Ιδεολογία-νοοτροπία μπαντών/καλλιτεχνών

ενταξει ρε παιδι μου το παιδερας ηταν υπερβολη. αν ομως καποιος φτιαξει μουσικη που οταν την ακουσεις φρικαρεις, εννοω να την θεωρεις ΥΠΕΡΤΑΤΗ ας πουμε και ΜΕΤΑ μαθεις οτι ειναι ο πιο μαλακας στον κοσμο, τι? θα σταματησεις να ακους κατι που θα σε συγκλονιζει για αυτο το λογο? εγω οχι… (αλλωστε πολλες φορες τα “αρρωστημενα” μυαλα πανε πιο μπροστα απο τα πιο συμβατικα…)

μαλακιαρες λεω γω

Αυτό που λες τώρα είναι μια περίπτωση πολύ συγκεκριμένη…

Προσωπικά όταν πρωτακούω κάτι (και γενικά όταν ακούω κάτι) συνηθίζω να διαβάζω κατευθείαν lyrics. Οπότε ξέρω γω το ν’ ακούσω κάτι απίστευτο, να τρελαθώ, και μετά από καιρό να μάθω ότι οι στίχοι έλεγαν μαλακίες* είναι λίγο σπάνιο. Ακόμα κι αν συμβεί κάτι τέτοιο, σίγουρα θα υπάρξει κάποτε μια μικρή ξενέρα, γιατί κάποια στιγμή θα διαβάσω τους στίχους ακούγοντας τη μουσική της εν λόγω μπάντας.

Τώρα σε περίπτωση που έχει τύχει να αγαπήσω τη μουσική μιας μπάντας, οι στίχοι και η στάση της μπάντας δε με προκαλούν, και μάθω ξέρω γω κάτι πολύ άσχημο για κάποιο μέλος ή για όλα τα μέλη κλπ, τα πράγματα θα είναι λίγο διαφορετικά, γιατί ήδη θα έχω δεθεί με την μπάντα, οπότε το πιθανότερο είναι να προσπαθήσω να’ μαι λίγο ελαστικός (σε λογικά πλαίσια).

*Προσοχή παιδιά! Όταν λέω “μαλακίες” δεν εννοώ ψήλου πήδημα πραγματάκια, αλλά πιο σοβαρά πράγματα γενικά. Όπως είχα πει και παλιότερα προσπαθώ να βάζω όσο λιγότερους κανόνες μπορώ στη μουσική μου, να είμαι χαλαρός, αλλά μέχρι κάποια όρια ξέρω γω. Για κάποιους οι κανόνες μου είναι πολλοί, για άλλους λίγοι…

Γιατί?

Ούτε γουστάρω να σκάσω λεφτά για cd αυτού του μαλάκα, ούτε να κατεβάσω μουσική του, ούτε να πάω σε συναυλία του, ούτε να τους προτείνω σε κάποιον. Γενικά να ψωφίσει τώρα.

συμφωνω μαζι σου σχεδον σε ολα οσα λες! εγω δεν το πηγαινα βεβαι τοσο στους στιχους που ειναι κατι που και εμενα θα με επηρεασει αν ειναι ενοχλητικο οσο στα των προσωπικων αντιληψεων και πεπραγμενων του καλλιτεχνη… :slight_smile:

ενταξει μην εισαι τοσο αυστηρος ομως. γενικα οταν διαβαζω τετοιες αποψεις γελαω. ηθικη του κωλου.

Τεσπα, αλήθεια στο συγκεκριμένο κομμάτι μου, που έκανες quote, δε με θεωρώ αυστηρό, αλλά οκ. Όπως το βλέπει κανείς…

ωραια, ας το παρουμε ρεαλιστικα. πρωτα απο ολα πως βαζεις το οριο? λες απο δολοφονο και πανω δεν ακουω? αμα εχει δειρει την γυναικα του την παλευω? εξεταζεις και τις συνθηκες? αν ηταν σε αυτοαμηνα? αν ηταν μεθυσμενος? γενικα πως?

και γιατι να βαζεις κανονες στην μουσικη, για πραγματα που δεν εχουν αμεση σχεση με το εργο καποιου?

γιορ μαουθ του γκετ χολι!:lol:

[SPOILER]οχι τοσο για τον γουορστ, γενικα…[/SPOILER]

LEVIATHAN Frontman Charged With Sexual Assault

(λίγο παλιό βέβαια)

Να συνεχίσω να ακούω leviathan/twilight κτλ ή όχι? :-k

Προσωπικά δε μ’ αρέσει να διαχωρίζω τόσο πολύ τον καλλιτέχνη (ως άνθρωπο) από το έργο του. Θεωρώ πως όλα μετράνε λίγο.

Πάρε τώρα ακραίο πάραδειγμα του Θανάσση Βέγγου. Δε βρίσκεται στα ύψη των υπολήψεων μάς, επειδή εκτός από εξαιρετικός καλλιτέχνης, υπήρξε ταυτόχρονα και εξαιρετικός άνθρωπος??? Θα’ λέγαμε και θα νιώθαμε τα ίδια, αν ήταν αλλιώς τα πράγματα?

ρε φιλε και πως ξερεις τι ειναι αληθεια και τι οχι? πως ξερεις ποιο ειναι το πραγματικο προσωπο ενος καλλιτεχνη και ποιο το προσωπειο? και πως μια εγκληματικη πραξη καθοριζει και σε τι βαθμο την προσωπικοτητα ενος ανθρωπου, ωστε να μπορουμε να πουμε με ανεση ενα “να ψοφησει”?

ειναι μια μπαντα που παιζει γκνραιντ, οι Gadget, ειναι πολυ καλοι, χωρις πλακα! ε, ο τραγουδιστης του πηγε και εκανε επεμβαση αλλαγης φυλλου! ενταξει αυτο δεν ειναι τοσο “κακο” αλλα και παλι για τους φαν της μπαντας θα ειναι σιγουρα περιεργο το συναισθημα!

[SPOILER]http://www.youtube.com/watch?v=Wfyhco-fzwQ
http://www.youtube.com/watch?v=Z75v_JDM9s8
http://www.youtube.com/watch?v=l0SKVpXkM9o
ειναι καλοι κιολας :lol:[/SPOILER]

Παραδειγμα σε αυτο που λεει ο Vangelis ειναι ο Varg.
Εχει κατα καιρους πραγματα που μεταξυ τους δεν εχουν συνοχη.
Πολλοι μουσικοι γενικα λενε πραγματα για να τραβηξουν την
προσοχη του κοσμου.
Any publicity is good publicity που λεει και το ρητο.
Η’ it doesn’t matter what you say about me as long as you spell my name right.

Οχι οτι ειμαι συμφωνος με αυτο αλλα συμβαινει.

@βαγγελη:

Κόλλησες με τα εγκλήματα όμως, ενώ δεν αναφέρομαι σε τέτοια πράγματα κυρίως. Δεν έχω χρόνο τώρα, θα επιστρέψω.

θελω να καταληξω στο οτι ποτε δεν μπορεις να ξερεις τον αλλον ως ανθρωπο. ο πιο σιγουρος τροπος για να τον γνωρισεις ειναι μεσα απο το εργο του και αυτο κρινεις. απο κει και περα ο καθε καλλιτεχνης εχει μια προσωπικοτητα που μπορει να σε ελκυει η να σε απωθει αλλα αυτο δεν αλλαζει και πολλα.

Τέλοσπάντων, κατανοώ ότι είπα ψιλοακραία και υπερβολικά πράγματα, αλλά πάνω κάτω ισχύει αυτό, και ειδικά το μπολνταρισμένο

Μπορεί και να’ ναι λάθος μου, εννοείται (αυτή η τακτική)

γενικά πού είναι το πρόβλημα/αστείο/whatever να μην θες να ασχοληθείς με προσωπικότητες που σε ξενερώνουν; γιατί ντε και καλά πρέπει να ακούσω κάθε τι μουσικά αξιόλογο αποκομμένο από κάθε τι μη μουσικό; και γιατί πρέπει να έχω λίστα από πριν με το πόσο πολύ με ξενερώνει κάθε πιθανή μαλακία του κάθε μουσικού; θέλω να είμαι χαοτικός και ευέλικτος στο να ρίχνω Χ σε όποιον γουστάρω.

ριχνε χ οπου γουσταρεις. αυτο που ειπωθηκε ειναι οτι ειναι “λαθος” να ριχνεις χ πριν ακουσεις πχ κατι η να ριχνεις χ σε κατι που σου αρεσει επειδη πχ εμαθες οτι ο αλλος σκοτωσε τη γιαγια του…

σκεψου εσυ να γραψεις 1 τραγουδι και μετα να αυτοκτονησεις. θεωρητικα (αν παμε με την αποψη του να ακουμε μονο οσους εκτιμαμε) κανεις δεν πρεπει να ξαναακουσει τη μουσικη σου επειδη εισαι ηλιθιος που αυτοκτονησες… ενταξει ακραιο παραδειγμα…

Όχι και τη γιαγιά του ρε φίλε, όχι τη γιαγιά του :!:

ναι, γιατί είναι λαθός ρωτάω. αν κάποιος μου βρωμάει, εννοείται ότι θα του ρίξω χ πριν καν ακούσω, γιατί, πολύ απλά, όπως είπε κι ο γουώρστ, δεν μου κάνει κούκου να ασχοληθώ μαζί του. και στην άλλη περίπτωση δεν βλέπω κάτι παράλογο ή αφύσικο στο να ξενερώσεις με κάποιον και να χάσεις το ενδιαφέρον σου ή να σου δημιουργηθεί μια αποστροφή ή κάτι. κατά τ’ άλλα, αν θεωρούσα κάποιον ηλίθιο γιατί αυτοκτόνησε (και αν επίσης θεωρούσα αρκετό το να είναι κάποιος ηλί8ιος για να τον σουτάρω από τ’ ακουστικά μου), άνετα δεν ξανάβαζα τα τραγούδια του. δεν βρίσκω κάτι παράλογο, άνθρωπος είμαι κι επηρεάζομαι, εσείς πώς τα καταφέρνετε και είστε τόσο ψυχροί μουσικόφιλοι αδυνατώ να το καταλάβω :!: