Αγαπημένος ΜΕΤΑΛ Δίσκος του 1989

δεν ειναι ΚΑΘΟΛΟΥ καλο το πολλ που εφτιαξες.

[SIZE=“5”]KREATOR - Extreme Aggressions[/SIZE]
Sodom - Agent orange
DRI- Thrash Zone
Coroner - No more color
Sabbat - Dreamweavers
Tankard - Alien (ep)
Testament - Pracrise what yoy preach
Exodus - Faboulous Disaster (αν και στο wiki λεει europe 1988, usa 1989)

προφανως και ψηφιζω Sepultura :slight_smile:

Πέστα χρυσόστομε :lol:

μόνο τα savatage και sodom θα είχαν θέση για μένα στο πολλ.τώρα μάλον θες να βάλω τα δικά σου αγαπημένα…:stuck_out_tongue:
το 1989 είναι σημαντική χρονιά για το death metal και για το tech-thrash/death.γενικά είναι μια χρονιά με πολλά πειράματα στο μέταλ.και προς τα εκεί κινήθηκα.
όπως είπε και ο chrisp στο πολλ για το 1987, όλα αυτά που λέτε δεν τα βλέπετε στο χάμμερ κάθε αύγουστο.και στην τελική, ποιον δίσκο από αυτούς που έβαλα θα έβγαζες?!?

edit: το fabulous disaster για κυκλοφορία του 1988 το ξέρω εγώ.

Ρε παλικαρι μου κανε κανα πολλ για τα σερνομενα που ακους και κατεχεις, και ασε τα 80’s στην ησυχια τους…

Πολλ για το '89 χωρις ‘‘Gutter Ballet’’, ‘‘Death Or Glory’’, ‘‘One Small Voice’’, ‘‘Titan Force’’, ‘‘Skid Row’’ και τοσα αλλα, απλα δεν υφισταται !

Και αφου λοιπον μας λες πως κινηθηκες με βαση συγκεκριμενα ειδη (death, τεχνικο thrash) και δικο σου σκεπτικο, διευκρινισε το στον τιτλο !!

Ρε man πως να το κάνουμε δηλαδή? Δεν βοηθάει για σένα η επιλογή Άλλο αλλά βοηθάει όλο τον υπόλοιπο κόσμο… Ποιος είσαι εσύ για να ορίσεις την ιερή 10άδα της metal μουσικής για το 1989? Ή ποιος είμαι εγώ? Ή οποιοσδήποτε… Σε ένα φόρουμ είμαστε και λέμε την μαλακία μας αλλά δεν είμαστε απόλυτη σε αυτήν… Εσύ γίνεσαι απόλυτος έτσι και δεν πιστεύεις ότι η επιλογή άλλο δεν βοηθάει και στην τελική όποιος θέλει δεν ψηφίζει… Τι βίτσιο είναι αυτό? Καινούργιο… Ε τότε να σταματήσουμε να γράφουμε και στο φορουμ…

καλύτερος savatage δίσκος είναι το hall of the mountain king.παρ’όλα τώρα που βλέπω το πολλ, θα έβαζα savatage στη θέση των ministry.τη στιγμή που το έφτιαχνα όμως ξέχασα το gutter ballet.ok, so what?ρίχτε με στην πυρά ξέρωγω…
τώρα τα άλλα που αναφέρεις είναι δικά σου αγαπημένα.και αν δεν αντιλαμβάνεσαι πως το 1989 στο προσκήνιο ΔΕΝ ήταν το power δε φταίω εγώ σύντροφε τσελσά…:stuck_out_tongue:

καταρχάς, πότε είπα πως όρισα την ιερή δεκάδα της metal μουσικής για το 1989?
εγώ θεώρησα πως θα ήταν προτιμότερο να βάλω έναν ακόμα δίσκο, παρά να βάλω την εντελώς απροσδιόριστη επιλογή “άλλο”.όποιον άλλο δίσκο προτιμάτε τον γράφετε στο thread που ΚΑΝΕΙΣ δε σου απαγορεύει να γράψεις ο,τιδήποτε.
τέλος, εγώ δε σκοπεύω να σταματήσω να γράφω στο φόρουμ.τουλάχιστον όχι σύντομα.εσύ από την άλλη κάνε ό,τι θες.πάλι ΚΑΝΕΙΣ δε θα στο απαγορεύσει.8)

To 1989 ηταν η χρονια που κυκλοφορησαν καποια απο τα μεγαλυτερα διαμαντια του U.S. Power Metal, AΣΧETE συντροφε τσελσα !!!

Αναφερομαι φυσικα στα εξης:

Titan Force - Titan Force
Heir Apparent - One Small Voice
Helstar - Nosferatu
Metal Church - Blessing Ιn Disguise

Επομενως οχι απλα ηταν στο προσκηνιο, αλλα πιθανως τοτε εφτασε και στο καλλιτεχνικο απογειο του. :wink:

αν εξαιρέσεις το one small voice (και πάλι δύσκολα), δε νομίζω πως κανένα άλλο χωράει στο πολλ.εδώ υπάρχουν άλλοι δίσκοι που ίδρυσαν σχολές και δε συμπεριέλαβα.
απλά,
ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ MODERATOR ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΤΟΥΣ MINISTRY ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΤΟ SAVATAGE - GUTTER BALLET ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ

από το πωλ ΑΝΕΤΑ GODFLESH και βαριέμαι να σκεφτώ κάνα ψαγμένο για να το παίξω ΓΑΜΑΤΟΣ.

χα, μια απ’τα ίδια και ΄γω. Τα υπόλοιπα είναι πολύ metal για μένα.

Μην αγχώνεσαι, το 'χω. 8)

Ένας ήταν. :lol:

η αλήθεια είναι πως το darkthrone σκεφτηκα να το βάλω, αλλά από την μια είπα να μη μπλέξουμε με demos, και από την άλλη να μη μπλέξουμε και με bm (έστω πρώιμο), μιας και η χρονιά αυτή ανήκει τελικά σε άλλα είδη.

Είσαι σίγουρος? Στη θέση των Ministry? Πες ναι και το αλλάζω τώρα (κρίμα να λείπει το Gutter Ballet απο το Poll, υποκειμενικοαντικειμενικά-ξεαντικειμενικουποκειμενικά, αν και των Ministry πολύ σημαντικός δίσκος)

Τα τρία αγαπημένα μου για το 1989 εμένα πάντως είναι τα

Gutter Ballet

The Real Thing

και… το Trash του Alice Cooper!

(ααααχ, που θα ήμασταν χωρίς ένα Poison ή ένα Bed of Nails :P)

Σοβαρεψου.
Προκαλεις εκνευρισμο και γελιο με αυτα που γραφεις.
Ειπαμε, αυτα ηθελες αυτα εβαλες. ( η εκδοχη αυτη σε συμφερει περισσοτερο)
Αλλα οχι να μας λες τωρα οτι δεν χωραει ο καλυτερος δισκος των Running Wild πχ ή το Titan Force…

άλλαξα γνώμη.στη θέση των atheist μιας και είναι μισό 1989 και μισό 1990.

edit:
@night*sky: και να βγάλω έξω το godflesh ή το watchtower επειδή εσύ δεν τα κατανοείς?σου λέω λοιπόν ΟΧΙ!:stuck_out_tongue:
στην τελική όλοι οι αντιρρησίες κάντε πολλ “Αγαπημένος 80’s US Power Metal” και έκλεισε το θέμα.εδώ παίζει και το πόσο επηρέασαν οι δίσκοι, το τι σκηνές ίδρυσαν, το πόσο πήγαν μπροστά τη μουσική και…και…και…

Εγω θεωρω να μπουν τα Gutter ballet , Death or Glory (πολλοι τα επικαλεστηκαν) και η επιλογη “Αλλο” που την βρισκω απαραιτητη.

Προσωπικη αποψη βεβαια (εγω θα εβαζα και το Trash αλλα οκ αυτο ισως ειναι υποκειμενικο)

Πλάκα έκανα. :confused:

Αλλά έτσι κι αλλιώς δεν είναι blackmetal.
Τεχνικό death είναι.

@ Night*Sky:

Τι στοίχημα ότι για ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ χρονιά βάλουμε poll θα θες να έχει μέσα τουλάχιστον πέντε δίσκους power metal είτε αμερικάνικου είτε στρουμφοειδούς? :lol:

Προστέθηκε το Gutter Ballet, για περαιτέρω τυχόν αλλαγές εδώ είμαστε (λέμε τώρα)

το ξέρω πως έκανες πλάκα, αλλά μου πέρασε από το μυαλό να το βάλω έτσι, για να κάνω την έκπληξη.:roll:
πάντως έχει κάποια σπέρματα bm.δε βρίσκουν ακόμα το στόχο, αλλά είναι εκεί…

ευχαριστώ, αλλά δε θα χρειαστούν.
δε θα υποκύψω στις πιέσεις των τρού.:stuck_out_tongue:

α, και εγώ εννοείται πως όσο και αν λατρεύω faith no more, ψηφίζω godflesh.
προτιμώ τους fnm των 90’s.

Μα εγω δεν ειπα οτι πρεπει οι μισες επιλογες να ειναι απο ενα ειδος (πχ power), αλλα εδω αυτο εχει γινει !! Το εχει γεμισει thrash/death και ‘‘πειραματικα’’, αρα παει περιπατο η αξια του poll αφου δεν ειναι ουτε πολυπλευρο ουτε αντικειμενικο !!!