Αγαπημένος ΜΕΤΑΛ Δίσκος του 1989

λοιπόν,
το 1989 είναι η χρονιά που γεννήθηκα άρα δικαιούμα να κάνω το πολλ…:stuck_out_tongue:
οι δίσκοι είναι πάααααρα πολλοί άρα αυτομάτως την επιλογή “άλλο” ξεχάστε την.
η επιλογή των 10 δίσκων είναι υποκειμενικά αντικειμενική.

έξω οι savatage, έξω οι theater, έξω οι fates warning, έξω και το γερμανικό θράς!

Η δικιά μου προτίμηση…

1.Savatage - Gutter Ballet
2.Faith No More - The Real Thing
3. The Cult - Sonic Temple
4. Morbid Angel - Altars Of Madness
5. Sodom - Agent Orange
6. Sepultura - Beneath The Remains
7. Overkill - The Years Of Decay
8. Annihilator - Alice In Hell
9. Voivod - Nothingface
10. Skid Row - Skid Row

Γνώμη μου ότι δεν έπρεπε να γίνει τόσο γρήγορα έna νεο Poll… Βλέπεις ακόμα γίνονται συζητήσεις για την χρονιά 1987…

Και πωςι αποτρέπει αυτό το poll τις συζητήσεις στο άλλο?

@angelcrygr
το σκέφτηκα κι εγώ, αλλά μπορούν οι συζητήσεις να γίνονται παράλληλα.δεν το απαγορεύει κανείς δηλαδή.και γενικά αυτά είναι πολλς που έχεις πράγματα να πείς για πολύν καιρό.δεν υπάρχει κίνδυνος να θαφτούν.
και βασικά ήθελα να προλάβω να καπαρώσω το 1989.8)

Άμα το ανάφερες δεν νομίζω να στο έτρωγε κανείς :wink: :slight_smile:

από το πωλ, Faith No More - The Real Thing

γενικά και με πολύ σφίξιμο

Heir Apparent - One Small Voice & Titan Force - Titan Force

μετά ακολουθούν αλφαβητικά

Annihilator - Alice in Hell
Cloven Hoof - A Sultan’s Ransom
Coroner - No More Color
Faith No More - The Real Thing
Helstar - Nosferatu
Kreator - Extreme Aggression
Metal Church - Blessing in Disguise
Running Wild - Death or Glory
Sabbat - Dreamweaver
Savatage - Gutter Ballet
Skid Row - Skid Row
W.A.S.P. - The Headless Children

και σίγουρα ξεχνάω αρκετά

το atheist είναι 90s νομίζω…

89 Europe
'90 USA

αφού το είχα έτοιμο, γιατί να περιμένω?:stuck_out_tongue:

το atheist εγώ '89 το βρήκα στο νετ.όπως και νά’χει επειδή είμαστε ευρώπη, αλλά και επειδή είναι δισκάρα το αφήνω στο πολλ…

edit: και για να είμαι ακριβής για το piece of time των atheist:

UK label Active Records ( ATV 8 ) released the album in Europe in 1989, but in
the USA, it was released in November 1990 after the licensing deal with Metal
Blade.

Συγγνωμη αμα θα γινω εκνευριστικος, αλλα το poll για να εχει νοημα πρεπει να ειναι αντικειμενικα αντικειμενικο, αλλιως δεν εχει νοημα πραγματικα, μπορεις να κανεις ενα poll να σου πουν οι αλλοι ποιος δισκος τους αρεσει απο αυτους που αρεσουν σε εσενα, καλυτερο ειναι.

Δηλαδη αμα αφηνεις εξω το Gutter Ballet αυτοματα δεν εχει νοημα γιατι θα επαιρναν ψηφους απο σχεδον ολους.

Νομίζω γι’αυτό η παρουσία την επιλογής Άλλο… είναι απαραίτητη… Έχεις δίκιο σε κάθε τι που γράφεις…

ναι, το gutter ballet θα μπορούσε να είναι στο poll.
αλλά από την άλλη δε βλέπω κάποιο δίσκο που θα μπορούσες να πεις εύκολα πως δε θα άξιζε να βρίσκεται σ’αυτό.είναι τόσοι πολλοί οι καλοί δίσκοι του 1989 που οι 10 επιλογές φαντάζουν πολύ λίγες, και δυστυχώς κάποιες δισκάρες έμειναν εκτός.τι να κάνουμε?δε μπορώ να βάλω 20 επιλογές…:stuck_out_tongue:
τώρα την επιλογή “άλλο” θέλησα να τη σπαταλήσω για να δώσω μια ακόμη θέση σε ένα δίσκο.διάολε, είναι τόσοι πολλοί!

Ναι αλλά άφησες τους άλλους 10 για 1 μόνο :wink:

[SIZE=“3”]Η ALL STAR 5-AΔΑ ΤΟΥ 1989 :

1 Titan Force - Titan Force
2 Heir Apparent - One Small Voice
3 Savatage - Gutter Ballet
4 Running Wild - Death Οr Glory
5 Helstar - Nosferatu
[/SIZE]

H ΑΝΑΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ 5-ΑΔΑ 1989 :

6 Sodom - Agent Orange
7 Skid Row - Skid Row
8 Metal Church - Blessing Ιn Disguise
9 Annihilator - Alice Ιn Hell
10 W.A.S.P. - The Headless Children

Oι επιλογες του πολλ ειναι αναξιες σχολιασμου οταν υπαρχει η παραπανω ομαδα…8)

Faith no more και παμε παρακατω…
godflesh - streetcleaner
D.R.I - thrash zone
nuclear assault - handle with care
soundgarden - louder than love
testament - practice what you preach
rigor mortis - freaks
voivod - nothingface
overkill - the years of decay
excel - the joke s on you
atheist - piece of time
metal church - blessing in disguise
24-7 spyz - harder than you… και τα λοιπα προφανη τυπου annihilator,sepultura,exodus,carcass,coroner,morbid angel…κτλ κτλ :stuck_out_tongue: πω ρε πουστη μου τι λεφτα εβγαλε τοτε ο γαμιολης!!! απο την γενια μου. ακομα απο αυτα πρεπει να ζει γιατι πλεον δεν παταει ανθρωπος :lol::lol::lol::stuck_out_tongue: χχχμμμμμμ…

βασικά θεωρώ πως η επιλογή “άλλο” δε βοηθάει στο πολλ.
και εξηγούμαι:
π.χ. σε αυτό το δημοψήφιαμα, έστω πως έβαζα την επιλογή “άλλο”.ας πούμε πως είχε πάρει μέχρι τώρα τρείς ψήφους.ο ένας θα ήταν το “practice what you preach”, o άλλος το “gutter ballet” και ο άλλος το one small voice".βλέποντας όμως το πολλ εσύ δεν ξέρεις ποιούς δίσκους εννοούν αυτοί που ψήφιαν αυτήν την επιλογή.
αποτέλεσμα?ανεβαίνει η επιλογή “άλλο” όντας εντελώς απροσδιόριστη.γι’αυτό, αν προτιμάτε κάποιον άλλο δίσκο, καλύτερα να μην ψηφίζετε και απλά γράψτε την επιλογή σας στο thread.
η επιλογή “άλλο” δε βοηθάει κανέναν, trust me.:wink:

οποτε σου ξαναγραφω (καλοπροαίρετα μην το πάρεις στραβα) πως θα βγει ενα best of των αγαπημενων σου δισκων του 1989.

Το “αλλο” θα ηταν πολυ χρησιμη επιλογη και κατα τη δικη μου αποψη :wink:

δεν είναι όλα αγαπημένα μου ε!:stuck_out_tongue:
απλά θεωρώ πως όσοι δίσκοι βρίσκονται στο πολλ είναι ενδεικτικοί του τι εστί 1989.

Aυτό μου κάθεται πιο εύκολα από το '87 :stuck_out_tongue:

WATCHTOWER.
Σε αυτό το άλμπουμ έχουν το τέλειο τελικό τους line up και τον τέλειο τελικό τους ήχο.
Κερδίζουν στα σημεία, γιατί έχουν τόση δα δισκογραφία σε μέγεθος, οπότε η σημασία του ενός αυτού άλμπουμ είναι μεγαλύτερη, ειδικά δεδομένου του πώς επηρέασε τη μουσική μετέπειτα.
Ένα μόνο άλμπουμ - τονίζω. Μοναδικό.

Οι άλλες επιλογές μου απορρίφθηκαν με το εξής σκεπτικο:
Real Thing - θα το έβαζα εντελώς συναισθηματικά λόγω Patton. Αλλά έχουν τόσο πολλές και πολύπλευρες κυκλοφορίες που δεν χρειάζεται να βιαστούμε:p
Ακριβώς τις ίδιες σκέψεις έχω και για τους morbid angel - στη συνέχεια θα εξελίξουν τόσο πολύ τον ήχο του Altars που δεν χρειάζεται να μείνουμε εκεί.

Α, και κάποιος είπε κάτι για Coroner, ε.
+1000
Εκείνη τη χρονιά άρχισαν να ορίζουν ουσιαστικά το progressive, συν ότι ακολούθησε και περιοδεία με Watchtower, έτσι για την ιστορία. Οπότε το Νο Μοre Color είναι η αναπληρωματική επιλογή

Oταν εχεις αγνοησει την αφροκρεμα του αμερικανικου power και του γερμανικου thrash που κυκλοφορησε εκεινη τη χρονια, οπως και κορυφαιους δισκους στο glam/sleaze και στο progressive, τοτε ΟΧΙ δεν ειναι καθολου ενδεικτικες οι επιλογες σου για το τι εγινε το 1989.

Απλα εβαλες τα αγαπημενα σου (ή εστω οσα νομιζες οτι ειναι αγαπημενα), οπως σου ειπαν και παραπανω.