Νηστεια

οι ψαραδες,ηθελαν να συμμετεχουν στο κερδοσκοπικο κολπο των αγροτων με την νηστεια και επειδη τους ειχαν πριξει τα @@ να εχουν και αυτοι μεριδιο των κερδων,οι αγροτες αποφασισαν στις μια απτις 2 νηστειες να επιτρεπεται και το ψαρι(δε θυμαμαι αν ειναι του πασχα η των χριστουγεννων)

οσο για το πασχαλινο αρνι και τη γαλοπουλα τα χριστουγεννα,ηταν καθιερωση των κτηνοκτροφων για να υπενθυμιζουν στους υποδιαιστερους αγροτοψαραδες,οτι αυτοι θα κυριαρχουν για τις υπολοιπες ημερες του χρονου…

that’s the spirit :stuck_out_tongue: το θεμα ειναι οντως να την βρισκουν. Να τρωνε αυτα που τρωνε, γενικα να απεχουν απ’ οτι προσταζει η εκκλησια, να νιωθουν ωραια γι’ αυτο και να μην ζηλευουν τον διπλανο με την μπριτζολα. Αλλιως δε γινεται δουλεια.
Αν και κατα τη γνωμη μου δουλεια δε γινεται ουτε οταν την βρισκουν αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια :Ρ

Καλα καλα κοριδευετε ρεμαλια αλλα την Κυριακη του Πασχα αυτοι(οι νηστευοντες) οταν ξεκοιλιαζονται το ευχαριστιουνται τα μαλα!..

Seriously οσο βλακεια θεωρω τις νηστειες με θρησκευτικα κινητρα αλλο τοσο βλακεια θεωρω τα σουβλακια τη Μ.Παρασκευη και τη Κ.Δευτερα.Οχι για καποιον αλλο λογο αλλα επειδη δειχνει κομπλεξ και απο την ‘‘ανοιχτομυαλη’’ πλευρα(λες και δεν τρως ΚΡΕΑΤΑ 360 μερες τον χρονο)…

Ας καναμε ολοι πιο ισορροπημενη διατροφη ολο το χρονο και τοτε θα ειχαμε καθε δικαιωμα αλλα με την ‘‘ασεβη’’ σταση που δειχνουμε προς τη φυση και τον υπολοιπο κοσμο δεν το δικαουμαστε νομιζω.:slight_smile:

Δεν πιστεύω για πολλούς λόγους. Αρχικά δεν πιστεύω, ύστερα με νευριάζει το ότι τόσες μέρες / βδομάδες δεν τρώνε τίποτα και την Κυριακή ή Σάββατο βράδυ τρώνε σαν τα ζώα - λες και αλλάζει κάτι.

Πάντως μου αρέσει να κάνω αποτοξίνωση από το κρέας κλπ αλλά δεν περιμένω το πάσχα για να γίνει αυτό. Μπορώ να το κάνω όποτε νιώθω εγώ έτοιμη και όχι όποτε το κάνουν όλα τα πρόβατα.

Kι εγω συμφωνω απολυτα μαζι σου φιλε!!!Ουτε εγω νηστευω,ουτε πιστευω,ουτε ακουω αυτα που λενε τα σιχαματα οι παπαδες,αλλα δεν θελω και να προκαλω κιολας τρωγωντας κρεατα και δρωντας απροκαλυπτα την Μ.Παρασκευη!!Κατι διοργανωσεις δηλαδη των αναρχικων τυπου Μ.Τσικνοπαρασκευη και τετοια ,τα θεωρω απλα προκληση για την προκληση!!!
Ετσι οπως γιορταζεται το Πασχα απο τους χριστιανους,ειναι πραγματικα αηδια.Κανουμε δηλαδη τριπλες να αποφυγουμε το κρεας ,αλλα ξεκωλωνομαστε στα καλαμαρακια και τα ‘‘νηστησιμα’’,σκαμε απο φαι,θαβουμε οποιον υπαρχει κι αντε στην υγεια μας,αλλα το βραδυ της Λαμπρης ολοι σημαιοστολισμενοι στην εκκλησια να κανουμε Ανασταση!!!
Κατα τα αλλα καλοι χριστιανοι.Ειλικρινα δεν αντεχω αυτην την υποκρισια,με πιανει αηδια!!!