Φοιτητική ζωή

Θα έλεγα πάνω απ’ όλα να ψάχνατε τι σχολή θέλετε, να δείτε τα προγράμματα στις αντίστοιχες της επαρχίας να συζητήσετε και να αποφασίσετε πρώτα απ’ όλα βάσει αυτού.

Τώρα όσον αφορά στο τι ζωή κάνεις, δεν τίθεται αμφισβήτηση ότι άμα μένεις μόνος είσαι 10 φορές καλύτερα απ’ ότι με γονείς. Όπως και νάχει και στις 2 περιπτώσεις αυτοί πληρώνουν (αντί για το κράτος ως όφειλε). Στην επαρχία βέβαια θα τους κοστίσει κάτι παραπάνω άλλα άμα τα έχουν και τα δίνουν, it’s OK.

Τζαμπα τρωω, χιλιαρικα παιρνω, ζηλευετε ρε :stuck_out_tongue:

+1 και κυρίως το bold

Εμενα με βλεπω για Ρεθυμνο ψυχολογια αρκει να γραψω ενα 16αρακι αυριο Αρχαια.
Ποσα λεφτα λετε αρκουν να στελνονται καθε μηνα; Ενα 800αρι φτανει;

ντάξει τους ύπεραγαπώ τους γονείς μου αλλά να μένω όλο τον χρόνο μαζί τους δεν θα άντεχα για αυτό και την έκανα. Προφανώς και εξαρτάται από το αν μπορούν να σας στηρίξουν, αν μπορούν όμως εγώ θα λέγα να την κάνετε. (τους βλέπω και 4 μήνες μια χαρά είναι)

ομγ!!! οχι ρε φιλε τοσα πολλα…εκτος αν μεινεις σε σπιταρονα και θες να πηγαινεις συνεχεια σε κλαμπακια και καφεδες καθε μερα:p! ακομα και σε περιπτωσεις που πεσουνε ολοι λογαριασμοι και κοινοχρηστα μαζι το 800αρι παραειναι πολλα…εγω με πολυ λιγοτερα τη βγαζω σε σπιτι 300 ευρω το μηνα (Θεσσαλονικη σπουδαζω). τοσα λεφτα που λες εσυ ακομα και να τα διαθετουν οι γονεις του καθενος ειναι αμαρτια και εκμεταλλευση ρε…δεν θα δουλευουν αυτοι για να τα πεταμε εμεις απο δω και απο κει…γτι παρα πολλα λεφτα που τρωει ενας φοιτητης ειναι πεταμενα ετσι;;

νομίζω εννοεί συνολικά έξοδα. Εαν ναι, ένα 1000άρι πάνω κάτω το θες.

freedomofrock με 1000 ευρώ ζουν οικογένειες, άραξε λίγο.

Αν δεν είσαι κανάς σπάταλος, 700 ευρώ είναι υπεραρκετά για συνολικά έξοδα.

μα και γω για συνολικα εξοδα μιλαω ενοικιο+λογαριασμοι+καθημερινα εξοδα. εγω για καθημερινα εξοδα δεν θεωρω (τουλαχιστον στ Σαλονικη) οτι θες παραπανω απο 250 ευρω για να κανεις αυτα που θες…στο 1ο ετος που του γαμουσα τη μανα ξεμενα συνεχεια αλλα για μια ισορροπημενη φοιτητικη ζωη εδω περα φτανουν…

ντάξει, 800 ευρώ είχα στο μυαλό μου, απλά επειδή νοίκι φθηνό πλέον δε βρίσκεις εύκολα, το ανέβασα 2κατοστάρικα, στο περίπου είπα άλλωστε.

Εγώ άμα περάσω αθήνα θα μένω σε διαμέρισμα κάτω από το σπίτι μου.Αυτο ισοδυναμεί με το να μένω με τους γονείς μου,να μένω σε άλλη πόλη η κάπου στη μέση?:stuck_out_tongue:

νομιζω το τελευταιο, καπου αναμεσα. εχεις καποια ανεξαρτησια γτι μενεις αλλου (αλλωστε κακα τα ψεμματα ειδικα το πρωτο ετος οι περισσοτεροι γονεις συνεχεια σε πρηζουνε ετσι κι αλλιως και ψιλοανυσηχουν), αλλα και εχεις σπιτικο φαγητο(ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΟ κατ εμε) και πλησιμο ρουχων ευκολα.
απο την αλλη ειναι καλο να πας να ζησεις σε μια αλλη πολη, γνωριζεις νεα προσωπα, κανεις νεους φιλους και οπως και να το κανουμε ειναι μια εμπειρια…
ζυγισε τα και αποφασισε.

Βασικά και διαμέρισμα κάτω από τους γονείς σου να έχεις ποιο είναι το πρόβλημα;Έχεις τον δικό σου χώρο και ζεις μόνος σου.Εκτός αν σε περιμένουν με το τουφέκι ξέρω’γω

Άραξε Αθήνα και μην το σκέφτεσαι, είναι μεγάλη πόλη, έχεις να κάνεις αρκετά πράγματα, θα γνωρίζεις έτσι κι αλλιώς νέο κόσμο αν το θες (δεν είσαι σε καμια επαρχία), θα τρως καλά και θα γαμάς μόνος σου, μην το σκέφτεσαι καν.

τουλαχιστον εγω δεν θα μπορουσα να ζησω ακι αλλο με τους γονεις μου.μακαρι να περασω εκει που θελω

Οι γονείς μου δεν θα έχουν κανένα θέμα.Βέβαια αυτό θα το διαπιστώσω και το καλοκαίρι που θα είναι το πρώτο καλοκαίρι που θα γυρνάω σπίτι για να κοιμηθώ:p.Αλλά πιστεύω και εγώ είναι η καλύτερη εναλακτική,γιατί μένει το διαμέρισμα,και γλιτώνουμε το ενοίκιο.Κάπω ςέτσι το βλέπω

Για το φαγητό μπορείς να μαγειρεύεις μόνος σου. Το πλύσιμο ρούχων/πιάτων όμως πράγματι είναι λούκι

νοικοκυρά μοουντ ον: το σίδερο είναι το λούκι :stuck_out_tongue:

Αν έχεις το δικό σου χώρο στην Αθήνα ψηφίζω αυτή την επιλογή χωρίς πολύ σκέψη. Εννοείται ότι θα γνωρίσεις πολύ νέο κόσμο στη σχολή. Δε χρειάζεται να περάσεις σε “φοιτητούπολη” για να γίνει αυτό…Είναι θέμα χρόνου οι γονείς να αντιληφθούν ότι δεν πρόκειται να σε ελέγχουν από ένα σημείο και μετά. Πάντως επειδή έχω ζήσει και τις 2 καταστάσεις, ξεκινώντας να μένω μόνος, χωρίς να γνωρίζω ούτε τα στοιχειώδη, μπορώ να πω ότι η προσαρμογή είναι εύκολη. Δηλαδή το μαγείρεμα και το πλύσιμο που αναφέρθηκαν είναι θέμα συνήθειας. Δεν πρέπει να προβληματίζουν κάποιον ιδιαίτερα…

αυτο το συστημα “διαμερισμα διπλα στους γονεις” το κανει ενας φιλος που γνωρισα στην αθηνα οταν περασα… κανενα προβλημα δεν εχει, κ σπιτι του μαζευομαστε καμια φορα αλλα κ ερχεται κ μενει σε ατομα απο την παρεα που ειναι απο την επαρχια κ μενουν μονοι τους (οπως εγω)…

κ παντα εχει να λεει για τα πιατα που εχω συνεχως απλυτα κ την κουζινα γενικα που ειναι μπουρδελο… :stuck_out_tongue:

απ’την αλλη ομως αν κανονισουμε κανα χαλι σε σπιτι με ποτα κλπ δεν ειναι ο καταλληλος χωρος κ κανω τον οικοδεσποτη…:wink: