Αγαπημενη "κοινη" μπυρα

amstel FTW!

η φιξ μια χαρα σουξε εχει στο ηρακλειο…καθε βραδυ τα αδειαζαμε τα περιπτερα…ε…κατα τις 5-6 το πρωι εμενε αμστελ…τι να κανεις

KAISER 8)

Στο πνεύμα του τρομερού αυτού θρεντ, να δηλώσω από κοινές μπύρες μαρέσουν οι Meissels Weiss, Rochefort, La trappe, Chimay, Franziskaner, Aventinus, και όλες οι ανάλογα ωραίες φτηνές μπύρες που μπορείς να βρεις στο ψιλικατζίδικο του κυρ τακη στο αποκατω στενο.

Επίσης, όταν δε βρίσκω κοινές μπύρες, πίνω κοινά ποτά όπως Johny Walker Βlue label, Dom Perinion και Γεροβασιλείου.

Μερικοί δεν την παλεύετε κάστανο.

Ναι και Deus http://en.wikipedia.org/wiki/DeuS πινω καθε μερα 100 ευρω το ποτηρι αλλα σιγα.

:lol::lol::lol:

ontopi

στηριζουμε τιμια μπυρα του οικοδομου

agreed

:lol: Μεγάλη μπάλα απ’ τον Red Rum!

Στο πνεύμα του ποστ του Red: δεν έχω καταλάβει ποιές μπύρες θεωρούνται “κοινές” και ποιές “ψαγμένες” ή κάτι τέτοιο. Κάτι ειπώθηκε για σούπερ μάρκετ. Είναι κριτήριο; Εγώ στα σούπερ που πάω και ψωνίζω βρίσκω και Guinness, και Murphys, και Paulaner, ακόμα και τη σπουδαία Chimay που είπε o Red έχω βρει δηλαδή. Όλες αυτές θα τις βάζατε στο ίδιο τσουβάλι με τα γνωστά μπουγαδόνερα τύπου Heineken, Amstel, Μύθο κτλ.;

Μήπως το κριτήριο ως προς τη σπανιότητα είναι τα περίπτερα και μόνο; Όπου όμως 9/10 βρίσκεις μόνο Amstel/Heineken, άντε και Kaiser, οπότε τζίφος για πολλ κτλ. κι από κει; Μήπως επίσης υπάρχουν διάφορες κλίμακες, π.χ. “πιο κοινές και τυπικές δε γίνεται” (Amstel/Heineken), “επίσης γνωστές αλλά όχι τόσο κοινές” (Guinness/Paulaner/Murphys) και “για να τις βρεις, πρέπει να ΨΑΧΤΕΙΣ μάγκα μου” (αυτές που ανέφερε ο Ρεντ Ραμ);

Questions, questions…

Τουλάχιστον κάποιος έπιασε το πνεύμα μου.

Η Guiness αναφέρθηκε σαν κοινή μπύρα. Καταλαβαίνω ότι είναι love/hate, προσωπικά love, αλλά ρε, είναι Η Guiness. Moναδική, σαν καμία άλλη στον κόσμο.

Προσέχετε και σκεφτείτε λίγο αυτά που γράφετε.

kaizer και μονο πο εδω. αντε και καμια corona σε καμια παραλια. την καλη/ψαγμενη την ειπαμε στο αλλο Thread…

Για την Κάιζερ μαζί σου…η Κορόνα, πολύ ξενέρα:):!:

Ανετα μεσα στο τοπ 10 η Deus.

Aπο κοινες και ελληνικες καλυτερη με διαφορα χιλιομετρων ειναι η Ζεος παρολο το καγκουρέ μπουκαλι της (κυκλοφορει σε ψιλικατζιδικα αν την εχετε πετυχει).
Απο ξενες προτιμω Veltins.

καλησπερα ΜΑΡΕΣΕΙ heineken meta amstel …και αν βρω KRUSOVICE !!!

Zeus με το sprite μπουκαλι χαχα:lol: καλη μπυρα.

Amstel και φανελάκι οικοδομικό να ούμε…αλλά στην ανάγκη τις πίνω όλες! :stuck_out_tongue:

lowenbrau!

Ψηφισα kaiser αλλα προτιμω carlsberg αμα βρω. Την καινουρια φιξ δεν την δοκιμασα ακομα γιατι μου εχει μεινει παιδικο τραυμα οταν ηπια παλια…

Γενικα απο μπυρες ευκολα η παρακατω:

Απο τις περιπτεριακες παντα

Αγαπημενη κοινη μπυρα ειναι η bud και η αμεσως επομενη η heineken.