Μεγάλες ταινίες που δεν μας άρεσαν

Έβλεπα το θρεντ με το άλμπουμ μεγαθηρίο που ακούσατε και δε σας άρεσε κλπ κλπ και μου ‘ρθε αυτό.
Εδώ λοιπόν θα λέμε ταινίες που ο κόσμος τις εκθειάζει και σ’ εμάς δεν άρεσαν καθόλου ή δεν μας τρέλαναν. Γνωστές, must see και από αυτές που κόβεται ο κόσμος γενικά, όχι κάτι που άρεσε σε έναν, μας το πρότεινε και δεν μας άρεσε. Θέλω να δω πράγματα όπως τον Νονό και τον Σημαδεμένο. Ας πλακωθούμε!

2001: A Space Odyssey

Με επιφυλάξεις γιατί δεν τις έχω δει όλες, αλλά δεν πεθαίνω για Kubrick, ούτε μ’ έχει ενθουσιάσει τόσο (προσκυνώ Dr. Strangelove και Lolita βέβαια). Δεν παίζει να έχω βαρεθεί τόσο σε ταινία από το πρώτο τέταρτο. Μαζί πάει και το Μάτια ερμητικά κλειστά αλλά βάζω την Οδύσσεια γιατί είναι ταινία σταθμός και γιατί την δεύτερη την έφτασα 20 λεπτά πριν το τέλος με την πρώτη φορά :stuck_out_tongue: Κυλάει πολύ αργά, ίσως γι’ αυτό. Επίσης ούτε η λάμψη μ’ ενθουσίασε τόσο.

One Flew Over The Cuckoo’s Nest

Η αλήθεια είναι ότι την είδα ευχάριστα και ότι δε με χάλασε τόσο. Απλά περίμενα να δω την ταινιάρα του αιώνα με τόσα που είχα ακούσει και με κόσμο να την βάζει στις πολύ αγαπημένες του ταινίες κλπ. Σου μένει κάτι ιδιαίτερο, αλλά εμένα δεν με άγγιξε.

εχω μια συμβουλη…

ΤΡΕΧΑ πριν μπουν οι αρχοντες της μεγαλης οθονης και δεν σε ξεπλένει ουτε ο πηνειος…(ειναι και βρώμικος βεβαια)

*γουστος ειναι αυτος…σιγα

για space odyssey δεκτή η γνώμη σου, αλλά για το One Flew Over The Cuckoo’s Nest… ΝΤΡΟΠΗ.

θα επανέλθω. δε μπορώ να σκεφτώ τώρα γιατί μου χει ανέβει το αίμα στο κεφάλι [-X

Ξηγήθηκα, κύριοι. Σειρά σας :Ρ
δουδε καλή υπερβόλα είσαι και του λόγου σου [-X

fixed

αλλο η καλη,τιμια ταινια
αλλο η ταινια σταθμος

υπαρχει διαφορα

wretch το 2001 ειναι τριπ.πρεπει νασαι σε σωστο frame of mind για να σου κλικαρει.ξαναδες την καποιο βραδυ που θα θες να δεις ΤΑΙΝΙΑ

αλλα νταξ αποψεις ειναι κ ειναι δεκτες,στην τελικη κ εγω καραβαριεμαι τους rush.γουστα.

καλά awake, είσαι παντελώς λάθος. η ταινία - σταθμός εν προκειμένω, είναι ΠΕΡΙΕΡΓΗ, οπότε απολύτως λογικό να μην αρέσει σε όλους, νοτ? απ’ την άλλη η φωλιά του κούκου είναι μια νορμάλ ΤΑΙΝΙΑΡΑ.

καλα πλακα κανουμε μην τρελαινεσαι

το ιδιο πραγμα λεμε πανω κατω το 2001 ειναι ταινια-σταθμος κ ο κουκος ειναι μια πολυ καλογυρισμενη ταινια με ωραιο σεναριο.

περιμενουμε τον επομενο αμαρτωλο :stuck_out_tongue:

‘‘Taxi driver’’. Μεγάλη απογοήτευση, αν και οι περισσότεροι μου λένε ότι αν την ξαναδώ θα αλλάξω γνώμη.

8 1/2 και γενικά Φελινι. Δεν τον αντέχω βασικά αυτόν αλλα αυτή η ταινία απλα ΔΕΝ παλευεται με την καμία. Με θεωρω ήρωα που καταφερα να την δω μεχρι το τέλος.

Βαβέλ:

Τα χω γράψει πολλάκις, σκηνοθεσία τέλεια, φωτογραφία τέλεια, σάουντρακ τέλειο, ερμηνείες εξαιρετικές. Αλλά στο τέλος της, η ταινία δεν είχε τίποτα απολύτως να μου πει, δεν μπόρεσα να συνδεθώ με κανέναν χαρακτήρα.

Matchpoint:

Πάνω κάτω τα ίδια με το προηγούμενο.

Άμα θυμηθώ κι άλλα θα επανέλθω.
Το 2001 πάντως είναι απόλυτα λογικό να μην αρέσει σε πολύ κόσμο, είναι υπερβολικά ιδιαίτερη ταινία (και βιβλίο φυσικά).

chrisp

ρε συ σορρυ αλλα ουτε το matchpoint ουτε to βαβελ ειναι μεγαλες ταινιες ρε συ

ειδικα το matchpoint,κ μονο που το βαζεις σε ενα τοπικ με 2001/8,5/φωλια κουκου ειναι υβρις

οσον αφορα σκηνοθετες οπως φελλινι/μπεργκμαν/ταρκοφσκι για να αναφερω 3 μεγαλους, ειναι κλασικη φαση για καθε εναν που πινει νερο στο ονομα τους να υπαρχει κ ενας που τους θεωρει βαρετους/αδιαφορους

γουστα.

Είναι ταινίες δυο εκ των σημαντικότερων σκηνοθετών, έχουν κάνει μεγάλα box office, έχουν τρελά καστ.
Και διαρκούν και πάνω από 2 ώρες η καθεμία άρα είναι μεγάλες.

To Pulp fiction δε μου αρεσε καθολου και ολοι το θεωρουν υπερταινια και δεν καταλαβαινω γιατι

α οκ μπερδεψες το μεγαλες με το σπουδαιες 8)

παντως την τελευτια 10ετια εχουν βγει ελαχιστες πραγματικα σπουδαιες ταινιες

ας μεινουμε καλυτερα μεχρι κ τα 90s

Όχι ρε να μείνουμε στα 50s και να λέμε για το Όσα Παίρνει ο Ανεμος.

Α να, ούτε αυτό μου άρεσε ιδιαίτερα.

αυτο ειναι σπουδαια ταινια (αν κ μενα δεν μου αρεσε τρελλα)

και ειναι ταινια του '39 8)

επισης αμα ψαξεις πραγματικα να βρεις σπουδαιες ταινιες που βγηκαν μεταξυ 2000-2009 θα παθεις σοκ συγκρινοντας τις ποσο λιγοτερες ειναι αριθμητικα με τις προηγουμενες δεκαετιες

αυτο ηταν κ το νοημα της σκεψης μου

Περιμένω τη γενική κατακραυγή δηλώνοντας ότι δε μου άρεσε το…

Old Boy

Εννοείται με κράζουν σχεδόν όλοι οι φίλοι μου αλλά μπορεί να ήταν και θέμα διάθεσης τη μέρα που το είδα.
Δεν ξέρω βέβαια πόσο μεγάλη ταινία μπορεί να θεωρηθεί αλλά σίγουρα θεωρείται από τις καλύτερες των 00’ς.

Επίσης αν και λατρεύω τον Lynch δε μου άρεσε το Eraserhead:?

ναι ας μην πουμε ομως μονο για ταινιες μεγαλων σκηνοθετων, ας πουμε και για ταινιες που πηραν καλες κριτικες απο παντου και εκαναν θορυβο αλλα δεν ηταν αυτο που περιμεναμε.

σ’αυτην την κατηγορια λοιπον θα πω brokeback mountain. ενα συνηθισμενο love story, δεν καταφερε να με συγκινησει εστω και λιγο, οι διαλογοι ειδικα στο 2ο μερος της ταινιας μου φανηκαν κακοι σε φαση σαπουνοπερας και γενικα αρκετα αδιαφορο σε σχεση με αυτο που περιμενα να δω μετα τις κριτικες που χα διαβασει απο ατομα που συνηθως εμπιστευομαι.

Προφανέστατα, αφού με τόση υπερπροσφορά πώς να προλάβει μια ταινιά να γίνει “σπουδαία”?
Μέσα σε δυο βδομάδες έχουν κυκλοφορήσει άλλες 15.

Έδιτ:

Αυτό που λέει ο Βαγγέλης βασικά, Matchpoint και Babel αποθεώνονται παντού, αλλά για μένα δεν. Και το Κακή Εκπαίδευση του Αλμοδοβάρ μου είχε φανεί μετριότατο για να μην πω κάκιστο.

Απο τις ταινίες που έχω δει τελευταίες μέρες …

1.Α. Ηitchcock - Rear Window … Το βρήκα πολύυυυ πιο βαρετό απο το Dial M For Murder που είχα δει , λίγες μέρες πριν…

  1. Τarantino - Reservoir Dogs … Δεν μου άρεσε και σε σχέση με άλλες του Ταραντινο , και σε σχέση με άλλες γκανκστερικές … Δηλαδή περίμενα περισσότερες γραφικές ατάκες ( με την καλή έννοια ) , περισσότερη δράση … Κάτι σαν τις καλές του G.Ritchie δηλαδή …