Έλληνες οδηγοί,Μύθος η πραγματικότητα?

Ειχα καποιες αμφιβολιες για το αν οι περισσοτεροι ελληνες οδηγοι ειναι παντελως αχρηστοι και δεν εχουν την στοιχωδη συμπεριφορα και τις ικανοτητες που πρεπει αλλα μετα απο περιστατικο που μου συνεβει λιγα λεπτα πριν ειμαι πλεον σιγουρος…

Γυρναω απο προπονηση ποδηλασιας,απτο βουνο…και ειμαι σε κεντρικο δρομο…ωπου τα αμαξια τρεχουν με καπου στα 60 χμ/ω και με το ποδηλατο αντε να πηγαινεις με 45 χμ/ω στο σημειο που το παθα…ειμαι λοιπον σε κεντρικο δρομο…δεξια οσο μπορω και οσο μου το επιτρεπει ο δρομος…και για να φανω ευγενιικος κανω νοημα στο αμαξι πισω μου να περασει.να μην καθυστερει ρε παιδι μου…πριν καλα καλα με προσπερασει η οδηγος αυτη,στριβει ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ σε δρομο δεξια με αποτελεσμα να πεφτω πανω στο αυτοκινητο με μεγαλη ταχυτητα καθως στριβει και με παρασερνει μαζι του στην στροφη ωπου επεσα…σηκωνομαι πανω,βγαινει η κυρια αυτη που οδηγουσε και με σχετικη χαλαροτητα με ρωταει αν ειμαι καλα…προφανως αρχιζω να της φωναζω (στον πλυθυντικο παντα,μπορει να εριξα και κανα καντηλακι) και η κυρια αυτη προσπαθει να δικαιολογηθει λεγοντας πως εγω φταιω που της ειπα να περασει μιας και γιατι να μην ξερω εγω που παει το καθε αμαξι?

ειναι ενα απτα παρα πολλα περιστατικα που γινονται καθημερινα και χανονται ζωες απο καθαρη ανυπαρξια ικανοτητων και ηλιθιοτητας των περισσοτερων οδηγων,προσωπικα θεωρω τον εαυτο μου τυχερο που δεν ειχα καποιο τραυματισμο…Τι γινεται ομως οταν παιδια,ενηλικες,ΑΝΘΡΩΠΟΙ σκοτωνονται απο την ιδια την ηλιθιοτητα?τι πρεπει να γινει στην χωρα αυτη ωστε να εξαλειφτουν ολοι οι wannabe colin mcray οδηγοι?

παρακαλω τα σχολια τυπου “εγω οδηγαω κανονικα και δεν ειναι σωστο να βαζεις τους παντες στο ιδιο σακί” κτλπ να λειπουν…ολοι καποτε πηγαν να τρακαρουν απο ανικανοτητα οδηγησης.ειτε δικης τους,ειτε αλλων.

Ο σωστός τίτλος είναι γυναίκες οδηγοί και δεν είναι καθόλου μύθος. Είναι ένα καθημερινό δράμα.

+10000000000000000

Εδω και γυναίκες το παραδεχονται

πριν απο λιγο καιρο ο κολλητος μου παει κανονικα στην πορεια του και βλεπει ξαφνικα να του κανει ενας προσπεραση απο τα αριστερα και αμεσως να κοβει δεξια για να στριψει και να μπει σε εναν δρομο…
μονο που αυτος ο δρομος(στροφη) ηταν στα 5 μετρα…!!
τι λες να εγινε…??
πουτανα ολα λεμε…!!!
κατεβαινει ο κολλητος μου μεσα στα νευρα και ο αλλος τον σταματαει και του λεει δεν τρεχει τιποτα, αστυνομικος ειμαι…!!!

ο φιλος μου…
-ΧΕΣΤΗΚΑ ΡΕ ΜΑΛΑΚΑ…ΜΕ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΕΣ ΑΠΟ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΡΙΨΕΙΣ ΔΕΞΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΑ…??
ΕΙΣΑΙ ΤΡΕΛΟΣ…???

τωρα τι λες…?
ξερουν να οδηγουν οι ελληνες…?
η φυλη των μαμαω…??

όταν φτιαχτει το κόκκαλο του χεριού μου έχω να γράψω πολλά τραγελαφικά σκηνικά ελληνικής οδήγησης

Γυναίκες, ταρίφες, οδηγοί που μιλούν στο κινητό συνέχεια…Πραγματικότητα :!:

Oι μπάτσοι και οι ταξιτζίδες είναι ειδική κατηγορία και πρέπει να συζητηθούν χωριστά σε δικό τους τόπικ.

γυρίζοντας από ροκγουέηβ ο νιχιλιστ βγάζει αριστερό φλας κ κόβει 3 λωρίδες, σε 2’’

για να τα λέμε όλα

κολλητός μου με μένα μέσα, μπαίνει στη βουλιαγμένης ανάποδα. Ξάφνικά νιώθουμε τους παντες από πίσω μας. Ο φίλος έτοιμος να γκαζώσει μέχρι που ερχόταν πάνω μας ένας. Το συνηδητοποιεί, αναστροφή. κάνει στάση μετα και παίρννει ανάσες

γαμοσταυρίδια και κόρνες από παντού

Ήμουν κουρασμένος. :stuck_out_tongue:

Αυτοί οι μύθοι είναι ένας λόγος που δε θέλω να μάθω οδήγηση. Όσο χρήσιμο και να ‘ναι, με ξέρω, αν τ’ ακούσω θα αποθαρρυνθώ και θα κάνω τίποτα χειρότερο.

Αν και φυσικά δεν πιστεύω ότι είναι μόνο οι γυναίκες απρόσεχτες.

γυναικα στο τιμονι,χαρος κοντοζυγωνει

αυτο μονο…

α,και hail σε ολους τους κρητικους οδηγους…μακραν οι χειροτεροι οδηγοι σε ολη την ελλαδα…

επισης,μουτζα σε ταριφες…

στις κρητικες γυναικες ταριφες τι εχεις να πεις…??

δεν εχουμε8)

αλλα αμα κατσει και σπασει ο διαολος το ποδαρι του και βγει καμια,παραιτητε σε χρονο ντετε:p

κρητικος?
δεν το ηξερα…

εδω λαρισα εχουμε καμποσες…
βεβαια εχουμε και καμποσες κολωνες καθε εβδομαδα χαμω, οποτε καταλαβαινεις…

Ταριφας με εχει παει Καρτερο,για οσους ξερουν,μερος εκτος Ηρακλειου,απο παλιο δρομο,με στροφες,ψιλογκρεμιδια κτλ,4 το πρωι…και να εχει παρει 3 στροφες με μηδενικη ορατοτητα,στο αντιθετο ρευμα,επειδη βιαζοταν ο μαλακας…μετα επακολουθησε καυγας και με αφησε πολυ πισω και περπατησα καμποσο,μεχρι να φτασω εκει που ηθελα…οτιναναι…

Καλα και στην Αθηνα,που οδηγουσα μηχανακι 2 χρονια,το τι ειχα δει…

Ολοι στην Ελλάδα,οδηγοί αυτοκινητων,δικύκλων (και οι πεζοί) εχουμε 0 κυκλοφοριακή συνειδηση και συμπεριφορά…ακομα και η Ζαμπια (δεν εχω τπτ με την συμπαθή αυτή χωρα) ειναι σε καλυτερη κατασταση σε αυτόν τον τομέα…η νεα κατασταση περιλαμβανει και τους Ελληνες ποδηλατες που κανουν μανουβρες και πεταγονται απο στενά νομιζοντας πως βρισκονται στο Αμστερνταμ η στην Κοπεγχαγη (που εχουν και τις καταλληλες υποδομές για αυτά)και ολοι θα σταματησουν η θα τους προσέξουν…Κουνια που τους κουναγε…

αυτο που πρεπει να καταλαβει ο καθε οδηγος για τους ποδηλατες.ειναι οτι εχουμε τα ιδια ακριβως δικαιωματα με το καθε οχημα που κινειται στο δρομο.δεν ειμαστε μουλαρια να χωνονται μπροστα μας.να κανουν διπλες προσπερασεις διπλα μας.να κορναρουν και να ΜΗΝ ΜΑΣ ΠΡΟΣΕΧΟΥΝ

επισης το συνδρομο ΄΄ειναι δικος μου ο δρομος’’ ειναι εκνευριστικο

Χαχ πες το ψέμματα.Σήμερα έξω από τη σχολή,πάω να περάσω το δρόμο και,ενώ έχω δει 2-3 φορές αν έρχεται κανείς,πάω να περάσω και πετάγεται ταρίφας με μεγάλη ταχύτητα από τη στροφή,φρενάρει απότομα και μου λέει:“Στραβή είσαι,δεν βλέπεις?Περνάω!”.Το τι γαμοσταυρίδια άκουσε…Δεν μπορούν να προσέχουν οι ηλίθιοι…