Φοιτητική ζωή

αν δεν υπαρχει θεμα με τα χρηματα τοτε καλυτερα να μην μεινεις α8ηνα.
νομιζω οτι αν δεν “φυγεις” λιγο απο το σπιτι[B]SIZE=“3” δεν καταλαβαινεις πολλα απο φοιτητικη ζωη.

ισως τωρα να μην βλεπεις τη διαφορά και να νομιζεις οτι “ενταξει μωρε τι κακο μου κανουν οι γονεις μου?8α εχω φαι, κα8αρο σπιτι, ρουχα κλπ” αλλα το να μεινεις μονος(εστω και αν στηριζεσαι οικονομικα στους γονεις) σε “ξυπναει” σε πολλα 8εματα.

πσ: ολα τα παραπανω με την προυπο8εση φυσικα οτι οι γονεις σου μπορουν να συνεισφερουν και δεν τους “πατας”.

Όπως?

ειναι πολλα αλλα απ’ οτι εχεις καταλαβει βαριεμαι γενικα να γραφω κατεβατα:roll: οποτε 8α σου πω μονο το βασικο (κατα τη γνωμη μου παντα):

μαθαινεις να στηριζεσαι στον εαυτο σου και οχι σε αλλους

Εγω παντως εγραψα χειροτερα στις πανελληνιες για να περασω επαρχία…:lol: (και μου κατσε Πατρα ,μια χαρα δλδ)

Ρε 'σεις, εχω χαλαστει απειρα σημερα γιατι εγραψα σκατα στη φυσικη… Απο τοτε που βγηκα απο την ταξη δεν μιλιεμαι, και υπαρχει μια πιθανοτητα να μην περασω εκει που θελω στην πολη μου.

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι: η Λαρισα εχει καλη φοιτητικη ζωη;

εγω δε ξερω τι θα κανω…και επειδη μαλλον περναω θεσσαλονικη,δε θα αντεξω να μεινω για αλλο ενα χρονο παραπανω στο σπιτι αυτο…πραγματικα ειναι καιρος που θελω να μεινω σε ενα διαμερισματακι και να κοιταω τα ντουβαρια και να απολαμβανω την ησυχια…να κανω οτι γουσταρω και να μη δινω λογαριασμο σε κανεναν…αυτη ειναι η ουσια της φοιτητικης ζωης πιστευω

Καταρχάς οικονομικά -που είναι και το σημαντικότερο- στηρίζεσαι σε άλλους.

Τώρα αν εννοείς μαγειρέματα, πλυσίματα κ λοιπές δουλειές έχεις δίκιο, εντελώς υποθετικά όμως. Η μεγαλύτερη πλειοψηφία των φίλων/γνωστών από επαρχία τίποτα απ’ όλα αυτά δεν έκανε και περίμενε τις μανάδες ή -ακόμα χειρότερα- τις γκόμενες τους να τους πλύνουν κάνα πιάτο.

Μιλάμε για αγοράκια έτσι, γιατί τα κοριτσάκια θέλοντας και μη μαθαίνουν απ’ αυτά είτε μένουν μόνα είτε όχι. :wink:

Τώρα να πω κάτι γενικότερο:

Βλέπω ότι για πολλούς από εσάς η φοιτητική ζωή είναι κυρίως αλκοόλ και χυμαδιό και ξενύχτια. Είναι ΚΑΙ αυτά προφανώς, όλοι τα κάναμε (και μερικοί ακόμα τα κάνουμε). Και είναι κατανοητό ότι μετά από 3 χρόνια πηξίματος για τις πανελλήνιες όλοι θέλουν να ξεσκάσουν.

Φοιτητική ζωή όμως πέρα από αυτά και πέρα από τα πανεπιστήμια, είναι να ανοίξεις και λίγο τους ορίζοντές σου (πράγμα που το Λύκειο όπως είναι δυστυχώς σου στερεί), να πολιτικοποιηθείς, να διαβάσεις κανένα βιβλίο και κυρίως να συνανστραφείς με άλλους ανθρώπους γύρω από κοινά ενδιαφέροντα και αναζητήσεις. Επομένως η φοιτητική ζωή είναι προσωπικό θέμα του καθενός πέρα απ’ το αν μένει μόνος του ή αν η πόλη που σπουδάζει έχει καλά τσιπουράδικα.

:thumbup: το “ακομα χειροτερα” δεν το καταλαβα, αν κανονισεις να κανεις κι’εσυ κατι ψιλα τοτε ολα οκ…
γνωρισα παιδι που οταν ηταν να ερθει η μανα του ετρεχε στο σπιτι να καθαρισει κ ετριβε ακομα κ τους τοιχους… κ εγω του ελεγα “τι λες ρε παπαρα, οταν ειναι να ερθει η μανα μου τα βρωμιζω χειροτερα”…

http://www.youtube.com/watch?v=ym0_irSi6YI

ναι, ελα…
μια χαρα ειναι η λαρισα…
και Live εχουμε, και κοσμο εχουμε(φοιτητες) και ολα μια χαρα…
ελα θα βγαλεις γουστα…!!

Εγω μαλλον γιαννενα θα περασω…Ειναι κανενας απο κει? Τι φαση ειναι?

Koλλητός μου είναι εκεί.

Φανταστικά λέει. Πολύ όμορφη πόλη, πολλές σχολές και περνάει ωραία.

Καλο αυτο:)
Μακαρι να ναι ετσι να γουσταρισουμε λιγο:D

το βασικό είναι να περάσεις στη σχολή που θες…από εκεί κ πέρα η αλήθεια είναι ότι το να φύγεις από εκεί που μένεις έχει άλλη γλύκα αλλά αφού λες ότι θα μένεις ουσιαστικά σε άλλο διαμέρισμα νομίζω ότι θα είσαι κομπλέ κ ούτε θα πιεστούν οι γονείς σου οικονομικά :wink:

καταρχην δεν ειπα τιποτα ουτε για τσιπουραδικα ουτε για αλκοολ κλπ κλπ. (αυτα οποιος 8ελει να τα κανει, τα κανει ακομη και αν μενει με τους γονεις του:p)
το αν 8α ανοιξεις τους οριζοντες σου και 8α διαβασεις κανενα βιβλιο εννοειται οτι εξαρταται απο εσενα και οχι απο το που μενεις.

εγω μιλουσα για την αναγκαιοτητα του να μεινει καποιος εκτος της “φωλιας” της οικογενειας -εστω και αν οικονομικα εξαρταται ακομη απο αυτην-μετα τα 18.

Σε σένα πήγαινε το πρώτο σκέλος του ποστ, το υπόλοιπο ήταν γενικότερο.

φοιτητική ζωή με λεφτά γονιών. δε θα πάρω.
ντρέπομαι να ζητάω λεφτά από τους γονείς μου. θα βρω δουλειά το καλοκαίρι να μαζέψω γερό κομπόδεμα και σκέφτομαι να μην πάω και διακοπές ή να κρατήσω τα λεφτα που προορίζονταν για διακοπές.
έχω αυτονομιστικές τάσεις εν γένει βέβαια.:stuck_out_tongue:

Γιατι αν μεινεις σπιτι σου δεν θα ζητας λεφτα; Οσα λεφτα και να βγαλεις παντα θα ζητας μεχρι να τελειωσεις τη σχολη και να βρεις δουλεια,επιπλεον κατα πολλους το να δουλευεις ενω εισαι φοιτητης εχει επιπτωσεις στην αποδοση σου αφου λιγοι θα ηταν αυτοι για να μην πω κανεις που οντας φοιτητες θα δουλευαν και θα διαβαζαν μονο.

Γενικά εγώ αυτήν την τάση για διακοπές,που πρέπει να πας αναγκαστικά όταν είσαι νεαρός,ποτέ δεν την κατάλαβα.Άσε που εκνευρίζομαι κιόλας όταν βλέπω κάτι χάλια να κανονίζουν και να λένε" Πάμε Ρόδο,Κρήτη,Ικαρία και Σάμο".Και όχι τίποτα άλλο είναι 18 χρονών παιδιά και πάνε με τα λεφτά του μπαμπά και το παίζουν και ροκάδες σεβεντίλα και έτσι.Ασπάλακες.

απο τους χειροτερους… αν παιξει κανα satisfaction τρελαινονται αλλα δεν ξερουν τιποτα παραπανω… δηλωνουν οτι ακουνε χεντριξ κ στο αμαξι παιζει lady gaga στη διαπασων… εχω καει απο κατι τετοιους…
rolling stones μπλουζα με πουλιες ειναι must γαι το καλοκαιρι…

συμφωνώ και επαυξάνω με floydized (ασπάλακες :lol:)

lebron15, καλά δεν είπα ότι θα πάω και οικοδομή. Κάτι εποχιακό, ημι-απασχόληση, θα δείξει.
Εξάλλου αυτή η απόλυτη φοιτητική σαπίλα στην Ελλάδα του στυλ δεν πατάω σχολή, χρωστάω μαθήματα, κάθε μέρα έξω μέχρι αργά, δε με εκφράζει. Είναι κι αυτή μία νοοτροπία λανθασμένη…
" Φέτος μετά τις εισαγωγικές θα χαλαρώσω γιατί πέρυσι μου βγήκε ο κώλος για να μπω "

ο φοιτητής στην ελλάδα αντί να αποκτά ευθύνες προτιμά να απεκδύεται ευθυνών γιατί νιώθει ότι τού στέρησε την ελευθερία το Λύκειο και οι εισαγωγικές. Βιώνει δηλαδή μία καθυστερημένη εφηβική ηλικία και τέλος πάντων αργεί να μεταβεί στην ενήλικη.
Αυτά.

ΥΓ: πλζ μην αρχίσει ο καθένας "δεν είναι όλοι έτσι’’. το ξέρω ότι δεν είναι όλοι έτσι.