Πένες

τι πενες χρησιμοποιειτε?
ειτε παιζετε μπασο ειτε κιθαρα

εγω εχω μπασο fender squier και παιζω με δαχτυλακια αλλα ενιοτε παιζω με τις

jim dunlop II , 1mm
alice 0,96mm
dunlop tortex 0,88mm
αλλα αγαπημενη η
planet waves light 0,7mm

:slight_smile:

Εγώ για την κιθάρα έχω πλέον καταλήξει στις planet Waves 1mm ( τις μπλέ κατα προτίμηση :stuck_out_tongue: 8) ) Παλαιότερα είχα δοκιμάσει και αυτες τις γουρουνίσιες-τεράστιες που έχουν 3 “άκρες” και είχαν πλάκα μπορώ να πώ :stuck_out_tongue: . Καλά μην αναφερθώ για του Vai που είναι ΓΑΜΑΤEΣ,αλλά και 1Ε η μία συνάμα :stuck_out_tongue:
Για το μπάσσο με τα δαχτυλάκια έχοντας ως πρότυπο τον Harris !!! :bow2:

halrey davidson .73

εγω χρησιμοποιω τις Barilla των 500g, ειναι πιο ακριβες απ’ τις αλλες, αλλα και πιο ποιοτικες. επισης μην ακουτε Μποτρινι για 8 λεπτα βρασιμο, εξαρταται παντα απ’ το ποσο δυνατη ειναι η φωτια.

Εσύ κάποτε με είχες κατηγορήσει για ανούσια πόστ αν θυμάμαι καλά;;

καλα θυμασαι, πλεον κανεις μονο ουσιαστικα, οποτε σταματησα να σε κατηγορω.

Μεγαλώνω… :stuck_out_tongue:

επειδη παιζω κυριως μεταλκορ χρησιμοποιω μεγαλες πενες αυτες που ειναι σαν ισοπλευρο τριγωνο και μοιαζουν με του μπασου

εχω μια signature του guilbert μια μικρουλα και ασπρη αγαπημενη…οτι κατσει…δεν κολλαω σε πενες.

MONO jim dunlop

ο,τι να ναι!Αμα εχεις κουλο δεξι (αριστερο για τους δεξιοχειρες) σκατα θα παιζεις ο,τι μαρκα πενας και να εχεις.

Επίσης και του Adrian Smith είναι πολύ ωράια-βολική! Έχω παίξει με αυτή που έπαιζε σε ένα λάιβ εδώ στην Ελλάδα πιο παλιά!! :bow:

εγώ χρησιμοποιώ κάτι πολύ χοντρες,3mm.είναι τέρμα βολικές όμως και σκληρές και με βολεύουν πολύ στο παίξιμο

πω βρηκα μια πενα ειδικα για μπασο απο φελο!!!
ειναι χοντρη και τεραστια και λεει εχει πιο γλυκο ηχο…
ανυπομονω να γυρισω πατρα την κυριακη να την δοκιμασω…
αλλα σαν τα δαχτυλα τιποτα

Αν και μεχρι προσφατως επαιζα με τις 3mm big stuby της Dunlop,δοκιμασα και τις 2mm stubby τις μικρουλες της Dunlop και τις εχω συμπαθησει αρκετα!

Δεν παίζω ποτέ με πένα (μπασσίστας είμαι) :smiley:

Η πλάκα είναι ότι με πένα πρωτοέμαθα.

Δοκιμασα πενα στο μπασο και δε βολευε γαμωτο. Εχω συνηθισει με δαχτυλα. Και ειμαι και της γνωμης οτι αμα ειναι να παιζεις με πενα παιξε κιθαρα ξερω γω :p. Παντως θελω να μαθω απλα σαν μια παραπανω γνωση

σε καποιοα τραγουδια με βολευει περισσοτερο
ιδιαιτερα στο for whom the bell tolls και στην εισαγωγη που παιζεις στην τεταρτη χορδη κατω κατω…

δεν υπαρχει σωστο η λαθος με πενα η δαχτυλα…το θεμα τι εχει μαθει ο καθενας και πανω απο ολα τι ηχο θελει να βγαλει…εμενα πχ προτιμω τα δαχτυλα και ειδικα να παιζω ετσι ωστε η χορδη να χτυπαει στο ταστο κ να ακουγεται λιγο αυτο το μεταλλικο:p

ρε παιδια πειραζει που παίζω μπασο με την πιο λεπτη πένα γαι κιθάρα???