Έλληνες οδηγοί,Μύθος η πραγματικότητα?

Δεν θα διαφωνίσω σ’ αυτό.Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι καλός οδηγός δεν γεννιέσαι αλλά γίνεσαι.Όμως αν βγάζεις στον δρόμο ανέτοιμους οδηγούς μόνο και μόνο επειδή τα σκασαν (δεν βγάζω τον εαυτό μου απ’ έξω) θα 'χεις και τα ανάλογα αποτελέσματα.Σίγουρα κάποια πράγματα είναι θέμα προσωπικής ευαισθησίας η οποία όμως δεν είναι έμφυτη αλλά καλλιεργείται.

Μιας και λες για τις διαβάσεις…προχθές που γύριζα στο γραφείο από μια εξωτερική δουλειά που είχα περίμενα στο φανάρι. Ετσι οπως περίμενα ήταν μια κυρία που πήγε να περάσει το δρομο από διάβαση και με πρασινο φανάρι…και την ώρα που παταει στη διάβαση ένα βανακι που ήταν μπροστά-μπροστά πάει να παρκάρει πάνω στη διάβαση με όπισθεν. Ο τύπος πήγε να πατήσει τη γυναίκα (και θα το έκανε αν δεν αρχιζε η κυρία να χτυπάει το πορτμπαγκάζ) και σαν να μην έφτανε αυτό βγήκε και από πάνω φωνάζοντας της που δεν κοιταξε το δρόμο!!!ΕΛΕΟΣ!!Σε πρασινο φαναρι για πεεζους και πανω σε διάβαση!!! #-o#-o

O kathenas sinithos sti zoi se olous tous tomeis siberiferetai opos ton mathoun kai pratei analogos me auta pou vlepei stin kinonia…Etsi loipon enas neos odigos pou pernei to diploma kai me to kalo parei kai to “toutou” tou kai vgei stous dromous tha antikrisei ena xaos…kakisti odigisi…sinexis paraviasi simaton…antikanonikes prosperaseis ktl…etsi kai aytos kata ena megalo pososto tha kanei ta idia…Einai kathara thema paideias…kai osoi exoun zisei/taxidepsei exoteriko kai exoun dei tin odigisi kai tin siberifora ton politon stous dromous sigoura tha exoun xenerosei me ta edo dedomena…enas apo autous distixos eimai kai ego…

Τα greeklish απαγορεύονται =)

Συγγνώμη.Δικαιολόγησε με σαν “νέο” στο φόρουμ :slight_smile:

Πω ρε πούστη, είδα ένα τράκο πριν λίγο…

Όλα τα καρέ μπροστά στα μάτια μου. Ευτυχώς όλα καλά.

Ένας τύπος, μόνος του εντελώς, έτρεχε μάλλον και τον πέταξε έξω η στροφή απ’ότι κατάλαβα. Ψιλο-περίεργη στροφή, άσφαλτος γυαλί…ε δεν ήθελε και πολύ. Έκανε tête-à-queue, μάζεψε κάγκελα και στούκαρε με τον κώλο σε μια κολώνα στη νησίδα. Το αμάξι διαλύθηκε αλλά ευτυχώς το ότι ήταν καινούργιο συνέβαλε στο να μην πάθει ούτε γρατσουνιά ο τύπος. Πάλι καλά που δεν κινούνταν άλλα αμάξια εκείνη τη στιγμή στο σημείο.

Αλλά…ΡΕ ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΤΡΕΛΑ ΣΑΣ, ΠΡΟΣΟΧΗ ΓΑΜΩ ΤΟ :!:

Το ότι αδειάζουν οι πόλεις και οι δρόμοι δεν θα πει ότι τρέχουμε λες και είμαστε σε πίστα!

Αν εφαρμοζόταν κατά γράμμα ο ΚΟΚ, οι μισοί οδηγοί στην Ελλάδα έπρεπε να μείνουν χωρίς άδεια οδήγησης!

[SPOILER]γαμώ τους μαλάκες που περνάνε με κόκκινο και δεν επιβραδύνουν έστω… στα στοπ![/SPOILER]

αν δεν έχετε επιβιώσει από οδήγηση στη χίο είστε γατάκια 8)

Δηλαδή;

δε πρέπει να υπάρχουν χειρότεροι οδηγοί στο βόρειο ημισφαίριο :lol:
τρέχουν σαν πούστηδες, δεν βλέπουν σήματα, δε σταματάνε πουθενά, μπαίνουν σε αντίθετα ρεύματα κτλ κτλ. με λίγα λόγια τα γαμάνε όλα. και όχι,ΔΕΝ είμαι υπερβολικός!
καλώ όσους έχουν πάει φαντάροι στη χίο να βγουν και με διαψεύσουν αν έχω άδικο:p

Χειρότεροι από τους Κρητικούς;8)

από τη μικρή εμπειρία που ίχα στη κρήτη ναι, χειρότεροι. κι δε το λέω μόνο εγώ αυτό ε! όσοι έχουν πάει χίο αυτό λένε! ρε γαμάμε σου λέω, είμαστε οι χειρότεροι :lol:

+1. Είχα μείνει το 2003 3 βδομάδες για διακοπές και όντως ήταν τραυματική εμπειρία. Αφού και πεζός το σκεφτόμουν (ο θεός να τους κάνει δρόμους αυτά τα στενά) να περπατήσω. Από Χανιά όντως χειρότεροι, για υπόλοιπη Κρήτη δεν έχω γνώμη.

Δεν είναι για γέλια όμως. Είναι δυνητικοί δολοφόνοι. Ας πέσουν σε γκρεμό μόνοι τους, αλλά δεν φταίνε οι άλλοι να τους φάνε κι αυτούς!

Ο φόβος και ο τρόμος είναι! Αλλά και εγώ πάω σα μεθυσμένη στη μέση του δρόμου! Είναι ευτύχημα που δε με χουν φάει ακόμη λάχανο! Αφού μία φορά προχωρούσα στη μέση του δρόμου και χάζευα και αν δε μου φώναζε η φίλη μου θα πεφτα απάνω στο αυτοκίνητο που ερχόταν κατά πάνω μου (ευτυχώς δεν έτρεχε). Και κάθε φορά σκέφτομαι ‘‘δεν κόβει ταχύτητα ο φούστης’’, ‘‘σταδιάλα ζώα’’ και λοιπά… Ο πεζός έχει πάντα δίκιο…!!

Αυτό δεν ισχύει σε καμία περιοχή της Ελλάδας.Ούτε ένα αμάξι δεν σταματά για να περάσει κάποιος πεζός,ούτε δίνει ο οδηγός πολύ σημασία αν υπάρχει κάποιος άνθρωπος τριγύρο

:p:p

Ντάξει αυτό το τελευταίο δεν το εννοούσα… Η αλήθεια είναι όμως ότι μερικοί είναι πολύ βλάκες -για να μην πω τίποτα άλλο- πιάνουν ένα τιμόνι και νομίζουν ότι ο δρόμος τους ανήκει και τρέχουν του σκοτωμού… Και να σου πω κάτι όταν ο άλλος προκαλεί ένα ατύχημα… κάπου όμως, όχι δεν τον λυπάμαι, αλλά του ρίχνω ένα φταίξιμο… Ο άλλος όμως (δε μιλάω μόνο για τους πεζούς) που βρίσκουν τον μπελά τους ή τραυματίζονται δεν φταίνε σε τίποτα!! Και δυστυχώς υπάρχουν αρκετοί τέτοιοι ασυνείδητοι… έχω δει/ακούσει πολλά!! Και είναι κρίμαα…

Αν προχωράς όντως στη μέση του δρόμου είσαι το ίδιο ασυνείδητη με τον οδηγό.

Χμ, η αλήθεια είναι ότι δύο, τρεις φορές το 'κανα από αφηρημάδα… :-s:?

Τι ζόρι τραβάτε με τους Κρητικούς οδηγούς δηλαδή; Ο ΒΟΑΚ παίζει να είναι το χειρότερο οδικό δίκτυο στην Ελλάδα, για ΝΟΑΚ δε μιλάμε καθόλου γιατί δεν υφίσταται, μόνο στα ντουλάπια. Παντού έχει ταγάρια και παντού όπως πρέπει. Απλά ο καθένας κοιτάει τη καμπούρα του άλλου. Ακόμα και μέσα στο νησί, οι μεν από μια πόλη, κατηγορούν τους δε σε άλλη πόλη όταν πάνε από 'κει ότι είναι χειρότεροι, και “πως πάτε έτσι” μπλα μπλα. Κάγκουρες και καβλόγκαζους έχει όλη η ελλάδα…

υγ. Γυναίκα στο τιμόνι, θάνατος σιμώνει… 8)

εδιτ. …και έχω να πάω και Ηράκλειο κατά τις 5 σήμερα, συγχύστηκα… 200χμ. είναι αυτά παν’-έλα