Μουντομπάσκετ 2010

i agree 100%

Οι Durant και Rondo στο παρόν είναι αστέρια του πρωταθλήματος και τουλάχιστον η μισή ομάδα μπορεί να φτάσει σε αυτό το σημείο στο μέλλον (κυρίως ο Rose, αλλά το ίδιο λέγεται και για τους Curry-Gordon). Το πρόβλημα με την συγκεκριμένη ομάδα είναι κυρίως το γεγονός ότι φέτος άρχισαν να παίζουν όλοι μαζί. Αν κρατήσουν αυτό το σύνολο (:roll:) λογικά στις επόμενες διοργανώσεις θα είναι σχεδόν αδύνατο να τους ανταγωνιστεί οποιοσδήποτε.

Εννοείτα υποστηρίζω USA :smiley: αλλά συμπαθώ πολύ και τη Γαλλία όπως και τη Βραζιλία και θα ήθελα να τις δώ να φτάνουν ψηλά. Ομάδα που θα ήθελα να πατώσει: Γιουγκοσλαβία, όπως σε κάθε διοργάνωση, αν βρεθούν στο πάτο θα είναι η χαρά μου. :slight_smile:

Μερικά στιγμαιότυπα για να φτιάξουμε κλίμα

Kevin Durant 2010 highlights

Andre Iguodala crazy dunk

The Rajon Rondo show

:smiley:

Συμφωνώ κι εγώ ότι το μεγάλο ατού των Αμερικάνων είναι ο Σιζέφσκι. Σπουδαίος προπονητής ομάδας και μπορεί να χρησιμοποιεί έξοχα παίκτες εργαλεία, που, απδεδειγμένα, έχει. Το θέμα είναι ότι αν το παιχνίδι “σφίξει” με ξύλο, ζώνες, παγίδες και είναι κοντά στο σκορ, τότε θα έχουν πρόβλημα και δεν ξέρω ποιος θα τους το λύσει.

Αυτό ακριβώς:):!:

Κόπηκε ο Ρόντο. Δεν τα πολυσηκώνει ο Σιζέφσκι τα τσαλιμάκια και τα κόλπα. Και ένας παίχτης μαέστρος πάει σπίτι του…

δεν κοπηκε.ο ιδιος ζητησε να μην συμπεριληφθει στην αποστολη για προσωπικους λογους.

Βλέπω, ότι μόνο εγώ έχω ψηφίσει Ισπανία … :-k

Θα το πάρουν παίδες!

Τα φάρμακα που παίρνουν εδώ και 5 χρόνια οι “ταυρομάχοι” σε όλες τις εθνικές τους δεν τα έχουν πάρει όλοι οι Ανατολικογερμανοί, η Μάριον, τα Κεντεροθανάκια και λοιποί συγγενείς!!

Ανακοίνωσε τη 12άδα ο Καζλάουσκας. Για μένα κάνει λάθος που δεν πήρε το Βασιλειάδη. Έρχεται από πολύ καλές χρονιές και είναι ο μόνος αξιόπιστος σουτέρ.
Αντιθέτως ο Βουγιούκας δε νομίζω να χρειάζεται όταν έχει ήδη στην ομάδα Μπουρούση, Σόφο, Πρίντεζη, Τσαρτσαρή κτλ.

υπαρχει μεγαλυτερη φθορα στους ψηλους σε τετοια ματς με φαουλ και τετοια…

Βουγιουκα καλά έκανε και πήρε. Ούτε ο Τσαρτσαρής είναι 5 ούτε φυσικά ο Πρίντεζης (καλά ο δεύτερος ούτε κατά διάνοια… στο 3 τον βάζει πιο πολύ ο Λιθουανός). Μπορουσης πάει τραυματίας και ο Σόφο κινδυνευει με τιμωρία. Η αλήθεια είναι τον Βασιλειάδη τον ήθελα και εγώ αλλά αυτός συνήθως δεν λειτουργεί και πολύ καλά όταν δεν είναι το πρώτο βιολί σε μια ομάδα… θέλει αρκετά την μπάλα στα χέρια του για να πάρει σουτ και να βρει ρυθμό, ενώ στην άμυνα δεν τρέχει όσο οι υπόλοιποι. Δεν ταιριάζει και τόσο με την υπόλοιπη ομάδα και νομίζω για αυτό κόπηκε.

Λίγο παιδική χαρά το φιλικό με τις ΗΠΑ αλλά λίγα πράγματα είναι άξια αναφοράς:

  • Πολλές χαμένες βολές για την Εθνική
  • Πολλά χαμένα ελεύθερα τρίποντα (και οι Αμερικανοί έχουν ένα μικροπρόβλημα σ’αυτό)
  • Ο ρόλος του Καλάθη θα’ναι πιο σημαντικός από το Ευρωμπάσκετ

Κατά τ’άλλα παίζεται ένα ωραίο exhibition match και τίποτα παραπάνω. Λογικό, αφού παίζει πολύ το ενδεχόμενο διασταύρωσης στα νοκάουτ παιχνίδια.

Κλαίω με live ανταπόκριση από sportfm.gr:

18:56 Για ακόμη μια φορά φέτος σε παιχνίδι της Εθνικής ομάδας, κατά την είσοδο του Βασίλη Σπανούλη, οι μισοί φίλοι της Εθνικής τον αποθέωσαν και οι άλλοι μισοί τον αποδοκίμασαν. Ευτυχώς, οι δεύτεροι ήταν και οι λιγότεροι.

Οι δεύτεροι μισοί ήταν και οι λιγότεροι!! :lol3:

Μου έχουν σπάει τα νευρα όλα τα streaming καναλια που κολλάνε καθε τρεις και λίγο και δεν μπορώ να δω τον αγώνα. Το μπορεί να φταίει τώρα για αυτό η κωλο-συνδεση μου, ο κωλο-υπολογιστής μου κάτι άλλο; Να ξέρω τι να βρίσω.

Κατα τα άλλα αναμενόμενα παιδική χαρά ο αγώνας όσο ειδα αν και ψιλοήλπιζα να παιξουμε λίγο καλύτερα… τελικά ο Σόφο μπήκε καθόλου τον είδα πριν τον αγώνα να κουτσαινει και δεν ξεκίνησε ως συνήθως.

Ρε παλικάρια τι μετάλλια και λοιπα λέμε…Άμα παίξουν έτσι όπως παίζουν σήμερα αποκλείεται να πάμε οπουδήποτε…μάλλον για σπίτι και από τον καναπέ μας βλέπω…

:lol::lol::lol:

τι πρόσεξες και εσύ…χαχαχα

*πάρα πολύ καλοί αυτοί απο το espn…μετά απο τους τύπους στο φουλαμ-μαντσεστερ που ήταν τρομεροί.!

Πλάκα μας κάνουν σήμερα. Εμείς φαινόμαστε μικρή ομάδα μπροστά τους.

Μην ανησυχείτε ρε. Στάχτη στα μάτια του Σιζέφσκι είναι…

Δεν έπαιξε ούτε ένα λεπτό ζώνη…

αυτό το έλεγε συνεχεία ένας προπονητής στο espn

τι μαλακίες λεει το sport-fm>… όνειρο ήταν και πάει… :-k#-o

Δυστυχώς δεν κατάφερα να δω των αγώνα αλλα δεν περίμενα να δω τέτοια διαφορά. Το μόνο που φοβάμαι είναι μην έχουν επηρεαστει από την όλη φάση με τους τσακωμους και τις πιθανές τιμωρίες που έρχονται. Μαλακιά να χαλαστουμε για αυτά τώρα.

Πάντως μια καλή ηττα την χρειαζόμασταν… δεν είναι και πολύ καλό να νικάν σε όλα τα φιλικά.

παιξαμε διχως μπουρου και σοφο…οταν τους ξαναβρουμε δεν θα ειναι ΚΑΘΟΛΟΥ το ιδιο…

παντως αυτη η Αμερικη (ασχετα με τη διαφορα σημερα) δεν ειναι με την καμμια ομαδα φοβητρο…