Φοιτητική ζωή

Ρε παίδες.Αξίζει φοιτητική ζωή σε διαμέρισμα κάτω από αυτό των γονιών σου?Στην πιλοτή δηλαδή θα το φτιάξουμε φέτος και άμα περάσω αθήνα θα μένω εκεί.Αξίζει αθήνα η καλύτερα να περάσω σε άλλη πόλη και ας δουλεύω για να πληρώνω το διαμέρισμα?ρίξτε τα φώτα γιατί τελευταία έρχομαι πολύ σεαυτό το δίλλημα:p

Εγω που πέρασα και στη πόλη μου, και ζω με τους γονείς μου, μια χαρά φοιτητική ζωή έκανα. Οκ, μπορεί να μην έφερνα κόσμο στο σπιτι στις 4 το χάραμα, αλλά κλάιν, παράπονο δεν έχω.

Επίσης, η φοιτητική ζωή σταματά όταν αποφασίσεις να πάρεις πτυχίο.:stuck_out_tongue:

ανάλογα και τους γονείς ε. αλλά όπως και να το κάνουμε, καλύτερα μακριά. εγώ το μετάνιωσα οικτρά που έμεινα στο σπίτι μου (και εν γένει στην πόλη μου).

Ναι αλλά άμα έμενες σε ένα διαμέρισμα από κάτω τους,θα ήταν πολύ πιο γαμάτα και ίδιο με το να μένεις σε ένα διαμέρισμα 100 χιλιόμτερα μακριά τους?ποια η γνώμη σου?:stuck_out_tongue:

στην ιδια περιπτωση ημουν και εγω με σενα

(κοιτα αν θες να πας σε σχολη εκτος αθηνας αλλαζει το θεμα πηγαινεις οπου σαρεσει περισσοτερο)
αλλα αν σου δινεται η δυνατοτητα να μεινεις στην πολη σου και σε δικο σου σπιτι - το σκεφτεσαι ακομα???
εγω ειμαι αθηνα και μενω με γονεις και δεν εχω κανενα παραπονο/προβλημα παντως…
και εννοειται δεν θα το αλλαζα…

οσο για το οτι η φοιτητικη ζωη τελειωνει οταν θες να παρεις πτυχιο εγω διαφωνω…
εξαρταται απο την σχολη…

Εγώ ήθελα αθήνα όλη τη χρονιά αλλά έχω αρχίσει να συνειδητοποιώ ότι θέλω να πάω θεσσαλονίκη για πολλούς λόγους, που αφορούν κυρίως το ότι θα είμαι μόνος. Επίσης έχω ψιλοβαρεθεί την αθήνα, δηλαδή πού θα βγαίνω για 6 χρόνια μέχρι να πάρω πτυχίο; :b
Τεσπα ας περάσω και αθήνα και θεσσαλονίκη και τα βλέπω αυτά, γιατί για να περάσω αθήνα θέλω δύο καθαρά 20αρια στα επόμενα

Προσωπικά σπουδάζω εκτός Αθήνας και το προτιμώ χίλιες φορές περισσότερο.

Δεν υπάρχει κανένα προβλημα στον τομέα: γονείς, απλά σίγουρα αν έμενα Αθήνα εγώ ο ίδιος θα είχα ηλιθιες τύψεις απεναντί τους, αν έκανα τη ζωή που κάνω τώρα. Οπότε μακριά

Ευτυχώς βέβαια είμαι κοντα σχετικά με Αθήνα (πατρα) οπότε και από συναυλίες δεν εχω παραπανω κανενα. Αν ημουν μακρια, πχ σαλονικη, παρ’ όλο που σαν πόλη τη λατρευω, θα εχανα παρα πολλα λαιβ και θα ξενερωνα φουλ

Δηλαδή τώρα που κάνεις τη ζωή που κάνεις και στην πληρώνουν χρυσά με τα ενοίκια κτλ αισθάνεσαι λιγότερες τύψεις; :-k

Nαι.

Και οι τύψεις που λες υπάρχουν και δεν είναι ηλίθιες. Σημαντικές είναι γι’ αυτό και προσπαθώ να μη κλάνω τη σχολή πάρα πολύ

Απλά να σου φέρω ένα παράδειγμα για το τί εννόω και ποιά ζωή εννοώ γιατί είπα άλλο πράγμα απ’ αυτό που κατάλαβες ίσως. Τώρα μπορεί την επόμενη καθημερινή μέρα να’ χω σχολή και να μου καυλώσει να βγω το προηγούμενο βράδυ στη μία η ώρα και να γυρίσω στις 5, και συνεπώς να μη πάω σχολή. Τωρα το κάνω αυτό. Στο σπίτι μου δεν θα αισθανόμουν καλά να το κάνω.

Α κι εκτος όσων είπα μ’ αρέσει να είμαι τελείως μόνος μου στον χώρο μου.

Δεν είναι και τόσο τραγικά στο θέμα των οικονομικών. Έχω βρει και σπίτια που με ένα συγκάτοικο άνετα τη βγάζεις με 200-220 ευρώ το μήνα. Υπολόγισε και τα 1000 ευρώ που δίνει η σχολή επειδή είσαι τόσο μακριά απ΄το σπίτι, ε βγαίνουν άνετα, άμα υποθέσεις ότι τόσα χρόνια ζούσαμε ακουμπώντας γύρω στα 700 ευρώ το μήνα για φροντιστήρια. Συν το ότι η ιατρική είναι 6 χρόνια, δηλαδή νταξει ούτως ή άλλως δε νομίζω μέχρι τα 24 να μενα με γονείς θα τρελαινόμουν

Ποιά 1000 ευρώ???

Κατα τ’ άλλα το πιστεύω ότι τα έξοδα μπορεί να είναι λιγότερα από εκείνα των φροντιστηριών, αλλά δεν παύουν να αποτελούν μια επιβάρυνση στην οικογένεια ειδικά σε περιόδους κρίσης. Εννοείται αυτό.

χαχαχ δεν είμαι σιγουρος για κάτι, αλλά μου πε ένας φίλος που σπουδάζει θεσσαλονίκη ότι του δίνει η σχολή 1000 ευρώ το χρόνο γιατί είναι 300τόσα χμ μακριά απ’ το σπίτι. Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αλλά δεν είχα λόγο να μην τον πιστέψω :stuck_out_tongue:

χαχαχαχ

Δεν ξέρω τί σου λεει το φιλαράκι σου ή τι εχει κάνει, αλλά αυτό δεν ισχύει. Η τουλάχιστον οι μισοί φοιτητες δεν το γνωρίζουν. Βασικά τι λέω αποκλείεται να ισχύει. Οπότε ξέχνα το ενδεχόμενο.

Αν είσαι πολύ καλός φοιτήτης μόνο παίρνεις κάποια λεφτά, αλλά ουτε πόσα ξέρω, ούτε σε ποιά συχνότητα.

Μεγάλε 700 έσκαγες για φροντιστήριο;

βασικά μαλακιες λέω, γύρω στο χιλιάρικο

Μόνο οι εστίες παίζουν σα λύση, το χιλιάρικο δε νομίζω:p

Εγω παντως ενα χιλιαρικο το πηρα φετος. Και εφοσον φετος περασω τα μισα μαθηματα του ετους, του χρονου θα παρω παλι χιλιαρικο :wink:

Νομιζω οτι οσοι μπορουν να βγαλουν καρτα δωρεαν σιτισης μπορουν να παρουν και το χιλιαρικο.

Το στεγαστικό επίδομα των 1000 ευρώ δίνεται από το Υπουργείο Παιδείας στους φοιτητές που σπουδάζουν μακριά από τον τόπο κατοικίας τους και για όσα χρόνια διαρκούν οι σπουδές, σύμφωνα με τον κανονισμό λειτουργίας του Τμήματος. Συγκεκριμένα, μπορείτε να πάρετε αυτό το επίδομα αν:

* μένετε σε σπίτι / δωμάτιο (ακόμα και αν συγκατοικείτε με κάποιους άλλους) με ενοίκιο που βρίσκεται σε πόλη διαφορετική της κύριας κατοικίας σας και

* το ετήσιο οικογενειακό σας εισόδημα δεν είναι μεγαλύτερο από 30.000 ευρώ (προσαυξημένο κατά 3.000 ευρώ για κάθε παιδί πέραν του ενός) και

* εσείς ή οι γονείς σας δεν είστε ιδιοκτήτες ή επικαρπωτές κατοικιών ή διαμερισμάτων που είναι μεγαλύτερα από 200 τ.μ. (εξαιρούνται οι κατοικίες και τα διαμερίσματα που βρίσκονται σε χωριά μικρότερα των 3000 κατοίκων) και

* έχετε εγγραφεί κανονικά στα μαθήματα. Αν δεν είστε πρωτοετείς φοιτητές, θα πρέπει να έχετε περάσει τα 1/2 των μαθημάτων του προηγούμενου έτους.
  Σε κάθε περίπτωση, ζητήστε αναλυτικές πληροφορίες από την Εφορία σας.

ναι δεν το παίρνω :stuck_out_tongue:

Πάντως και η συγκατοίκηση που είπε ο βέντερ μπορεί να βγει πολύ οικονομικά ειδικά σε πόλεις με ακριβό ενοίκιο όπως πχ τα Γιάννενα, όπως έχω ακούσει

Όντως μωρή τρελή??!?!??!

Κι άλλο εδιτ: Χαιρω πολύ ρε παίδες. Ανάλογα με το οικογενειακό είσοδημα συμβαίνει αυτό. Αρα -βεντερ- δεν ισχυει για τον καθένα.