Πολιτικές ταινίες

Κατέβασα πρόσφατα την ταινία La Commune,Paris 1871 αλλα δεν την έχω δει ακόμη.
Διαβάζω πολύ καλά λόγια,αν ξέρει κάτι παραπάνω κάποιος,ας συμπληρώσει-εμπλουτίσει.Αλλοίμονο κι αν αυτή δεν είναι πολιτική ταινία!

http://www.youtube.com/watch?v=G1TiHUJE3j8&feature=player_embedded#at=18 το τρέιλερ
Η απάντηση του σκηνοθέτη Peter Watkins,στην ερώτηση,γιατί αυτή η ταινία τώρα:
«∆ιανύουµε µια εξαιρετικά ζοφερή περίοδο της ανθρώπινης Ιστορίας. Ο συνδυασµός του µεταµοντέρνου κυνισµού (που αποκλείει κάθε ουµανιστική και κριτική σκέψη από το εκπαιδευτικό σύστηµα), της καθαρής απληστίας που εκτρέφει η καταναλωτική κοινωνία και της ανθρωπιστικής, οικονοµικής και περιβαλλοντικής καταστροφής µε την µορφή της παγκοσµιοποίησης, αύξησαν δραµατικά τις συµφορές και την εκµετάλλευση των ανθρώπων που ανήκουν στον αποκαλούµενο «Τρίτο Κόσµο». Επίσης, ο αποβλακωτικός κοµφορµισµός και η προτυποποίηση που προκαλεί η κυριαρχία του οπτικοακουστικού στον πλανήτη, συνεργούν στη δηµιουργία ενός κόσµου όπου η ηθική, οι αρχές, η συλλογικότητα και η αφοσίωση (εκτός αυτής προς τον οπορτουνισµό) θεωρούνται παλιοµοδίτικα.Η κατάχρηση και η οικονοµική εκµετάλλευση αποτελούν πλέον τον κανόνα (ο οποίος διδάσκεται ακόµα και στα παιδιά). [B]Σ? έναν κόσµο σαν κι αυτόν, τα γεγονότα του 1871 στο Παρίσι, αντιπροσωπεύουν ακόµα την ιδέα της αφοσίωσης σε έναν αγώνα για έναν καλύτερο κόσµο, την ανάγκη για µια κάποια µορφή συλλογικής Ουτοπίας ? κάτι που ΕΜΕΙΣ χρειαζόµαστε απελπισµένα όπως ο ηµιθανής χρειάζεται αίµα.[/B] Έτσι γεννήθηκε η σκέψη για ένα φιλµ που θα έδειχνε αυτή την αφοσίωση».

[SPOILER]Εαν κάποιος μπορεί να βρει ελληνικούς υπότιτλους για την εν λόγω ταινία,παρακαλώ να μου στείλει το λινκ με pm.Αλλοιώς,αν δεν υπάρχουν,μεταφράζω εγώ τους αγγλικούς:wink:[/SPOILER]

Την έχει δει το θηρίο ο Γράκχος! Kαι αν θυμάμαι έχει να πει τα καλύτερα.

Θα πάω να τη δω κι εγώ μάλλον την άλλη βδομάδα.

Είναι μια ταινία που θέλει πολλήηηηη υπομονή. Έξι ώρες. Ή εφτά, δε θυμάμαι. Ω, ναι. :stuck_out_tongue:

Το βασικό θέλγητρό της, να το πω έτσι, είναι η λαμπρή ιδέα της… δημοσιογραφικής κάλυψης των γεγονότων της Κομμούνας μέσα από έναν φανταστικό τηλεοπτικό σταθμό της εποχής! Φουλ ντοκυμενταρίστικο όπως καταλαβαίνεις Thrash Em All. Ακούγεται ίσως μούφα αλλά στην πράξη δουλεύει τρομερά. Ο Watkins το χει ξανακάνει βέβαια, και ίσως ακόμα καλύτερα, στο Culloden, ταινία που καταπιάνεται με την ομώνυμη μάχη των μέσων του 18ου αιώνα ανάμεσα σε Άγγλους και επαναστατημένους Σκωτσέζους. Όποιος ενδιαφέρεται ας τη δει κι αυτήν, πολύ δυνατή.

Πίσω στην Κομμούνα όμως, πέρα από την υπερβολή του πράγματος αλλά και τις όποιες πολιτικές διαφωνίες έχω με τον Watkins γενικά, είναι μια ταινία που πρέπει να τη δουν όλοι (έστω και κομματιαστά :p), περισσότερο απ’ οτιδήποτε άλλο επειδή ασχολείται με μία από τις πλέον μεγαλειώδεις στιγμές της σύγχρονης Ιστορίας: την εγκαθίδρυση και σύντομη ιστορία του πρώτου εργατικού κράτους στον κόσμο.

Είχα δει το πρώτο μέρος της όταν προβαλλόταν στην κατάληψη στην Πατησίων.
Για το δεύτερο δεν κατάφερα να πάω, αλλά με 2,5-3 ώρες που είδα μπορώ να πω ότι ήταν μια εξαιρετική ευφυής ιδέα, με τους ηθοποιούς να μιλάνε για το ρόλο τους στην κάμερα (Μπρεχτικές καταστάσεις) εξηγώντας τη θέση τους στην πλοκή κλπ. Μου φάνηκε ιστορικά ακριβής και αρκετά περιγραφική, ενώ οι σκηνές με τον τηλεοπτικό σταθμό είχαν πολύ γέλιο πραγματικά, κάτι που έσπαγε τη βαριά πολιτική ατμόσφαιρα που αναπόφευκτα έχει ένα τέτοιο έργο.

Εννοείται ότι πριν τη δει κάποιος καλό θα ήταν να διαβάσει το 100 σελίδων βιβλίο του Μαρξ “Ο εμφύλιος πόλεμος στη Γαλλία”.
Ίσως η αρτιότερη καταγραφή, περιγραφή και σχολιασμός ιστορικού γεγονότος σχεδόν τη στιγμή που συνέβαινε.
Το ιστορικό γεγονός είναι αυτό που περιέγραψε ο Γράχκος, no more no less.

Κι επειδή μεράκλωσα, αντιγράφω από την εισαγωγή του Engels.
“Τον τελευταίο καιρό, το σοσιαλδημοκράτη φιλισταίο τον πιάνει ξανά ένα ιερός τρόμος όταν ακούει τις λέξεις: Δικατοτρία του προλεταριάτου. Ε, λοιπόν, κύριοι, θέλετε να μάθετε τι λογής είναι αυτή η δικτατορία; Κοιτάχτε την Παρισινή Κομμούνα. Αυτή είναι η δικτατορία του προλεταριάτου.”

[SPOILER]Βέβαια υπάρχει και το άρθρο του Μπακούνιν “Η Παρισινή Κομμούνα και η ιδέα του κράτους” που είναι εξίσου σημαντικό κατά την άποψή μου, αλλά σαν περιγραφή των γεγονότων ο Marx είναι αξεπέραστος.[/SPOILER]

Το εργατικό κράτος όμως δεν προσφέρει τίποτα όμως σε αντίθεση με την Συλλογική ουτοπία πού προσφέρει αλλά παραμένει Ουτοπία.

Καλή η μαλακία σου.

Ε,έστω κομματιαστά,αν και θα προσπαθήσω ολόκληρη,θα τη δω,αφού μεταφράσω τους αγγλικούς υπότιτλους.(ίσως πάω και στον κινηματογράφο)
Ασφαλώς και πρέπει να τη δουν όλοι,βεβαίως μια απο τις πιο μεγαλειώδεις στιγμές(περιόδους) της σύγχρονης (εργατικής) ιστορίας,αλλα δεν ήταν το πρώτο εργατικό κράτος,δεν άφησε ο κ.Θιέρσος να επεκταθεί σε όλη τη Γαλλία.Η πρώτη εφαρμογή της δικτατορίας του προλεταριάτου,ναι.Το πρώτο εργατικό κράτος,έγκαθιδρύθηκε 47 χρόνια μετά.[SPOILER]Εκεί ο Τρότσκι δεν άφησε να επαναληφθεί το έργο των επίδοξων Θιέρσων:p[/SPOILER]
Το “πριν τη δει κάποιος καλό θα ήταν να διαβάσει” του eNick,μου θύμισε καταστάσεις Hobbit κλπ!Έτσι,για να ελαφρύνω το κλίμα,αλλα να μου πεις,για πολιτικές ταινίες γράφουμε εδώ:wink:

Το είπες μόνος σου, άλλο το να δεις τον άρχοντα των δαχτυλιδιών χωρίς να έχεις διαβάσει τα αντίστοιχα βιβλία κι άλλο να δεις μια πολιτική ταινία για ένα συγκεκριμένο ιστορικό γεγονός χωρίς να ξέρεις περί τίνος πρόκειται. Κι άλλη βαρύτητα έχει η διαστρέβλωση στην οθόνη ενός σεναρίου επιστημονικής φαντασίας και άλλη η αντίστοιχη των ιστορικών γεγονότων.
Κι ο συγκεκριμένος σκηνοθέτης κάτι διάβασε για να γυρίσει την συγκεκριμένη ταινία, εφόσον δεν ήταν εκεί ο ίδιος.
Τέτοιου είδους ταινίες είναι μια όμορφη συμπλήρωση των βιβλίων, δεν μπορούν να τα υποκαταστήσουν.
Ειδικά όταν θες να κάνεις μια δουλειά όπως ο υποτιτλισμός (μπράβο σου γι’ αυτό φυσικά) πρέπει να προσέξεις ιδιαίτερα την ορολογία και το ιδανικό θα ήταν να γίνει από την πρωτότυπη γλώσσα που είναι τα γαλλικά.

Μα το γεγονός ότι η Επανάσταση δεν επεκτάθηκε στην υπόλοιπη Γαλλία δε σημαίνει ότι δεν εγκαθιδρύθηκε εργατικό κράτος στο Παρίσι ρε συ! Βραχύβιο, ναι. Γεωγραφικά περιορισμένο, ναι. Αλλά κράτος!

[SPOILER]Αααα είσαι Τρότσκας πουλάκι μου εεεεε;

Και δε μου λες, πώς ακριβώς βοήθησε ο Τρότσκι στο να ηττηθούν οι αντίστοιχοι Θιέρσοι; Αρνούμενος τη συνθήκη ειρήνης με τη Γερμανία κι έτσι οδηγώντας στο να επιβληθεί λίγο αργότερα μια ακόμα πιο επαχθής συνθήκη; :razz:

[SPOILER]Πέρα απ’ την πλάκα, μη με παρεξηγήσεις, δεν αμφισβητώ την προσφορά του Τρότσκι στη νίκη της Οκτωβριανής Επανάστασης.

[SPOILER]Μετά ήταν που τα κανε σκατά με τις τοποθετήσεις του και έφαγε το κεφάλι του. :razz:[/SPOILER][/SPOILER][/SPOILER]

@ eNick:Έτσι όπως το θέτεις για τη σχέση βιβλίο-μεταφοράς σε ταινία,έρχομαι να συμφωνήσω απολύτως!Για τον υποτιτλισμό,στο torrent που κατέβασα,είναι η ταινία σε δυο κομμάτια με τους (αγγλικούς) υπότιτλους της.Εγώ απλώς τους άνοιξα και μεταφράζω κάθε φράση,μετά θα τα δω κατα τη διάρκεια της ταινίας,αν ταιριάζουν και θα τις ανεβάσω για πιθανότατες διορθώσεις(αν βρω πως γίνεται αυτό:p)

[SPOILER]που να πω τι άλλο μεταφράζω,θα βγούμε offtopic[/SPOILER]
@ GRACCHUS BABEUF:Το κράτος το σκέφτηκα =χώρα,στα σύνορα της Γαλλίας,ενώ με την έννοια που το έθεσες εσύ πολύ σωστά,ήταν εργατικό κράτος.
Δεν παρεξηγώ καθόλου,μην ανησυχείς.

[SPOILER]“το έφαγε το κεφάλι του” εννοείς του το έφαγε κάποιος πράκτορας στο Μέχικο;:p[/SPOILER]

[SPOILER]Όχι! Τιμή και δόξα στον ηρωικό Ραμόν Μερκαντέρ :razz:, αλλά εγώ αναφερόμουν στη μανία του Λέον Νταβίντοβιτς να γίνει ο ηγέτης του ΚΚΣΕ και διάδοχος του Λένιν, με αποτέλεσμα να πει ό,τι μαλακία μαζεμένη μπορούσε να ειπωθεί προκειμένου να “ξεχωρίσει”.
Ε πώς να μην πάρει τα σταλινικά αρχίδια μας στο τέλος. :D[/SPOILER]

Αυτά που πουλάνε Ριζοσπάστη στην Ομόνοια…? :stuck_out_tongue:

Btw, μια και βρέθηκε το σωστό θρεντ…shall I ask κάποια πραγματάκια που με καίνε??

-’‘Route Irish’’ by Ken Loach…πολιτική ταινία, just revenge and action ή αμερικανιά??

  • ‘‘Serpent’s Egg’’ και ‘‘Shame’’ by Ingmar Bergman…είναι πολιτικές ταινίες ή απλά ο γνωστός συναισθηματικός εσωστρεφής θείος Ingmar με μια political sauce??
    -Οι προπαγανδιστικές ταινίες της Ριφενσταλ, τι τελος πάντων θεωρούνται???

yep, τώρα καταλαβαίνετε πώς βγήκε από μενα το άλλο θρεντ :wink:

εεεχμ… προπαγανδιστικές. :stuck_out_tongue:
βασικά η riefenstahl με αυτό που έκανε προσπάθησε να εφαρμόσει κάτι κοντά στον προπαγανδιστικό κινηματογράφο του eisenstein. όχι βέβαια με τόσο πομπώδη και λαϊκό τρόπο, αλλά και πάλι ήταν επηρεασμένη από εκεί. σίγουρα είχε ταλέντο (και αγαπούσε το hollywood σίγουρα), και αυτό μπορεί να το αντιληφθεί κανείς παρακολουθώντας την πορεία της πριν από την έλευση και εγκαθίδρυση του ναζισμού, αλλά από την άλλη σαφέστατα συνέβαλε ενεργά στην προπαγάνδα υπέρ του. ο “θρίαμβος της θέλησης” ας πούμε, είναι ένα άψογο σκηνοθετικά έργο. σε θέλγει με την κινηματογράφησή του. δεν παύει όμως να είναι απροκάλυπτη και εξοργιστική προπαγάνδα υπέρ του ναζισμού. η “ολυμπία” επίσης είναι αριστούργημα. μπορεί να είναι γυρισμένο με τη φιλοσοφία των τεράστιων πειθαρχημένων ναζιστικών συγκεντρώσεων, αλλά πέρα από ιδεολογίες, παραμένει αριστούργημα.
εγώ λοιπόν θα έλεγα ότι ο κινηματογράφος της riefenstahl εν έτει 2011 μπορεί να ιδωθεί ως ένα άρτιο ντοκουμέντο του άρρωστου κλίματος της εποχής. με κριτική στάση απέναντί του, αλλά όχι με ισοπεδωτική.

Μόνο αποσπάσματα έχω δει ως τώρα από ρίφενσταλ, αλλά έχω διαβάσει αρκετά…το ίδιο και για eisenstein…ωχ, κι αυτός έτσι είναι?
Η πλάκα είναι ότι άλλοι τους κατατάσσουν στο πολιτικό σινεμα. Αλλοι στο ντοκιμαντέρ. Άλλοι τους αποκαλούν απλά προπαγανδιστικούς. But who gives a damn about names, anyway!
Και οι ταινίες και οι φωτογραφίες της ναζιστικής προπαγάνδας είναι απλά creeps and freaks…σα να βλέπεις γριά να ανασκολοπίζει τρίχρονο, τέτοια φάση…

BONUS OFF: άκουσα ότι ετοιμάζεις και μια εργασία περι bunuel…και φοβάμαι ότι θα στην καβατζώσω κ αυτή για ένα copy, με την έγκριση σου πάντα! :wink:

δαμν! αυτό με τη γριά και το τρίχρονο ακούστηκε σοκαριστικό! O.O

τώρα το που θα τους κατατάξεις, έγκειται από το πρίσμα που θα τους αντιμετωπίσεις και από τις πολιτικές σου απόψεις. εγώ θεωρώ αυτό το σινεμά ως το ιδανικότερο και πιο ζωντανό ντοκιμαντέρ για την εποχή την οποία γυρίστηκε. αλλά όπως είπα είναι καθαρά υποκειμενικό. δες πάντως την “ολυμπία” της riefenstahl. έτσι, για να έχεις άποψη. είναι κλασικό έργο.

BONUS OFF: φοβάμαι ότι δε μπορώ να αρνηθώ. χαρά μου να συνεργάζομαι με άτομα που εκτιμούν το σινεμά του bunuel. deal. :country:

Έτσι ρε χόρρορ… smooth :!: :thumbup:

Reddish Nut, αυτούς που “πουλάνε” Ριζοσπάστη στην Ομόνοια τους λες έτσι και στη μούρη τους να υποθέσω; :smiley:

Θενκια χόρορ! Για τη συνεργασία και το ρικομεντέισον :wink:
Βασικά έχω τόσα γαμάτα ρικομεντέισονς αυτό τον καιρό, που η γκόμενα που έχω βάλει wallpaper έχει καταλήξει να μη φαίνεται από τα πολλά postits…! Μάλλον έχω δουλειά!

Δε νομίζω G.B…προσπαθώ να το παίζω κόσμια! :stuck_out_tongue: Λόγω σωματικής διάπλασης άλλωστε δε με παίρνει και για πολλά πολλά…!

I didn’t think you would anyway.

Προβοκατόρικα οφ τόπικ? Στο φανάρι δεξιά παρακαλώ…!