Εκπαιδευτική Μεταρρύθμιση

Εγώ πάντως προσπαθώ να καταλάβω από που προκύπτει η πεποίθηση πως το πασόκ θα φέρει ένα επιτυχημένο νομοσχέδιο το οποίο και στην πορεία θα εφαρμόσει επιτυχημένα και που τελικά θα ωφελήσει την κοινωνία και την παιδεία. Εκτός αν μιλάμε εντελώς θεωρητικά οπότε οκ.

Ποιος μίλησε για χαμαλοδουλειά; Παραβλέπω το ότι προσβάλλεις χοντρά την ποιότητα της δουλειάς μου και σου επισημαίνω πως μιλάω για cutting edge technology (τη φράση που κοροϊδεύει η dexter). Μιλάω για ποιότητα δουλειάς που δε μπορούν να σου προσφέρουν ιδιωτικές εταιρείες γιατί αυτή η γνώση είναι πρόσφατη και δεν έχει περάσει ακόμη στις εταιρείες. Το πανεπιστήμιο δεν είναι εταιρεία για να ανταγωνίζεται ιδιώτες και να εγκλωβίζεται στο επίπεδο τους. Και για αυτό όλες οι εταιρείες κυνηγάνε από πίσω τα μεγάλα πανεπιστήμια. Τα ερευνητικά ιδρύματα παράγουν γνώση και τη διοχετεύουν στην κοινωνία. Είτε μέσω των φοιτητών είτε μέσω της συνεργασίας με τους τωρινούς επιστήμονες στον ιδιωτικό και μη τομέα.

έντιτ: Προφανώς Ζούγκλα. Και την προηγούμενη φορά η επιτροπή σοφών της Γιαννάκου είχε πει αλήθειες. Στο τέλος όμως, το νομοσχέδιο της Γιαννάκου ήταν γτπ καβάλα. Για αυτό κι εγώ θα περιμένω να δω τι και πώς

 Εγώ πάντως προσπαθώ να καταλάβω από που προκύπτει η πεποίθηση πως το πασόκ θα φέρει ένα επιτυχημένο νομοσχέδιο το οποίο και στην πορεία θα εφαρμόσει επιτυχημένα και που τελικά θα ωφελήσει την κοινωνία και την παιδεία. Εκτός αν μιλάμε εντελώς θεωρητικά οπότε οκ.  

οχι ρε zouglau αυτο ειναι το προβλημα…δεν μπορει το Πασοκ ουτε και κανενας να υλοποιησει μια σοβαρη προσπαθεια για μεταρρυθμιση στην παιδεια…

ηθελα να απαντησω και γω για το ‘‘εξω’’ εδω, η συζητηση πηγε και σε χωραφια που δεν κατεχω ακριβως…

Αυτό που περιγράφεις γίνεται ήδη. Οι τηλεπικοινωνίες είναι από τα αρκετά hot θέματα των ΗΜΜΥ σε όλο τον κόσμο και έτσι τα ελληνικά ΑΕΙ παράγουν αποφοίτους που έχουν γνώση πάνω σε αυτά, από πριν φτιαχτεί ο Κόκκαλης. Ο Κόκκαλης ήταν απλά ο ιδιώτης που πήρε το ρίσκο να εκμεταλλευτεί τη γνώση που παρήγαγαν τα ΑΕΙ, τη στιγμή που άλλοι κοιμόντουσαν τον ύπνο του δικαίου. Και δε μιλάω ούτε εγώ μόνο για τον Κόκκαλη. Πες το Nokia ή Apple αν θες.

Οι τομείς της τεχνολογίας διαφέρουν πολύ από άλλες σχολές (π.χ. Ιατρική). Η τεχνολογία οφείλει να είναι συνεχώς συνδεδεμένη με τις ανάγκες της κοινωνίας και για αυτό οφείλει να αλλάζει το πρόγραμμα σπουδών της, αναλόγως. Π.χ. οι Ελβετοί δε χρειάζεται να έχουν έρευνα στην Ωκεανολογία και εμείς δε χρειαζόμαστε έρευνα πάνω στην ασφάλεια των πυρηνικών αντιδραστήρων. Δεν είναι αμαρτία το να αλλάζεις το πρόγραμμα σπουδών ενός μηχανικού αναλόγως των αναγκών της κοινωνίας.

Αυτό στο οποίο θα δώσω credit είναι πως τίποτα από όλα αυτά δε θα έχουν νόημα, αν ο απόφοιτος του εδώ πολυτεχνείου δε μπορεί να ανοίξει τη δικιά του επιχείρηση για να εκμεταλλευτεί τις γνώσεις και τις ιδέες του. Έχω κάτσει 3 φορές στο ίδιο τραπέζι με Καναδούς από το Waterloo και ειλικρινά ντρεπόμουν και τις τρεις όταν γέλαγαν με τα χάλια μας, που δεν κατάφερε ο Λαζαρίδης να ιδρύσει την Blackberry στην Ελλάδα και επέστρεψε έτσι στο Waterloo.

Συμφωνώ. Ο απόφοιτος πρέπει να διδάσκεται όλο το θεωρητικό background για τα εργαλεία που υπάρχουν στην αγορά έτσι ώστε και να μπορεί να μάθει να τα χρησιμοποιεί εύκολα αλλά και να μπορεί να ξέρει τις εναλλακτικές που έχει για να κάνει την ίδια δουλειά. Στην Ελλάδα είμαστε αρκετά καλοί σε αυτό το χαρακτηριστικό (υπάρχουν εννοείται περιθώρια βελτίωσης) και αυτό θα πρέπει να υπερασπιστεί.

Πραγματικά είσαι τόσο απαισιόδοξος για τους συνανθρώπους μας και το μέλλον της Ελλάδας; :lol: Δε σε αδικώ, αλλά νομίζω πως το πας στο άλλο άκρο. Δε θα παραδώσουμε και τα όπλα επειδή μας έπεσαν μαλάκες από πάνω.

Κατά τα άλλα, αν μια δουλειά μπορεί να την εκπαιρεώσει μια εταιρεία, τότε δικαίως την αναλαμβάνει. Τα πανεπιστήμια πρέπει να υπάρχουν για να δημιουργούν γνώση. Όχι για να την εφαρμόζουν. Από τη στιγμή που στην κοινωνία υπάρχει ιδιώτης (εταιρεία) που μπορεί να την εφαρμόσει, τότε το ερευνητικό ίδρυμα οφείλει να ασχοληθεί με κάτι άλλο. Η γνώση αυτή έχει ήδη διοχετευθεί. Στην προκείμενη πάντως, το “σύνδεση με αγορά εργασίας” νομίζω πως σημαίνει “να πάψουμε να ψάχνουμε χαριστικά project αποκλειστικά από την Ε.Ε. και τους προϋπολογισμούς”.

Δεν ξέρω τι ακριβώς διδάσκονται σε όλες τις σχολές. Έχω μιλήσει όμως με αρκετούς απόφοιτους σχολών πληροφορικής και διαπίστωσα πως δεν έχουν καταλάβει βασικές έννοιες. Έβλεπαν εφαρμογή και δεν μπορούσαν να συσχετίσουν την θεωρητική γνώση που είχαν με την πράξη, με το αποτέλεσμα που το έβλεπαν διάολε μπροστά τους :stuck_out_tongue:

Λες πως "

πραγματικά είσαι τόσο απαισιόδοξος για τους συνανθρώπους μας και το μέλλον της Ελλάδας; Δε σε αδικώ, αλλά νομίζω πως το πας στο άλλο άκρο. Δε θα παραδώσουμε και τα όπλα επειδή μας έπεσαν μαλάκες από πάνω."

Απλή καταγραφή του πως λειτουργεί το σύστημα έκανα. Πάντως τα πολύ μεγάλα έργα πληροφορικής στην ελλάδα χρηματοδοτούνται από ευρωπαικά και κρατικά κονδύλια. Όπως και να χει το δικό μου το ρεζουμέ είναι πως αν δεν υπάρχει σοβαρή αλλαγή στην νοοτροπία , στην οργάνωση και στην διοίκηση συνέχεια θα βλέπουμε τα ίδια μαύρα χάλια.Δεν βλέπω όμως να έρχεται κάποια αλλαγή στην διοίκηση και είμαι 100% σίγουρος πως με το τωρινό πολιτικό σκηνικό τα ίδια θα βλέπουμε.

Πρώτον, έτσι όπως τα έκανες με τα quotes με δυσκολεύεις να απαντήσω!! :lol:

Δεύτερον, η χαμαλοδουλειά ήταν έκφραση που χρησιμοποίησε ο μόντε οπότε μάλλον εκεί αναφερόταν o tojara.

Δε νομίζω πως υπάρχουν αλλαγές στη τριτοβάθμια εκπαίδευση που θα μπορούσαν να αλλάξουν όμως αυτά που αναφέρεις στην πρώτη παράγραφο. Δηλαδή τι; Θα μπει ο μαθηματικός και θα πει “ξέρω πως από τα 10 σας μάθατε να αφήνετε το σκύλο να χέσει όπου να’ναι, αλλά μη το κάνετε γιατί κάποιος θα τα πατήσει”; Οι υποδομές πρέπει να γίνουν ακόμη καλύτερες, η συμπεριφορά όλων απέναντι στο ΑΕΙ πρέπει να είναι η βέλτιστη, λεφτά πρέπει να πέσουν κι άλλα (αν και για μένα πρέπει να κλείσουν και πολλά πανεπιστήμια κι ας είναι κόντρα στο συμφέρον μου), αλλά δε νομίζω πως κανένα από αυτά θα επιφέρει τις αλλαγές που ευαγγελιζομάστε στην παιδεία του λαού.

Ναι ρε παιδί μου, δεν είπα ότι ένα νομοσχέδιο θα επιφέρει αυτές τις αλλαγές. Είπα ότι όταν κάνουμε σύγκριση με το “έξω” στην ουσία η μεγάλη μας διαφορά, εκει που υστερούμε πολύ είναι σε τέτοια ζητήματα. Ότι “έξω” έχουν δομήσει μια κοινωνία που είναι ανθρώπινη και αυτό περνάει και στην οργάνωση του εκαπιδευτικού τους συστήματος.

Ισχύει στο θεωρητικό κομμάτι. Στο κομμάτι της εφαρμογής όμως χωλαίνουμε πολύ αφού δεν υπάρχουν τα απαραίτητα. Αλλά δε θα έβλαπτε να οργανωθούμε κι εμείς λίγο.Είναι κρίμα ο κακός Μηχανολόγος του ETH να πιάνει δουλειά στην porsche και οι καλύτεροι του ΕΜΠ να αναγκάζονται να μεταναστεύσουν. Άσε που στην καλή οργράνωση συνηθίζεις και μετά μαθαίνεις να οργανώνεσαι κάπως περισσότερο. Στην Ελλάδα που τίποτα δε δουλεύει οργανωμένα, δε μπορείς εύκολα να το καταλάβεις. Όταν όμως το ζήσεις και δεις πόσο λιγότερο άγχος έχεις, τότε το εκτιμάς απίστευτα.

Δεν βλέπω που κολλάει ακριβώς με αυτό που έχω γράψει εγώ. Αν εννοείς το πρακτικό κομμάτι της μάθησης, τότε συμφωνώ αλλά αυτό ακριβώς είναι το θέμα των υποδομών. Αν και πλέον έχουμε εξειδικεύσει την κουβέντα για σχολές μηχανικών.

Τώρα όσον αφορά στον κακό μηχανολόγο του ETH που δουλεύει στην Πόρσε και στον καλό του ΕΜΠ που μεταναστεύει, τότε αφενός στην Ελλάδα δεν έχουμε “Πόρσε” (βαριά βιομηχανία that is) αφετέρου ο καλός μηχανικός του ΕΜΠ γιατί να κάτσει στην Ελλάδα και να παίρνει 900κάτι-άντε 1000 το μήνα όταν έξω μπορεί να πάρει πολύ περισσότερα κάπου όπου θα εκτιμούν μάλιστα και τις γνώσεις του (τις οποίες έχει πάρει απ’ το ΕΜΠ!).

Βρήκα τρόπο για να έχω τη τελευταία λέξη!!!

η εκπαιδευτικη μεταρυθμιση ειναι αναγκαια σε αυτο το σαπιο συστημα.
αλλα αποτι βλεπω η κυβερνηση (ειτε λεγεται πασοκ ειτε νδ), ενω εχει καταλαβει οτι οντως η κατασταση δεν παει αλλο, αντι να κατσουν λιγο να σκεφτουν και να κανουν μια σοβαρη προσπαθεια, θελουν να κανουν την ελληνικη εκπαιδευση ‘σαν’’ τα ευρωπαικα πρωτυπα.
προχειροδουλιες και συμμαζεματα να ικανοποιησουν τις πελατειακες τους σχεσεις αναβιωνοντας τα πανεπηστημια (λεγε με βαση του δεκα) ενω ταυτοχρονα προσπαθει να μειωσει τις δαπανες (λεγε με συγχωνευση των παν/μιων) και προσπαθει να ανβαθμισει την αναγνωρισιμοτητα των ιδρυματων στο εξωτερικο (μουαχαχαχα)

σορρυ αν ειναι ακυρο το ποστ με βαση τη ροη της κουβεντας αλλα δεν εχω χρονο να διαβασω αυτα που ειπωθηκαν σε προηγουμενες σελιδες)

Σκορπιες σκεψεις

Μακαρι εκτος απο τις εταιριες να ειχαν και οι φοιτητες ουσιαστικο οφελος απο αυτο.

Δυστηχως μου φαινεται πως και αυτο ειναι ενα βημα ωστε να υπερισχυσουν τελικα οι νομοι της αγορας ακομα περισσοτερο στην εκπαιδευση αφου στο ιδεολογικο τομεα το εχουν καταφερει να γινει και στο πρακτικο τομεα…Το οικοδομημα πρεπει να θωρακιστει…

Προφανως θα μιλαμε ολοκληρωτικα για μια εκπαιδευση με γνωμονα την αγορα.

"Για πρώτη φορά στην Αμερική το χρέος των δανείων για την αποπληρωμή διδάκτρων έφτασε στα $829 δις, ξεπερνώντας αυτό των πιστωτικών καρτών ($826,5 δις).

Από ένα ενδιαφέρων άρθρο στους Σχολιαστές Χωρίς Σύνορα
http://sxoliastesxwrissynora.wordpress.com/2010/10/06/αμερικανικά-πανμια-τα-χρέη-η-κερδοσκο/#more-10577

Κοινός παρονομαστής αυτών των αλλαγών είναι η πίεση για υποταγή της ανώτατης εκπαίδευσης στην επίλυση συγκεκριμένων προβλημάτων της κοινωνίας μέσω της παραγωγής εξειδικευμένων γνώσεων. Αυτό που εξαφανίζεται εδώ είναι η πραγματική αποστολή της επιστημονικής σκέψης: όχι μόνο να προσφέρει λύσεις σε προβλήματα που τίθενται από την «κοινωνία»- στην πραγματικότητα, από το κράτος και το κεφάλαιο- αλλά να στοχαστεί πάνω στην ίδια τη μορφή αυτών των προβλημάτων και να διακρίνει το πρόβλημα που υπάρχει στον ίδιο τον τρόπο με τον οποίο κατανοούμε το πρόβλημα. Η αναγωγής της ανώτατης εκπαίδευσης στο έργο της παραγωγής κοινωνικά χρήσιμης, εξειδικευμένης γνώσης αποτελεί παραδειγματική έκφραση της Καντιανής «ιδιωτικής χρήσης του ορθού λόγου»- δηλαδή, της υποταγμένης σε αυθαίρετες, δογματικές απαιτήσεις- στο πλαίσιο του σημερινού, παγκοσμιοποιημένου καπιταλισμού. Με Καντιανούς όρους, σχετίζεται με τη συμπεριφορά μας ως «ανώριμων» ιδιωτών και όχι ως ελεύθερων ανθρώπινων όντων, τα οποία δρουν και αντιπαρατίθενται στη διάσταση της οικουμενικότητας του ορθού λόγου.

Απόσπασμα από άρθρο του Ζίζεκ στο tvxs .

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_100011_03/10/2010_417362

δεν έχω χρόνο να διαβάσω το κείμενο, αλλά για να σας προδιαθέσω (αρνητικά) το καλοκαίρι μου είχε έρθει mail πρόσκληση για τους Δελφούς και συγκεκριμένα έκανε λόγο για να μια συνάντηση που θα γίνει στους Δελφούς, “υπο το φως του Θεού Απόλλωνα”, με θέμα την κρίση στην Ελλάδα! :lol:

ΚΛΗΡΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΗΣ ΣΥΓΚΛΗΤΟΥ ΤΟΥ ΕΜΠ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΗΝ ΑΝΩΤΑΤΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ
[B]Πάνε για έξοδο από το διάλογο[/B]

Κλιμακώνεται η ένταση στο χώρο της ανώτατης εκπαίδευσης. Οι φοιτητές, χθες, φώναξαν όχι στον επικείμενο νέο νόμο-πλαίσιο, μ’ ένα ακόμα συλλαλητήριο στο κέντρο της Αθήνας, ενώ θέση μάχης μαζί με πανεπιστημιακούς παίρνουν ακόμα και διοικήσεις ή κορυφαία όργανα των Ιδρυμάτων.

Η Σύγκλητος του ΕΜΠ μ’ ένα ψήφισμα-καταπέλτη καταγγέλλει την κυβέρνηση για απόπειρα «απαξίωσης και ταπείνωσης του δημόσιου Πανεπιστημίου», θέτοντας παράλληλα ζήτημα αποχής από τον εξαγγελθέντα «προσχηματικό» διάλογο. Από την άλλη, το Πανεπιστήμιο Πατρών εξέδωσε το δικό του πλαίσιο, εν όψει και της Συνόδου των πρυτάνεων, το ερχόμενο Σαββατοκύριακο, στην Κρήτη, παρουσία της υπουργού Παιδείας.

«Η Σύγκλητος του ΕΜΠ πιστεύει ότι οι μεταρρυθμιστικές εξαγγελίες της κυβέρνησης, η απαξίωση και η ταπείνωση του δημόσιου Πανεπιστημίου και των λειτουργιών του έχουν ως στόχο να πλήξουν το δημόσιο χαρακτήρα της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, να συρρικνώσουν περαιτέρω την κρατική χρηματοδότηση και να προλειάνουν το έδαφος για ιδιωτικά ΑΕΙ, με ολέθριες για τον τόπο επιπτώσεις». Με αυτή τη σκληρή τοποθέτηση η Σύγκλητος του ΕΜΠ, ενός εκ των κορυφαίων Ιδρυμάτων της χώρας, παίρνει ανοιχτά θέση σύγκρουσης με την κυβέρνηση και το υπουργείο. Χαρακτηρίζοντας μάλιστα το προσκλητήριο κείμενο του διαλόγου «προκλητικό στις ισοπεδωτικές γενικεύσεις και αστήρικτες καταγγελίες του», τονίζει σαφώς ότι «αμφισβητεί τις βάσεις, τις αφετηρίες και τις προϋποθέσεις αυτού του διαλόγου που εξαγγέλλεται από την κυβέρνηση».

Στο ίδιο κείμενο, αφού τονίζεται πως «καμία μεταρρύθμιση δεν μπορεί ούτε να σχεδιαστεί ούτε να εφαρμοστεί αν δεν στηριχτεί στις δυνάμεις του Πανεπιστημίου και στις αποφάσεις των συλλογικών οργάνων των φοιτητών, των εργαζομένων, των διδασκόντων», τίθεται ζήτημα αποχής από τη διαβούλευση. Οπως αναφέρεται, «το ΕΜΠ θεωρεί προσχηματικό το διάλογο και επιφυλάσσεται για τη συμμετοχή του σ’ αυτόν και δεσμεύεται να επαναπροσδιορίσει τη στάση του το αμέσως προσεχές διάστημα».

Το «αδιαπραγμάτευτο δημόσιο - αυτοδιοικούμενο Πανεπιστήμιο, σύμφωνα με το άρθρο 16 του Συντάγματος», και η «διεκδίκηση της αναγνώρισης του πενταετούς διπλώματος του ΕΜΠ» αποτελούν βασικές προϋποθέσεις διαλόγου για τη Σύγκλητο του Ιδρύματος. Ανάλογες και οι προτάσεις του Πανεπιστημίου Πατρών, ειδικά σε ό,τι αφορά την αυτοτέλεια (οικονομική, θεσμική, διοικητική), με θέσεις που διαφοροποιούνται από τις προτάσεις του ΥΠΕΠΘ, κυρίως σε ό,τι αφορά τη διοίκηση των Ιδρυμάτων.

Οι πρυτανικές αρχές του Πανεπιστημίου Πατρών καταγγέλλουν ότι οι εξαγγελίες «αγγίζουν και θίγουν όλες τις συνιστώσες της λειτουργίας και της ζωής του ελληνικού δημόσιου Πανεπιστημίου». Προειδοποιούν μάλιστα πως «η τακτική συκοφάντησης του δημόσιου Πανεπιστημίου δυναμιτίζει οποιαδήποτε δυνατότητα επικοινωνίας».

Ταραχώδης αναμένεται, ως εκ τούτων, η Σύνοδος των πρυτάνεων, στην οποία η κ. Διαμαντοπούλου θα συζητήσει για τις αλλαγές. Σύμφωνα με πληροφορίες, έχει αποφασίσει την ανακοίνωση του τελικού κειμένου για μετά τις εκλογές, αλλά ήδη το κλίμα είναι οξυμένο. Οι φοιτητές διευρύνουν τις καταλήψεις και ετοιμάζονται για την κάθοδό τους στην Κρήτη, όπου θα συμμετάσχουν στην αντι-Σύνοδο.

Στη γωνία περιμένουν και τα ΤΕΙ, που ζητούν μεγαλύτερη χρηματοδότηση, ενώ δάσκαλοι και καθηγητές συντονίζονται σε κοινό μέτωπο. *

Νομίζω πως εδώ μέσα είχα γράψει για το πώς πλέον τα δυσκίνητα Αθηναϊκά ιδρύματα (including ΕΜΠ) έχουν χάσει τα πρωτεία στη χώρα. Ορίστε και η επιβεβαίωση. Οι φοιτητές με τους καλύτερους βαθμούς στη Τρίτη Λυκείου (σχετικό εννοείται) πλέον δεν έχουν τη στήριξη που απαιτείται για να παράγουν νέες ιδέες και να προσφέρουν.

Μεγάλη μείωση παρουσιάζουν οι δημοσιεύσεις ελληνικών επιστημονικών ομάδων σε διεθνή επιστημονικά περιοδικά τα τελευταία δύο χρόνια σε σχέση με τις αρχές της δεκαετίας του 2000.

Σύμφωνα με ευρωπαϊκό στατιστικό οίκο, η Ελλάδα βρίσκεται κάτω από τον γενικό παγκόσμιο μέσο όρο σε ότι αφορά των αριθμό δημοσιεύσεων σε περιοδικά.

Πάνω από τη βάση βρίσκονται χώρες με τον μισό πληθυσμό από ότι η Ελλάδα όπως για παράδειγμα η Δανία ενώ τα πρωτεία σε αυτόν τον τομέα έχουν η Ελβετία και οι Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής.

Είναι χαρακτηριστικό ότι τα ελληνικά περιφερειακά πανεπιστήμια, όπως αυτά των Πατρών, των Ιωαννίνων και του Ηρακλείου Κρήτης έχουν περισσότερες δημοσιεύσεις και μεγαλύτερο κύρος σε διεθνή περιοδικά από ότι τα πανεπιστήμια Αθηνών και Θεσσαλονίκης.

Αν υποθέσουμε πως τα ξένα πανεπιστήμια (π.χ. τα αγγλικά) είναι πολύ πιο μπροστά από τα δικά μας , τότε μήπως οι κινητοποιήσεις που βλέπουμε αυτές τις μέρες από τους ξένους πρέπει να μας διδάξουν κάτι? Η όλη κατεύθυνση με τα δίδακτρα και το ιδιωτικό management απέδωσε?

Ποια είναι τα κριτήρια που θέτεις για να εκτιμήσει κάποιος αν πέτυχαν ή όχι. Σε γενικές γραμμές, ναι, έχουν πετύχει πολύ περισσότερο από το ελληνικό μοντέλο (με την προϋπόθεση πως μιλάμε για καλά αγγλικά πανεπιστήμια κι όχι για ό,τι να’ναι κολλέγια σε μικρές πόλεις). Σε σύγκριση με άλλες χώρες, το συζητάμε. Γίνε πιο συγκεκριμένος αν μπορείς, σε αυτό που ρωτάς.

Το αν πέτυχαν ή όχι θα μπορούσε κανείς να το δει εξετάζοντας διάφορες παράμετρους όπως :

Έχουν όλοι τις ίδιες δυνατότητες πρόσβασης στην πανεπιστημιακή εκπαίδευση ή έχει γίνει σπορ για λίγους?
Ποιο είναι το επίπεδο της εκπαίδευσης/κριτικής ικανότητας/σκέψης
Ποιο είναι το επίπεδο προσφοράς στην κοινωνία

έχω κάνει έντιτ. Νομίζω δε το έχεις δει.

εντιτ: Είδα το δικό σου έντιτ. Θα απαντήσω αργότερα.
Χοντρικά:

  1. δεν ξέρω πως τώρα αλλά δε θα είναι καλύτερα αν τριπλασιαστούν τα δίδακτρα, που θέλει η κυβέρνηση τους
  2. μεγάλο
  3. τεράστιο