Συγκατοίκηση

30000

δεν ειμαι και σιγουρος 100%.μπορει να κανω λαθος

μου φαίνεται οτι είναι πιο πάνω από 3000 το όριο.

Έχουμε να ρίξουμε πολλά γέλια…

Ε, προφανως και ειναι πιο πανω απο 3000 το οριο για το ΕΤΗΣΙΟ εισοδημα!

Μπλακ τουλιπ, βρηκες τον ανθρωπο σου!! Αν περασεις θεσσαλονικη (και περασω κι εγω), ελα να μενεις στο σπιτι που θα μενω.

Αυτο ηταν πεσιμο στα ισια;; :-s

προφανως:lol:

Μπλακ τουλιπ, βρηκες τον ανθρωπο σου!! Αν περασεις θεσσαλονικη (και περασω κι εγω), ελα να μενεις στο σπιτι που θα μενω.
Spoiler

want to be roomates?

my pleasure!

Πουστη, δε θα μου φας τη γκομενα!

I already did it! :stuck_out_tongue:

αγνοώντας το χιουμοριστικό (ο θέος να το κάνει) μέρος της συζήτησης μιας και συγκατοικώ με κοπέλα να πω ότι μετράει σαν εμπειρία γιατί μαθαίνεις ένα δυο πράγματα που με την γκόμενα δεν έπροκειτο, επίσης στο σπίτι υπάρχει μια τάξη εν αντιθέσει με το …που θα ήταν αν έμενα με κάποιον φίλο και βασικά δεν κάνω τίποτα από το νοικοκυριό (αντέ να πλύνω κανένα πιάτο 1 στις 10 :p) οπότε κυρίλα.

Από την άλλη μόνος δεν θα μπορούσα να έμενα με την καμία γιατί είναι πολύ μοναξία άλλο αν πρέπει καμία φορά να κάνεις υποχωρήσεις. Οπότε συγκατοίκηση στο πολύ χαλάρο. Εστίες είναι ωραία που έμεινα πέρισυ αλλά δεν έχεις την αίσθηση του σπίτιιού που είναι όμορφο και επίσης εξαρτάται ποιοί μένουν δίπλα σου στον όροφο και πόσο νορμάλ είναι.(επίσης απο όσο ξέρω οι έστιες ελλάδα δεν είναι και ότι καλύτερο από συνθήκες κλπ)

βασικα τα κατοικιδια στις εστιες επιτερεπονται?

σορυ κιολας, αλλα αν οι γονεις δεν σου δινουν μια, τοτε
1)δεν πιανεις σπιτι με 500αρα
2)δεν ξερω σε τι σχολη περνας, αλλα αν ειναι καμια δυσκολη βλ.θετικες επιστημες (μαθηματικο, φυσικο, χημικο) η πολυτεχνικες κτλ μην το ψαχνεις για δουλεια, απλα δεν βγαινεις…το μονο που θα καταφερεις ειναι να δουλευεις και να μην περνας τιποτα…μερικες φορες το πανεπιστημιο ειναι fulltime job
3)για συγκατοικηση ενω εισαι ασχετη μαλλον θα πρεπει να βαλεις καμια αγγελια η ψαξε αν η σχολη σου εχει κανα φορουμ

αν και το πιθανοτερο ειναι να μην πας θεσσαλονικη αν δεν το θελουν οιγονεις γιατι καλα τα λογια και η θεληση θα τα βγαλω περα μονος μου, αλλα οταν οι φιλες σου θα πηγινουν για καφεδακια και θα κανονιζουν με αγορακια και συ θα εχεις δουλεια θα σου κακοφαινεται
αν παλι καταφερεις να πας θεσσαλονικη ολομοναχη με καμια στηριξη και να τα βγαλεις περα, πραγματικα θα εισαι αξιεπαινη

σαν τι ? :stuck_out_tongue:
παντως εχω γνωρισει κοπελες που το σπιτι τους ειναι βομβαρδισμενο τοπιο και αν συγκατοικουσα θα ημουν με lexotanil ξερωγω

για μενα η συγκατοικηση δεν παιζει-θα επαιζε ποτε, θελω μερικες φορες να ειμαι μονος, αλλα και πρεπει να κανεις παραχωρησεις και συμβιβασμους που για μενα ειναι λιγο δυσκολο

Επίσης, όταν δε μπορείς να συντηρήσεις τον εαυτό σου, αφήνεις τα κατοικίδια κατά μέρος.
Δεν είναι λούτρινο για να μπει στο ράφι, ούτε γλάστρα που ‘ξεμπερδεύεις’ μ’ενα πότισμα την ημέρα.
Έχουν ευθύνες και έξοδα. Κρίμα είναι.

+1 σε κάθε σειρά και λέξη.

Ειδικά για το bold έχω ακούσει ιστορίες από διάφορες γυναίκες που καθαρίζουν σπίτια, ότι οι κοπέλες μπορούν να γίνουν πολύ χειρότερες από μας στη βρωμιά. Συγκεκριμένα μια κυρία που καθάριζε το σπίτι της θείας ενός φίλου, είχε πει στη μάνα μου, ότι μια φορά είχε καθαρίσει φοιτητρια που είχε να βάλει 6 μήνες πλυντήριο, είχε να πλύνει τα πιάτα κανά δίμηνο και γενικώς το σπίτι της ήταν σαν τα σπίτια στην εκπομπή του σκάι, που πάνε και καθαρίζουν.

Κs9 κρατιέμαι πολυ να μη το πάω στο χιουμοριστικό. Επίσης νομίζω σε σας που σπουδάζετε έξω, είναι σχεδόν αναγκαία η συγκατοίκηση γιατί τα ενοίκια είναι πανάκριβα.

Καλα, χειροτερο απο το δικο μου δεν παιζει να ειναι. Το σπιτι, στο συνολο του, εχει να καθαριστει πριν το καρναβαλι :stuck_out_tongue:

Tο οριο εισοδηματος πρεπει να ειναι γυρω στα 33-35 χιλιαρικα τον χρονο.

Οσο για το σκυλακι σου, συμφωνω πληρως με τον Altered.

ο σκυλος μου θα μεινει στον δρομο αν τον αφησω με τους δικους μου…οπου και αν παω θα ερθει μαζι…επισης σε οποια σχολη και αν περασω σε οποια πολη και αν ειναι θα ερθει και θα πρεπει να βρω δουλεια…δεν ειμαι κανενα ανωριμο που δεν ξερει τι του γινεται και ζει στον κοσμο του…
εχω υπερβολικα μεγαλο θεμα με τους δικους μου και εχω φυγει απο το σπιτι και μενω με την θεια μου προσωρινα μεχρι να περασω…και δεν φευγω για θεσαλονικη για να κανω την εξυπνη και να περναω καλα…απλα εκει ειναι η σχολη
απο βοηθεια αλλο τιποτα…το πιο κοντινο εν ζωη ατομο που εχω ειναι ο σκυλος μου.anyway δεν θα κατσω να αναλυσω τα προσωπικα μου σε ενα φορουμ απλα για να εχετε μια ιδεα το τι παιζει και να μην πετατε σχολια λες και ειμαι ενα κακομαθημενο κοριτσακι που απλα θελει να παει στην θεσσαλονικη επειδη εχει ωραιους γκομενους και θα μπορει να περναει ευχαριστα την ωρα της στα φοιτητικα χρονια

Όντως είναι αρκετά κεντρικά, αλλά μέσα οι εστίες είναι ψιλο-μπάχαλο, δν ξέρω σε άλλες πόλεις, αλλά Θεσσαλονίκη είναι λύση ανάγκης

Το σκυλακι ομως ποτε θα το φροντιζεις? Σκεψου, δουλεια και σχολη.
Α και επισης με κατοικιδιο πιστευω οτι μειωνονται οι πιθανοτητες να βρεις συγκατοικο. Εκτος αν υπαρχει αυλη για να το εχεις εκει ή κατι τετοιο.