Γαλλικος Κινηματογραφος

Λεγοντας γαλλικο σινεμα,εγω προσωπικα εννοω τη Nouvellle Vague,το Polar(τα αστυνομικα) και οτι αλλο σοβαρο εχει βγαλει η τεραστια αυτη χωρα!!!Προσωπικα απεχω απο wannabe χολυγουντιανες ταινιες τυπου’‘Πορφυρα Ποταμια’’,’‘Τaxi’’,’‘Αsterix Et Obelix’‘και αλλα τετοια χαριτωμενα…
Παρακατω παραθετω μερικες αγαπημενες ταινιες που σας συστηνω να δειτε ανεπιφυλακτα
1)’‘Ascenseur A L’echafaud(Aσανσερ Για Δολοφονους)1959 του Louis Malle.
Απο που να ξεκινησω,απο τη θεικη μουσικη του Miles Davis,η απο το παγωμενο βλεμμα και τους ανατριχιαστικους ψιθυρους της Jeanne Moreau?
Λατρεις του noir ακομα καθεστε?
2)’‘La Femme Infidele’’(1969)του Claude Chabrol.Μια λεξη θα πω:Μichel Bouquet!
Εχει γυριστει και απο το Holywood ως’‘Unfaithful’‘με τον Richard Gere.
3)’‘La Mariee Etait En Noir’’(Η Νυφη Φορουσε Μαυρα)1967 του αγαπημενου μου σκηνοθετη ολων των εποχων Francois Truffaut.
Αλλη μια μεγαλη ερμηνεια της Jeanne Moreau,που εκδικειται για το θανατο του συζυγου της!!!Καλα να περασετε και απλα δειτε απο που εμπνεεται και ξεπατικωνει ιδεες ο Tarantino!!!

Και άλλη μια μεγάλη ερμηνεία (μουσικά μιλώντας)

το κοκορέτσι σε περιμένει αύριο

Πο,απο βδομαδα,ή θα κανω μινιμαλ ποστ με προτασεις,ή θα αραξω και θα κανω ενα απο τα μεγαλυτερα κατεβατα που εχω γραψει εδω 2 χρονια τωρα…\m/

Το β να κανεις φιλε μου.Κι εγω εχω παρα πολλα να πω,αλλα βιαζομουν και ανεφερα μονο τρεις ταινιες.Επισης καποια στιγμη θα παραθεσω πολυ μεγαλη λιστα!!!

Ναι ρε, γραψτε κατεβατα να παιρνουμε κι εμεις οι wannabes ερεθισματα :stuck_out_tongue:
Για Truffaut που λετε μπορω να εκθειαζω μια ζωη το χιτσκοκικο La Sirène du Mississippi με την (αγαπημενη μου) Catherine Deneuve και τον Belmondo. Ειναι φορος τιμης στον Χιτσκοκ καθως επισης και η ταινια που προσπαθησε να παιξει ο Μπαντερας με την Τζολι :stuck_out_tongue:
Ο Louis Malle εχει γυρισει μια απο τις τοπ αγαπημενες μου ταινιες, την φλογα που τρεμοσβηνει. Βασισμενη σε βιβλιο. Υπαρξισμος, μαυριλα και οι γνωστες ευρωπαικες ομορφιες 8)

Nαι,φιλε συμφωνω απολυτα με τις ταινιες που αναφερεις.!
Λοιπον:
1)’‘Le Corbeau’’(1943)(Το Κορακι),’‘La Salaire De La Peur’’(1953)(Το Μεροκαματο Του Τρομου),και το’‘Les Diaboliques’’(1955)(Οι Διαβολογυναικες) και οι τρεις ταινιες ειναι του Henri Georges Clouzot!Ο,τι καιι να πω ειναι λιγο!!!Οι δυο τελευταιες βρισκονται πιο ευκολα παντως.Το ‘‘Les Diaboliques’‘εχει γυριστει και με την Sharon Stone,αλλα ειναι τρελλη φολα!!!
2)’‘L’Enfer’’(Η Κολαση)1994 και ‘‘La Ceremonie’’(Η Τελετη)1995 του Claude Chabrol.Με την τεχνικη του μεγαλου Hitchcock κανει φυλλο και φτερο την αστικη ταξη και τα καπριτσια της!!Γενικως ο Chabrol τη δεκαετια του 1990 ειχε τρελλη εμμονη με την αστικη ταξη και την οικογενεια.
3)Ο,τι εχει γυρισει οTruffaut προτεινεται ανεπιφυλακτα.(Tα 400 Χτυπηματα,Τα Κλεμμενα Φιλια,Ο Αντρας Που Αγαπουσε Τις Γυναικες,Αμερικανικη Νυχτα,Το Τελευταιο Μετρο,Η Γυναικα Της Διπλανης Πορτας)
4)’‘Τous Les Matins Du Monde’’(1991)του Αlain Corneau.Με το μακαριτη γιο του Gerard Depardieu,η ταινια ειναι φανταστικη και σε μεταφερει στον κοσμο της κλασσικης μουσικης.O Alain Corneau εχει γυρισει και δυο παρα πολυ καλα αστυνομικα με τον Yves Montand,τα’‘Police Python 357’’(1976) και ‘‘La Menace’’(1977)(Η Απειλη).
5)’‘Α Bout De Souffle’’(1959)(Με Κομμενη Την Ανασα) του Jean Luc Godard.Εδω να πω οτι εγω δεν ειμαι και πολυ φιλος του εργου του Godard τον οποιο θεωρω δυσνοητο και επιτηδευμενο,αλλα η εν λογω ταινια με τον Belmondo στα πρωτα του βηματα ειναι ενας φορος τιμης στο αμερικανικο film noir και αποτελει μια ταινια οροσημο για την γαλλικη Nouvelle Vague!!!

Ταινιες σαν το cache ανηκουν σ αυτο το θρεντι?

Βεβαιως και ανηκουν φιλε μου!!Ταινιαρα ειναι ,το συζητας?Ολες οι αποψεις ειναι δεκτες!!!

Διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά έχω την εντύπωση ότι οι ταινίες του Haneke δύσκολά μπορούν να χαρακτηριστούν ως γαλλικό σινεμά, ακόμη και αυτές που είναι στα γαλλικά ή διαδραματίζονται στη Γαλλία. Η συγκεκριμένη είναι και μια αλληγορική κριτική στον γαλλικό κόσμο της κουλτούρας και της διανόησης.

Nαι,ετσι ειναι.Απλα τη δεχομαστε λογω του οτι ειναι γαλλικη παραγωγη και εχει γαλλικο casting!!

Ο λαός ζητάει κατεβατό :stuck_out_tongue:

Δικές μου αγαπημένες γαλλικές ταινίες είναι οι παρακάτω


Ensemble, c’est tout (Φτάνει να είμαστε μαζί)
Ταινία του 2007. Παίζουν γνωστοί γάλλοι ηθοποιοί (Audrey Tautou, Guillaume Canet). Ρομαντική, δραματική ταινία είναι. Εμένα μου άρεσε πάρα πολύ.


Nos jours heureux (Το καλοκαίρι της ζωής μας)
Είναι κωμωδία του 2006. Το είχα δει στο σινεμά και είχα ρίξει πολύ γέλιο.

Δεν εχω δει καμμια εκ των δυο!!Απο καινουριες γαλλικες,της τελευταιας δεκαετιας δηλαδη,θα προτεινα τις εξης:
1)??Sur Mes Lèvres??
2)??De Battre Mon Coeur S?Est Arrêté??(A-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Η ΤΑΙΝΙΑ!!!)
3)??Joyeux Noël??.Συγκινιτικη,ανθρωπινη,αντιπολεμικη ταινια που εξυμνει την συμφιλιωση των ανθρωπων,ανεξαρτητα απο το που προερχονται.
4)??Le Couperet?? του Costa-Gavras!Για μενα η καλυτερη γαλλικη ταινια της δεκαετιας!!!
5)??Swimming Pool??.To απολυτο ερωτικο film noir του τρομερου Francois Ozon.Γοητευτικα παλιομοδιτικη ταινια!!!

Επίσης η ταινία Tanguy είχε κάνει θραύση στη Γαλλία όταν είχε βγει (δηλ το 2001). Κωμωδία και αυτή, με άπειρες στιγμές γέλιου. Οι γονείς ενός 28χρονου που ζει ακόμα μαζί τους προσπαθούν να τον κάνουν να φύγει από το σπίτι :lol: Δεν είμαστε μόνο στην Ελλάδα μαμόθρευτα :stuck_out_tongue:

Ακόμα από François Ozon το 8 femmes του 2002, στο οποίο παρελαύνουν μεγάλα ονόματα του γαλλικού σινεμά (Catherine Deneuve, Isabelle Huppert, Emmanuelle Béart, Fanny Ardant κλπ).

Επίσης δεν μπορεί να λείπει από εδώ η ταινιάρα Le grand bleu (Απέραντο Γαλάζιο). Φαντάζομαι δε χρειάζεται συστάσεις και είχαν γίνει και γυρίσματα στην Αμοργό :wink:

και τέλος (για σήμερα) το entre les murs (Ανάμεσα στους τοίχους). Ταινία του 2008, αν και θα μπορούσε κανείς να το πει και ντοκιμαντερ για τους εκπαιδευτικούς και τη σχολική ζωή.

jiopas και εγώ δεν έχω δει πολλές από τις ταινίες που προτείνεις. Καλό είναι αυτό γιατί βλέπω ότι υπάρχει πολύ υλικό :wink:

Ρε Κατερίνα δες καμιά κλασσική γαλλική ταινία γαμώ το κέρατό μου γαμώ. Μην είσαι φολς ναούμ. Τί 2006 και 2008 είν’ αυτά που βλέπω.

Λοιπόν, ένα μέγα μπράβο στον θρεντστάρτερ. Το γαλλικό σινεμά είναι σίγουρα μέσα στα 3-4 σπουδαιότερα που έχει να επιδείξει ο παγκόσμιος κινηματογράφος, μαζί με το αμερικάνικο, το σοβιετικό και το ιταλικό.

Περιμένω κι εγώ υπερποστ Λουπέν. Στα του σινεμά τα λέει καλύτερα από μένα, κι εκτός αυτού ε βαριέμαι και λίγο η αλήθεια είναι. :Ρ

Πάντως, τέσσερα πράγματα:

-Ο Φρανσουά Τριφφό είναι ο σπουδαιότερος Γάλλος σκηνοθέτης όλων των εποχών ΤΕΛΛΛΟΣ. Αναφέρθηκαν ήδη κάποιες ταινιάρες του, εγώ θα προσθέσω ίσως την καλύτερή του: το Jules et Jim. Μέσα από τα “μάτια” του ερωτεύθηκα αυτό το θείο πλάσμα, την Jeanne Moreau.

-Άλλος ένας τεράστιος Γάλλος σκηνοθέτης που δυστυχώς δεν πολυασχολούνται πια μαζί του είναι ο Μέγας Ζαν Ρενουάρ. Να δείτε οπωσδήποτε τον Κανόνα του Παιχνιδιού και ΕΙΔΙΚΑ τη Μεγάλη Χίμαιρα.

-Ο Ανρί Ζορζ Κλουζό είναι άλλος Τιτάνας από κει. Πολύ σπουδαίο σινεμά με αποκορύφωμα ποιό άλλο; Το Μεροκάματο του Τρόμου. Αλήθεια, περιμένει κανείς άλλος να δεί εκείνο το ντοκυμαντέρ που προσπαθεί να “ανασυνθέσει” τη θρυλική ανολοκλήρωτη ταινία του, την Κόλαση; Φήμες της εποχής θέλουν το υλικό που γυρίστηκε για κείνη την ταινία να είναι το LSD το ίδιο και να βρίσκεται κυριολεκτικά δεκαετίες μπροστά απ’ την εποχή του, οπτικά/αισθητικά/εικαστικά/πνευματικά. Σε κάποια φάση είχα πετύχει μια δυο σκηνές στο YouTube και είχα μείνει κυριολεκτικά μαλάκας.

-Ο Γκοντάρ…

Σίγουρα πολύ μεγάλος σκηνοθέτης κι εκείνος και υπήρχε περίοδος που είχα πραγματική ψύχωση μαζί του και τον είχα στο τοπ-5 μου όλων των εποχών ξέρω γω, μαζί με Κιούμπρικ, Κουροσάβα, Φελίνι και Βισκόντι. Με τα χρόνια μου ψιλοπέρασε η υπερκουλτουριαροσύνη και εκτίμησα πολύ περισσότερο σε σύγκριση μαζί του άλλους Γάλλους σκηνοθέτες και ιδιαίτερα τον Τριφφό, όπως ξανάπα. Τις ταινίες του τις απολαμβάνω, εφ’ όσον όμως πια δεν τις παίρνω και πολύ στα σοβαρά.

Le Ballon Rouge (Lamorisse, Albert) 1956



http://www.cine.gr/film.asp?id=706677&page=4

La règle du jeu (Renoir, Jean) 1939


http://www.rottentomatoes.com/m/1017971-rules_of_the_game/
http://cine.gr/film.asp?id=706384&page=4

Je rentre à la maison (Oliveira, Manoel de) 2001


L’année dernière à Marienbad (Resnais, Alain) 1961



http://cine.gr/film.asp?id=707392&page=4

Pierrot le fou (Godard, Jean-Luc) 1965


http://cine.gr/film.asp?id=704707&page=4

Buffet Froid (Blier, Bertrand) 1979



Pickpocket (Bresson, Robert) 1959



http://cine.gr/film.asp?id=706421&page=4

Au hasard Balthazar (Bresson, Robert) 1966



http://cine.gr/film.asp?id=708891&page=4

Jules et Jim (Truffaut, François) 1962



http://cine.gr/film.asp?id=705923&page=4

Aγορακι μου,πες τα εσυ για μενα!!!
Ακριβως οτι λες με πρεσβευει,πλην του οτι δεν μου αρεσει ο Godard!
'‘Jules Et Jim’‘απιστευτη λατρεια!!
Kαι να μην ξεχασω την αισθηματικη,αλλα φοβερα ερωτικη /συναισθηματικη ταινια του Claude Lelouch:’'Un homme et une femme (Ενας Ανδρας Μια Γυναικα) με θεο Jean Louis Trintignant!!
Κι εγω με ημερομηνιες του τυπου 2006,2008 κλπ,δεν πολυασχολουμαι.Βεβαια ακομη γυριζονται φοβερες ταινιες καθως η Γαλλια ηταν παντα πολυ μεγαλο χαρτι!!!

Nα πω οτι απαντουσα στον Grachus,αλλα με προλαβε ο Vangelis ο οποιος επισης ποσταρε καταπληκτικες ταινιες!!!
Χαιρομαι που το thread εχει ανταποκριση!!

παραδεχομαι πως ειμαι “αμπαλος”…

αλλα επισης, σας παραδεχομαι…
εχουν γινει πολυ καλα Thread και Post στο Κινηματογράφος & Τηλεόραση…
μπραβο…!!

:slight_smile:

και το ιαπωνικο και το ιαπωνικο

Nαι,αν και δεν την εχω ψαξει τοσο,οσο με το γαλλικο.Εχω δει καποιες πραγματικα καλες ταινιες(π.χ το’‘Straw Dog’'του Kurosawa).

Vangelis,ανοιξε σχετικο thread και ενημερωσε μας!!!

μαύρη κωμωδία, σχεδόν αριστούργημα