Κυνόδοντας

δεν νομιζω ο σκηνοθετης θεωρησε πως κανει κατι πρωτοποριακο η εναλλακτικο. βεβαια γι αυτην την αποψη φταιει το οτι ειναι ελληνας, γιατι αν δεν ηταν και μιλουσαμε απλα για μια ευρωπαϊκη ταινια κανεις δεν θα ασχολουνταν με το τι θελει να το παιξει. απο κει και περα μπορω να δεχτω οτι θα μπορουσε να περασει με καλυτερο τροπο αυτα που θελει να πει ομως δεν υπαρχει κανενα μηνυμα για τους “εξυπνους” που πρεπει να πιασεις. δεν εχει κατι δυσκολο. στα μουτρα στο πεταει. ποσο πιο ξεκαθαρο ξερω γω? και ο παραλληλισμος με Lynch ειναι τελειως αστοχος. εκτος αν θεωρεις κοινο στοιχειο το οτι δεν καταλαβες τιποτα.

οτι λεει ο βαγγελης

η ταινια σου πεταει ενα αλληγορικο μεν,πολυ ξεκαθαρο δε μηνυμα

ουτε λυντς εχει μεσα,ουτε γιοντοροφσκι ουτε τπτ

αμα δεν βλεπει καποιος τους ξεκαθαρους παραλληλισμους δεν φταιει η ταινια.

Μαν ελεος δηλαδη.Ειπες το ιδιο πραγμα 10 φορες…Εγω ασυναρτησεις δεν ειδα πουθενα(εκτος αν ειμαι τοσο εξυπνος) αφου το καθε θεμα της ταινιας(δηλαδη η καθε ενασχοληση της οικογενιας) ολοκληρωνε και ‘‘κυκλωνε’’ αυτο που ηθελε να εκφρασει.Και επιτελους βγαλτε απο το κεφαλι σας το οτι ηθελε να το παιξει εναλλακτικη η ταινια…Μια χαρα νοημα ειχαν τα πλανα του και μια χαρα σκοπο εξυπηρετουσαν…

Ημαρτον δεν λεω οτι η ταινια πρεπει να θεωρηθει αριστουργημα αλλας ας ειμαστε λιγο πιο προσεκτικοι σε αυτο που βλεπουμε και ας το ξεχωρισουμε απο την μιζερια που μας διακατεχει την ιδια στιγμη που βλεπουμε καθε πιπα του Αμερικανικου η ακομα και του Ευρωπαικου κινηματογραφου χωρις να μας ενδιαφερει αν προσπαθει να το παιξει εναλλακτικη η οτιδηποτε.

Κριμα που μια τετοια σοβαρη προσπαθεια για να γινει γνωστη πρεπει να περασει μπροστα απο τα ματια του καθενα ‘‘που δεν καταλαβαινει τιποτα’’.Μαλλον μας αξιζει η κατασταση του ελληνικου κινηματογραφου.

Γι΄αυτό είναι ρηχή… :stuck_out_tongue:

Χωρίς πλάκα, το μήνυμα είναι παντελώς ξεκάθαρο και το πιάνεις από το πρώτο 20λεπτο. Από εκεί και πέρα, με ένα γραμικό σενάριο που δεν οδηγεί πουθενά, αναπαράγει καθ΄όλη την διάρκεια της ταινίας το ίδιο σκηνικό και εσύ βλέπεις μέσω μιας αλληγορίας το ίδιο μήνυμα που είχες καταλάβει στην αρχή της ταινίας. Και στο δείχνει ξανα και ξανα και ξανα. Και εσυ βαριέσαι. Και η ταινία δεν εξελίσεται. Απλά “σοκάρει” (και καλά).

Την είδα και εγώ επιτέλους. Λοιπόν η ταινία μου φάνηκε πάρα πολύ καλή, το αριστουργηματική δεν θα βιαστώ να το πω. Ναι η αλληγορία ήταν ξεκάθαρη αλλά όχι “εύκολη” υπάρχει μεγάλη διαφορά. Ο κυνόδοντας είχε κάτι να πει και κάτι να δείξει. Δεν το έκανε δημιουργώντας ένα κάρο αινιγματικές σκηνές που θα οδηγούσαν σε μια κλιμάκωση στο τελευταία 20λεπτο ξέρω γω, αλλά μας το πέταξε λιγάκι στα μούτρα, και το έκανε σωστά κατα την γνώμη μου. Δεν είδα μέσα περιττές σκηνές σοκ, δεν προσπάθησε να δημιουργήσει εντυπώσεις, αλληγορικός και απλός αλλά όχι απλοϊκός και εύκολος ο σκηνοθέτης εδώ έδωσε απλά μαθήματα για το πως γυρίζουν μια τέτοια ταινία.

Ομοιότητες το concept έχει με πολλές άλλες ταινίες, από το village του Shymalan (πολύ αδικημένη ταινία για μένα) μέχρι και μια που μου διαφεύγει ο τίτλος τώρα (Το δάσος νομίζω λεγόταν, σε ένα οικοτροφείο που μεγάλωναν μερικές πιτσιρίκες μακριά από την κακιά κοινωνία, πάντως ήταν κάπως μέτρια αυτή). Πάντως λίγη σημασία έχει μιας και ο σκηνοθέτης εκμεταλλεύεται πολύ καλά το υλικό του παραδίδοντάς μια από τις καλύτερες ελληνικές ταινίες. Εύγε.

οποιος θεωρει αριστουργημα τον κυνοδοντα

ας δει την παρακατω ταινια για να βαλει παλι τα μεγεθη κ τους ορους στις σωστες τους διαστασεις

αυτο

[SPOILER][/SPOILER]

ναι ειναι αριστουργημα…ο κυνοδοντας ? δεν νομιζω.ψυχραιμια λοιπον,ας μη κανουμε μια ταινια του 7/10 10/10 απλα κ μονο επειδη ζουμε σε εποχη πνευματικης λειψυδριας

Ότι να ναι όμως έτσι; Μιλάμε για τον κυνόδοντα και μας βγάζεις το Ρεμπέτικο για να κάνουμε τι; σύγκριση σε τι; στις εποχές; Δηλαδή την εποχή που βγήκε το ρεμπέτικο δεν τα προλαβαίναμε τα αριστουργήματα στον Ελληνικό κινηματογράφο και τώρα ξαφνικά περάσαμε σε πνευματική λειψυδρια; ή μήπως να συγκρίνουμε τις 2 ταινίες; Τελείως άκυρο ποστ.

Nαι όντως το σποιλερ το βρήκα κι εγώ λίγο άκυρο.

Επίσης ακριβώς το ότι ζούμε σε μια εποχή πνευματικής λειψυδρίας καθιστά τον κυνόδοντα μια ταινία ξεχωριστή (για τα ελληνικά δεδομένα πάντα)

Από κει και πέρα ντάξει είναι δικαίωμα του καθενός και στην κρίση του καθενός να το θεωρεί αριστουργηματικό, κι ας έχει συμφωνά με άλλους μια ψευδαίσθηση

υ.γ.: Σωστός ο dead περι village

μλκ εγουεηκ σε αγαπαω, αλλα ωρες ωρες λες χοντραδες…

συγκρινεις/σπαμαρεις στο εν λογω τοπικ με μια ταινια ΠΑΝΤΕΛΩΣ ασχετου περιεχομενου/αρα ακυρης συγκρισης με την του τοπικ?

δεν ειδα ακομα κυνοδοντα, το εχω στο σκληρο μαχιμο και ετοιμο να ειδωθει ανα πασα στιγμη, ομως οκ, η συγκριση/επισημανση/whatever ειναι γελοια…θα παω και γω στο τοπικ δλδ του Κιουμπρικ κ θα γραψω ‘οποιος ειδε το 2001 και ψαρωσε, ας δει το Jurassic park να του φυγει το κλαπετο’…

λετς γκετ σιριους, οσο και αν αγαπαω ρεμπετικο δλδ…

(for the record το λεω αλλη μια φορα-οχι προς awake προσωπικα αλλα σε οσους κανουν το παραπανω λαθος, ΚΑΜΙΑ μορφη τεχνης δεν αποκτα αξια συγκρινομενη με κατι αλλο αλλα μοναχα ως αυτο που ειναι και τι επιδραση εχει στον καθενα…γιατι για αλλη μια φορα, ο κινηματογραφος ειναι κινημα που εξελισσεται και μεταβαλλεται και η παραπανω λογικη ειναι περα για περα λανθασμενη και ακυρη-εκτος για οποιον εχει μπερδεψει το σινεμα με τη μπαλα)

Aυτό ακριβώς. συμφωνώ κατά λέξη.

Και βασικά awake σύγκρινες δυο τελείως διαφορετικές ταινίες

εδιτ: Πάντως ρε λούπιν πως μπορείς έχοντας διαβάσει τόσα πράγματα για μία ταινία να την δεις μετά??? Δε στο χαλάει λίγο? Δε το λέω ούτε με κάκητα ούτε ειρωνικά, από απλή περιέργια και μόνο. Ούτως ή άλλως σέβομαι γενικά τις κριτικές σου και τις απόψεις σου σχετικά με τις ταινίες μιας κι έχεις αφιερώσει πολύ χρόνο στη συγκεκριμένη τέχνη.

οφτοπικ, κοιτα, η αληθεια ειναι πως το τοπικ δεν το εχω διαβασει:p ουτε τα σχολια, πλην απο ενα κατεβατο του ταηλερ παλιοτερα-που με παρακινησε να το κατεβασω-…γενικα μαρεσει να διαβαζω κανα δυο γνωμες πριν δω κατι η αληθεια ειναι(αντε κανα δυο reviews απο καμια εφημεριδα ή κανα σαιτ βλεπω-τα οποια συνηθως μικρα σε εκταση-) , πιστευω ομως σε ενα σημειο πια εχω καταφερει να μενω ανεπηρεαστος οταν θα βαλω να δω την ταινια και καπου εκει οτι προδιαθεση ειχα τελειωνει… σκηνικα οπως αυτο το οποιο σηκωνει συζητησεις, αναλυσεις σποιλερς κτλ κτλ δεν τα διαβαζω-γτ δεν εχει και νοημα μιας και δεν εχω δει το εργο-…

(τωρα στο εν λογω μπηκα μιας και το καινουριο τοπικ του Ρεμπετικου το ανοιξε ο εγουεηκ, στα καπακια ειδα απο κατω reply σε κυνοδοντα κτλ κτλ και εκανα συνειρμο:p πως θα εκανε οφτοπικ παλι και ακυρη συγκριση)

χαχαχ κατάλαβα!

Ντάξει κατανοητό. Βασικά ίσως εγώ να μην έχω καταφέρει ακόμα το παρακάτω, που μάλλον θέλει να αφιερώσεις πολλές ώρες σε ταινίες κλπ

Πόσα θες να μας τρελάνεις ρε Awake;
Πως και δεν ανέφερες και στο thread του Walkind Dead το Ρεμπέτικο; :p:lol:

δεν ξερω τι λετε, εγω απαιτω να δημιουργηθει πολλ Ρεμπετικο VS. Κυνοδοντας ασαπ.

στο πολλ να μπει και το AMADEUS!

Ωραία η ταινία,μπράβο στον “put the kot down slowly” λάνθιμο.
Αλλά στην εποχή του internet δύσκολα μπορείς να κοροιδέψεις
Βγές και πες ότι επηρεάστηκα στην εγγραφή του σεναρίου από τη μεξικάνικη ταινία του 1973
El castillo de la pureza,κυκλοφορεί και στο youtube.
Έχει τόσα πολλά κοινά που είναι σαν remake…
Μόνο ο νικολαίδης μπορούσε να γράψει και να σκηνοθετήσει τέτοιες ταινίες…

Best foreign language film of the year

* Biutiful Mexico
* [B]Dogtooth [/B]Greece
* In a Better World Denmark
* Incendies Canada
* Outside the Law (Hors-la-loi) Algeria

Βγήκαν οι υποψηφιότητες των Όσκαρ

εχει δει κανεις τις αλλες υποψηφιότητες να μας πει κάτι/κάνει κάποια σύγκριση?

το biutiful θα το δω σύντομα ελπίζω, με είχε ψήσει το τρέηλερ.

Δεν το έχω δει, δεν ξέρω καν αν θα μου αρέσει, αλλά όπως και να 'χει: ΜΠΡΑΒΟ!