Εκπαιδευτική Μεταρρύθμιση

Εγώ δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το point σου. Θα έπρεπε το king’s kollege να συνεχίσει να χρηματοδοτεί το τμήμα Βυζαντινολογίας, ενώ του τρώει τζάμπα πόρους που θα μπορούσε να διαθέσει κάπου αλλού; Γιατί τότε θα πρέπει να σε ενοχλεί εξίσου, το ότι δε χρηματοδοτούν τα ελληνικά ΑΕΙ, τμήμα για τους χαμένους ινδιάνικους πολιτισμούς της Βορείου Αμερικής.

Επίσης, δε με συγκινεί ο κίνδυνος που διατρέχουν 200 άτομα, σε ένα ίδρυμα μερικών χιλιάδων εργαζομένων, να θεωρηθούν “ασύμφοροι” (αστείο λινκ). Δηλαδή δε μπορεί κανείς από αυτούς να αξιολογείται; Το έργο αυτών των 200 δε θα μπορείς να το κρίνεις; Θα πρέπει να συνεχίσεις να χρηματοδοτείς αυτούς τους 200, τη στιγμή που με 200 άλλους, θα μπορούσες να βγάλεις λεφτά για να προσλάβεις άλλους 200 ερευητές και να εκπαιδεύεις καλύτερα τους φοιτητές σου;

Από τη στιγμή, που ο σκοπός του king’s college δεν είναι το να παράγει χρηματικό κέρδος στους ιδιοκτήτες του, αλλά το να παράγει όσο το δυνατόν περισσότερο ακαδημαϊκό έργο, δε βλέπω το λόγο να ενοχληθώ από την είδηση. Συμπονώ όσους βρίσκονται αναπάντεχα αντιμέτωποι με την εύρεση δουλειάς, αλλά δε νομίζω πως κανένας από αυτούς τους 200 θα έχει πρόβλημα στο να βρει δουλειά σχετική με το αντικείμενο του. Κι αν έχουν μέχρι κι αυτοί πρόβλημα, τότε ίσως καλύτερα για τη Μ.Βρετανία που δε θα παράγει άλλους τέτοιους πτυχιούχους που θα εγκλωβίζονταν στο πτυχίο τους, όπως την πάτησαν μερικές εκατοντάδες χιλιάδες Έλληνες τις τελευταίες δεκαετίες.

ΥΓ. Η Οξφόρδη έχει σίγουρα σχολή βυζαντινολογίας και νομίζω κι άλλα Βρετανικά κολλέγια έχουν

Αυτά τα τελευταία 20 χρόνια, σε καταλήψεις έχουν εμπλακεί όλες οι μεγάλες φοιτητικές παρατάξεις. Ακόμη και το 2006, που αυτό έχεις εσύ στο μυαλό σου, τις καταλήψεις τις στήριξαν (ανοιχτά και μη) και παρατάξεις που μόνο στα λόγια είναι αριστερές.

Ναι αλλα αν καποιος δεν εχει τελειωσει τη σχολη το '13, τι γινεται τοτε ??
Λογικα θα συνεχισει με το παλιο προγραμμα σπουδων και η μεταρρυθμιση θα αφορα τους νεους φοιτητες που τοτε θα μπαινουν, αλλα θα ειναι οντως ετσι ?? ‘‘Λογικη’’ δεν υπαρχει πλεον μ’αυτους που μπλεξαμε…

Αρκετές αλλαγές που αναφέρονται όντως πρέπει να γίνουν, το θέμα είναι εάν ο Έλληνας φοιτητής μπορεί να τις δεχθεί διότι έχει συνηθίσει αλλιώς και η μαλάκινση έχει εγκατασταθεί στο DNA του.

Κατά τ’άλλα εφόσον μιλάνε για δια βίου μάθηση οι δραστικές αλλαγές θα πρέπει να ξεκινήσουν απο την δευτεροβαθμια και την πρωτοβάθμια εκπαίδευση γιατί απο εκεί καθορίζεται το μέλλον έτσι ώστε να υπάρχουν οι βάσεις για την συνέχεια εκεί είναι το ζουμί της υπόθεσης. Και όταν μιλαμε για αλλαγές εννοούμε “αλλαγές” όχι αρχιδιλίκια και μπορεί να χρειαστούν και πολλά λεφτα, τα έχουμε? Αναμένω να δω τι θα γίνει εκεί.

Πάντως περιμένω μεγάλο μπάχαλο στον εκπαιδευτικό τομέα αν τελικά κάνουν οτι λένε, η υιοθέτηση κάτι τόσο διαφορετικού θέλει αρκετά χρόνια και ακόμα περισσότερα για να φανεί η αποδοτικότητα του.

Υ.Γ. Αν είναι να τα κάνουν ψηφιακά τα συγγράμματα θα πρέπει να δίνουν και e book reader :stuck_out_tongue:

Έτσι είναι αν έτσι νομίζετε. :slight_smile:

Έτσι είναι, αν έτσι νομίζετε. :slight_smile:

ΥΓ προς isis: Επίσης, το kings college, ανήκει σε ένα ιδιόρυθμο εκπαιδευτικό σύστημα, το οποίο εξαρτάται σχεδόν σε αποκλειστικότητα από τα rankings (αυτό και το Αμερικάνικο). Εγώ δε βλέπω μια τέτοια τάση ως τώρα για τα ελληνικά ΑΕΙ. Περισσότερο για έναν ευρωπαϊκό αχταρμά μας βλέπω και για αυτό θέλω να περιμένω να δω. Αυτή τη στιγμή, το μεγαλύτερο δίλημα για την κυβέρνηση είναι το αν θα κλείσει μερικά από τα ΑΕΙ της χώρας που δεν έχουν την παράδοση των “μεγάλων”, αλλά σε πολλούς τομείς είναι καλύτερα από τα “μεγάλα” αφού χρηματοδοτούνταν καλύτερα τα τελευταία χρόνια και δεν ήταν το ίδιο δυσκίνητα με τα “παραδοσιακά μεγάλα”. Οι 200 απολύσεις του king’s college, δε μπορούν να μου φανούν τραγικές, όταν θεωρώ πως στην Ελλάδα ολόκληρα ΑΕΙ θα πρέπει να κλείσουν/απορροφηθούν από άλλα.

Aυτό γίνεται κατά τη γνώμη μου γιατί, απόσο είμαι σε θέση καμιά φορά να παρακολουθώ αυτές τις συζητήσεις, θεωρητικολογείτε πάνω στα ιδανικότερα στοιχεία των συστημάτων που υποστηρίζετε.

Φυσικά δεν γίνεται κουβέντα για την ταμπακιέρα, ότι πάσχουν οι άνθρωποι και όχι αυτά καθαυτά τα συστήματα. Ίσως θα είναι πολύ φιλοσοφική συζήτηση αλλά σκεφτείται και πόσο ουσιαστική στην τελική. Και ο Μαρξ φιλόσοφος ήταν.

αυτο π λεει για την εισαγωγη δε το πιασα…δλδ εγω π.χ. που θα μαι της τελευταιας φουρνιας που θα δωσει πανελληνιες και θα φτυσει για να τα παει καλα,αν δεν περασω σε καποια μαθηματα θα παρω πουλο απτη σχολη οπως και αυτοι που θα χουν μπει κουτρα ?

Τη σύνθεση της διεθνούς συμβουλευτικής επιτροπής για τις αλλαγές στην τριτοβάθμια εκπαίδευση ανακοίνωσε το υπουργείο Παιδείας. Αποτελείται από εννέα μέλη, πρυτάνεις και προέδρους πανεπιστημίων, καθώς και πρώην υπουργούς Παιδείας. Θα είναι άμισθη.

Σκοπός της επιτροπής είναι να συμβουλεύσει την κυβέρνηση για τις διεθνείς τάσεις που κυριαρχούν στα πανεπιστημιακά ιδρύματα. Επίσης, θα συναντήσει τους αρχηγούς των κομμάτων της αντιπολίτευσης, εκπαιδευτικούς και κοινωνικούς φορείς και θα καταγράψει τις προτάσεις τους.

Η επιτροπή αποτελείται από τους:

? David Naylor (Καναδάς), Πρόεδρο του Πανεπιστημίου του Toronto.

? Gavin Brown (Αυστραλία), πρώην Πρύτανη του Πανεπιστημίου του Σύδνεϋ.

? Gudmund Hernes (Νορβηγία), Πρώην Υπουργό Παιδείας και Έρευνας, Πρώην Υπουργό Υγείας και Πρόεδρο του διεθνούς Συμβουλίου Κοινωνικών Ερευνών.

? James J. Duderstadt (ΗΠΑ), Επίτιμο Πρόεδρο του Πανεπιστημίου του Michigan.

? Jo Ritzen (Ολλανδία), Πρώην Υπουργό Παιδείας και Πρόεδρο του Πανεπιστημίου του Μάαστριχτ.

? John Sexton (ΗΠΑ), Πρόεδρο του Πανεπιστημίου της Νέας Υόρκης.

? Λίντα Κατέχη (Linda P.B. Katehi) (ΗΠΑ), Πρύτανη του Πανεπιστημίου της Καλιφόρνια στο Davis. (Η κ. Κατέχη θα είναι και συντονίστρια της επιτροπής).

? Patrick Aebischer (Ελβετία), Πρόεδρο του Ελβετικού Ομοσπονδιακού Ινστιτούτου Τεχνολογίας στην Λωζάννη.

? Lap-Chee Tsui (Hong Kong), Πρύτανη και Πρόεδρο του Πανεπιστημίου του Hong Kong.

πηγή: http://www.enet.gr/?i=news.el.ellada&id=207365

Εκεί δίνει λινκς και για τον καθένα ξεχωριστά.

Wow, CHAINING THE KATEHI!

Είσαι on fire! Πρόσεξε μόνο μην ποστάρεις κάτι ουσιώδες σήμερα και χαλάσεις το σερί! :lol:

Πόσταρα best of των My Dying Bride, δε φταίω που έχεις κάναν αιώνα να ασχοληθείς με το μουσικό κομμάτι του φόρουμ. :slight_smile:

ναι, γιατί αν ασχολιόμουν θα άκουγα MDB :lol:

Τέσπα, σου αναγνωρίζω πως πέτυχες την Ελληνίδα τουλάχιστον με το σχόλιο.

Άκρως γενικόλογες εξαγγελίες οι οποίες διαπνέονται από έναν εξευρωπαϊσμό νεοφιλελεύθερης τάσης. Όλοι έχουμε ονειρευτεί ότι σπουδάζουμε σε ένα μεγάλο campus του εξωτερικού αλλά ποτέ δεν πιστεύαμε ότι θα μας χτυπούσαν κάποτε και την πόρτα οι επιχειρήσεις για να το υλοποιήσουν στην Ελλάδα.

Προτείνω να περιμένουμε να ξεκαθαρίσει η κατάσταση και αν χρειαστεί να αντιδράσουμε δυναμικά. Τα πανεπιστήμια δεν ξεπουλιούνται τόσο εύκολα…

διαβασά και εγώ το άρθρο για τις αλλαγές και είναι πολύ γενικόλογο.ουσιαστικά δεν λένε τί ακριβώς θα γίνει.περιμένω να ανακοινωθεί ακριβώς τι σκοπεύουν να κάνουν με τις αλλαγές.

Πολλα μετωπα ανοιγουν παραλληλα και ελπιζω να μην τους βγει σε καλο.

τα μισα απο αυτα να γινουνε θα ειμαστε σε πολυ καλο δρομο…
δεν θα γινουνε ομως…ΔΕΝ υπαρχει η κουλτουρα, η νοοτροπια, η θεληση, το κοινο συμφερον να χτισουμε σωστη παιδεια στην Ελλαδα…οτιδηποτε αυτονοητα καλο που πετυχαινει εξω, (χαζοι ειναι εξω που οι νεοι απολαμβανουνε υψηλης ποιοτητας ακαδημαικη εκπαιδεση, χαζοι ειμαστε εμεις μωρε να φυγουμε απ τη μιζερια μας;:wink: εδω θα χλευαστει, θα δαιμονοποιηθει κτλ κτλ απο διαφορους φορεις, καλοθελητες, ειδημονες, υπερμαχους του’‘κοινου συμφεροντος’’, βολεμενους κτλ κτλ κτλ…

δεν προκειται τιποτα να γινει, θα τα παρουν πισω ολα, λογια του αερα, δεν εχει κανεις τα κοτσια να τα φερει ολα τουμπα σε αυτη τη χωρα πιστευω…

βεβαια βασικη προυποθεση για να πετυχουν και τα μισα απο αυτα εαν εφαρμοστουν βεβαια, ειναι η απεμπλοκη της ακαδημαικης εκπαιδευσης απο τον καρκινο των πανελληνιων, και γενικα του σχολειου βεβαια…

Είχα μία συζήτηση με μία φοιτήτρια σήμερα, ιατρικής, πολιτικοποιημένη. Δεν γνωρίζω ποιας παράταξης, ξέρω μόνο πως ήταν ένθερμη υποστηρίκτρια μίας κάποιας παράταξης και μίας κάποιας μεταρρύθμισης - και ειλικρινά δεν με νοιάζει ποιας. Η συζήτηση με προβλημάτισε και μου προκάλεσε απίστευτη έκπληξη.

Το θέμα γύρω από το οποίο στράφηκε η συζήτηση ήταν πώς θα μπορούσε να γίνει η Ιατρική Αθηνών ανταγωνιστική προς τα Πανεπιστήμια του εξωτερικού και κατά πόσον η πολιτικοποίηση της ανώτατης εκπαίδευσης διευκολύνει ή παρεμποδίζει κάτι τέτοιο.
Αναφέρθηκε το John’s Hopkins στη συζήτηση (:!: μαζί με το Πανεπιστήμιο Αθηνών. Το ορκίζομαι, αναφέρθηκε).
Αναφέρθηκε η ανάγκη σύνδεσης της εκπαίδευσης με την παραγωγή, από την ίδια τη φοιτήτρια μάλιστα. Ναι, αναφέρθηκε.
Και ανακάλυψα με τρόμο πως η κοπέλα -και προφανώς τεράστιο ποσοστό των φοιτητών που συμμετέχουν στα κοινά- δεν είχε σαφή ιδέα του τι σημαίνει “συνδέω την εκπαίδευση με την παραγωγή” και τι πολιτικοοικονομικά κόστη και οφέλη θα έχει αυτό.
Π.χ. αγνούσε πως για να σπουδάσεις ιατρική στο John’s Hopkins πρέπει να πουλήσεις ένα οικόπεδο, ή πως η Βυζαντινολογία στο King’s στοιχίζει ένα 6άρι χιλιάδες ευρώ - μισή τιμή εντός Ε.Ε.

Σε αυτή τη χώρα αιθεροβατούμε αγρίως.
Δεν θέλω να πάρω με αυτό το ποστ θέση απέναντι στη μεταρρύθμιση. Θ’ελω να πάρω θέση απέναντι στην ημιμάθεια, την ιδεοληψία και το παράλογο που διακρίνει σε τεράστιο βαθμό τις φωνές που ακούγονται από τους άμεσα εμπλεκόμενους. Και είναι και ο λόγος που συμφωνώ με τα ποστς που κουόταρα παραπάνω.

Πως θα μπαινουν ελευθερα σε οποια σχολη θέλουν οι μαθητές?? Θα γεμίσει η ιατρική και η νομική?? Λόγια του αέρα είναι έχουμε ακούσει άπειρες μπουρδολογίες.

ειναι και αυτο που ειπα πιο πανω…ελλειψη κουλτουρας…και απο τους αμεσα ενδιαφερομενους για ανωτερη εκπαιδευση αλλα και απο τους σχεδιαστες αυτης…

η Ιατρικη και η Νομικη ειναι ΗΔΗ υπεργεματες ετσι κι αλλιως…παραπανω δεν γινεται:wink:

Ασχέτως του τι θέση (πολιτική) μπορεί να πάρει ο καθένας όσον αφορά σε μεταρρυθμίσεις στην παιδεία, γίνεται ένα σημαντικό λάθος όταν πάμε να συγκρίνουμε με την κατάσταση “έξω”.

Πρώτον, “έξω” από “έξω” διαφέρει. Άλλη χώρα η Αγγλία, άλλη η Σουηδία, άλλη η Ισπανία κ.ο.κ. Ένα κοινό που έχουν όμως οι “εξω” (οι περισσότεροι) είναι ότι ως κοινωνίες έχουν πάρει κάποιες αποφάσεις -που δεν έχουν να κάνουν με αριστερά και δεξιά- ώστε να ζουν ανθρώπινα. Για να μαζέψεις τα σκατά του σκύλου απ το πεζοδρόμιο, ούτε υποστηρικτής του Μαρξ χρειάζεται να είσαι ούτε του Άνταμ Σμιθ.

Αυτές λοιπόν οι αποφάσεις μιας κοινωνίας να ζει ανθρώπινα αφορούν και στην παιδεία αλλά δεν έχουν να κάνουν με το περιεχόμενο και τους στόχους της όσο με την οργάνωση του συστήματός της. Έχουν να κάνουν με τα κτήρια που δεν είναι ακαλαίσθητα (ή και διαλυμένα), με το προσωπικό των ιδρυμάτων, με καθηγητές που δεν βαριούνται να κάνουν διάλεξη, με τις εστίες, με τα εργαστήρια, με, με. Το αν και τι πληρώνει κανείς για όλα αυτά είναι άλλη συζήτηση. Εγώ πάντως στο πλαίσιο αυτό με τους άξονες για την μεταρρύθμιση δεν είναι ΟΥΤΕ ΕΝΑ σημείο που να αφορά σε τέτοια ζητήματα.

Από κει και πέρα το καθαυτό περιεχόμενο των σπουδών “έξω” μη νομίζετε ότι είναι μίλια μπροστά από εδώ. Ρωτήστε κάναν φίλο και αφού σας πει τα καθιερωμένα “εκεί υπήρχε οργάνωση, τάξη, δεν είναι ξέφραγο αμπέλι κτλ” πείτε του “Ναι, αλλά ΤΙ έμαθες?”. Μπορεί και να εκπλαγείτε από την απάντηση γιατί σε θέματα προγράμματος σπουδών (αλλά και έρευνας) τα ελληνικά πανεπιστήμια ίσως είναι και σε καλύτερη μοίρα από πολλά εκεί “έξω”.

Γιατί μπορεί “έξω” ο φοιτητής να ψωνίζει μαθήματα από δω κι από κει όπως λέει ο κάρβου (τώρα πώς είναι ικανός ένας φοιτητής να διαμορφώσει το πρόγραμμα σπουδών του αλλά όχι να συνδιοικήσει, είναι μια απορία), αλλά αφενός αυτό δε συμβαίνει παντού -δε νομίζω πχ στα “έξω” πολυτεχνεία να μθαίνουν σκόρπια πράγματα και αφετέρου μήπως -λέω εγώ τώρα- αυτό το σύστημα “έξω” έβγαλε πχ. τους οικονομολόγους που τα θαλάσσωσαν στα χρηματοπιστωτικά με αποτέλεσμα την τρέχουσα οικονομική κρίση?