Έλληνες οδηγοί,Μύθος η πραγματικότητα?

Εγώ προσωπικά δεν τραβάω κανέναν ζόρι αλλά το ότι στο τιμόνι είναι παλικάρια και ακόμα και σε λεωφορείο να μπεις ο οδηγός θα τρέχει σαν τρελός,είναι γεγονός

Ε, πες ότι φοβάσαι τα γκάζια να καταλαβαινόμαστε. Τι φταίμε εμείς αν αλλού είναι φλώροι :p. Το γεγονός ότι τρέχουμε είναι αναμφισβήτητο, αλλού δλδ δε τρέχουν τόσο; Στο σημείο αυτό θέλει Γράκχο η κουβέντα, να ωρι-οθετήσουμε τις αποστάσεις. Το [B][U]ω[/U][/B] δεν είναι ορθογραφικό, είναι λογοπαίγνιο από την ώρα. Γράκχε που είσαι; Ηράκλειο-Χανιά πόσο;

Στον Τυρναβο.Παρκαρισμα για πολλη ωρα.Επειδη μπορει.

Δεν ξερω τι λετε για κακους οδηγους,αλλα δυστυχως υπαρχουν παντου.
Στην περιφερειακη της Σαλονικης σε προσπερνανε απο δεξια,στην
Πατρων-Πυργου για να σε προσπερασουν φτανουν στην αλλη μερια του δρομου,
στον ιδιο δρομο εκτος απο τις λακουβες και τις στροφες πρεπει να προσεχεις και να αποφευγεις και τα καρπουζια που πεφτουν απο τα Datsun,ενα Mazda την Δευτερα πηγαινε σε δρομο με πινακιδες 90 με 50 και αλλα πολλα ωραια και καθημερινα.

Κι όμως φίλοι μου υπάρχει μια πόλη στην Ελλάδα που όλα τα οχήματα “κοκκαλώνουν” στη θέα και μόνο του πεζού και παραχωρούν υποχρεωτικά προτεραιότητα. Δεν ανακάλυψα ποτέ που οφείλεται αυτό αλλά άπαντες οι οδηγοί οδηγούν έτσι και συμμορφώνεσαι και εσύ ως επισκέπτης, θες δε θες! Πρόκειται για την όμορφη πόλη [SPOILER]των Τρικάλων[/SPOILER] την οποία επισκέφθηκα αρκετές φορές απο το 2005 και μετά, πάντα με τις ίδιες παρατηρήσεις όσον αφορά συμπεριφορά οδηγών έναντι πεζών. Η ίδια πόλη εξάλλου είναι - μαζί ίσως με την Κω - η “πρωτεύουσα” του ποδηλάτου στην Ελλάδα, καθώς το συμπαθές δίτροχο αποτελεί συνηθισμένο μέσο μεταφοράς για μικρούς και μεγάλους.

Γενικά πάντως σε άλλα θέματα οδηγικής συμπεριφοράς και [SPOILER]στα Τρίκαλα [/SPOILER] είναι το ίδιο χάλι με όλη την υπόλοιπη Ελλάδα (κομμένες εξατμίσεις/ηχορρύπανση, παρκάρισμα στα πεζοδρόμια/διπλοπαρκαρίσματα κ.λπ.) Νομίζω ότι σε ολόκληρη τη χώρα, από Ορεστιάδα μέχρι Ιεράπετρα και από Κέρκυρα μέχρι Ρόδο, τα ίδια σκατά οδηγάμε ΟΛΟΙ.

μακραν οι χειρετεροι οδηγοι ειναι οι γυναικες ! no offence ladies, αλλα (οχι ολες εννοειται, ειπαμε υπαρχουν κ εξαιρεσεις, αλλα ο κανονας ειναι πως) οδηγειτε αρκετα αφηρημενα, σαν να μην εχει τοση σημασια το πως πρεπει να γινει, αλλα το πως μπορω να το κανω εγω…

και το παραδεχονται πολλες γυναικες αυτο, μαλλον ειναι καποιου ειδους χαρακτηριστικο του φυλου. πως πχ (γενικα) υπαρχει η γνωμη οτι οι γυναικες μπορουν καν κανουν ταυτοχρονα καμποσες δουλειες, συμπληρωνοντας ποτε τη μια κ ποτε την αλλη, εμεις οι αντρες δεν μπορουμε να το κανουμε αυτο μαζι γιατι εινα γκαραντι οτι θα τα σκατωσουμε…:roll:

Έτσι είναι. Φίλε, με έχει πάει Χιώτης ΕΠΟΠ στο φυλάκιο στο Μελανιός με την καναδέζα κι έχω δει τον Χριστό φαντάρο στους γκρεμούς.

Έχοντας ζήσει για λίγο σε νησί του Βορείου Αιγαίου,έχω να πώ ότι οι νησιώτες έχουν πάρει το δίπλωμα… [SPOILER]με κουπόνια από την Ελευθεροτυπία[/SPOILER] :lol3:
Αφού δεν έχω πάει από παππούδες καμικάζι που καβαλάνε ξαφνικά τα πεζοδρόμια χωρίς λόγο καμιά δεκαριά φορές,δηλώνω πλέον:
http://www.youtube.com/watch?v=sXqaPLMIi2I&feature=related

[B][U]«Έλα να δεις τι έκανες»[/U]
Την βοηθούσε να παρκάρει και τον παρέσυρε![/B]

Λίγο έλειψε να πληρώσει με τη ζωή του την προθυμία του να βοηθήσει μια γυναίκα να ξεπαρκάρει το αυτοκίνητό της, ένας 65χρονος άνδρας στην Αλεξανδρούπολη! Η οδηγός δεν κατάλαβε τι ακριβώς της έλεγε, με αποτέλεσμα να πέσει πάνω του και να τον τραυματίσει σοβαρά!

Ο άτυχος άνδρας προσφέρθηκε να δώσει οδηγίες στην 64χρονη οδηγό, που είδε το Ι.Χ. αυτοκίνητό της εγκλωβισμένο ανάμεσα σε άλλα στον χώρο όπου είχε σταθμεύσει. Εκείνη έκανε τις απαραίτητες κινήσεις για να βγάλει το αυτοκίνητό της, αλλά κατά λάθος πάτησε το γκάζι περισσότερο από όσο χρειαζόταν, με αποτέλεσμα να παρασύρει τον πεζό που προθυμοποιήθηκε να τη βοηθήσει!

Ο 65χρονος άνδρας παραλήφθηκε από ασθενοφόρο του ΕΚΑΒ και μεταφέρθηκε στο Γενικό Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Αλεξανδρούπολης, όπου παραμένει για νοσηλεία, ενώ σε βάρος της 64χρονης οδηγού σχηματίσθηκε δικογραφία από το Κεντρικό Λιμεναρχείο Αλεξανδρούπολης.

:lol: :lol: :lol:

*ελπίζω να είναι καλά ο άνθρωπος.

Πριν από λίγες μέρες στο χωριό μου.
Κοριτσάκι,γύρω στα 10-11,με ποδήλατο είναι κοντά σε γκαράζ πολυκατοικιών.Εκεί υπάρχει απέραντη άπλα όμως αυτή δεν έφτανε για την οδηγό η οποία ενώ κατευθυνόταν προς το γκαράζ(με ελάχιστη ταχύτητα,σχεδόν τσουλούσε το αμάξι)βλέπει το κοριτσάκι με το ποδήλατο,τρομάζει,αντί για φρένο πατά γκάζι(!!!)και το πήρε σβάρνα…#-o

Τώρα η μικρή είναι στο ΚΑΤ καθώς της έσπασε τα γόνατα η άλλη:?

^^τι να πεις…

παντως περα απο τους οδηγους το ιδιο αθλιοι ειναι και οι συνοδηγοι
2 μερες σερι εχω φαει γοπα που πεταξε συνοδηγος απο αυτοκινητο μπροστα (οδηγω μηχανη)

Μα ακριβώς επειδή ο Πρωθυπουργός μας καβαλάει δίτροχο και σας σκέφτεται, έχει απαγορέψει το κάπνισμα μέσα στα αυτοκίνητα :smiley:

96 τ.ε. ήσουν???

Αυτό για τις γυναίκες στην οδήγηση,ισχύει.Είναι [U]επιστημονικά αποδεδειγμένο[/U]
http://www.trelokouneli.gr/2011/07/blog-post_102.html

 Και έχω να πω και εγώ ένα περιστατικό που έγινε μέρα μεσημέρι,βασιλής όλγας,στην θεσσαλονίκη καθώς πήγαινα στην σχολή.

Όλα κανονικά,πολύ λίγη κίνηση,ώσπου με πιάνει φανάρι.Το αμάξι το ακινητοποιώ ακριβώς κλάσματα δευτερόλεπτου πριν το φανάρι γίνει κόκκινο.Όμως ένα αμάξι,πιο πίσω απο μένα,το βλέπω να επιταχύνει και να περνάει τον δρόμο.Εκείνη τη στιγμή όμως ξεκινούσε ένα μηχανάκι κάθετα,αφού είχε πράσινο αυτός.Και με το που ο άτυχος οδηγός βλέπει το αμάξι,προσπαθεί να κάνει μανούβρα για να γλυτώσει.Ευτυχώς ήταν τόσο τυχερός που το αμάξι χτύπησε μόνο τον κώλο της μηχανής,απειροελάχιστα.
Σταματάει το αμάξι,και τι βγαίνει…
Γυναίκα οδηγός γύρω στα 60…
Εκείνη τη στιγμή όλοι μας θέλαμε να ρίξουμε ένα βρισίδι.

 Βέβαια το ίδιο θα ίσχυε αν ήταν άντρας.Έχω δει πολλά τέτοια περιστατικά,σε κεντρικούς δρόμους να επιταχύνει το αμάξι,για να περάσει με κίτρινο εντελώς οριακά.

Ναι,φίλε Ελληνάρα,για μπάστα λίγο.Εσύ αν θες σκοτώσου,στα αρχίδια μου,βρες έναν δρόμο που να σαι μόνος σου, και κάνε οτι γουστάρεις.Όχι μέσα στην πόλη.

 Και εσύ φίλε ταξιτζή,μπορεί να είσαι 8 ώρες σε ένα τιμόνι.Μπορεί η πιο γλυκιά σου συντροφιά να είναι ο λεβιές ταχυτήτων και το γκάζι,αλλά το να αμφιταλαντεύεσαι στην λωρίδα των ταξί και στην δικιά μου,χωρίς φλας και χωρίς να με σέβεσαι λέγεται μαλακία.

Αμα χτυπήσουμε,το αμάξι σου θα ναι στο συνεργείο για κάποιες μέρες.Εσύ δεν θα μπορείς να δουλέψεις.Εγώ στην χειρότερη να πάρω λεωφορείο.Γκέγκε;

Και σκέφτομαι, οτι απο Τετάρτη θα μαι στην Κρήτη,με τους άθλιους δρόμους και με τους νταλικέρηδες να κάνουν προσπέραση επειδή απλά είναι μάγκες.

Αλήθεια μιας και τους θίξαμε, πόσο μαγκιά είναι να χουν καταστρέψει τις κάμερες τις αστυνομίας;

Και αυτό που λένε για τους νησιώτες οδηγούς ισχύει.Πέρυσι είχα πάει στην Χίο.Όπως να ναι βγαίναν στις διασταυρώσεις,λες και ήταν μόνοι τους.Αρχιδιστάν...

Βέβαια κανείς μας δεν είναι τέλειος,όλοι μας έχουμε κάνει μαλακίες,μηδενός εξαιρουμένου....

Φετος πρώτη χρονιά με δίπλωμα για μένα. Στην αρχή όλα καλά όλα ωραία. Τελευταία πραγματικά απορώ αν πέρασε κανένας νόμος που να απαγορεύει τη χρήση φλας σε χωριά και εκτός πόλης.

Είναι σε διασταύρωση και αποφασίζουν να στρίψουν? Τι να το κάνουν το φλας…

Ενώ προχωράμε με 40-50 χιλιόμετρα, ξαφνικά ο μπροστινός αποφασίζει να θαυμάσει τη θέα, σταματάει χωρίς φλάς ή αλάρμ.

Στην πο*τσα μας όλα.

Αν μη τι αλλο είναι και πολύ επικίνδυνο αυτό, αλλά με εκνευρίζει και αφάνταστα.
Η πλάκα είναι ότι εγώ είμαι ο noob σε αυτή την υπόθεση.

Τις κάμερες στην Κρήτη τις βάλανε στα πιο άκυρα σημεία, αποκλειστικά και μόνο για εισπρακτικούς λόγους και όχι για λύση του προβλήματος καθαυτού. Επίσης υπάρχουν αρκετά μπλόκα κατακαλόκαιρο σε άκυρα σημεία πάλι τα οποία αποτελούν ντροπή για τον τουρισμό, καθώς μόνο τους τουρίστες τσιμπάνε, καθώς οι ντόπιοι τα έχουμε μάθει πλέον. Εκτός κι αν νομίζετε ότι και οι τουρίστες άθλιοι οδηγοί είναι. Τις κάμερες πάντως κανείς δεν τις λυπήθηκε, δεν γίνεται σε καινούργιο τμήμα δρόμου, ευθεία, που μπορείς να το πατήσεις λίγο παραπάνω να σου έχουν όριο ταχύτητας ίσο ή πιο μικρό από το υπόλοιπο αιλουροειδές δίκτυο.

Τις κάμερες πάντως κανείς δεν τις λυπήθηκε, δεν γίνεται σε καινούργιο τμήμα δρόμου, ευθεία, που μπορείς να το πατήσεις λίγο παραπάνω

Αυτό δεν γίνεται σε όλην την Ελλάδα; :roll:
Περιφερειακός θεσσαλονίκης, κεντρικός δρόμος Θεσσαλονίκης/Χαλκιδικής και μάλιστα σε πούστικα σημεία όπως ανάμεσα σε μια κατηφόρα και μια ανηφόρα, εκεί που λες, ας το πατήσω για να μην αλλάξω ταχύτητα και ζορίσω το αμάξι.
Μέσα σε 60 χλμ,υπάρχουν 3 κάμερες.

Και που θα ήταν λογικό σημείο να τις βάλουν;Σε μια στροφή που κάτω είναι γκρεμός;
κανείς δεν θα τρέξει εκεί

μη το λες.
το θέμα είναι όταν τρέξει(γιατί μαλάκες υπάρχουν πολλού) να γλυτώσει για να τον βάλεις μέσα μετά γιατί είναι δημόσιος κίνδυνος.

άρα τι ακριβώς προτείνετε;Να βγάλουμε τις κάμερες απο τα κεντρικά σημεία και να τις βάλουμε στους δύσκολους δρόμους;
με στατιστικά και λογική να το πάρουμε θα καταλήξουμε στο αντίθετο:
Οι δημόσιοι κίνδυνοι (aka μαλάκες),θα τρέξουν παντού.Και εφόσον οι κεντρικοί δρόμοι,είναι συνήθως ίσιοι, οι περισσότεροι δημόσιοι κίνδυνοι θα τρέξουν εκεί.Άρα περισσότερα πρόστιμα/κρατήσεις διπλωμάτων, λιγότερα ατυχήματα.Άρα οι κάμερες σωστά είναι σε τέτοια σημεία.

Όποιος είναι απο θεσσαλονίκη,ας σκεφτεί πόσα ατυχήματα γίνονται στον περιφερειακό.1 ατύχημα την βδομάδα είναι σύνηθες φαινόμενο.
Βέβαια σε αυτό συμβάλει ο άθλιος δρόμος και ότι οι κάμερες δεν λειτουργούν όπως θα πρεπε.
Αν έβαζαν πρόστιμο στον καθένα που ξεπερνούσε πάνω απο 10% το όριο,θα είχαν χεστεί στα λεφτά και θα οδηγούσαμε πιο αργά και ασφαλές :wink:

Επίσης,αν θέλουν να λένε οτι κάνουν καλά την δουλειά τους,οι αστυνομικοί,θα πρεπε να κάνουν έλεγχο τον κάθε 16-18 χρονο με μηχανάκι η αμάξι φτιαγμένο.
Το 70% των οδηγών αυτών,δεν έχουν τα χαρτιά τους σωστά…

η μόνη λύση είναι οι πολύ αυστηρές ποινές. αλλά και πάλι δε νομίζω να υπάρχει λύση γιατί είναι επιλογή του καθενός να είναι καγκουρόβλακας και επικίνδυνος. πρέπει να του κάνεις λοβοτομή για να νιώσει.
οπότε δυστυχώς αφού δεν υπάρχει κάτι που να τον δίνεις σε κάποιον ηλίθιο και να γίνεται άνθρωπος δε νομίζω να εξαλειφθούν ποτέ τέτοιοι οδηγοί.

Στο 96 ΤΥΕΘ. Στο Μελανιός έκανα τον γιατρό, κοιμόμουνα, έκανα μπάνιο στη θάλασσα από κάτω και καθάριζα τις χέστρες. Σόρρυ για το οφφ τόπικ.