Αγαπημένη πλατεία - πάρκο!

Εξαρτάται για τι εποχες μιλάς :wink:

what exactly is μεταλλόπαρκο?:-s

on topic: πλατεία χαλανδρίου ftw, και μετά οι πλατείες του κέντρου (εξαιρουμένης της πλατείας ομονοίας).
ψηλά στις προτιμήσεις μου είναι και η πλατεία νέας σμύρνης, αν και μου πέφτει λιγάκι μακριά…

αυτο διπλα στο μεγαρο μουσικης

Δεν ξερω για τοτε αλλα τωρα η πλατεια ελευθεριας απλα δεν …να πεις λιονταρια να πω οκ…παρκο ειρηνης και φιλιας στα χανια(εκει παντα επεφτε ξυλο) δεν ξερω γιατι…αλλα εγω πηγαινα για να παιξω μπαλα:p:p

Πάρκο στο μαρούσι που παλιά μαζεύονταν μεταλοπαρέες και αραζαν. Και από κει του χαν βγάλει το όνομα. Τώρα γίνεται πραγματικά ότι να ναι.

τι δγιάολο?πως και δεν το ξέρω?αφού δίπλα είμαι…
δηλαδή αν πήγαινε κάποιος εξωμεταλλικός έτρωγε ban και ξύλο?:stuck_out_tongue:

Ωχ! Πού είναι αυτή η Φυτευτή ρε σεις; Δεν την έχω πάρει καν χαμπάρι ή την ξέρω με άλλο όνομα; Μιλήστε.

Διαβάζοντας το θρεντ πάντως, συνειδητοποιώ ότι τελικά ποτέ δεν ήμουν “πλατειάκιας”.

Άγιος Παντελεήμονας ρε!

Πλάκα κάνω ε, μην αρχίσετε.

σε οτι παρκο ναναι…αδειο ναναι…μου τη σπαει σε καμαρα κ τετοια π.χ. που μαζευονται ολοι οι τρου τυποι που καθονται στα χορτα και παιζουνε το λιωμενο παγωτο.

Στην Πλατεία.
Εξάρχεια, ναι.

Αυτό το μεταλλόπαρκο έχει υπάρξει θρυλικό, δεν έχω πάει ποτέ, έχω όμως δει φωτογραφίες, κι από κει έχει ξεπηδήσει μία τρου μαρούσιαν bm (και όχι μόνο) γενιά - αν δεν κάνω λάθος, από εκεί. Έχει “στεγάσει” πολύ κόσμο, νομίζω περί τα τέλη '90s? Ίσως λίγο πιο μετά? Ίσως λίγο πιο πριν?

ενα παρκο μονο αγαπω
κ ας ειναι χιλιομετρα μακρυα μου
παντα μεσα μου το κουβαλω
και του ανηκει η καρδια μου

καποια μερα θα ειμαι παλι κοντα σου.υποσχεση και δεσμευση.

^^
Νιέ νιέ, έχω πάει, νιέ νιέ!!!

Πάντως δε μου έκανε τόση εντύπωση όση πρωτίστως το Central Park στη ΝΥ (έχω φωτογραφίες από σκιουράκια και κοκκινολαίμηδες να κόβουν βόλτες παντού -τουλάχιστον όσα προλάβαινα, γιατί είναι και νίντζα-) και δευτερευόντως το πάρκο του Βίγκελαντ στο Όσλο. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν τα σπάει.

To πιο ήρεμο όμως μακράν σημείο για άραγμα, είναι το παραλίμνιο πάρκο στη Sigtuna στη Σουηδία. Όποιος πάει ποτέ Σουηδία, πραγματικά μην αμελήσει να την επισκεφτεί. Είναι και η πρώτη πρωτεύουσα της χώρας, οπότε έχει και ιστορικό ενδιαφέρον. Αλλά η λίμνη και το πράσινο είναι το κάτι άλλο…

Central Park ναι ρε. Έρωτας και να αράζεις στο γρασίδι όλη μέρα.

Κατά τ’ άλλα η “Κλούβα” εδώ στον Άλιμο έχει τη δική της ιστορία :roll:

Ετσι ρε πλατείες FTW!!!Για οποιον ανέφερε τα Πεζούλια στο Βόλο :respect: για το καλοκαίρι είναι μια παραγματικά πολύ καλή λύση για όποιον θέλει να αράξει!!!

Επίσης να πω και εγω 2 αγαπημένα μου απο Καρδίτσα.Ενα ειναι το Παυσίλυπο

Καθώς και το αθλητικό πάρκο…Δυστυχώς στο google δεν έχει φωτογραφίες.Μετα που θα φτιάξω καφεδάκι να αράξω στο μπαλκόνι θα τραβήξω καμία και θα την ανεβάσω…:wink:

Παυσίλυπο είχα πάει μια ωραία πρωία μετά από τρελό ξενύχτι, τελείως λιώμα με 3 κολλητούς (ο ένας από αυτούς ήταν Καρδιτσιώτης και μας φιλοξενούσε) και μέσα στη μαλακία μας, αφού βαρεθήκαμε να κηνυγάμε τα παγώνια που υπάρχουν εκεί, ξεκινήσαμε και παίζαμε ρακέτες. Η ώρα ήταν γύρω στις 6 όταν ξεκινήσαμε τις ρακέτες και φύγαμε γύρω στις 12 το μεσημέρι.
Εντάξει, καμένη βραδιά…

:respect: Πραγματικά το Παυσίλυπο είναι οτι πρέπει για οτιδήποτε απο αυτά…:wink:

Δεν θα ξεχάσω εγώ πόσες φορές αγοράζαμε μπάλες πλαστικές από το περίπτερο και παίζαμε μπάλα στις 4,5,6 η ώρα το πρωί και πόσες φορές μας κυνήγαγε ο φύλακας που πηγαίναμε και του πεταγαμε νερό στο γραφείο την ώρα που κοιμόταν…:roll: :lol:

Εμπνεύστηκα από τους αποπάνους για μακρινές αγάπες - μπορεί να τη βγάζω στα Εξάρχεια, το ωραιότερο μέρος του κόσμου ωστόσο είναι στo Όσλο. Είναι ένα τεράστιο πάρκο διακοσμημένο με πάνω απο 200 αγάλματα φτιαγμένα από τον γλύπτη Gustav Vigeland, τα περισσότερα εκ των οποίων απεικονίζουν ανθρώπους σε καθημερινές σκηνές. Μπορείς πραγματικά να χαθείς εκεί μέσα…
Vigeland Park - Οslo, Norway
http://www.google.com/images?hl=en&q=vigeland%20sculpture%20park&rlz=1B3GGIC_en___GR323&um=1&ie=UTF-8&source=og&sa=N&tab=wi&biw=1272&bih=571

Α αμα λεμε και για Ευρωπαικα να πω επισης Stadtpark Βιεννης(τεραστιος χωρος κι αυτος).Η απολυτη ηρεμια,τελειοτητα.

taken by me

Και το απεραντο παρκο του Potsdam στη Γερμανια
http://www.morgenpost.de/multimedia/archive/00243/mim_potsdam_park_BM_243996b.jpg

Πλατεία αγ. Θωμά στο Γουδή ρε! Αν δεν πιεις τον καφέ σου στον βρωμο-μύθο ή στο κάρμα που δεν πατάει ψυχή δεν είσαι ολοκληρωμένος σαν άνθρωπος… :lol:

Σε σοβαρά πάρκα τώρα το καλύτερο NYC πάρκο δεν είναι το central, αλλά το High Line (http://www.thehighline.org/). Στη δυτική πλευρά του Μανχάταν, πήραν μια παλιά υπερυψωμένη γραμμή τρένου και την έκαναν πάρκο. Εντελώς Urban με λίγα φυτά, ίσα-ίσα για να δικαιολογεί τον χαρακτηρισμό “πάρκο”

Τεραστιο ρισπεκτ σε αγ.θωμα τον προλαβαμε δεκαετια 80 πριν βγουν οι γαμωαφετεριες κ παιζαμε μπαλα παντου

απειρα πινκ στα ματς μπροστα απο την εκκλησια (god loves football)

και [SIZE=“6”]ΜΑΛΑΚΑ ΤΙ ΦΩΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ???[/SIZE] 8O8O8O

BLADE RUNNER !