Γαλλικος Κινηματογραφος

Oχι σχεδον,ειναι αριστουργημα!!!

Και μετα ο Jeunet,αφου εκανε μια αρπαχτη στο Holywood για το Alien νουμερο 2315,889,συνεχισε τα αριστουργηματα με την ‘‘Amelie’’!!!

το σχεδόν μπήκε λόγω σύγκρισης με Αμελί :smiley:

Δίνω μια άλλη νότα στο thread με τις σύγχρονες ταινίες που έγραψα :roll: και το Απέραντο Γαλάζιο δεν είναι τόσο πρόσφατο, είναι του 1988 :stuck_out_tongue: Η αλήθεια είναι ότι τις πιο κλασσικές ταινίες δεν τις έχω ψάξει πολύ για αυτό αφήνω εσάς να μεγαλουργήσετε :smiley:

Μεγάλη αγάπη αυτή η ταινία

Dead Memories,κανε μια χαρη στον εαυτο σου και ψαξε τα παλια.Ειλικρινα δεν θα χασεις!!!Εχουμε προτεινει πολυ καλες ταινιες,οι περισσοτερες εκ των οποιων βλεπονται ανετα.

Εχω δει τις περισσοτερες απο την κατωθι λιστα.Ειναι η πεμπτουσια του γαλλικου cinema απο καταβολης!Σιγουρα θα μπορουσαν να μπουν αλλες τοσες.Βρειτε τες,αξιζουν!

τον ισπανικο μην ξεχναμε και γενικοτερα λατινοαμερικανικο…

Gainsbourg (Vie Heroique)
κυκλοφορεί αύριο στην ελλάδα και έχω ακούσει αρκετά καλά λόγια.
βασικά και μόνο το γεγονός ότι η λετίσια κάστα πάιζει την μπριζίτ μπαρντό πιστεύω φτάνει και περισσεύει…8)

Eιδα προχθες το ‘‘L’Age Des Tenebres’’(Tα Χρονια Της Μαυριλας) του Denys Arcand που ειχε κανει και το ‘‘Les Invasions Barbares’’.Το ξερω οτι ο εν λογω τυπος δεν ειναι Γαλλος,αλλα Καναδος.Οι ταινιες του ομως ειναι γαλλοφωνες.
Οσον αφορα στην ταινια τωρα,τα δυνατα της σημεια ειναι ο εκπληκτικος πρωταγωνιστης της ,ο Marc Labrèche και το Woodyallenniko χιουμορ της ταινιας.Προσωπικα αν και ειχα διαβασει διαφορετικου τυπου κριτικες,την βρηκα πολυ καλη και σας την συστηνω αβλεπι.

Eιδα χθες βραδυ ενα καταπληκτικο γαλλικο αστυνομικο,απο αυτα που μνο οι τρομεροι Γαλλοι ξερουν να κανουν,το ‘‘Le Choix Des Armes’’ με Yves Montand,Gerard Depardieu και Catherine Deneuve και σας το προτεινω ασυζητητι!!!

αν και οι γαλλικες ταινιες μου τη σπανε το Un long dimanche de fiançailles (ατελειωτοι αρραβωνες) μου αρεσε παρα πολυ :slight_smile:

E ρε Γαλλια απιστευτη!!!

Μολις ειδα το παρακατω αριστουργημα

Και μετα μου λετε για Tarantino,τον αρχικλεφτη.
Παιδια,οσοι γουσταρετε παλιομοδιτικα αστυνομικα ανακαλυψτε τον μεγα Jean-Pierre Melville.

Προτεινω:1)Le Doulos (1962)
2)Le Samouraï (1967)[
και φυσικα:
3)Le Cercle rouge (1970)

Το εφαγε η μαρμαγκα και αυτο το thread,γι αυτο λοιπον ειμαι εδω για να το επαναφερω!

Και μια κ ειχαμε πει για Melville πιο πανω,χθες ειδα το ‘‘Un Flic’’(1972) την τελευταια του ταινια με Alain Delon,Catherine Deneuve και Richard Crenna.
Πολυ καλο!!!Κλασσικο αστυνομικο για μυημενους στο ειδος!!!

10+2 αγαπημένες μου από γαλλικό κινηματογράφο :p:p
Les quatre cents coups
La môme
La grande vadrouille [Don’t Look Now, We’ve Been Shot At]
Le fabuleux destin d’Amélie Poulain [Amélie]
Un long dimanche de fiançailles
Le dîner de cons
Jeux d’enfants
Les petits mouchoirs
Ensemble, c’est tout
Nos jours heureux
Taxi
Housewarming (Travaux)

και θέλω ακόμα να δω πολλές
ωραίο link http://rateyourmusic.com/list/roby72...ential_titles/ :thumbup::thumbup:

Πολυ καλος ο παιχτης!!!

Θα προτεινω καμμια πενηνταρια ταινιες προσεχως ετσι να γουσταρουμε!!!

Αιώνια αγάπη-λατρεία-αγάπη σ’ αυτόν που άνοιξε το θρεντ…! We bow

Προσωπικά είμαι ερωτευμένη με JLG…χωρίς όμως να έχω δει ακόμα Tryffaut
…ούτε Chabrol…
…ούτε Malle…
…ούτε Renoir…

έχω δρόμο μπροστά μου. οψόμεθα…

δν νομίζω ότι ο Godard είναι επιτηδευμένος. Στυλιζαρισμένος και πολύ προσεγμένος, ναι. Αλλά δεν προσπαθεί να πει κάτι περίπλοκο και να το παίξει υπερκουλτουριάρης…γνώμη μου πάντα!
Αυτό για τον Ταραντίνο το χω ξανακούσει…αλλά μάλλον δεν έχω δει αρκετή Nouvelle Vague για να το πιάσω…!

Έτυχε επίσης να δω κι αυτό…4 ώρες απ τη ζωή μου που θα λέω ότι ΔΕΝ έχασα:

Btw, πρόλαβε κανείς το φεστιβάλ του Γαλλόφωνου???

Φωναξες τον threadstarter???

Παρων!

Η ταινια του Eustache που αναφερεις πιο πανω,με τον ηθοποιο alter ego του Truffaut ,Jean-Pierre Leaud,ειναι πολυ μεγαλο κεφαλαιο!!!

Δες Truffaut,Malle,Chabrol,αλλα και τους θεους των films policiers,Jacques Deray,Jean-Pierre Melville,Henri Vereuil και εδω ειμαστε να συζηταμε!!!

Thanx για τα καλα σου λογια!!!

Nice to meet u threadstarter!
Μόλις είδα Renoir (τον μόνο που δν ανέφερες)…και η λίστα μου μεγαλώνει και μεγαλώνει και μεγαλώνει… Και το πορτοφόλι μου αδειάζει, γιατί τα καλά δεν μπορώ να τα βλέπω πια σε downloaded ποιότητα!!

Ο Leaud είναι θεός…ποζερία, ηθοποιάρα και με μύτη που σκοτώνει!! 8) Στην αρχή δεν είχα πιάσει ότι ο τύπος του La maman et la putain ήταν ο ίδιος με το τυπάκι του Masculin Feminin…συγκίνηση
Όταν λες alter ego…κάτι σαν αυτό που ήταν ο Von Sydow για τον Bergman??

Θ’ άνοιγα ένα θρεντάκι για την ταινία του Eustache, αλλά φοβάμαι οι δυο μας θα μαστε…:stuck_out_tongue: οπότε περιμένω ν ακούσω περισσότερα για το Πολύ Μεγάλο Κεφάλαιο!..

Το πρωι δουλευω και πρεπει να την πεσω,αλλα ανοιξες μεγαλο θεμα και δεν μπορω παρα να ενδωσω.Αναφερω ετσι στα πεταχτα πεντε ταινιες θα επανερθω.
’‘La Belle Et La Bête’’ (1946) του Jean Cocteau.Απλα θα προσκυνησεις!!!
’‘La Grande Illusion’’(1937) του Jean Renoir
’‘Le Salaire de la peur’’(1953) του Henri-Georges Clouzot
’‘Les Diaboliques’’(1955)του Henri-Georges Clouzot
’‘Les Enfants du paradis’’(1945) του Marcel Carne

Αυτα .Απο αυριο θα κανω ενα top-ten απο nouvelle Vague,αλλα και απο αγαπημενα films policiers με Delon/Belmondo/Lino Ventura που λατρευω!!!

Kαι να μην ξεχασω να σου πω οτι αν δεν εχεις δει το ‘Ascenseur Pour L’echaffaud’'του Louis Malle εισαι για φυλακη!!!
Δες το χθες.
Καληνυχτα!!!

Mπράβο ρε Τζιόπα που επιμένεις και το συνεχίζεις το θρεντ!

Από αυτά που γράφει πιό κάτω, Grande Illusion, Salaire de la peur και Enfants du Paradis δεν τα έχω δεί! #-o
Μάλλον κάτι πρέπει να κάνω για αυτό! :roll:
Πέρασε και το φεστιβάλ Γαλλικού κιν/φου στην Αθήνα και τρέχοντας σαν τον τρελό με δουλειά (ΟΚ, για να είμαι απόλυτα ειλικρινής είχε και Ch.L. η εβδομάδα :p) δεν είδα τίποτα! :frowning:

Γαμώτο, ούτε εγώ είδα τίποτα - λόγω αφραγκίας βασικά. Αλλά παρηγοριέμαι που το ‘‘Deux ou trois choses’’ τουλάχιστον (documentary σχεδόν επάνω σε Godard και Tryffaut) θα παίζεται και στις (κατά τ άλλα καρακαθυστερημένες) ελληνικές αίθουσες…

Τζιόπας, χαίρομαι που ενδίδεις γιατί έψαχνα καιρό κι άλλους που έχουν δει αυτή την ταινία, να ρίξουμε δυο λόγια. Μόνο αλλόν ένα ξέρω, αυτόν που μου την πρότεινε, κι αυτός περνάει φάση σιωπηλής κυκλοθυμίας…!
Btw, το Τζιόπας κάτι ανάμεσα σε κουλουρτζή και πλανόδιο παγωτατζή μου θυμίζει. Άκυρο.

πωπω, νιώθω τελείως ηλίθια όσο ανακαλύπτω ταινίες για τις οποίες έχω διαβάσει αλλά δεν έχω δει!! Ανάποδη όπως πάντα. Αλλά που θα πάει, θα τις βρω τις ισορροπίες μου…#-o

Βάζω λοιπόν το torrentάκι μου να κατεβάζει και βρήκα τι θα κάνω απόψε!! :!: