατε, σε δύο απ’ αυτά μ’ αρέσουν πολύ και οι πιό σύγχρονες διασκευές τους… Μπορεί τα πρωτότυπα να είναι… τα πρωτότυπα (χαχα), αλλά και το
[ul]
[li]Some Velvet Morning από Primal Scream (Bobby Gillespie / Kate Moss)
[/li][/ul]
αλλά και το
[ul]
[li]Somethin’ Stupid - Robbie Williams / Nicole Kidman
[/li][/ul]
είναι δύο εξαιρετικά παραδείγματα διασκευών, που και είχαν κάτι να προτείνουν και πολύ σωστό/ωραίο ταίριασμα μεταξύ των δύο τραγουδιστών είχαν (ειδικά το δεύτερο, είναι καταπληκτικό που τραγουδάει ο Robbie πιο ψηλά και η Nicole πιο χαμηλά και βγαίνει αυτό το πιο “σταθερό/στιβαρό” από τη γυναικεία φωνή και το πιο γλυκό/ρομαντικό απ την αντρική. αλλά και στο Velvet Morning δεν είναι εντελώς μέσα στην εποχή και το ύφος του τραγουδιού η φωνή του Bobby και δεν είναι η ΤΕΛΕΙΑ επιλογή η Kate για να τραγουδήσει “look at as, but do not touch”?!!), στέκονται δίπλα στο original και δεν είναι κακέκτυπα και, και έχουν και πολύ ωραία video clip. :smiley:

__Τέλος, πάμε και στα χωράφια μου που έχει πολύυυ ψωμί. Ξεχάσαμε τα musical κυρίες και κύριοι. :wink: Αρχίζω και συνεχίστε:

[ul]
[li]CHICAGO: Both Reached For The Gun - Richard Gere / Christine Baranski (με εξαιρετικές ερμηνείες και Α-ΠΙΣΤΕΥΤΗ χορογραφία-σκηνοθεσία από τον Marsal)
[/li][/ul]
[ul]
[li]MOULIN ROUGE: Come What May (και η original εκδοχή, μέσα απ’ την ταινία)
[/li][/ul]
[ul]
[li]DIRTY DANCING: (I’ve Had) The Time of My Life - Bill Medley and Jennifer Warnes (με Χρυσή Σφαίρα και Οσκαρ, αλλά και Γκράμυ για καλύτερο ντουέτο -:wink:- παρακαλώ και ΕΔΩ, η σκηνή που το έκανε τόσο διάσημο και αγαπητό, Patric, σ’ ευχαριστούμε… r.i.p.)
[/li][/ul]
[ul]
[li]GREASE: You Are The One That I Want - John Travolta / Olivia Newton John (classic) (άσχετο, αλλά με το Grease θυμήθηκα ΑΥΤH την υπέρτατη διασκευή :lol:)
[/li][/ul]

__Σταματάω για ν’ ανοίξω χώρο και για τους υπόλοιπους. :wink:

__Tελος, respect που αναφέρθηκε η Καμπαγιέ! 8)

__Εχω όλο το δίσκο και είναι πολύ καλός. Εκτός απ’ το ομότιτλο “Barcelona”, αξίζουν σίγουρα και ξεχωρίζουν τα “Fallen Priest” και το “Guide Me Home” (που είχε χρησιμοποιηθεί σε μία διαφήμηση της Ford όπου έπαιζε ο Harrison… Ford! :lol:).

__Α και γι’ αυτό με τον Bruce… ε, τα έχουμε ξαναπεί… δεν έχει κρατήσει την φωνή του σε καλή κατάσταση (σε σχέση με τις πραγματικές του δυνατότητες) και αυτό ειδικά σε τόσο απαιτητικά κομμάτια φαίνεται. Αλλά ήταν κάτι προς τιμήν του Freddie (προσέξατε πως παραλλάσουν λίγο τους στοίχους για να αναφέρονται στον Freddie που έφυγε;), οπότε δε θα το κρίνω ως “κανονική” κυκλοφορία.

__ΑΑααχ, το φχαριστήθηκα το θεματάκι!! χεχε, και θενκς και σε όλα τα παιδιά, άκουσα πολλά που μου είχαν ξεφύγει!

[SPOILER]

__Eίναι κι αυτό σαν το τελευταίο που έβαλες (metallica+marianne)… ΟΧΙ ντουέτο… :stuck_out_tongue: Βέβαια, εξαιρετικές επιλογές μαν, αλλά όχι on-topic -το λέω απλά πιο πολύ και για τους υπόλοιπους για να μην πλατιάσει το θέμα. :)[/SPOILER]

Αυτό.

Shadowcaster για το κομμάτι των Metallica έχεις δίκιο ότι δεν είναι ντουέτο, αλλά το κομμάτι των kamelot πιστεύω ότι έχει σχέση με το topic :stuck_out_tongue: και μια μικρή διόρθωση σε αυτό που έχεις γράψει: Βέβαια, εξαιρετικές επιλογές girl :lol:

και συμπληρώνω
Seether feat Amy Lee-Broken
Eminem feat Dido-Stan
Skunk Anansie feat Maxim-Carmen Queasy

Sisters of Mercy-under the gun…ανατριχιασα και μόνο που το θυμήθηκα…

__Hahahahahahahaha!!! :lol:

__Ωραία!! :stuck_out_tongue: Πώς δε σου έγραψα και κανα “φίλε πιο πολύ backing vocals κάνει η Simone, αλλά έτσι κι αλλιώς φωνάρα και… μεταξύ μας :naughty: τρελό γκομενάκι, ειδικά σ’ αυτό το v.clip :naughty: ε, δε θα γούσταρες κι εσύ ένα “ντουετάκι” :naughty: μαζί της… :wink: χαχαχαχα! Οκ, sorry, I’ll keep it in mind. 8)

__Tέλος πάντων, συνεχίζεις με ωραίες επιλογές! :thumbup: (και επιτέλους θα δούμε πάλι Skin με Αnansie!)

πωωωω… τι ειπες τωρα… ανετα…ωραιος…

ευτυχώς δηλαδή που κρατήθηκες :lol::lol:
και για να είμαι και on topic
Giant Squid feat Anneke van Giersbergen - Sevengill (τι κομματάρα by the way)