Επιτραπέζια παίζουμε?

Ναι όντως, έπρεπε να βάλω το λίγο σε εισαγωγικά:p:p

χεχε…ετσι…γιατί έχουμ κτυπήσει κάτι δωδεκάωρα χωρίς να το καταλάβουμε :p:lol:

Άνετα ειδικά καλοκαίρι, τώρα με σχολές, δουλείες το ένα το άλλο, δύσκολα φτάνεις τόσες ώρες. Παίζουμε δλδ σίγουρα το ελάχιστο και μετά όσο αντέξουμε.

εγω d&d έλιωνα στο λύκειο ακομα και κοπάνες καναμε για να λιώσουμε!!!(καλες εποχές)
και τωρα σχεδόν τελειώνω απο φοιτητής και δεν εχω παιξει καθόλου!!! [-X
δύσκολα να βρεις “σοβαρα” άτομα…:stuck_out_tongue:
ενα εξάμηνο όμως ειχα λιώσει για κανα 2 βδομάδες vampires masquerade που γαμάει εξίσου…

Πωωωπω τι θρεντ! Καμμένη ήμουν μικρή κυρίως αν και συνεχίζω!
Ατελειωτες ώρες καψίματος με onopoly, scrabble, hotel, trivial, jungle speed, uno, tabbo, pictionary, game of life και λοιπούς υπόπτους! Τώρα κάθομαι να μάθω και d&d :stuck_out_tongue: Θυάμαι και τις φάσεις στο δημοτικό με κάρτες yu-gi oh!!

Γαμάτο παιχνίδι είναι και το top ten που σου δίνεται μια λέξη και πρέπει να βρεις 10 άλλες που βρίσκονται σε μια λίστα και είναι σχετικες με αυτήν

Επίσης είναι ντροπή που δεν έχει αναφερθεί το πλεον κλασσικό


να ναι καλά ο παππούς μου που με είχε κάνει ξεφτέρι :Ρ

επίσης θυμάμαι μικρή να λιώνω αυτό

Ένα παιχνίδι όπου πρέπει να μαζεψεις την τεράστια κληρονομιά της θείας αγκάθα και να γλιτώσεις από τις παγίδες, για να πάρεις όμως κάρτες πρέπει να είσαι μέσα στις παγίδες οπότε καταντάει απελπιστικό, και ο μόνος τρόπος να φύγεις είναι μια πορτούλα, κάθε παίκτης που πεθαίνει αφήνει τα χρηματά του στον επόμενο κληρονόμο της λίστας :Ρ

από τα αγαπημένο μου, τα κοκκινα γυαλιά ήταν απλά ΛΑΤΡΕΙΑ

διαλεύκανση μυστηρίων στην κίνα απλά :Ρ

πολύ όμορφο παιχνιδάκι είναι και το "Ήρα και Δίας¨παιχνίδι στρατηγικής με κάρτες εμπνευσμένες από τα τέρατα της ελληνικής μυθολογίας

Ετσι ακριβως είναιι…:cry:

Μωρε άτομα βρίσκεις…το δύσκολο είναι να βρεις “σοβαρο” DM :stuck_out_tongue:

και επιδή βγήκαμε αρκετά οφτοπικ με τους κυρίους από πάνω…

ένα ακόμα που έλιωνα μικρος:p

Το παιχνίδι μιλάμε ήταν πολυ μπροστα…Ειχε μια βιντεοκασέτα που την έβαζες καθως έπαιζες και πεταγόταν αυτός ο Κλινγκον που είναι στο εξωφυλλό και σου έβαζε να κάνεις δοκιμασίες και τετοια…

Μεγάλη αλήθεια το τελευταίο και αν είναι η πρώτη φορά που παίζει κάποιος πρέπει να βρεις κάποιον έμπειρο που να έχει διάθεση να βοηθήσει γενικά τους παίχτες και να τους βάλει στο κλίμα…

Είχα dm που στο δεύτερο session μας σκότωσε…ότι να ναι…

παλια επαιζα πολυ…ρισκ,μονοπολυ,cluedo,taboo,ακομα και το επιτραπεζιο ποκεμον:lol:

αλλα ενα τα ισοπεδωνει ολα…


Είναι στρατηγικής και νικητής είναι όποιος βάλει τα περισσότερα πλακίδια στο ταμπλό. Με 4 παίχτες είναι σούπερ.


Μοιάζει με το από πάνω, είναι και αυτό στρατηγικής, αλλά είναι για 2 παίχτες.


Κάθε παίκτης είναι ένας Τουρίστας, ο οποίος προσπαθεί να περάσει λαθραία από τα σύνορα διάφορα πολύτιμα αντικείμενα, κρυμμένα μέσα στη βαλίτσα τουι. Όμως, σε κάποια στιγμή του παιχνιδιού αναλαμβάνει τα καθήκοντα του Σερίφη, ο οποίος προσπαθεί να “τσακώσει” τους παράνομους. Άν ο Σερίφης ζητήσει να κάνει έλεγχο στη βαλίτσα ενός παίκτη, ο παίκτης μπορεί να προσπαθήσει να “λαδώσει” το Σερίφη για να γλυτώσει τον έλεγχο. Όποιος τελικά με τον ένα ή τον άλλο τρόπο μαζέψει τα περισσότερα χρήματα, είναι ο νικητής.
Παιχνίδι για Έλληνες, μιας και το λάδωμα είναι στο αίμα μας :smiley: Άπειρο γέλιο

To Blokus με 4 παίχτες είναι πανδύσκολο. Πρέπει να βάλεις κάτω το κεφάλι να σκεφτείς χίλια 2 πράγματα. Ειδικά όταν έχει και συγκεκριμένα σχήματα, τι θα βάλεις πρώτο, τι δεύτερο…:dizzy::dizzy::dizzy:

Τωρα θα πω μεγάλη κουβέντα…

Το DnD δεν το μαθαίνεις…Το ΖΕΙΣ!!!
:blues::blues::blues::blues:

Για αυτό είναι καλύτερο με 4 άτομα. Γιατί σου μένουν τα κομμάτια στο χέρι χωρίς να μπορείς να τα βάλεις πουθενά.

το μόνο που έχω να πω είναι οτι με πωρώσατε και την κουβέντα και για 1,5 ώρα έπαιζα UNO στο psp…τρελό κόλλημα.!!

Επιτραπέζια σε κινητά, psp κλπ δεν θα έπρεπε να υπάρχουν.
Όταν παίζεις ένα επιτραπέζιο, η μισή διασκέδαση είναι η παρέα και το άλλο μισό το παιχνίδι.

ναι ρε συ…δεν λεω ζήτω τα επιτραπέζια σε κονσόλες…
άπλα με πώρωσε η κουβέντα και αφού δεν έχω κάποιον δίπλα μου έκανα μια εξάσκηση στο Uno στο psp…

άντε.όλο με μαλώνετε…:stuck_out_tongue:

σωστή για το blokus!!!και συμφωνώ ότι με 4 άτομα είναι ακόμα καλύτερο:D:D

Είναι φοβερό παιχνίδι. Αν ξεκινήσεις να παίζεις δύσκολα ξεκολλάς.
Υπάρχει η βασική έκδοση “Οι Άποικοι του Κατάν” για 3-4 παίχτες

Η επέκταση για 5ο και 6ο παίχτη

Το παιχνίδι μονο με ζάρια

Οι θαλασσοπόροι του Κατάν που είναι επέκταση των Αποίκων

Η επέκταση αυτών για 5ο και 6ο παίχτη (η επέκταση της επέκτασης :? )

Οι πόλεις του Κατάν (και αυτό επέκταση των Αποίκων)

Οι βάρβαροι του Κατάν (και αυτό είναι επέκταση των Αποίκων)

Ένα άλλο παιχνίδι που είχα μικρή και το ξέθαψα τις προάλλες είναι το

:naughty:

Σημερα ηρθε το pictionary που παραγγειλαμε με τις συγκατοικους, γιεη =΄Δ

fixed.