Περι ιστοριας,θρησκειας και αποκρυφισμου

Υπάρχει και η “γνωστή” φιλοσοφική ερώτηση (προς το ποστς σου Crimson κυρίως):
Τελικά ο Θεός (ορ γουατέβερ) δημιούργησε τον άνθρωπο ? Ή
Ο άνθρωπος δημιούργησε τον Θεό ?

έχω καταλήξει στο δεύτερο, αλλά δεν παίρνω και όρκο. Κι αυτό γιατί όταν έρθει η ώρα να κωλοτουμπιάσω , θα εύχομαι να μην είναι πολύ αργά :wink::p:D:lol:

Αδερφέ να σε πω την αλήθεια κι εγώ προς το 2ο κλείνω… Ελπίζω μόνο να μην “ξυπνήσω” after death γέρω γω και να είμαι στο “πυρ το εξώτερον” και να πω… "Ποοοο ρε μλκ! Κοίτα να δεις που ήταν αλήθεια… :lol: "
Μπήκε μόλις το heaven can wait στην [B]random[/B] playlist μου… [SPOILER]WTF KAI όσα LOL θέλετε…[/SPOILER]
Άιντε να παν να γ@μ78ουν όλα ρε…

edit: όλα τα λ7 η υπογραφή σου… δε με νοιάζει ποιος το είπε, είμαι και στην 9η μπύρα anyway… cheers! 8)

delete post

moderators ???

Πάντως το κακό με τις θρησκείες είναι ότι έχουν αποδειχθεί αναγκαίες προκειμένου να δομηθουν κοινωνίες και να συμβιώνουν οι λαοί σύμφωνα με ένα κοινό πλαίσιο. Έτσι οι λίγοι και πονηροί χαλιναγωγούν τη μάζα και μειώνουν αισθητά τις παρεκλίσεις.

Το ανθρώπινο είδος ως σκεπτόμενο είναι και επικίνδυνο και αδίστακτο. Γι αυτό από νωρίς χρειάστηκε να μπει χαλινάρι. Από την άλλη, όμως, ο τρόπος που επιβλήθηκε στους λαούς αποδείχθηκε περίτρανα ότι απέτυχε και κατέληξε καταπιεστικός. Αυτό οφείλεται στο ότι δημιουργήθηκε από ανθρώπους για ανθρώπους με σκοπό κάποιοι ισχυρότεροι να επωφελούνται/εξουσιάζουν/εκμεταλλεύονται τους αδυνάτους.

Πάρτε παράδειγμα τον ισλαμισμό και τις πρόσφατες συνέπειες. Παρόλο που είναι μια θρησκεία που δεν διαφέρει στην ουσία της από άλλες, παρατηρείται το φαινόμενο της μεγάλης απόκλισης από τις διδαχές της. Αυτό προσωπικά πιστεύω προέρχεται από την ιδιαίτερα αυστηρή και καταπιεστική μορφή της, που σε συνδιάσμο με οικονομιμοπολιτικους λόγους που προκάλεσε δεινά σε τεράστια μερίδα ανθρώπων, καλλιέργησε το αίσθημα αδικίας στους λαούς, την έλλειψη παιδείας και στην συνεχώς αυξανόμενη παρερμηνεία των γραφών. Έτσι , καταλήξαμε σε δημιουργία αιρετικών ομάδων ανθρώπων που απέβαλαν κάθε χαλινάρι από πάνω τους και αφέθηκαν ελεύθεροι στην αληθινή ανθρώπινη φύση τους, έντυσαν τα ζωώδη φασιστικά αισθήματα τους με το μανδύα του “θέλημα θεού” και βλέπουμε τα αποτελέσματα. (ανεξέλεγκτα και με ευλογίες/υποστήριξη)

Έγραψα πολλά και ίσως μη καλά δομημένα, αλλά ήθελα να καταληξω στο ότι οι θρησκείες έχουν πολύ μεγαλύτερο λόγο ύπαρξης από αυτόν που του αποδίδουμε. Δεν είναι μόνο η ανάγκη του ανθρώπου για πίστη σε κάτι ανώτερο ή σε κάτι που δε μπορεί να ερμηνεύσει. Για μένα είναι πολλά περισσότερα , κυρίως κοινωνικόπολιτικά αλλά με τόσο μεγάλο ποστ δε θα επεκταθω

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αφού είχαν “ανέκαθεν” την εξουσία είτε κατέχοντας “γη”, είτε πλούτη (χρυσό) είτε με τον φόβο του θα πάτε στην κόλαση (μαλάκες)… Είτε όλα μαζί… Με άλλα λόγια πόνταραν στον αμόρφωτο λαό για να χτίσουν την εξουσία τους… Και δυστυχώς επικρατεί μέχρι σήμερα… Βλέπεις κυβερνήσεις, σχολεία, φαντάρους, τελειόφοιτους κ.α. την 1η/ή τελευταία τους μέρα της θητείας τους να πρέπει να “ορκίζονται”…
Τελικά δε ξέρω αν ο άνθρωπος δημιούργησε το Θεό… Το σίγουρο είναι ότι εκμεταλλεύτηκε (έστω αυτή η μειοψηφία) την υπόλοιπη πλειοψηφία του αμόρφωτου λαού για δικό του(ς) συμφέρον… Και γιατί στην τελική??? Γιατί “είναι θέλημα θεού”… Ότι συνέφερε τους 5-10 αυτούς ανθρώπους στην εξουσία!

[SPOILER] Την ίδια ώρα που ο Παλαιολόγος υπεράσπιζε τα τείχη της Πόλης με 8.000 άνδρες, στα μοναστήρια του “κράτους” (ο θεός να το κάνει) βρισκόταν 200.000 άνδρες ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΟΥ ΜΑΧΙΜΟΥ ΑΝΔΡΑ (τυχαίο παράδειγμα σε αναφέρω)[/SPOILER]