Επιτραπέζια παίζουμε?

Άλλο λιωσιμο

Και γαμώ τα γέλια ε!

παλιο αγαπημενο…

risk, taboo κ ενα αλλο με κατι ζωα σε καρτες που επρεπε να τα σωσεις απο την εξαφανιση (οποιος θυμιθει το ονομα του κερδιζει κουλουρι)…

όλα τα από πάνω

Ναι!!! και με το expansion τα σπάει :thumbup::thumbup::thumbup:

ο θησαυρός του ναού αν και είχε εντυπωσιακά σκηνικά, ποτέ δεν με τρέλανε

Προφανώς και δεν έκατσα να το φωτογραφίσω. Kατέβηκα όμως κάτω στο παλιό σπίτι, γιατί αν δεν θυμόμουν αυτό με την νεκροκεφαλή θα έσκαζα.
Ghost Castle λοιπόν!!

http://www.youtube.com/watch?v=m3C-Eloo3nY

http://www.youtube.com/watch?v=fcC90P-dzBM

^
πο αλουκαρντ, κλαιω…απειρη παιχνιδαρα

:-#

επισης τα επη των heroquest & starquest+ ενα επικο strategy, το POWER που ειχα σκαλωσει πολυ…
+

Ghost Castle:

[SPOILER]


[/SPOILER]

και Torpedo Run (τορπίλλη τρέχα :stuck_out_tongue: )

[SPOILER]

[/SPOILER]

Αυτά τα 2 κυρίως έλιωνα πιτσιρικάς… Συγκινήθηκα τώρα :cry:
edit: με πρόλαβε ο ντεκάρντ

Κλασικά λατρεύουμε Hero Quest. Με άπειρες αποστολές, και δικές μας και του παιχνιδιού και απ’ το ίντερνετ.

Επίσης, Γαλέρα Φάντασμα, αλλά δε βρίσκω εικόνα γαμώτο.

Φοράει γυαλιά? έχει ξανθά μαλλιά? έχει μουστάκι? είναι ο Τζο!!!

Δεν είναι για μεγάλα παιδιά, αλλά για όσα αισθάνονται μικρά :smiley:
Ακόμα το παίζω με ανιψάκια.

Επισης ενα που εχει ενας φιλος μου ειναι ωραιο και με στρατηγικη. Αμα ειναι πολλα τα ατομα εχει γελιο. Κυκλαδες λεγεται.

Τις Κυκλάδες τις έχω παίξει μια φορά στο σπίτι φίλου. Έχει απίστευτες εικόνες. Πολλη δουλειά γενικά στα σχέδια. Ένας άλλος φίλος ήθελε να ζωγραφίσει με πινέλα τα τερατάκια που είναι άσπρα \m/

θεϊκό το μάντεψε ποιος…

-έχει μουστάκι?
-όχι

και στο τέλος πλακώνεσαι γιατί ο άλλος έχει ένα μουστάκι 3 μέτρα

Παιχνιδι με τις ωρες, σε σημειο που το μυαλο σου γινεται μπελτες και σκεφτεσαι μονο να εκσφενδονιστείς να πιασεις το ξυλακι.

το πιο συγκινητικο thread σε όλο το forum.ΜΑΚΡΑΝ. Παιχνιδάρες σαν τα Monopoly, Scrabble και το Curse of the Idol είναι κλασσικές αξίες :roll:
δυστυχώς οι εποχές έχουν αλλάξει και δεν μαζευόμαστε πλέον…[-X κρίμα…

αντιθέτως θα έλεγα… εκεί γύρω στα 25-26 που πρωτοαρχίζουν όλοι να δουλεύουν, η κυριακή για παιχνίδια σε σπίτι ψιλοκαθιερώνεται…

ίσως να εξαρτάται και από τις παρέες, αλλά με φίλους και γενικά άτομα της ηλικίας μου (21) δεν έχει οργανωθεί ποτέ…μόνο κάτι πέφτει η νύχτα στο Παλέρμο που και που με φίλους στο χωριό…
τα επιτραπέζια είναι σταθερή αξία πάντως.:slight_smile:

ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ να παίξω Monopoly ΠΑΛΙ :bounce:

λίωσε τώρα στο ποτο, κ όταν έρθει η ώρα θα τα χαρείς πάλι…

To thread μου! Όλο έλεγα να ξεκινήσω και πάντα βαριόμουν!

Τα επιτραπέζια πάντα μου κινούσαν το ενδιαφέρον. Όπως ποτέ δεν είχα χρήματα και παρέα να αγοράσω αυτά που ήθελα (Κάστρα & Πολιορκητές, Το Κάστρο των Φαντασμάτων κ.α.). Μόνο το Hero Quest είχα και αυτό δε θυμάμαι να το είχα παίξει ποτέ όπως πρέπει να ήταν πραγματικά.

Στο λύκειο ξεκινήσαμε να παίζουμε με φίλους κάποια κλασικά όπως: Trivial Pursuit (Genus Edition), Monopoly (Euro ή Χρηματιστήριο), Taboo, Scrabble. Με τους πρώτους μου μισθούς αγόρασα μερικά δικά μου σε προσφορά από τα Jumbo (Risk, Dungeons & Dragons: The Boardgame) και ξενυχτούσαμε κανένα δίμηνο με φίλους να τα παίζουμε.

Η μητέρα μου λοιπόν, τα Χριστούγεννα του 2005 αποφάσισε και μου πήρε δώρο ένα επιτραπέζιο που ξέφευγε από τα κλασικά, από μια άγνωστη (lol) εταιρία το οποίο μόλις το είδα ξενέρωσα εντελώς. Δεν το είχα ακούσει, δεν ήταν MB, ΗΑSBRO, PARKER. Αποφάσισα όμως να του δώσω μια ευκαιρία περισσότερο από περιέργεια. Το παιχνίδι ήταν το A Game of Thrones και δεν είναι υπερβολικό να πω πως μου άλλαξε τη ζωή (καθώς πλέον τα επιτραπέζια είναι το βασικό μου hobby).

Πολεμικό παιχνίδι με διάφορους μηχανισμούς, μηδαμινή τύχη, διαχείριση πόρων κ.α., πήγαινε το Risk δώδεκα βήματα μπροστά. Άρχισα να ψάχνομαι γενικότερα. Γνώρισα την Κάισσα, ανακάλυψα το www.boardgamegeek.com, σύχναζα σε Playhouse, ξεκίνησα να ενημερώνομαι και να μου μπαίνει το μικρόβιο, το οποίο προσπαθούσα να κολλήσω σε φίλους και ξαδέρφια. Η μετάδοση ήταν αργή, αλλά 3 χρόνια μετά είχαμε δημιουργήσει ένα σταθερό group, με το οποίο αυξάναμε τη συλλογή μας και βρισκόμασταν με κάθε ευκαιρία για παιχνίδι.

Για όποιον ενδιαφέρεται, αν θέλει να ξεφύγει λίγο από τα κλασικά επιτραπέζια, θα πρότεινα ως εισαγωγικά στο hobby τα (κάντε κλικ πάνω στα ονόματα για περισσότερες πληροφορίες):

Settlers of Catan -aka Άποικοι του Κατάν ή απλώς “Άποικοι”- (ανάπτυξης, συνδυάζει στρατηγική και τύχη με ανταλλαγές και έντονη διαδραστικότητα ανάμεσα στους παίκτες)

Ticket to Ride -aka “Τρενάκια”- (στρατηγικής, σχετικά ελεγχόμενη τύχη, πολύ αγωνία)

Carcassonne -aka Τα κάστρα του Μυστρά- (στρατηγικής - tile placement, απλό, λιγότερο ελκυστικό από τα προηγούμενα, αλλά έχω δει άτομα να κολλάνε)

Jungle Speed (ταχύτητας, βγάζει γέλιο)

Tichu (απίστευτα εθιστικό παιχνίδι με τράπουλα, υπάρχει σχετικό thread)

Bausack -aka Bandu (ισορροπίας με κομμάτια διαφόρων σχημάτων).

Καταστήματα που πουλάνε επιτραπέζια είναι η Κάισσα και το Fantasy Shop.
Kαφετέριες όπου μπορείς να παίξεις διάφορα είναι το Playhouse, το PLAyCE, το Playtime.
Xρησιμότατο link το www.boardgamegeek.com. Και το ελληνικό guild (κοινότητα στο χώρο με μέλη από όλη την Ελλάδα) στο www.boardgamegeek.com/guild/119.

Και να μην ξεχάσω! 2-3 Οκτωβρίου, στην Τεχνόπολις στο γκάζι γίνεται fair από το Fantasy Shop με τη συμμετοχή και του ελληνικού guild (καθώς και του Ε.Σ.ΠΑΙ.ΡΟ.Σ. -Ελληνικός Σύλλογος ΠΑΙχνιδιών ΡΟλων και Στρατηγικής-), στο οποίο θα μπορείτε να χαζέψετε και να δοκιμάσετε διάφορα επιτραπέζια.

ψήνετε φορουμομυτιν για επιτραπέζια ???