Επιτραπέζια παίζουμε?

Για δες, και μόλις πρόσφατα έγραφα αναλυτικά για τα αγαπημένα μου επιτραπέζια εδώ :slight_smile:

Επίσης να ζητήσω απο τον Angel Death να κρατήσει τα κειμήλια του τελευταίου επιτραπεζίου που πρόσφατα του δώσαμε και κατάλαβε. Θα χρειαστούν για το γέλιο της υπόθεσης, μέχρι την επόμενη φορά φυσικά (Λουκ συναντήσεις τέτοιες γίνονται όπως κατάλαβες, φυσικά και είσαι ευπρόσδεκτος στην επόμενη)

Και προς deadmemories. ΝΑ πως είναι οι σοκολατίνες ρε!

θα είναι όπως η μπάλα; θα δηλώνουμε συμμετοχή; εγώ είμαι μέσα γενικά
Από επιτραπέζια έχω: Trivial, χαλι γκάλι, munckin, ελιξήριο, Σαμποτέρ, hotel, κερδίστε χάνοντας, Cluedo και θα πάω να ξεθάψω ότι άλλο μπορώ να βρω

ελλανορ η δικιά μου σολολατίνα ήταν μακράν καλύτερη από αυτή. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί στράβωσε η δουλειά και χάσαμε το παιχνίδι :?

το playhouse στα εξάρχεια πάντως έχει παινχίδια που παίζονται και με μεχρι 8 άτομα, δλδ αν σκάσουμε μέχρι και 20 άτομα, χωριζόμαστε κ παίζουμε

Επιτραπεζιο Warcraft + Pokemon :lol::lol:

8)8)
Θα κάνω ποστ σεντόνι με την πρώτη ευκαιρία:D:D:D πλέον καμένος. Εύγε Κατερίνα!

Να πω μόνο πως το Playhouse (σε αντίθεση με το PLAyCE πχ), δεν επιτρέπει να φέρει κάποιος και να παίξει δικά του επιτραπέζια αν δεν τα έχει ήδη το μαγαζί (και ακόμα και να φέρεις ένα που να το έχουν από το σπίτι σου, θα σε χρεώσουν). Επίσης, η χρέωση είναι 1,5 euro το άτομο ανά ώρα. Έχει το πλεονέκτημα βέβαια πως είναι σε κεντρικό σημείο και βολεύει πολλούς. Αντίθετα το PLAyCE είναι στου Ζωγράφου και αν φέρεις δικό σου παιχνίδι δε σε χρεώνει, αν παίξεις κάποιο από αυτά που έχει, σε χρεώνει 1 euro ανά άτομο, όση ώρα και να κάτσεις, όσα παιχνίδια και να αλλάξεις. Επίσης, για επιτραπέζιο με ταμπλώ έχει αισθητά πιο βολικά τραπέζια, αλλά φαντάζομαι δε θα είναι τόσο πρόβλημα αυτό για τα παιχνίδια που φαντάζομαι πως σας ενδιαφέρουν.

Να προτείνω επίσης δυο-τρία party games ακόμα:

  1. Dixit: παιχνίδι με μεγάλες κάρτες με πανέμορφες ζωγραφιές (ellanor θα το λατρέψεις), μοναδικές η καθεμιά τους στην τράπουλα, στο οποίο ο καθένας στη σειρά του λέει μια λέξη που να αναφέρεται σε μια κάρτα από το χέρι του και οι υπόλοιποι προσπαθούν να κατεβάσουν κάρτες από το δικό τους σχετικές με τη λέξη αυτή με σκοπό να μπερδέψουν τους αντιπάλους τους και να μη βρουν τη σωστή κάρτα. Πανεύκολο και όριο είναι η φαντασία!

  2. Say anything: κάθε παίκτης στη σειρά του διαβάζει μια ερώτηση (μπορεί να είναι από το “ποιος μουσικός είναι ο πιο υποτιμημένος” μέχρι το “τι είναι το καλύτερο πράγμα για μια γυναίκα”). Οι υπόλοιποι γράφουν μια απάντηση ο καθένας στο πινακάκι τους, ο πρώτος παίκτης επιλέγει κρυφά μια και κατόπιν οι υπόλοιποι προσπαθούν να μαντέψουν ποια επέλεξε αυτός.

  3. Lupus in Tabula: επειδή αναφέρατε το Παλέρμο, αυτό το πάει ένα βήμα μπροστά, βάζοντας στο παιχνίδι άλλους ρόλους, όπως μάντες, προφήτες, σωματοφύλακες, καταραμένους, μυθομανείς κ.α.

Btw, η συλλογή μου έχει φτάσει αισίως τα 77 -μαζί με τις επεκτάσεις- επιτραπέζια! 8)

Greywind που μένεις; έχεις μεγάλο σπίτι; τα ΠΣΚ σου από εδώ και μπρος είναι κλεισμένα και το σπίτι σου θα τελεί υπό κατάληψη

Εγώ δεν έχω τόσα επιτραπέζια όσο ο από πάνω αλλά έχω παίξει και εγώ αρκετά πιστεύω. Θα παραθέσω μερικά που λατρεύω καινούργια και μη.

Λοιπόν αρχίζουμε

1)Dungeons & Dragons:

Οι φίλοι της φανταστικής λογοτεχνίας δεν υπάρχει περίπτωση να μην ξέρουν και πόσο μάλλον να μην λατρεύουν αυτό το επιτραπέζιο (pen & pepper) παιχνίδι. Υπάρχει ένας Dungeon Master (DM)-ακα Αρχιτέκτονας (βλ inception)- που φτιάχνει στο μυαλό του όλο τον κόσμο και οι παίχτες(οι οποίοι φτιάχνουν ένα χαρακτήρα) όπου υπάρχουν μέσα σε αυτό. Είναι τελείως ελεύθερο game, ουσιαστικά μπορείς να κάνεις ότι θες, εκτός και αν έχεις ένα “κακούλι” -να το πω- DM όπου έχει βάλει σκοπό ζωής να σε σκοτώσει με κάθε παράλογο-παλαβό τρόπο μπορεί. Έχουν βγει ουσιαστικά 5 εκδόσεις, με την v3.5 να αποτελεί την καλύτερη για μένα, έχοντας ασχοληθεί βέβαια και με τις άλλες. Όποιος έχει διάθεση και φαντασία και λίγο χρόνο να αφιερώνει, θα το λατρέψει.

2)Pictionary

Φαντασία και Σκίτσο, αλλά πάνω από όλα φαντασία γιατί στο σκίτσο (we suck). Πρέπει ο συμπαίχτης να βρει τη λέξη “Βασίλισσα Ελισάβετ”. Πως θα το κάνει? Άμεσα σκιτσάροντας την ίδια τη βασίλισσα, ή έμμεσα σκιτσάροντας τον Big Ben, με ένα θρόνο δίπλα και το θηλυκό σύμβολο?Αν πρέπει να το κάνεις με το αντίθετο χέρι που γράφεις?Αν πρέπει να το κάνεις με κλειστά μάτια?ή χωρίς να σηκώσεις μολύβι από το χαρτί??
Ένα είναι το σίγουρο, άπειρες ώρες γέλιου και κεφιού!

Για του λόγου του αληθές, ορίστε 2 απόψεις για το πως θα μπορούσε να βρει κάποιος τη Βασίλισσα Ελισάβετ, από 2 αγαπητούς users!

[SPOILER]

[/SPOILER]

3)Jungle Speed

To υπέρτατο παιχνίδι παρατηρητικότητας και ευκινησίας. Το μυαλό μετά τα 5-6 παιχνίδια σαπίζει, λειτουργείς μηχανικά με άσχημα συνήθως αποτελέσματα. Άσχημα όχι μόνο για σένα αλλά και για την παρέα στο δίπλα τραπέζι, ή άμα παίζεις σε βεράντα, τον ανυποψίαστο οδηγό αυτοκινήτου κάτω στον δρόμο:p:p

4)PIT ή Αλλιώς MOO MOO

Απλό. διασκεδαστικό. Κάθε παίχτης πρέπει να μαζέψει 8 όμοιες κάρτες. Με το που αρχίζει το παιχνίδι οι παίχτες προσπαθούν με παζάρια να μαζέψουν τις κάρτες που πιστεύουν ότι μπορούν να συγκεντρώσουν γρήγορα. Βέβαια η συναλλαγή δεν είναι τόσο απλά…Όσες κάρτες δίνεις τόσες φορές πρέπει να λες MOO! Και το χάος ξεκινά!!!

5)Bohnanza

Είσαι αγρότης!Έχεις 2-3 χωράφια τα οποία πρέπει να τα φυτέψεις με τα φασόλια που έχεις πάνω στο χέρι σου! Αλλά προσοχή πρέπει να τα φυτέψεις με τη σειρά που τα πήρες, οι ανταλλαγές και οι αγορές από άλλους παίχτης είναι ζωτικής σημασίας. Είσαι καλός επιχειρηματίας? Ε ίσως υπάρχει τρόπος να νικήσεις, αλλιώς τη σοδειά σου θα την φάνε οι ακρίδες!

6)Cash & Guns

Ένα τσουβάλι κλοπιμαία από την τράπεζα της γειτονιάς. Ένα μικρό υπόγειο διαμέρισμα ή ακόμα καλύτερα μια ξεχασμένη από το θεό αποθήκη.
Εσύ και η συμμορία σου θέλετε να μοιράσετε τα κλοπιμαία, αλλά κάπου το χάνετε. Οπότε είναι η ώρα να μιλήσουν τα πιστόλια, οι μπλόφες και οι συνεργασίες. Πολύ γέλιο και κέφι σε ένα παιχνίδι που ζωντανεύει τις αγαπημένες σκηνές αστυνομικών ταινιών.

7)Ελιξήριο

Μόλις πήρες το πτυχίο σου από τη σχολή μαγείας!Εσύ και οι άλλοι μάγοι θέλετε να δοκιμάσετε τα ξόρκια που μάθατε, ώστε να δείτε τα τρελά τους αποτελέσματα. Σκοπός είναι να πετάξεις από το χέρι σου όλα τα ξόρκια σου. Όπως για να το κάνεις αυτό πρέπει να συγκεντρώσεις όλα τα απαραίτητα συστατικά των μαγικών. Δανείσου, αντάλλαξε ή και ακόμα κλέψε συστατικά ώστε να γίνεις εσύ ο πιο γρήγορος μάγος της παρέας.

8)Munchkin

Οι λάτρεις του D&D θα λατρέψουν αυτό το παιχνίδι-παρωδία του αγαπημένους μας επιτραπέζιου παιχνιδιού. Αντιγράφω από κάισσα γιατί καλύτερα δεν μπορεί να τα πει κάποιος…

"Κατεβείτε στο μπουντρούμι. Σκοτώστε ό,τι και όποιον συναντήσετε. Μαχαιρώστε πισώπλατα τους φίλους σας και κλέψτε τα πράγματά τους. Αρπάξτε το θησαυρό και τρέξτε. Παραδεχτείτε το. Σας αρέσει?

Αυτό το παιχνίδι σας βάζει στο κλίμα της εξερεύνησης? χωρίς τα βαρετά χαρακτηριστικά των παιχνιδιών ρόλων. Το μόνο που πρέπει να κάνετε είναι να σκοτώσετε τέρατα και να αρπάζετε μαγικά αντικείμενα. Και τι αντικείμενα! Φορέστε το Κράνος με τα Κέρατα και τις Μπότες για Πολλές Κλωτσιές. Κρατήστε το Ραβδί «Ναπάλμ»? ή ίσως το Αλυσοπρίονο του Ολέθρου. Ξεκινήστε σφάζοντας τη Γλάστρα και την Σιχαμερή Γλίτσα, και προχωρήστε έως τον Ραδιενεργό Δράκο.

Γρήγορο και παρανοϊκό, το Munckin μπορεί να οδηγήσει τους παίκτες σε υστερία. Και, ενώ αυτοί γελάνε, εσείς μπορείτε να κλέψετε τα πράγματά τους."

Ένα τρελό παιχνίδι με άπειρες ώρες γέλιου. Υπάρχουν 7 ακόμα expansions pack που δίνουν περισσότερες κάρτες, περισσότερες φυλές, τέρατα αντικείμενα και φυσικά περισσότερο γέλιο!

9) Magic The Gathering

Magic The Gathering. Ίσως το πιο δημοφιλέστερο,το πιο εμπορικά επιτυχημένο αλλά και το πιο δύσκολο παιχνίδι καρτών στον κόσμο. Η πρώτη έκδοση ξεκίνησε το έτος 1993 και μέχρι σήμερα απαριθμεί χιλιάδες κάρτες και χιλιάδες παίχτες ανά τον κόσμο. Κάρτες με πανίσχυρα μαγικά, είτε αυτά είναι τέρατα είτε ξόρκια. Έχει φτιαχτεί μια τεράστια ιστορία φαντασίας από πίσω που σου κρατά ακόμα πιο πολύ το ενδιαφέρον. Πέντε τα κυρίαρχα χρώματα, άπειροι συνδυασμοί στρατηγικών και καρτών. Ίσως το πιο εθιστικό παιχνίδι που έχω παίξει.

Προς το παρών αυτά. Υπάρχουν και άλλα παιχνίδια που έχουν αναφερθεί μέσα σε αυτό το τοπικ. Σίγουρα και κάθε μέρα θα αυξάνονται τα παιχνίδια με αριθμητική πρόοδο.

@Ellanor. Υπάρχει ήδη αρχείο. Δεν χάνονται αυτά. Ιερά κειμήλια όπως ακριβώς το είπες:D



απορώ γιατί δε με έχουν καλέσει ακόμα στη σχολή καλών τεχνών :roll:
Νομίζω ότι είναι προφανές αυτό που έχω σχεδιάσει. Πως μπορεί κάποιος να βλέπει το αριστερά με παρκόμετρο και το δεξιά με πανκιό :-k

ναι γαμωτο! Ετσι παιζεται! ^

Εχω και γω ενα, κατσε

αριστερα. σαββατογεννημενες. :expressionless:

συγκινηση, πρωτη λυκειου.

κατε, ειμαστε της ιδιας σχολης :expressionless:

ΤΟ ΠΟΣΤ ΑΥΤΟ ΓΡΑΦΤΗΚΕ ΜΕ ΔΑΚΡΥΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ

Θύμισε μου… η βασίλισσα Ελισάβετ είναι? :stuck_out_tongue:

ναι. Big Ben + βασίλισσα = Βασίλισσα Ελισάβετ

Γιάσονα, πρέπει να είμαστε στην ίδια ομάδα και η νίκη είναι δική μας.

συνήθη σκηνικά στο pictionary: http://www.youtube.com/watch?v=BepgNl14dVc
:lol::lol::lol:

εδιτ:
ρε σεις, ξεχάσαμε το Game of Life…
(ντάξει το thread είναι απλά συγκίνηση…)

πώς και δεν έχει αναφερθεί???:-k

και…

φεύγω για χουργιό, οπότε στα γρήγορα. έχω ένα πατάρι τίγκα στα παιχνίδια, αποτελούν την προίκα μου :P. μ’ αρέσουνε πάρα πολλά, αλλά το κατάν είναι η ναυαρχίδα των επιτραπεζίων, το αντίστοιχο του starcraft θα έλεγα. παίζεται και με 3, αν και όταν είναι 4 οι παίχτες είναι πολύ ισορροπημένο. υπάρχει και επέκταση για 5-6 παίχτες, όπως και άπειρα expansions γενικά. κατά τ’ άλλα, για ζέσταμα παίζουμε πάντα ΦΑΤΑΟΥΛΑ, το καλύτερο επιτραπέζιο έβερ και δεν ακούω κουβέντα.

είσαι γελοίος φίλε.

To Starcraft έχει βγει και σε επιτραπέζιο πάντως και το γουστάρουν πάρα πολύ, όσοι παίζουν (προσωπικά αποφεύφω οτιδήποτε έχει sci-fi theme και δε γνωρίζω).

Mr. Jack

Carcassonne

Scrabble

Και εννοείται…

DND

Συμφωνώ μαζί σου…αλλα μια μικρή λεπτομερεια…δεν θέλει “λιγο” χρόνο, θελει παρα πολυ χρονο:p

MUNCHKIN

Πολύ γέλιο!Είναι παιχνίδι με κάρτες, οι οποίες είναι όλες απελπιστικά γελοίες:D!Σταδιακά φτιάχνεις το δικό σου χαρακτήρα και από κει και πέρα ξεκινάει το πανηγύρι.Το καλό του παιχνιδιού είναι ότι υπάρχει διαδραστικότητα μεταξύ των παιχτών (συμμαχίες,πισώπλατα χτυπήματα,συναλλαγές,εκβιασμοί,κλεψιές κτλ).Α, και όσα περισσότερα εξπάνσιονς τόσο το καλύτερο.Το παιχνιδάκι απαιτεί λιώσιμο!:slight_smile: