Εκπαιδευτική Μεταρρύθμιση

θέλω να απαντήσω πάρα πολλά, γιατι έχω δει κ εγώ το έξω κ πιστεύω έχω μια γνώμη

θα κάνω για αρχή μια απλή ερώτηση

πέραν 2-3 πανεπιστημίων στην Ελλάδα, που το ερώτημα “τι μάθανε έξω” ευσταθεί (κατά περίπτωση πάντα), για το υπόλοιπο των ελληνικών πανεπιστημίων πιστεύεις ότι υπάρχει σύγκριση ? αν οι διαφορές στις πρακτικές σχολές ειναι μεγάλες, στις θεωρητικές ειναι δυσθεώρητες. ένας τέτοιος συμψηφισμός, οδηγεί σε λάθος συμπεράσματα

Δεν καταλαβαίνω τι με ρωτάς.

Συγκεκριμένα:

  1. Ποια είναι τα 2-3 πανεπιστήμια στα οποία αναφέρεσαι?
  2. Δεν έπιασα αυτό περί πρακτικών & θεωρητικών και συμψηφισμού.

τα πολυτεχνεία και η ΑΣΟΕΕ. είναι τα πιο “ανταγωνιστικά” που έχουμε, για τα οποία μπορείς να ανοίξεις μια συζήτηση αναφορικά με το τι μαθαίνουν εδώ κ τι έξω.

Τα πολυτεχνεία και η ΑΣΟΕΕ ναι είναι “ανταγωνιστικά”, γιατί έχουν και κάποιες υποδομές. Σε επίπεδο προγράμματος σπουδών όμως, δεν πιστεύω ότι το μαθηματικό και το φυσικό πχ έχουν τίποτα να ζηλέψουν από αντίστοιχα των “έξω”. Μη σου πω και ότι είναι και πιο μπροστά.

Τώρα αν πάμε σε πανεπιστήμια και τμήματα της περιφέρειας, τότε ξεκινάει τεράστια συζήτηση για το γιατί και το πώς δημιουργήθηκαν, ποιοι ωφελήθηκαν κτλ.

Το point μου είναι ότι σε κάθε τέτοιο πλαίσιο μεταρρύθμισης στην παιδεία δε γίνεται ποτέ κουβέντα για υποδομές(που απαιτούν χρήμα φυσικά) αλλά μόνο γενικόλογες μπαρούφες για “αξιολόγηση” και “συνδεση με την αγορά εργασίας” κτλ.

Θα ήθελα στ’ αλήθεια να μου πει κάποιος τι στο διάολο σημαίνει σύνδεση του προγράμματος σπουδών με την αγορά εργασίας. Με παραδείγματα. Για την πληροφορική ας πούμε.

η Χ εταιρία φτιάχνει πχ μια πλατφόρμα για touch screens. ή το Χ υπουργείο χρειάζεται ένα απλό σύστημα logistics που απαιτεί low level programming

έρχεται στη σχολή και λέει “θέλω το τάδε πρόγραμμα,. να κάνει αυτό και αυτό, να γίνει και διπλωματική και το κοστολογώ 4.000 ευρώ”.

Σύνδεση με την αγορα εργασίας στην πληροφορική είναι να δώσει ο Σώκρατες την κατεύθυνση στην οποία θέλει οι φοιτητές να δουλέψουν. Έτσι ο Σώκρατες( εικονική περσόνα ) θα “επενδύσει” σε R&D με πολύ χαμηλό κόστος, θα τσιμπήσει και μερικούς φοιτητάκους για δουλειά, κάποιοι καθηγητές θα γίνουν πλουσιότεροι και θα έχουμε επιτέλους σύνδεση :!:

…συνεπώς η διπλωματική σου θα επιδοτηθεί, και καλά.
Υπό την προϋπόθεση να βγει σοβαρό έργο.

ο ίδιος σώκρατες, στον οποίο θα στείλουν ΟΛΟΙ βιογραφικό μόλις τελειώσουν και επειδη δεν έχουν προυπηρεσία θα πάρουν τα κοχόνες μου

καθόλου και καλά

η siemens στην Γερμανία πληρώνει πολύ για αξιόλογες δουλειές, οι οποίες πιθανότατα θα γίνονταν τσάμπα ή και καθόλου

Και γιατί το κράτος να το ζητήσει από το πανεπιστήμιο το πρόγραμμα και να μην το ζητήσει από μια ιδιωτική εταιρεία με πολλαπλάσιο κόστος?

…για να του έρθει πιο φτηνά??

Διπλωματική διαβάζω, επομένως έχουμε πάει σε επίπεδο μεταπτυχιακού? Εκτός αν εννοείς πτυχιακή. Που και πάλι λίγο έχει να κάνει με το πρόγραμμα σπουδών.

Όπως και νάχει:

Σε 4 (ή 5 λέω εγώ καλύτερα) χρόνια σπουδών αυτό που οφείλει να σου δώσει ένα σωστό πρόγραμμα σπουδών είναι μαθαίνοντας τις βασικές αρχές της επιστήμης (στην περίπτωσή μας προγραμματισμό, αρχιτεκτονική συστημάτων, ανάλυση συστημάτων κτλ) τη δυνατότητα να μπορείς να σχεδιάσεις/υλοποιήσεις και την πλατφόρμα της εταιρείας Χ και το σύστημα logistics του υπουργείου Ψ και γενικότερα να μπορείς να σταθείς στην αγορά. Αν το προγραμμα σπουδών εκφυλιστεί επειδή η εταιρεία Χ πλήρωσε ένα ποσό (πολύ μικρότερο από αυτό που θα πλήρωνε κανονικά), τότε προκύπτει το εξής πρόβλημα: Μπορεί να ξέρεις να χειρίζεσαι τέλεια τα εργαλεία που απαιτεί η συγκεκριμένη πλατφόρμα της εταιρείας Χ αλλά όταν αυτά γίνουν παρωχημένα σε 2-3 χρόνια τότε μένεις ξεκρέμαστος γιατί η εταιρεία Ψ (ή ακόμα και η ίδια η Χ) θα χειρίζεται άλλα και η εξειδίκευσή σου έχει πάει στράφι.

Στον πολίτη θα ερχόταν πιο φτηνά ναι . Το κράτος( στην ουσία οι αρμόδιοι υπάλληλοι) θα προτιμήσει να το αγοράσει πιο ακριβά από μια εταιρεία. Έτσι θα πάρουν μίζες και οι του κράτους και οι της ιδ. εταιρείας. Είναι κατάσταση win win που λέει και ο σύντροφος της Cosco.

Εκτός αυτού , συνήθως τα κονδύλια που επενδύονται στην ελλάδα για την πληροφορική, συνδέονται άμεσα με επιχορηγήσεις και προγράμματα της Ε.Ε. Άρα συνήθως δεν μπορείς να κάνεις απευθείας ανάθεση σε κάποιο πανεπιστήμιο π.χ. , αλλά πρέπει να προκηρύξεις ανοιχτό διεθνή διαγωνισμό. Σε έναν τέτοιο διαγωνισμό υπάρχει πιθανότητα να κατέβει και κάποιο πανεμιστήμιο, αλλά συνήθως οι ιδ. εταιρείες κερδίζουν το έργο ( εκτός των αλλων έχουν προβάδισμα σε βιογραφικά και οικονομική επάρκεια) .

Σύνδεση με την αγορά για μένα πρέπει να υπάρχει. Όχι αυτήν που φαντάζονται όμως στο Πασόκ. Για μένα ένας φοιτητής πληροφορικής θα πρέπει να μαθαίνει πως λειτουργεί η αγορά στην ελλάδα. Πως δλδ προκύπτουν τα έργα , σε ποιες πλατφόρμες δουλεύουν, ποιο είναι το αντικείμενο, ποια τα εργαλεία κλπ. Πρακτικά θέματα δλδ που θα συναντήσουν όλοι οι απόφοιτοι σε οποιαδήποτε εταιρεία και αν δουλέψουν.

δεν χρειάζεται να εκφυλιστεί το πρόγραμμα σπουδών. τρομολαγνεία, να φωνάζει ο κόσμος

πχ έχεις μάθει 3 γλώσσες προγραμματισμού? σου λέει ο Χ, φτιάξε μου ένα προγραμμα με μια από τις 3, ή με αυτή που μου αρέσει, κ θα σε πληρώσω. εσύ τις έχεις μάθει όλες, χρησιμοποιείς 1, όπως αύριο στη δουλειά.

η συνεχής μετεκπαίδευση σε δουλειές που έχουν να κάνουν με τεχνολογία, είναι μονόδρομος, αν θες να εισαι καλός στη δουλειά σου. δεν μπορείς με γνώσεις 5 χρόνων, να κάνεις 30 χρόνια καριέρα.

εδιτ: μην ξεχάσω να αναφέρω πως πέραν των πληρωμένων διπλωματικών/πτυχιακών, θα συνεχίζουν να υπάρχουν κανονικά και οι εργασίες, ως έχουν μέχρι σήμερα. όπως γίνεται έξω δλδ.

+1000

Kαι θα φτιάχνω εγώ προγράμματα για εταιρίες στο πανεπιστημιο για ποιό λόγο για να μην με προσλαμβάνουν μετα γιατι θα έχουν τα παιδια να τους φτιάχνουν τα προγραμματακια? Τι λέμε τωρα + οτι για να γίνει σοβαρή δουλειά θα πρέπει να δουλεύει και ο καθηγητης τις ‘‘εργασίες’’ των φοιτητών ο οποίος δεν θα πληρώνεται για αυτό.

για να σε προσλάβουν μετά τη σχολή, ΟΛΟΙ ζητάνε προϋπηρεσία

για να σε προσλάβουν μέσα στη σχολή πρέπει να θέλουν κάτι απλό, το οποίο και θα πληρωθεί φτηνά, ακριβώς γιατι ειναι απλό κ μια εταιρία δεν θέλει να δεσμεύσει ειδικούς να κάνουν μια “χαμαλοδουλειά”. ο φοιτητής όμως έτσι μπορεί να μάθει.

το επιχείρημα του “τα τρώνε οι καθηγητάδες” είναι ένα από τα πολλά που επικαλούνται όλοι όσοι δεν θέλουν να αλλάξει τπτ στο πανεπιστήμιο, ενώ παράλληλα το βρίζουν για την κατάντια του

Πραγματικά δεν ξέρω από πού να ξεκινήσω! Ξεκινάω από το παράδειγμα του μόντε και ελπίζω να βρω σήμερα χρόνο για να απαντήσω και τα υπόλοιπα. Το θέμα των projects (aka διασύνδεση αγοράς εργασίας) είναι σημαντικό και γενικά ο κόσμος δεν ξέρει πως δουλεύουν (ούτε εγώ τα ξέρω 100%).

Λάθος παράδειγμα για 2 λόγους. Πρώτον, αν το κράτος θέλει για τον εαυτό του πρoϊόν που θα αναπτυχθεί σε ελληνικό ΑΕΙ, ας το χρηματοδοτήσει μόνο του. Δε χρειάζεται ο μεσάζοντας για να καρπώνεται τον κόπο τρίτων και να αυξάνεται ο κίνδυνος διαφθοράς. Αυτό που μπορεί το κράτος να κάνει, είναι να χρηματοδοτεί ελληνικές επιχειρήσεις με διδακτορικά που θα τις κάνουν πιο ανταγωνιστικές στην Ευρωπαϊκή αγορά. Ακριβώς όπως κάνει η Φινλανδία π.χ. (σχεδόν πρότυπος χώρα στις νέες τεχνολογίες) όπου κάθε νέα Φινλανδική επιχείρηση την χρηματοδοτεί με ένα ποσό το οποίο αναγκαστικά πρέπει να ξοδευτεί για έρευνα πάνω στο προϊον της εταιρείας, από Φινλανδικό πανεπιστημιο. Με αυτό το τρόπο, η Φινλανδική επιχείρηση είναι πολύ πιο ανταγωνιστική εντός Ε.Ε. και έχει γερές βάσεις για να αντέξει.

Το 2ο στο οποίο διαφωνώ, είναι πως τα project στους τεχνολογικούς τομείς, δεν αφορούν προπτυχιακούς. Αφορούν διδακτορικούς, μεταδιδακτορικούς και ακαδημαϊκούς. Πείθοντας μια μεγάλη εταιρεία να σου χρηματοδοτήσει ένα project, μπορείς κι εσύ με τη σειρά σου να χρηματοδοτήσεις αρκετούς καλούς επιστήμονες, να αγοράσεις εξοπλισμό για άλλους τομείς της έρευνας σου και να αυξήσεις κατακόρυφα την ποιότητα σπουδών που παρέχεις στους προπτυχιακούς (καλύτεροι επιστήμονες για να διδάξουν και καλύτερες εγκαταστάσεις-συνθήκες).

Παράδειγμα: Για το νέο εξάμηνο έχουμε ένα project της IBM. Η IBM είδε τη δουλειά που κάνουμε ως εργαστήριο, θεώρησε πως μπορούμε να τη βοηθήσουμε σε ένα φιλόδοξο πρόγραμμα που έχει, ζήτησε από τον επιβλέποντα μου προσφορά και έκλεισε η συμφωνία. Ο επιβλέπων πάσαρε σε εμένα τη δουλειά (που εγώ θα τη σπάσω σε μερικά thesis για φοιτητές), που με πληρώνει ήδη από άλλο project, με τα λεφτά αυτά θα αναβαθμίσει τους υπολογιστές μας, θα συντηρήσει τους πειραματικούς εξοπλισμούς για φοιτητές και μη και θα προσλάβει άλλον έναν post-doc για να ασχοληθεί με νέες μεθόδους CFD που προφανώς δε χρηματοδοτούνται από κανέναν αφού δεν έχουν ανακαλυφθεί ακόμη.[SPOILER]

Πώς επηρεάζει αυτό το φοιτητή;
α) Υπάρχουν τα λεφτά για να συντηρείς πανάκριβους εξοπλισμούς στους οποίους θα έχουν πρόσβαση οι φοιτητές και θα μαθαίνουν. Από αεροδυναμική σήραγγα μέχρι υπερυπολογιστή 10,000 CPUs για parallel computing. Οι φοιτητές στο προπτυχιακό επίπεδο μαθαίνουν να τα χρησιμοποιούν στην πράξη και μπορείς να τα διδάξεις, αφού έχεις τους πόρους να τα χρησιμοποιείς και πέρα από την έρευνα. Πράγμα που εγώ στο ΕΜΠ π.χ. δεν είχα τη τύχη να κάνω και έμεινα στο θεωρητικό κομμάτι.
β) Πετυχημένη συνεργασία του εργαστηρίου μου με την IBM σημαίνει πως η ΙΒΜ θα εμπιστεύεται τους αποφοίτους μας στο μέλλον. Μόνο έτσι μπορώ να φανταστώ γιατί η Porsche προσέλαβε έναν από τους περσινούς μου φοιτητές, που εγώ ήθελα να καρυδώσω.
γ) Τα παιδιά που θα κάνουν το thesis τους θα μάθουν πολλά νέα πράγματα και πάλι (από όλα τα σωστά thesis μαθαίνεις, είτε είναι συνδεδεμένα με αγορά είτε όχι), απλά αυτή τη φορά θα το πάρουν και τα ίδια πιο ζεστά, θα δουν από κοντά πως δουλεύει η IBM, αν κάνουν καλή δουλειά δε βλέπω το λόγο γιατί να μην πάρουν συστατική από την ΙΒΜ και δεν αποκλείεται και η ίδια η ΙΒΜ να τους δώσει την ευκαιρία της πρώτης απασχόλησης τους ως διπλωματούχοι.

Κέρδος για ακαδημαϊκούς κυρίως η χρηματοδότηση της έρευνας τους

Κέρδος για κοινωνία:
α) καλύτερα εκπαιδευμένο εργατικό δυναμικό στη χώρα, εισροή ξένου κεφαλαίου στη χώρα που μπορεί να οδηγήσει σε μετακίνηση της εταιρείας εντός της χώρας (π.χ. η ΙΒΜ έχει εδώ στη Ζυρίχη τεράστια γραφεία R&D), διατήρηση των καλών επιστημόνων εντός της χώρας, δυνατότητα στο κράτος να ρίξει το κόστος/διδακτορικό για έρευνα που χρειάζεται το ίδιο το κράτος και πάρα πολλά ακόμη κέρδη τα οποία δε θα αναλύσω γιατί πάω να φάω.[/SPOILER]

Μα γιατί μία εταιρία να κανει αιτήσεις μπλα μπλα μπλα για να δώσει μια ‘‘χαμαλοδουλειά’’ και να την έχει έτοιμη σε 2 μήνες ενώ μπορεί ένας ειδικός να την κάνει σε 2 λεπτα χωρίς να πληρωθεί τίποτα?

για να μην δεσμεύει πόρους σε χαμαλοδουλειές κ γιατι θα έχει κίνητρα (όπως αναπτύσσει έξοχα ο κάρβου)