Ιδεολογία-νοοτροπία μπαντών/καλλιτεχνών

ωραίος ρε disbeer. Σεκφτόμουν κι εγώ πριν να ξεθάψω το θέμα γιατί έχει πολύ ψωμί.

Ειδικά στην πρώτη σου παράγραφο, συμφωνώ όσο δε πάει. Και θα ξαναπώ και το εξής, ότι προσωπικά[B] ίσως [/B]να μ’ ενοχλεί και μια μπάντα/καλλιτέχνης που στην προσωπική του ζωή είναι φασίστας/ρατσιστής κλπ (και το ξέρουμε από εξω-μουσικα δεδομενα, συνεντευξεις κλπ) αλλά, οι στίχοι του για παράδειγμα, να αναφέρονται σε τελείως άσχετα πράγματα. Δηλαδή δε μ’ εμπνέει και πολύ ν’ ασχοληθώ μαζί του.

Συμφωνώ πάνω κάτω σε αυτό. Κλασική περίπτωση είναι οι Burzum.

να προσθέσω οτι άλλη κλασική περίπτωση ρατσιτσών είναι οι Lynyrd skynyrd.
έχουν γαμώ τις μουσικές οι π…ς,αλλά δεν παύουν να είναι ρατσιστάκια του κερατά.

proof?

η αλήθεια είναι οτι βασίζομαι σε συζητήσεις που είχα κάνει με φίλους που λέγανε οτι ήταν σίγουροι γιατί το είχαν ψάξει.εγώ δεν το έχω ψάξει το θέμα.λες να είναι παπάτζες?:stuck_out_tongue:

ο μπαταζνάκης του ξάδερφου της κουνιάδας του κολλητού του χασάπη.

κάπως έτσι.

Μια απορία για τον Vikernes. Αν δεν κάνω λάθος υποτίθεται πως είχε σταματήσει να παίζει metal επειδή ‘‘είναι μουσική με νέγρικες επιρροές’’. Μετά τους γαλαζοαίματους-υπερΆρειους δίσκους που κυκλοφόρησε (Daudi Baldrs & Hlidskjálf) γιατί ξανασχολείται με το άθλημα?

Το έχω ξαναπεί, για μένα το Vikernes δε θα 'πρεπε να τον παίρνουμε και τόσο σοβαρά σε αυτά που λέει. Τη μία δηλώνει παγανιστής, την άλλη σατανιστής, τη μία ναζιστής, την άλλη θαυμάζει το Στάλιν, τη μία σταματάει το metal, την άλλη το ξαναρχίζει, τρέχα γύρευε. Ο τύπος δηλώνει ό,τι να 'ναι, όποτε να 'ναι. Σε αφιέρωμα είχα διαβάσει τουλάχιστον 5- 6 αντιφατικές δηλώσεις του σε διάστημα 10 χρόνων. Οπότε βολευόμαστε με τη χαζομάρα του και με το ότι οι Burzum δεν είναι NSBM και απολαμβάνουμε τους δίσκους του.

Με κάλυψες :thumbup:

Σατανιστής δε δήλωσε ποτέ.
Το ότι που πρόσαψαν αυτό το χαρακτηρισμό τα ΜΜΕ δεν σημαίνει ότι ήταν κιόαλς.

Παγανιστής και πολέμιος της ιουδαιοχριστιανικής κουλτούρας σίγουρα. Σαλεμένος επίσης σίγουρα. Καλός έμπορος επίσης σίγουρα. Ιδιαίτερη περίπτωση γενικώς ακόμα πιο σίγουρα.

Χμ…Το εχω συζητησει αρκετες φορες αυτο το θεμα. Προσωπικα, εφοσον ενα συγκροτημα δεν εκφραζει πολιτικες, θρησκευτικες ή οποιες αλλες πεποιθησεις μεσω των στιχων, της μουσικης και του artwork του δεν με ενοχλει. Ο καθενας ας πιστευει αυτο που θελει, αρκει να μην το προαγει μεσω του εργου του. Το πιθανοτερο σε αλλη περιπτωση ειναι να προσπερασω απλα την δουλεια αυτου του καλλιτεχνη, ακομα και αν μουσικα ειναι οτι πιο αρτιο εχει υπαρξει ποτε.

Λίγο δύσκολο να μην εκφράζει πάντως.Το θέμα είναι με ποιον τρόπο γίνεται αυτό και τι σκοπό έχει.Μιας και επίκαιρο πάρε για παράδειγμα το The Wall όπου δεν είναι λίγοι αυτοί που χαρακτήρισαν τον Waters ως φασίστα και μισάνθρωπο,δίχως όμως να καταλαβαίνουν πως αυτό απλώς εξέφραζε μία περίοδο στην ζωή του και είχε “χτιστεί πάνω σε μία βάση γεγονότων” που τον επηρέασαν.Άσε που έχει και στο τέλος διπλή ανατροπή:wink:
Ιδιαίτερα σε συγκροτήματα που δραστηριοποιήθηκαν τις δεκαετίες '60-'70 συναντάς πολύ εύκολο εκφράσεις και σημάδια της εποχής που συμβαδίζουν με κάποια ιδεολογία.
Η ιδεολογία ή η νοοτροπία δεν είναι αναγκαίο να δηλώνεται με έναν εκκωφαντικό τρόπο,έναν τρόπο που να κάνει μπαμ,μπορεί να είναι διάχυτη μέσα στο άλμπουμ και τους στίχους,όπως συμβαίνει σε πολλές περιπτώσεις.Είτε άμεσα είτε έμμεσα.

Νομίζω πως ο Waters δεν υπήρξε ποτέ φασίστας σε καμία περίοδο της ζωής του.
Στο The wall απλώς εκφράζει σε πολλά σημεία:

  1. Απο άποψη μουσικής πως οι καλλιτέχνες μπαίνουν σε καλούπια απο τις εξωτερικές υποταγές
  2. Απο άποψη κοινωνική δείχνει το πώς μπορεί κάποιος να μεταμορφωθεί σε φασίστα και το πως εκείνος εγκλωβίζεται και αλλάζει

Μμμμ, είχα στο νου μου κάτι δηλώσεις τύπου ‘‘λατρεύουμε το σατανά’’ και τέτοια παιδιάστικα από early '90s, αλλά δε θυμάμαι που τα είχα δει/διαβάσει. Μπορεί να κάνω και λάθος, βέβαια, και να είναι κάτι που απλά νομίζω ότι το έχω δει. :stuck_out_tongue:

Δεν ειναι καθολου δυσκολο. Δεν λεω πως δεν συμβαινει, αντιθετως πολλες φορες ισχυει αυτο (το να εκφραζονται τα πιστευω καποιου στην μουσικη του). Αλλα το θεωρω πολυ λογικο και ευκολο να μην εκφραζει τις πεποιθησεις του καποιος μεσα απο το εργο του. Απλο παραδειγμα…Ο Halford εστω και ειναι ο μεγαλυτερος φασιστας του κοσμου. Εστω. Που εκφραζεται αυτο στα κομματια του? Στο Painkiller ή στο Love Bites? Κοινως, με αυτο το, ισως αφελες μπορεις να πεις, παραδειγμα, θελω να σου πω οτι δεν ειναι δα και κατορθωμα να μην εκφραζεσαι πολιτικα/θρησκευτικα μεσω της μουσικης σου.

Και σχετικα με το παραδειγμα του Waters που ειπες. Νομιζω πως λεμε το ιδιο. Αυτος εξεφραζε καποια βιωματα του, μια περιοδο της ζωης του. Οχι αναγκαστικα τις πολιτικες του αντιληψεις ΑΣΧΕΤΑ αν οι στιχοι και το νοημα παρερμηνευτηκαν απο πολλους.

O Waters πάντως, ειδικά με τον πόλεμο και τα αντιπολεμικά μηνύματα το ξέσκισε το θέμα (εννοώντας ότι ασχολήθηκε αρκετά). Επίσης με την υπερκατανάλωση της φτηνής διασκέδασης (βλ. “Amused To Death”).

Τώρα αν κάποιοι τον είπαν φασίστα για το “The Wall” (που περιέχει ξεκάθαρα αντιφασιστικά μηνύματα περί του πώς γενιέται το μίσος κτλ.), δε μου κάνει εντύπωση, από βλακεία στον κόσμο έχουμε άφθονη.

ασχετο.

ΠΧ αυτό που κάνουν τώρα οι dream theater, με την τηλεοπτική εκπομπή/reality για την επιλογή του νέου drummer, είναι ίσως ότι πιο γελοίο έχω δει στα σοβαρά μουσικά δρώμενα, τελευταία. Απορω ξερω’ γω.

Το γραφω εδω γιατί και οντοπικ ειμαι κι γιατι πανω θα μαι φανε ολοι:p

γελοίος είσαι εσύ και η φάτσα σου
και είμαι οντόπικ γιατί αυτή είναι η ιδεολογία του προσωπικού μου project

νταξει περιμενα οτι θ’ αρχισεις παλι, αλλα οχι και οτι δε θα σου φανει γελοιο

Στ’ αρχιδια μου δικη σας αγαπημενη μπαντα ειναι, ενα παραδειγμα ανεφερα απλα.

δε θα χαραμίσω άλλο ένα ποστ για σένα γελοίε ουρακοτάγκε, πάρε την άσχημη φάτσα σου έξω απ’αυτό το φόρουμ επιτέλους

Ελα μωρε τοσα ανουσια ποστ κανεις καθε μερα, μη κανεις εκπτωσεις για μενα.

περιμένω πμ σου με ένα ανούσιο ποστ μου =P~

νταξει περιμενα οτι θ’ αρχισεις παλι, αλλα οχι και οτι δε θα σου φανει γελοιο

Στ’ αρχιδια μου δικη σας αγαπημενη μπαντα ειναι, εγω ενα παραδειγμα ανεφερα απλα.

Εδιτ:

Ελα μωρε τοσα ανουσια ποστ κανεις καθε μερα, μη κανεις εκπτωσεις για μενα.