Έλληνες οδηγοί,Μύθος η πραγματικότητα?

:!::!::!:

εγω θα τον χτυπουσα…
τον αστυνομικο εννοω…

χθες το απογευμα…μετα απο 2,5 πολυ δυσκολους μηνες ο ποδηλατης και φιλος μου βγηκε απτην εντατικη…να αναφερω επισης οτι ο οδηγος αυτος που αφεθηκε ελευθερος(!) ξαναπροκαλεσε σοβαρα ατυχηματα μετα απο αυτο.

το παιδί σε κατάσταση βρίσκεται?

Περιστατικό που μου έτυχε πρίν από κάνα μήνα στο χολαργό :

Σε κεντρικό δρόμο του χολαργού (στην Περικλέους για όποιον γνωρίζει), βλέπω ένα παππού (που με το ζόρι στεκόταν όρθιος) σε μια διάβαση και σταματάω για να περάσει - στην αρχή με κοίταξε διστακτίκα αλλά όταν του έκανα νόημα να περάσει το αποφάσισε, και τότε τι λέτε ότι έγινε ? με το που έκανε ένα μέτρο στο δρόμο περνάει μια μηχανή και τον χτυπάει!!! 'Ελεος, εγώ σταμάτησα για να περάσει και ο άλλος τον χτύπησε!!! Κατεβαίνω από το αυτοκίνητο για να δούμε αν είναι καλά, βλέπω τον τύπο με τη μηχανή του λέω ‘‘ανθρωπέ μου πας καλά’’, με κοιτάει με ένα βλέμμα ‘‘αυστραλοπίθηκου’’ και μου απαντάει ‘‘εντάξει, δεν βλέπει που πηγαίνει?’’ (σε διάβαση πεζών τώρα, ε?).
Τελός πάντων από τα νεύρα έμεινα άναυδος από τη στάση του μηχανόβιου, ο οποίος μετά από κάνα λεπτό την έκανε με ‘‘ελαφρά’’, τουλάχιστον ο παππούς δεν είχε χτυπήσει σοβαρά, μόνο κάτι γρατσουνιές στο χέρι, αλλά εντάξει ρε παίδια ΕΛΕΟΣ με τους παπάρες που οδηγούν έτσι!!!

Υ.Γ. Περαστικά και καλή ανάρωση στο παιδί που προαναφέρθηκε!!!

δεν εχει τραυματιστει καθολου στο κεφαλι…και ειναι χωρις καταστολη πλεον κτλπ…θα δειξει τωρα πως θα λειτουργει χωρις υποστηριξη…

Αναφέρθηκα προ ημερών στο θέμα των διοδίων, θέτοντας ερωτήματα και απαντώντας σε αυτά. Επισημαίνω εν τάχει ότι διόδια είχαμε και όταν το δημόσιο είχε τον έλεγχο των δρόμων, εισπράττοντας συνεχώς χρήματα από τα οποία ελάχιστα πήγαιναν σε έργα, διόδια (αυξημένα) έχουμε και σήμερα, μια και ιδιωτικές εταιρείες έχουν αναλάβει όχι μόνο την εκμετάλλευση, αλλά το κυριότερο: την κατασκευή των αυτοκινητοδρόμων που για δεκάδες χρόνια δεν έφτιαχνε το δημόσιο, το οποίο ελάμβανε χρήματα και από τα τέλη κυκλοφορίας των οχημάτων. Δεν υπεραμύνομαι των εταιρειών-κατασκευαστών, όμως αναφέρω την κατάσταση ως έχει στην πραγματικότητα, χωρίς να θέλω να χαϊδέψω τ’ αυτιά εκείνων που αντιδρούν μη πληρώνοντας διόδια, όπως και εκείνων που αγανακτούν αλλά πληρώνουν.

Με αφορμή τις κινητοποιήσεις που ετοιμάζουν κάποιες ομάδες πολιτών σε διάφορους αυτοκινητόδρομους την ερχόμενη Κυριακή, σηκώνοντας τις μπάρες των διοδίων για ελεύθερη διάβαση, οφείλω να επισημάνω ότι από τη στιγμή που η κυβέρνηση δεν αναλαμβάνει τις ευθύνες της, συνεχώς θα έχουμε φαινόμενα πολιτών εναντίον εταιρειών και εμμέσως εναντίον πολιτών που εργάζονται σε αυτές. Παρόμοιες αντιπαραθέσεις πολιτών έχουμε τώρα με τους εργαζομένους στις αστικές συγκοινωνίες και νωρίτερα με τους αντίστοιχους στις εμπορευματικούς μεταφορείς. Ομως, δεν είναι ακριβώς ίδιο το ζήτημα. Στο θέμα των αυτοκινητοδρόμων το ελληνικό δημόσιο έκανε συμβάσεις και συγκεκριμένα η προηγούμενη κυβέρνηση συμβάσεις οι οποίες κυρώθηκαν στη Βουλή από τα δύο μεγάλα κόμματα. Οι συμβάσεις περιείχαν ακριβώς τους όρους και τις προϋποθέσεις κατασκευής, τα χρονοδιαγράμματα παράδοσης των έργων, τις αναπροσαρμογές των διοδίων, τα χρόνια που θα εισέπραττε χρήματα το δημόσιο (5-6 ανάλογα το έργο) από την υπογραφή της σύμβασης.

Προεκλογικά η νυν κυβέρνηση, για να γίνει αρεστή, ανέφερε ότι θα μειώσει το αντίτιμο των διοδίων, αλλά 14 μήνες μετά ο θησαυρός αποδείχθηκε άνθρακας. Κάποια στιγμή έγιναν δηλώσεις ότι? μελλοντικά θα εξεταστεί η μείωση του ποσοστού που θα λαμβάνει επίσης μελλοντικά το δημόσιο, από το αντίτιμο των διοδίων, η οποία ως θέση είναι και η πιο σωστή για να μειωθούν τα κόστη προς τους πολίτες. Ωστόσο, η ενδεδειγμένη κίνηση είναι μία: να καλέσει το δημόσιο τις εταιρείες (ξένοι και ελληνικοί όμιλοι «κολοσσοί») στις οποίες έδωσε με ανάθεση τα έργα, να συζητήσουν και με τις ξένες τράπεζες που χρηματοδοτούν σε μεγάλο βαθμό τα έργα και να βρεθεί λύση. Ας δώσουν ακόμα 5-10 χρόνια (από τα 30) την εκμετάλλευση των αυτοκινητοδρόμων στις εταιρείες κι ας μειώσουν τώρα, στην εποχή της κρίσης, δραστικά το αντίτιμο των διοδίων. Οφείλουμε επίσης να καταλάβουμε όλοι ότι όπως έχει η κατάσταση στην Ελλάδα, οι αυτοκινητόδρομοι χωρίς χρήματα από διόδια (το δημόσιο ταμείον είναι μείον) είναι αδύνατον να φτιαχτούν. Κι είναι επιτακτική ανάγκη να γίνουν, διότι μειώνονται τα ατυχήματα (ήδη έχουν περιοριστεί κατά 45% τα θανατηφόρα), έχουν δουλειά χιλιάδες άτομα και επιπλέον αποτελούν έργα ανάπτυξης.

Δημήτρης Μπαλής στη Sporday σήμερα.

Αν ο Μπαλής είναι πάνω από 12 χρονών τότε έχει σοβαρό πρόβλημα σκέψης και καλά κάνει και του χώνει συνέχεια ο Πανούτσος :lol:

εξήγησε please

Φαντάζομαι ότι ο Ζούγκλα εννοεί πως στο κείμενό του ο Μπαλής πραγματοποιεί μια σειρά από (μικρά και μεγάλα) λογικά άλματα καθιστώντας το αδύνατο προς οποιαδήποτε περεταίρω ανάλυση. Και κυρίως δεν τοποθετείται όσον αφορά στο νομικό ζήτημα των διοδίων.

Διότι αν τελικά τα διόδια που απαιτούνται κριθούν παράνομα, τότε οποιαδήποτε κουβέντα δεν έχει κανένα απολύτως νόημα.

Αν και με εκνευρίζει τα τελευταία χρόνια …Πανούτσος για Μπαλή( τον σταυρώνει γενικά συνέχεια και οι εμμονές μου αρέσουν :p)

Με ένα βαρυσήμαντο τίτλο «η κυβέρνηση προ των ευθυνών της για τα διόδια» την περασμένη Τετάρτη, ο Δημήτρης Μπαλής εξέτασε το θέμα των διοδίων. Καταλήγοντας ότι η κυβέρνηση πρέπει να καλέσει τις εταιρείες που εκμεταλλεύονται τα έργα, να δώσει κι άλλο χρόνο εκμετάλλευσης και να ζητήσει την μείωση της τιμής των διοδίων. Απλό θα πείτε, αλλά ως συνήθως με τον Δημήτρη θα έχετε λάθος. Πίσω από το φαινομενικά απλό κείμενο του Δημήτρη Μπαλή κρύβονται λύσεις. Το σχέδιο θα ξεκινήσει με το νοίκιασμα των εθνικών οδών στις πολυεθνικές, αλλά θα συνεχιστεί και στο υπόλοιπο οδικό δίκτυο. Ο μεγαλοαστός θα νοικιάζει τη Ρηγίλλης και την Πλατεία Κολωνακίου, ο μικροαστός τη Δημητρακοπούλου και την Πλατεία Παγκρατίου, ο μεροκαματιάρης του Γκύζη, ο μετανάστης την Πλατεία Αγίου Παντελεήμονα, θα τις συντηρούν και θα βάζουν διόδια. Οταν θα θέλει κάποιος για παράδειγμα να κατέβει από το Μαρούσι στην Κυψέλη θα μπορεί να λέει «άσε, μωρέ, που θα πάρω τη Γαλατσίου, που την έχει ο… και έχει γεμίσει στη λακκούβα? Θα πάω από Τουρκοβούνια και μετά από τη μικρή την πλατεία πριν από του Γκύζη, που την έχει μια γιαγιά και την κρατάει στην τρίχα». Και όχι μόνο δρόμους και πλατείες, αλλά στη φτωχολογιά θα νοικιάζονται λωρίδες από δρόμους, βραχάκια από παραλίες, πλακάκια από πεζοδρόμια, σκαλοπάτια, τοίχοι για κατούρημα και ό,τι άλλο μπορείτε να σκεφτείτε. Ετσι και πατήσει ξένος στην Ελλάδα, θα τον πλακώνουμε στα διόδια από την έξοδο του αεροδρομίου και μέχρι να ανέβει το τελευταίο σκαλοπάτι της Ακρόπολης θα τον έχουμε μαδήσει.

Το σχέδιο «Μπαλή Πασά», όπως και άλλα πρωτοποριακά σχέδια, θα εφαρμοζόντουσαν στον δήμο Περιστερίου αν οι Περιστεριώτες ήξεραν το καλό τους και δεν κουτσούλαγαν τον Δημήτρη στις κάλπες. Μόλις χθες τα μυστικά εκλογικά αρχεία του δήμου έγιναν προσιτά στο κοινό, όπου και αποκαλύφθηκε ?και αυτά είναι τα καλά νέα? ότι στις εκλογές 299 δημότες τιμήθηκαν από τον Δημήτρη, επιτρέποντας να σταυρώσουν το όνομά του. Τα κακά νέα είναι ότι με τους 299 ο Δημήτρης ξεπέρασε ?και αυτά είναι καλά νέα? τον ογκόλιθο του υποψήφιου Κωνσταντίνου, που συνετρίβη με διαφορά 12 ψήφων, αλλά ?πάλι κακά νέα? έχασε στο νήμα από τον Χρονόπουλο, που συγκέντρωσε 349 ψήφους, χάνοντας και οι τρεις στο τσακ από τον Μπέτση, που χάρη στην εύνοια της τύχης στο 1ο διαμέρισμα Περιστερίου μάζεψε 2.509 ψήφους. Με τον Δημήτρη να δείχνει το ανώτερο επίπεδό του και να μη ζητεί οι ψήφοι να ξαναμετρηθούν

Τώρα για το κείμενο του Μπαλή. Γράφει "Ωστόσο, η ενδεδειγμένη κίνηση είναι μία: να καλέσει το δημόσιο τις εταιρείες (ξένοι και ελληνικοί όμιλοι «κολοσσοί») στις οποίες έδωσε με ανάθεση τα έργα, να συζητήσουν και με τις ξένες τράπεζες που χρηματοδοτούν σε μεγάλο βαθμό τα έργα και να βρεθεί λύση. "

Σε ποιον πλανήτη εταιρείες και κυβερνήσεις κάθονται σε ένα τραπέζι και συζητάνε για να βρουν λύσεις? εγώ προσωπικά δεν ξέρω ούτε μία χώρα που να συμβαίνει αυτό. Μου φαίνεται τόσο εξωπραγματικό αυτό που γράφει που είναι σαν να διαβάζω το ότι η γη είναι επίπεδη.

Έχει κάποιος κάπου πρόχειρο το γιατί θεωρούνται παράνομα από τόσο κόσμο; Δεν έχει τύχει να πετύχω τέτοιο κείμενο ακόμη…

@ Ζούγκλα
Μια χαρά κάθονται γιατί και τράπεζα και εταιρεία το κέρδος κοιτούν. Και μια χαρά χρειάζεται η εταιρεία το κράτος για να επιβάλλει να πληρώνει ο κόσμος και να αλλάξει το νόμο που της κάνει “χασούρα”. Εγώ προσωπικά ξέρω τουλάχιστον μία χώρα που γίνεται αυτό συχνά, οπότε ίσως και “η γη να είναι επίπεδη”.

http://diodiastop.blogspot.com/

Τσεκαρε αυτο,αν θυμαμαι καλα εχει ολες τις θεσεις των επιτροπων κατα των διοδιων.:wink:

Βρε κάρβου άλλο είναι το εταιρείες και κυβέρνηση κοιτάνε να δουν πως θα βγάλουν φράγκα και άλλο είναι το συζητάν ε για να βρουν μια λύση. Η πρώτη εικόνα είναι για μένα αντιπροσωπευτική του τι συμβαίνει και η δεύτερη είναι μαγική. Δεν νομίζω ότι διαφωνούμε στο συγκεκριμένο, μιας και εσύ γράφεις ότι “[B]Και μια χαρά χρειάζεται η εταιρεία το κράτος για να επιβάλλει να πληρώνει ο κόσμος και να αλλάξει το νόμο που της κάνει “χασούρα”.”[/B]

Υποθέτω πως διαφωνούμε στο "τι είναι λύση’ και στο “τι είναι το πρόβλημα”.

Για μένα το κυρίως πρόβλημα είναι πως ο κόσμος δεν έχει λεφτά. Η ύπαρξη των διοδίων δεν είναι το πρόβλημα κι αυτό το λέω από τα επιχειρήματα που ακούω που περισσότερο προσπαθούν να πείσουν τον τζαμπατζή πως δεν έκλεψε και λιγότερο να πείσουν όποιον πληρώνει πως τα διόδια είναι παράνομα. Αυτό δε θα λυθεί αν κάτσουν στο τραπέζι.
Το δεύτερο πρόβλημα, είναι πως αν εκτραχυνθεί η κατάσταση και αυξηθεί κι άλλο αυτή η τάση του “δεν πληρώνω”, τότε ή θα έχουμε δρόμους ακόμη χειρότερους ή το κράτος (εμείς δηλαδή) θα τους πληρώσουμε πολύ ακριβότερα. Αυτό θα λυθεί μόνο αν δεν είχε γίνει σωστό “παζάρι” στην αρχή που έκλεινε η συμφωνία. Αν είχε γίνει, τότε ούτε αυτό θα λυθεί.

Ψάχνω το site του hokam κι ακόμη δεν έχω βρει σοβαρά νομικά επιχειρήματα. Το βράδυ που θα έχω περισσότερο χρόνο, θα το ψάξω καλύτερα (είναι και τεράστιο το blog!).

Όντως διαφωνούμε στο ποιο είναι το πρόβλημα ( αν και το ότι ο κόσμος δεν έχει λεφτά είναι στάνταρ ) και στο ποια είναι η λύση. Τουλάχιστον συμφωνούμε ότι η γη δεν είναι επίπεδη :stuck_out_tongue:

Πάντως ένα βασικό επιχείρημα είναι ότι για να βάζεις διόδια σε έναν δρόμο πρέπει να πληρεί κάποιες προυποθέσεις που ορίζονται από την ΕΕ. Το πιο τρανταχτό παράδειγμα είναι το τμήμα κορίνθου-πατρών. Μάλιστα όταν το πασόκ ήταν στην αντιπολίτευση( είχε κάνει κινήσεις ο δήμος πατρών και κυρίως η νομαρχία αχαίας) προέτρεπε τους πολίτες να ΜΗΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ακριβώς για αυτόν το λόγο :lol:

Παραμένει όμως το εθνικό δίκαιο ανώτερο του ευρωπαϊκού. Ό,τι κι αν λένε οι προϋποθέσεις της Ε.Ε., το θέμα είναι τι λέει ο ελληνικός νόμος. Άποψη για τον ελληνικό νόμο δεν έχω.

Επίσης, το κράτος (που δεν έχει φράγκο) ζήτησε από την εταιρεία να αναλάβει το έργο εξ’ολοκλήρου και να το κατασκευάζει ενώ ο Κορίνθου-Πατρών είναι στην κυκλοφορία. Και η εταιρεία, αφού αυτή ήταν η συμφωνία, σίγουρα υπολόγιζε στα έσοδα από τα διόδια, όσο κατασκευάζει το δρόμο. Παύση του έργου σημαίνει απόλυση εργαζομένων, τεράστια ζημιά για εταιρεία και κακοί δρόμοι για πολλά χρόνια. Κατάργηση διοδίων μέχρι αποπεράτωση του έργου σημαίνει πως η εταιρία θα απαιτήσει να έχει υπό τον έλεγχο της, τον δρόμο για περισσότερα χρόνια, άρα θα το πληρώσουμε ακριβότερα. Και προφανώς κλείσιμο της Πατρών-Κορίνθου, για να φτιαχτεί ο δρόμος γρήγορα και οικονομικά, είναι εκτός κουβέντας. Θα κόψει την Ελλάδα στα 2.

Έβγαλα έξω όλα τα ιδεατά σενάρια που στηρίζονται στη δήλωση Παπανδρέου “λεφτά υπάρχουν”…

Κοιτα δες το αναποδα.Αν ειχαν οντως νομικο πατημα οι εταιρειες για την εισπραξη διοδιων με τον τροπο που γινεται,τοτε θα τραβουσαν κοσμο στα δικαστηρια και θα ειχαν και δικιο και ολα μια χαρα.Για να το αποφευγουν κατι σαπιο υπαρχει στο βασιλειο της Δανιμαρκιας.

-Καταρχην,ειναι συνταγματικα κατοχυρωμενο το δικαιωμα της ελευθερης διελευσης των πολιτων στους εθνικους δρομους και η παρακωλυση της(απο ιδιωτη) συνιστα αδικημα.Για τον ιδιο λογο δεν επεμβαινει πχ η τροχαια σε περιπτωση που δεν πληρωσεις,οπως δε θα ερχοταν οι μπατσοι στο σπιτι αν δεν πληρωνες τον ΟΤΕ.
-Η παρανομια τους επισης εγκειται στη συχνοτητα υπαρξης σταθμων διοδιων και στο αναλογα καταβαλλομενο ποσο.Ο νομος οριζει ενα μηδαμινο ποσο ανα χιλιομετρο που αν γινοταν πραγματικα νομιμη η εισπραξη του θα ηταν της ταξης των 20-30 λεπτων.(Δε θυμαμαι αυτη τη στιγμη ακριβες νουμερο)
-Αν δεν λαμβαναν οι εταιρειες προσφατως αυτην την καθολα περιεργη και παρανομη αδεια απ την αρχη προστασιας προσωπικων δεδομενων,δεν θα ειχαν κανενα δικαιωμα να χρησιμοποιουν καμερες.Κι εδω υπαρχουν πολλες ασαφειες για τον τροπο που δοθηκε και για το ποια “κενα” εχει η αδεια αυτη.
-Οι εθνικες οδοι θα επρεπε να χουν εναλλακτικα παραδρομους και δευτερευουσες οδους ωστε να εχει ο πολιτης την επιλογη να πληρωσει τον καινουριο δρομο η να ταλαιπωρηθει απ τον παλιο,πραγμα το οποιο δεν γινεται,με αποτελεσματα τα χθεσινα τερτιπια του μπαλαμου-καραβιιι το φεγγαααρι-Δημαρχου στη Στυλιδα.
-Το να πληρωνει ενας ιδιωτης καθημερινα διοδια για να παει στη δουλεια του με ποσο που αντιστοιχει σε 2 μηνιατικα σχεδον,ειναι απλα εξωφρενικο απο καθε αποψη και φυσικα η ποιοτητα των δρομων δεν το δικαιολογει.
-Προσωπικα δεν εχω κανενα προβλημα να πληρωσω πχ διοδια στην Εγνατια Οδο,ενα τελειωμενο εργο,που προσφερει ανεση και ασφαλεια,μειωνοντας δραστικα ταυτοχρονα τον χρονο που χρειαζεται για να διασχισεις ως τωρα πολυωρες αποστασεις(Τα Γιαννενα πλεον απεχουν ουτε 3 ωρες απο Θεσ/νικη για παραδειγμα.).Στην καρμανιολα της Αθηνων-Θεσνικης ειναι θρασος να ζητανε λεφτα.Ειναι σαν να πας σε σουβλατζιδικο να σου δινουν σουβλακι με σκουληκια,να το τρως και να λες και ευχαριστω απο πανω,αλλιως θα πληρωνεις προστιμο.Κοινη λογικη θεωρω.
-Τεσπα,γεγονος ειναι πως οταν το θεμα παει στα δικαστηρια ισως βρεθει μια συμβιβαστικη λυση,αλλα κατι μου λεει πως και θα καθυστερησει να παει και θα γινουν ως τοτε μικροαλλαγες στο νομο ωστε να καλυπτονται οι εταιρειες.

Απλα αυτη τη φορα η διαφορα ειναι οτι οι αντιδρασεις δεν ειναι κομματικοποιημενες-συνδικαλιστικες και εχουν κλασει μεντες αρκετοι κοστουματοι,γιατι δεν μπορουν να τις καπελωσουν.Και αυτο κατι μου λεει οτι τους τρομαζει λιγακι.

Επειδη οπως λες δεν εχεις αποψη για τον ελληνικο νομο(ουτε γω,απλα για το συγκεκριμενο ρωτησα αρκετους που γνωριζουν),δες το παρακατω βιντεακι ενος που πρακτικα τουλαχιστον γνωριζει κατι…

Για τα ακριβη αρθρα που παραβιαζουν οι συμβασεις κτλ,τσεκαρε περιπου τη μεση της σελιδας του blog.:wink:

Να πω τον πόνο μου εδώ, που δεν θα δω ποτέ μια διάβαση πεζών να είναι φτιαγμένη γι’αυτό που λέει τ’όνομά της!
Αλλά όοοοοχι, είναι βολικό μέρος διπλοπαρκαρίσματος για μερικούς οδηγούς.
Ή μερικοί άλλοι ξεχνούν την σημασία της…HELLO ΟΤΑΝ ΔΕΙΣ ΠΕΖΟ ΝΑ ΠΑΤΑΕΙ ΤΟ ΠΟΔΑΡΑΚΙ ΤΟΥ ΕΚΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙΣ ΟΧΙ ΝΑ ΓΚΑΖΩΣΕΙΣ ΣΑΝ ΖΩΟ!
Τεσπά, είχα δει ατύχημα να συμβαίνει τις προάλλες σε διάβαση με τον οδηγό να φταίει που κόντεψε να σκοτώσει έγκυο γυναίκα ενώ πήγαινε σιγά σιγά να περάσει απέναντι. Το πόσο νευρίασα δεν λέγεται.

Θα 'ταν καλή ιδέα πιστεύω να γίνει και ένα πολλ (ανώνυμο αν γίνεται) για το πόσοι από δω μέσα έχουν λαδώσει για να περάσουν στην πορεία.Νομίζω αυτό και μόνο θα έλυνε απορίες του τύπου “μα καλά τόσο άσχετοι είναι οι οδηγοί στην Ελλάδα?!”.
Προφανώς όταν γεννιέσαι δεν γνωρίζεις τον Κ.Ο.Κ ούτε ότι πρέπει να σέβεσαι τους πεζούς, αλλά περνάς από μια διαδικασία για να τα μάθεις.Οπότε όχι δεν είναι στο DNA του Έλληνα να περνάει με κόκκινο και να παρκάρει πάνω σε διαβάσεις.Μάλλον κάτι άλλο φταίει.

Σχετικό είναι αυτό disorder. Εγώ π.χ. λάδωσα για να πάρω το δίπλωμα ( ντρέπομαι για αυτό αλλά το κανα ) αλλά σέβομαι τους πεζούς. δεν είναι θέμα γνώσης του κοκ κάποια πράγματα.