Ιδεολογία-νοοτροπία μπαντών/καλλιτεχνών

Το δίκιο είναι με τον somn.

Πριν λίγο καιρό άκουσα ένα κομμάτι που μ’ άρεσε πολύ από μια ρώσικη ή ουκρανική bm μπάντα, τους Thunderkraft. Κατέβασα και το δίσκο τους, αλλά πριν τον βάλω να παίζει είδα τυχαία κάπου στα ίντερνετς ότι είναι nsbm.
Ε, δεν άκουσα ποτέ το δίσκο.
Μπορεί να έχασα κάτι εξαιρετικό από μουσικής άποψης. Μπορεί και όχι. Σε κάθε περίπτωση, τόσο το χειρότερο γι’ αυτούς!

Αν σ’ αρέσουν όμως κομμάτια από ρώσικες/ουκρανικές nsbm μπάντες κάτι πάει λάθος με το γούστο σου.

βασικα, μιλαμε κυριως υποθετικα. γι αυτο. ολοι επηρεαζομαστε. ειναι δεδομενο αυτο. εγω προσωπικα παντως πιο πολυ θα επηρεαστω απο την κριτικη ενος αλμπουμ απο οτι απο το ποινικο μητρωο του συνθετη του που πανω απο ολα ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΨΑΞΩ αν δεν ακουσω πρωτα το αλμπουμ…

εμενα το αντιθετο μου φαινεται περιεργο, οχι μονο για τη μουσικη, γενικα. το να συνδυαστει η αποστροφη για καποιον με εναν οχι και τοσο μεγαλο θαυμασμο για το εργο του, αντε να το καταλαβω να ριξεις ενα χ και να αδιαφορησεις. αλλα γιατι να σε αποτρεψει το να ασχοληθεις αν ο αλλος εφαγε την γυναικα του η ποσο θα αλλαξει τη γνωμη σου αν το εργο του σου δινει πολλα? (vangelis).

Μπορεί. :oops:

δυο περιπτώσεις παίζουν συνήθως. η μια να θεωρήσω ότι κάποιος δε μου κάνει πριν καν τον ακούσω και η δεύτερη να μάθω κάτι γι αυτόν αφού έχω ασχοληθεί μαζί του. η πρώτη είναι πολύ απλή, τις περισσότερες φορές δεν έχω κανένα πρόβλημα να πάρω το ρίσκο να χάσω κάτι πολύ καλό μουσικά, όπως είπα επηρεάζομαι, ξενερώνω… επίσης δεν με ενδιαφέρει να ακούσω όλες τις πολύ καλές μουσικές που κυκλοφορούν εκεί έξω, ούτε είμαι διατεθειμένος να ακούσω τα πάντα μόνο και μόνο για να αυξήσω τις πιθανότητες να βρω κάτι που θα λατρέψω και θα μου αλλάξει τη ζωή.

η δεύτερη περίπτωση είναι ελαφρώς πιο μπερδεμένη και φλου. αν ένας δίσκος/τραγούδι μού έχει δείξει τον δρόμο μ’ έχει κάνει καλύτερο άνθρωπο κ.λπ., ναι, είναι πολύ πιθανό ότι τα συναισθήματά μου για το έργο δεν θα αλλάξουν, όπως είναι πολύ πιθανόν όμως να μην ξανακούσω τίποτα καινούριο του μουσικού στο μέλλον, θα αρκεστώ σε ότι μου έχει ήδη δώσει, τον ευχαριστώ γι’ αυτό αλλά όλα τα καλά κάποτε τελειώνουν! επίσης, κάποιες φορές παίζει και να μου βγει πιο άσχημη αντίδραση του στυλ, τι μου τσαμπουνούσε τόσο καιρό ο μαλάκας, είναι ΦΑΛΣΕ τελικά… και εν τέλει να ξενερώσω και μ’ αυτά που μου άρεζαν, το οποίο συνήθως σημαίνει ότι ναι μεν μου άρεζαν, αλλά μάλλον δεν ήταν ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ, αλλιώς 8α άντεχαν την κατραπακιά.

τέσπα, ίσως είστε τυχεροί όσοι μπορείτε και δεν επηρεάζεστε, αλλά μην μας περιφρονείτε τους υπόλοιπους έτσι βάναυσα, κατά βάθος δεν το έχουμε διαλέξει, είναι αυτοματοποιημένη ανοσοποιητική αντίδραση.

να σε ρωτησω κατι? 100% πληροφοριακα. μπορεις να πεις 1-2 παραδειγματα οποιασδηποτε απο τις 3 εκδοχες (απο αυτες που παρουσιασες) που ΣΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΥΜΒΕΙ. ρωταω κυριως γιατι δεν μου εχει συμβει και θελω λιγο να πιασω το feeling σου (αφου λες οτι σου εχει συμβει) για να μπω στη θεση σ να δω λιγο πως θα ενιωθα. πες κανα περιστατικο…

ναι ρε παιδι μου, οπως ομως δεν εχεις καμια αγωνια να ακουσεις τα παντα, ετσι δεν εχεις και καμια αγωνια να ψαξεις το ποιον του καθε μουσικου για να δεις αν σου κανει. λεμε απλα αν τυχει.

μεχρι ενα σημειο το καταλαβαινω αυτο που λες αλλα μου φανηκε αστειο και περιφρονησα το ποστ του γουορστ γιατι δεν ανεφερε καμια περιπτωση τυπου Θεοδωρακη πχ, δηλαδη ασυνεπεια του καλλιτεχνη απεναντι σε αυτα που μπορει να εκφραζει μεσα απο το εργο του η απλα να το χει χασει τελειως, αλλα φαση “αυτος εκανε αυτο, αρα πρεπει να ναι καθικι, αρα δεν τον ακουω”. δεν εχει να κανει ακριβως με την “προσωπικοτητα”, με ιδεες και αποψεις. και ρωταω που και πως βαζεις το οριο. και πως σκατα ξερεις τι ειναι ο καθενας. πως μπορεις να ξερεις αν ο ντιο ηταν καλος ανθωπος? αν αυριο βγει στη φορα οτι γαμησε μια 14χρονη μετα απο καποιο λαιβ τι ακριβως θα αλλαξει?

ψάχνεις πάλι να βρεις την απόλυτη συνέπεια και δικαιολόγηση σε κάτι που, σου ξαναλέω, είναι ενστικτώδες στους περισσότερους και προφανώς δεν μπαίνουν στην διαδικασία να το ψάξουν και να εκλογικεύσουν παραπάνω από το προφανές (τους δημιουργεί αποστροφή) γιατί συμβαίνει. προσωπικά νομίζω πως η όλη φάση λειτουργεί περίπου σαν την θεραπεία αποστροφής. αν μάθεις κάτι που σου δημιουργεί ένα είδος αποστροφής για τον δημιουργό, αυτή θα περάσει πιθανότατο και στο έργο του, αν στο μυαλό σου έχεις συνδυάσει τον δημιουργό με το έργο. αν όχι, προφανώς όλα θα συνεχιστούν όπως πριν. δεν αμφιβάλλω πάντως ότι υπάρχουν και αυτοί που έχουν ολόκληρο καταστατικό και μανιφέστα στα τεφτέρια τους με το τι επιτρέπουν στον εαυτό τους να χαρεί από την τέχνη. τούτοι ίσως ψάξουν να κάνουν τη σύνδεση δημιουργού/έργου, ακόμα κι αν μέχρι πρότινος δεν την είχαν κάνει. χαράς στο κουράγιο τους, καλά κάνουν και προσπαθούν να είναι συνεπείς με αυτά που πιστεύουν. κατά τ’ άλλα, σου ξαναματαλέω, μην ψάχνεις δικαιοσύνη ανάμεσα στις περιπτώσεις απόρριψης, δεν είναι αυτό το ζητούμενο, ούτε λειτουργεί έτσι το πράμα.

κρέας, noir dezir burzum mayhem, την αντιστοίχηση με τις περιπτώσεις αφήνω να την μαντέψεις εσύ.

έντιτ: επίσης, τον γουώρστ μπορεί να τον ενοχλούν αυτές οι περιπτώσεις που λες κι όχι ο θοδωράκης γιατί η ασυνέπεια προς τις ιδέες δεν τις φθείρει, ούτε τις πληγώνει. αντίθετα η ασυνέπεια προς ένα άλλο πρόσωπο κι ο πούτσος σε 14χρονα είναι κάτι χειροπιαστό που φ8ήρει και καταστρέφει και πολλά άλλα που σε κάνουν να φαίνεσαι και πολύ μαλάκας αδερφέ μου και γίνεσαι μισομαγνήτης.

Γενικά κάνεις άλλος δε θα μπορούσε να με καλύψει καλύτερα…

Νιώθω ότι είπε πράγματα που πιστεύω ακριβώς, και απλά δε μπορούσα ξέρω’ γω / δεν ήξερα πως να τα εκφράσω.

+10000 σχεδον σ’ όσα είπε ο σομν, και στo τελευταίο edit…

Και πράγματι, είναι τελείως από φυσικού μου αυτό το πράγμα. Δε το κάνω επιτηδες, απλά μου βγαίνει. Όπως μ’ αρέσει, με γοητεύει κάτι για τον Χ,Ψ λόγο, αλλό τόσο, κάτι άλλο μπορεί να με απωθεί για τον Υ,Ζ λόγο, που σε κάποιον μπορει να φαίνεται μαλακιάρα…

Aπαντώ καθυστερημένα, τώρα το είδα! #-o

:D8) Σωστός σύντεκνε!

[QUOTE=GRACCHUS BABEUF;1138250]
Ναι μωρέ, συμπαθητική είναι η μουσική των BLS, δε λέω, αλλά μου τη σπάει λίγο η φωνή του βλάχου, άσε που υπάρχουν (για μένα) ένα σωρό καλύτερα συγκροτήματα σ’ αυτή τη φάση.
Από Zakk πιο πολύ μ’ αρέσουν οι Pride and Glory μπορώ να πω.

Γουστάρω Zakk γενικά, και Pride & Glory και Βοοκ οf shadows και BLS. Aλλά περισσότερο BLS, τους θεωρώ το πιό ολοκληρωμένο project του.

[QUOTE=GRACCHUS BABEUF;1138250]
Λοιπόν επειδή σε μένα δεν ήταν γνωστά, έκατσα και το ψαξα λίγο γι’ αυτή τη Ραντ.
Ε ντάξει, άλλο ένα πλουσιόπαιδο που πήρε τον πούλο από τη Σοβιετική Ένωση και πέρασε την υπόλοιπη ζωή της ως αντικομμουνίστρια, Ρεπουμπλικάνα, θιασώτης του ατομικισμού και εχθρός κάθε έννοιας συλλογικότητας.
Big deal ρε συ Mule!
Εδώ πολλοί από μας ακούμε Burzum ας πούμε.

:lol::lol:
Την περίμενα αυτή την αντίδραση!
Για τους Burzum και όλους αυτούς τους Σκανδιανβούς ξέρεις τι φταίει, έτσι;
Τέλη δεκετίας ‘80 ένα παληκάρι που ήξερα έβγαζε fanzine για underground thrash/death/extreme κλπ. και είχε πάρει συνέντευξη μέσω αλληλογραφίας -έτσι γονόταν στην προ-internet εποχή- από τους Mayhem. Του έγραφαν λοιπόν πως κανείς τους δεν χρειαζόταν να δουλέυει παρ’ όλο που δεν έβγαζανα ακόμα λεφτά από την μπάντα γιατί τα επιδόματα της πρόνοιας τους έφταναν να ζουν μιά χαρά ως άνεργοι! #-o
Τη Σκανδιναβία σας μέσα… :lol:

Ένα κομμάτι από τις εξηγήσεις του Hellfest , για διάφορες ακυρώσεις που συνέβησαν… νομίζω κολλάει περισσότερο εδώ …

Then follow the two cancellations which caused many discussions, we of course mean those of [B]SATANIC WARMASTER[/B] and [B]ANAL CUNT[/B] ?. Many things have been said and written about these two artists? Our critics saw this as a victory and a sign of our forgiveness and wrongly described these bands to be “neo Nazi”. We never have nor did give in to this kind of pressure from inquisitors from another century even if it means going to trial, as it was the case last year. So why theses cancelations you must ask? Due to pressure from the local authorities? Not at all. Fear of an overall bad reaction? Nope… Hellfest, as you all know, has always been eclectic, blending different types and styles without limits. We’re here to offer, you come here to share and enjoy. Our main goal is to organize an event made for YOU! However, a number of you (artists and festival-goers included) seemed to not agree with our artistic choice. So ONLY we decided to cancel them to avoid any disagreement between our fans. We are joined together to share the same passion, often ignored by the media and which suffers from terrible prejudices, it was unacceptable for us to allow Hellfest to become a place of such disagreement.

http://www.hellfest.fr/398-Cancellations_Explanations

Οντας απο αυτους που επηρεαζονται, να αναφερω ενα παραδειγμα.

Πριν απο περιπου ενα χρονο ακουσα για πρωτη φορα Joy Division.

Εννοειται οτι τους λατρεψα.

Φυσικο επακολουθο ηταν να μου αρεσουν και οι New Order.

Ωστοσο, αν ευσταθουν οι φημες οτι ειναι φασιστες ας πουμε, τα παντα αλλαζουν σε τραγικο βαθμο.

Πως ας πουμε θα διαβασω και θα ενδιαφερθω για το τι λεει/γραφει ο φασιστας και πως θα αγορασω (ενα υπεροχο κατα τα αλλα) μπλουζακι που θα με ταυτιζει με αυτον;;;

ΥΓ.: Αν ξερει καποιος συγκεκριμενα, ας απαντησει, γιατι το μπλουζακι ΓΑΜΑΕΙ. :lol:

Μπορώ να διαχωρισω την ιδεολογία κάποιας μπαντας σε τρεις κατηγορίες:

  1. Αλμπουμικη ιδεολογία.
    Υπό ποιες συνθήκες συντεθηκε, το συνολικό ύφος, τα μηνύματα που επιδιώκει να περάσει.
    Αν ειμαι εναντίον την ιδεολογίας αυτής τότε μόνο μια εξαιρετική σύνθεση μπορεί να με κάνει να ακούσω. Επειδή πολύ κουβέντα για αυτόν έγινε, έτσι δούλεψε σε εμένα ο βαργκ βιρκενς…

  2. Μηντιακη αντιμετώπιση.
    Είναι αναπόσπαστο μέρος τις ζωής των ποιο γνωστών καλλιτεχνών. Αν αυτά που πραγματεύεται μια μπάντα δεν συμβαδίζουν με αυτά που μπορεί να ισχυριστει σε μια ανακοίνωση/συνέντευξη κτλ, λογικό να ξενερωσω. Μια ιδεολογία αντίθετη μου που όμως υποστηρίζεται με θάρρος σε κάθε ευκαιρία για εμένα είναι πολύ ποιο τρου από μια φαινομενικά προοδευτική ιδεολογία που όμως φλορευει σε αντίστοιχη περίπτωση.

  3. Προσωπικόν.
    Υπάρχει και μια μερίδα καλλιτεχνών που πολλές φορές αφήνει εκτός τέχνης νοοτροπίες κτλ. Σε αυτήν την περίπτωση είτε διαφωνώ είτε συμφωνω με αφήνει εντελώς ανεπιρρεαστο αυτό όταν ακούσω την μουσική. Εκτός βέβαια αν μιλάμε για δολοφόνο η για παίδεραστη :-o (στην περίπτωση του βαργκ τώρα…ίσως να είχα απορρίψει την μουσική του αν τον γνώριζα όταν συνέβησαν τα γεγονότα.)

Γενικά μέχρι στιγμής δεν μου έχει τύχει να αποριψω για τέτοιο λόγω μουσική. Άλλωστε η μουσική μιλάει την δική της γλώσσα κ πολλές φορές μεταφράζεται από τον ακροατή σε υποκειμενικό επίπεδο. Και αυτό οφείλεται στον καλλιτέχνη ο οποίος αξίζει ρισπεκτ αν μπορεί να το καταφέρει αυτό :slight_smile:

Κλάσε ό,τι θέλεις,παλιαντζήήήήήήήή

Και μη γυρίίιίίίσεις πίίισω

ΠοιΙΟΙοιοιοΙΟ…

Καλά σας κλάνουμε στη φάση μαγκάκια… αχαοχαχιχα

Γελοιότητα.

Μαν, ούτε ο ίδιος ο Κέρτις δεν ήξερε αν είναι φασίστας ή οτιδήποτε, ένας τίγκα ταραγμένος τύπος υπήρξε. Το ίδιο και οι υπόλοιποι JD. Πάρε το μπλουζάκι :!: