Κυνόδοντας

ελα μην το τραβαμε και βγαινουμε οφ τοπικ. και εδω οπως και στο θρεντ των ρεντιοχεντ πεταει την μαλακια και μετα κανει την παπια. ας δει και την μεξικανικη και ας κανει μια αναλυση η ας κανει μια πανω στον κυνοδοντα και θα το βουλωσω.

Καλά, πείτε τιποτα για τον Κυνόδοντα τώρα μπας και γίνει λίγος ουσιαστικός διάλογος. Πρόκειται για μια ταινία που κάποιοι την βρήκαν αριστούργημα, άλλοι μια μαλακία (εγώ καλή ώρα). Ε, ας γίνει λίγο κουβέντα πάνω σε αυτό, ας αναπτυχθεί κανα επιχείρημα και ας αφήσουμε τις προσωπικές αντιπαραθέσεις. Προσωπικά η άποψή μου έχει ως εξής:

Άντε, πείτε και οι υπόλοιποι…

Ο Κυνόδοντας είναι η καλύτερη ελληνική ταινία που (θυμάμαι να) έχω δει.
Αυτό δεν σημαίνει πως την θεωρώ αριστούργημα…
Την θεωρώ μια ταινία με εξαιρετικό concept (κι ας είναι κλεμμένο,όλοι κλέβουν),αλλά κατά την διάρκειά της καταλαβαίνεις ότι οι δυνατότητες που είχε αυτό το concept μένουν εντελώς ανεκμετάλλευτες.
Με την σκηνοθεσία (κλασσική ελληνική),με την ηθοποιία (πολύ χειρότερη από την μέση ελληνική,μα πολύ όμως),με το (για μένα απότομο και ‘χωρίς closure’) τέλος,με χάλασε αρκετά.Δεν το βλέπω να πηγαίνει για όσκαρ,αλλά με ένα καλό remake θα μπορούσε να βγει μια απίστευτα γαμάτη για τα ελληνικά δεδομένα ταινία.

Δεν είναι ότι με σόκαρε και την βρήκα προσβλητική,το σενάριο ήταν γαμάτο,με τα τεχνικά ζητήματα υπάρχει θέμα κυρίως για μένα…

Αυτα ειπα εγω στο αλλο thread.
Λεω μετρια ταινια διοτι δεν μου αρεσε ο τροπος που σερβιρε το ολο θεμα.

Η κοπελίτσα που αναφέρεις πρέπει να είναι η Mary Tsoni (:P)
Ως τραγουδίστρια,είναι αρκετά καλή.
Ως ηθοποιός,όχι και τόσο

Aυτό που λεει ο comealot για το κόνσεπτ ισχύει αλλά μιλάμε για το πως είναι ΑΥΤΗ την ταινία, όχι για το πως θα μπορούσε να είναι. Ισχύει πως με αυτή την ιδέα θα μπορούσε να ειχε δημιουργηθει κάτι πολύ καλύτερο αλλά δυστηχώς ο σκηνοθέτης για μένα τα σκατώνει. Γενικά το θέμα είναι δύσκολο και ίσως με έναν πιο έμπειρο σκηνοθέτη (ποιον από ελλάδα θα μου πεις-έλα ντε) να είχε δημιουργηθεί διαμάντι. Δυστηχώς όταν κάνεις το ντεμπούτο σου καλό είναι να καταπιάνεσαι με πιο απλά ζητήματα και αφού κατακτήσεις το να εισαι ένας αξιόλογος δημιουργός, να πας και για το αριστουργηματικό. Ε, όταν μπαίνεις κατευθείαν στα βαθιά όμως πνίγεσαι. Και στο ελληνικό σινεμά φαίνεται πως όλοι βιάζονται για τα βαθια…

Ενταξει ομως δεν πνιγηκε ιδιαιτερα.Βραβεια,αναγνωριση και μια υποψηφιοτητα στα οσκαρ.Θα ελεγε κανεις οτι ειναι το ιδανικο ντεμπουτο.Ουτε εγω τρελαθηκα τοσο, αλλα παντως μ’αρεσε αρκετα για να συζηταω με φιλους μου για αυτο για καμια βδομαδα.

σταματα να εισαι εμπαθης κ κατι θα γινει.

αμ ελα που τον ειδα τον κυνοδοντα.καλα που δεν βαλαμε στοιχημα παλι κουβα θα πηγαινες

αλλα ειπαμε εισαι εμπαθης κ εκτιθεσαι.τεσπα , μπορει να σουχω φαει καμια θεση παρκινγκ παλιοτερα κ να το κρατας μανιατικο.τι να πω…

για τη ταινια , ουτε κρυο ουτε ζεστη.

δεν με ξετρελανε αλλα μπορει απλα να μην την ‘επιασα’

τεσπα δεν λεω αλλα για να μη λυσσαξει παλι ο βαγγελας μαζι μου.

(mods απλα απαντω στο παραπανω προσβλητικο ποστ του κ βαζω τελεια.μην το σβησετε οπως σβησατε τα υπολοιπα)

Με βαση κριτήρια άλλων, όχι με βάση τα δικά μου… :wink:

Με όρους καριέρας, ναι, ειναι το ιδανικό ντεμπούτο.

Προς manson κύριως: Ρε πιστέυω ότι τα περιγράφεις πολύ τραγικά για κάποιο λόγο… Δηλαδή είναι σαν να ακούω τα σχόλια κάποιου που ήταν φουλ προκατηλλειμένος πριν δει την ταινία. Δε σου λέω ότι ισχύει για σένα απαραίτητα αυτό. Μη παρεξηγηθείς.

Συμφωνώ ότι όντως μπορεί να επέλεξε δύσκολο θέμα, σίγουρα θα ήταν καλύτερο να μη στο πετάξει τόσο στη μάπα αλλά να σε βάλει λίγο στη διαδικασία αναζήτησης/ψαξίματος, μπορεί όπως λες να στο κανε λίγο νιανια αλλά δε θεωρώ ότι το αποτέλεσμα είναι τόσο απαραδεκτο όσο αναφέρεις. Και για μένα ισχύει το κλασσικό: Ότι καιρό είχα να δω τόσο καλή ελληνική ταινία, αλλά και γενικώς ταινία που να μ’ άρεσε σε βαθμό ώστε να χώνω τόση συζήτηση για πάρτυ της. Koινώς το αποτέλεσμα με ικανοποίησε πολυ. Φυσικά και απόψεις είναι αυτές, γι’ αυτό και συζητάμε:)

Επίσης για το θέο παιδιά, σβήσατε ποστς που σχετίζονται με την ταινία που αντέγραψε ο κυνοδοντας. Ποσο πιο οντοπικ δηλαδη???

Tσακωμο Vangeli & Awake εσβησα.
Αν θελουν να κανουν κουβεντα να την κανουν.

Προσωπικα δεν με ενδιαφερει ιδιαιτερα αν ειναι ριμεικ η οτιδηποτε, μου αρεσει παρα πολυ και ειδικα η σκηνη που η οικογενεια γιορταζει ειναι καταπληκτικη (νομιζω το εχω ξαναγραψει καπου αυτο)

Μαλακία και χάλια δεν την λές…

Η ηθοποιία μου άρεσε,γιατί πιστεύω οτι έτσι τους είχε ζητηθεί να παίξουν…
Η σκηνοθεσία επίσης πολύ καλή…

Αλλά ούτε και ταινιάρα τη λές…

Ούτε σοκάρει (ίσα ίσα που το τραβάει απ’ τα μαλλιά μπας και…αλλά δεν…)
Δεν έχει κάτι πρωτότυπο να πεί…εμένα μου θύμισε στοιχεία κι απ’ το “village” του Shyamalan…
Όπως είπε και ο manson…άσε ρε φίλε τις αλληγορίες να μιλήσουν,μη μας το κάνεις πενηνταράκια…

Γενικά ήταν μια καλή προσπάθεια…αλλά δε θα μείνει και αξέχαστο…

Παρεμπιπτόντως…

Είδα σήμερα για δεύτερη φορά μετά από πολλά χρόνια τους “Απόντες” του Νίκου Γραμματικού…κι ενώ την ήξερα…πάλι ανατρίχιασα,συγκινήθηκα,δάκρυσα,όπως την πρώτη φορά…
Αυτό δε θα με κάνει να το νιώσω ο κυνόδοντας…

Συμφωνω απόλυτα με manson…!

Αριστουργηματική.Αλληγορική αλλά και ρεαλιστική ταυτόχρονα. Κάποτε στο σχολείο μας μιλούσαν για τη Χούντα των συνταγματαρχών.Μεγαλώνοντας αντιληφθήκαμε όμως ότι η Χούντα καμουφλαρίζεται και σήμερα μας “πλασάρεται” με ευκολία σε απλά καθημερινά πράγματα με… “όμορφο περιτύλιγμα” και μια δόση προπαγάνδας.
Παράλληλα,το καλύτερο “προϊόν” είναι ο φόβος.“Πουλάει” πολύ στις μέρες μας δυστυχώς…

α και για οσους δεν το ξερουν εχει γυρισει και το παρακατω αριστουργημα ε.
http://www.youtube.com/watch?v=Q3OM5ZTMUV0&feature=related

Και αυτη ειναι η πρωτη του ταινια την οποια δεν εχω δει ακομα
http://www.youtube.com/watch?v=-A-9auAP6Os(σε χαλια ποιοτητα)

Η ταινια μου αρεσε πολυ.Τοσο που τh βαζω μαζι με τις 2 του Οικονομιδη,τον Βασιλια και την Αγρυπνια σαν τις καλυτερες των 00s…(εντιτ.και τα φτηνα τσιγαρα βεβαιως)
Δεν ηξερα οτι ειναι αντιγραφη αλλης ταινιας και ετυχως που το εμαθα τωρα.Το θεμα που επιασε δυσκολο, ο τροπος που το παρουσιασε εξαιρετικος.Η extravganza σε αυτα που εδειχνε δεν νομιζω οτι ειχε σκοπο να μας κανει νιανια αυτο που εννοουσε(αλλωστε ταινια ειναι οχι διδακτικη εκπομπη) αλλα να μας ριξει μια γερη μπουνια σε ολα αυτα που σκεφτομαστε…Η καθε σκηνη ειχε και κατι καινουριο να σου δωσει μεσα απο ενα πολυ προσωπικο σκηνοθετικο φιλτρο.Το γυρισμα και η φωτογραφια θεωρω οτι ηταν τοσο υπερβολικα οσο απαιτουσε το σεναριο του χωρις να γινεται βιντεο κλιπ η ολη φαση(το εχουμε δει πολλακις στις ταινιες των τελευταιων 20 χρονων)…Η ηθποια γενικα ηταν πανω του μετριου εκτος ισως απο τη μια κορη που θα μπορουσε και καλυτερα ενω το τελος ηταν ακριβως αυτο που επρεπε.

Βγηκε τελικα στην αληθινη κοινωνια.Η οχι?Και αν βγηκε τι νοημα ειχε πλεον?

Καταρα και ευχη που η ταινια εγινε τοσο γνωστη.Κυριως ευχη φυσικα που επιτελους μια συγχρονη ελληνικη ταινια εχει δυνατη παρουσια στα ξενα φεστιβαλ αλλα καταρα διοτι αυτη η ταινια ειναι τοσο ιδιαιτερη.Μια οχι καθημερινη ταινια απο ολους τους τομεις που δεν ξερω αν θα ειναι καλο να εκτεθει σε τοσα πολλα ματια.

Οχι αριστουργημα.Οχι η καλυτερη ταινια που εχω δει αλλα σιγουρα μια παρα πολυ καλη προσπαθεια που δειχνει οτι ο ελληνικος κινηματογραφος ειναι πολλα παραπανω απο Δαλιανιδη-Ψαλτη-χαζοκωμωδιες με αντροπαρεες ή μοντελα-ηθοποιους-δραματα εποχης.

Του Γραμματικού δεν είναι;

On topic, οι κουβέντες και το trailer με έψησαν άσχημα και θα την κατεβάσω άμεσα.

H αγρθπνια και ο βασιλιας ναι.Απλα εκανα λαθος συνταξη…Του Οικονομιδη ειναι Σπιρτοκουτο και Ψυχη στο στομα και αναμενουμε και τον Μαχαιροβγαλτη να γουσταρουμε:D

Την είδα κι εγώ. ΟΚ, δεν τρελάθηκα βασικά, ίσως και να μην την έπιασα στην ολότητα της. Δηλαδή, ΟΚ, σε καμία περίπτωση δε με ‘‘ταρακούνησε’’ το όλο story, οι σκηνές βίας κλπ., από την άλλη βλεπόταν ευχάριστα.

λοιπον την ειδα χτες! τη θεωρησα μεγαλη μαλακια! δν ξερω πιστευω οτι προσπαθει να δειξει κατι πολυ επιτηδευμενο και γενικα εμενα μου φανηκε οτι προσπαθησε ντε και καλα να σε πριξει για το ποσο εναλλακτικη ειναι και το ποσο βαζοντας πολλα νονσενς μεσα να δημιουργησει ενα σταθερο σεναριο! κουρασε σχεδον αμεσως γενικα γιατι σε πιεζει σχεδον καθε λεπτο να σου χωσει μες στο κεφαλι οτι με αυτους τους διαλογους κανει κατι το πρωτοποριακο. δεν κανει! ενο το σεναριο ειναι πολυ καλα δομημενο και θα μπορουσε να γινει πολυ καλη ταινια! *μου θυμιζει γενικα μια γερμανικη ταινια που χα δει δν θυμαμαι
αλλα εδω υπαρχει νονσενς και οχι καλα δομημενο… π.χ. αν δεις μαλχολαντ ντραιβ (εδαξει εδω μαλακια που συγκρινω λανθιμο με lynch) παρολο που χανεσαι αυτο το χαος ειναι δομημενο αν το ψαξει βρισκει μια δομη στο χαος! εδω το μονο που μπωρω να διακρινω ειναι ασυναρτησιες που δν οδηγουν πουθενα αλλα τοποθετουνται κυριως για να χαωσουν τον θεατη και να του περασουν ενα μνμ (ωπ δν καταλαβαινω τπτ γαματη ταινια). η σκηνοθεσια κουρασε! η φαση γκρο πλαν γενικα μ αρεσει αλλα οταν εχει ενα νοημα οταν δειχνεις τοσο ακυρα γκρο πλαν χανεις το νοημα της κινηματογραφικης παρεμβασης που θες να κανεις… ερμηνιες θα μπορουσα να πω οτι με αυτο ποθ χε να κανει η ταινια ειναι καλες αλλα μεχρυ εκει.