Κυνόδοντας

Καλή ευκαιρία να την δει και κανείς άλλος την ταινία. Έχω βαρεθεί να βλέπω μπούρδες και καλά κωμωδίες ελληνικές να κάνουν τόσα εισιτήρια και ταινίες σαν τον Κυνόδοντα να μένουν τελείως στην αφάνεια. Τώρα βέβαια πόσοι από αυτούς που την δουν θα καταφέρουν και να την εκτιμήσουν είναι ένα άλλο ερώτημα αλλά δεν πειράζει, τουλάχιστον θα την δουν.

Mόνο Βiutiful έχω δει … ντάξει , δεν μπορεί να υπάρξει καμία συγκριση με τον Κυνόδοντα ως προς την καλλιτεχνική τους αρτιότητα … ( παρ ότι την θεωρώ ένα σκαλοπάτι κάτω από 21 grams , Amores Perros , Babel ) και μ έναν Bardem που μετά τον Colin Firth τον θεωρώ δεύτερο φαβορί για το Όσκαρ …
Παρ όλα αυτά , εγώ έχω ελπίδες ότι μπορεί να κερδίσει ο Κυνόδοντας … Πάρα τα πολλά μειονεκτήματα της ( μέτριες ερμηνείες , μηδενική ανάπτυξη των χαρακτήρων , επαναλήψεις των ίδιων πραγμάτων χωρίς να εξυπηρετούν κάπου στην εξέλιξη της ταινίας κλπ ) , λόγω της βασικής ιδέας που την θεωρώ πολύ έξυπνη , το πιστεύω … :stuck_out_tongue:
Τις άλλες 3 δεν τις έχω ακούσει καν …δεν θυμάμαι να είχαν παίξει Αθήνα…

Κι η βασική ιδέα, στηριγμένη σε μια Μεξικάνικη ταινία λένε πως είναι.

Συγκεκριμενα

to biutiful einai kolosiaia malakiara pantws fyi, klapsa dixws kanena noima, mono ton bardem na psarwnei…akoma den exw aksiwthei na dw koinodonta, apo osa diabazw omws kai exw akousei, mallon tha me aresei, mprabo opws kai naxei sto lanthimo, oxi gia tin ipopsifiotita-gt ta brabeia einai gtp- alla gia tin anagnwrisimotita kai tin katholiki apodoxi pou etixe me ena, apoti katalaba, ergo sta akra

[B]ΝΑΙ[/B]

of: πω πω εισαι παρισι τωρα ε=P~?

Γι’ αυτό θα το άξιζε περισσότερο το όσκαρ… :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Τελικά για μένα όσο περνάει ο καιρός από…μια απλά καλή ταινία…αρχίζει να πηγαίνει πιο πολύ στο…μια μέτρια ταινία…

Πάντως παρατηρώ πως το να πάει μια ταινία στα όσκαρ είναι κάτι αντιστοιχο με το να γίνει ένας δίσκος άλμπουμ του μήνα στο metal hammer, ξαφνικά ξεκινάει μια μικρή απαξίωση :lol:

Καλά, το γ@μησες :p. Όπως και να είναι η ταινία, η επιτυχία είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ. Αλλά κλασσικά οι κομπλεξικοί Έλληνες έχουν αρχίσει τα: “ε καλά, και τι είναι τα όσκαρ” κτλ. Περαστικά.

Εξίσου ενοχλητικό είναι και το ‘Μπράβο ρε Ελλαδάρα,δείξε στους παλιοΑμερικάνους τι αξίζεις’ βέβαια! :stuck_out_tongue:

Αυτό ακριβως. Και βασικά το γεγονός ότι εξαιτίας των όσκαρ την δείχνουν πλέον την ταινία στις είδησεις είναι κάτι σημαντικό. Ευκαιρία να πάψει ο κόσμος επιτέλους να βλέπει ιεροκλη μιχαηλίδη, πυγμαλιώνα δαδακαρίδη και κουραφεξαλα

Πολλά μπράβο για την υποψηφιότητα…τώρα θα μάθουΜΕ πολλοί την ταινία:):!:

ας πούμε τώρα δύο πράγματα για την ταινία

αναμφιβολα, η υποψηφιότητα είναι μεγάλο πράγμα. μονο κ μονο αν σκεφτείς πόσες κ πόσες ταινίες έπρεπε να ξεπεράσει ο κυνοδοντας για να μπει στις 5, της βγάζεις το καπέλο. μεγάλη καλλιτεχνική επιτυχία για τον Λάνθιμο κ το ελληνικό σινεμα γενικότερα.

η ταινία καθεαυτή ΔΕΝ είναι φανταστική. είναι μια καλή ταινία του 3/5, που επειδή κρύβει μέσα τις πολλά νοήματα (από την έννοια της δημοκρατίας, τα όρια της ελευθερίας που ζουν στο κεφάλι μας, μέχρι κ την επιρροή που μας ασκεί το οικογενειακό μας περιβάλλον), ασκεί έλξη να την δεις. το κακό είναι ότι αν την είχε κάνει ο Χάνεκε, θα την είχαν δει Χ1000 άτομα, παίζοντας παράλληλα το πουλί τους, “επειδή είναι ο χάνεκε”. αν δεν είχε πάρει το κάποιο βλέμμα στις Κάνες, θα την είχαμε δει 10 άτομα. ευτυχώς την είδε περισσότερος κόσμος… :roll:

και πάω τώρα στην προβληματική :-s

ο ελληνικός κινηματογράφος περισσότερο από βραβεία, χρειάζεται εισιτήρια. αν έχετε ακούσει τον χαραλαμπίδη να μιλάει, θα ξέρετε πως για τους ανεξάρτητους, τα εισιτήρια είναι το Α και το Ω. κόβεις; θα ξανακάνεις ταινία. Δεν κόβεις; θα ζεις από την τηλεόραση κ το θέατρο κ δεν θα δοκιμάσεις ποτέ να κάνεις κάτι σπουδαίο (σκεφτείτε την μακροοικονομία του κινηματογράφου, που ολοκληρος νολαν έπρεπε να τα ακουμπήσει στο στουδιο με τον μπατμαν, για να τον αφήσουν να κάνει το Inception, και θα καταλάβετε τι εννοώ). είναι κρίμα που ταινίες σαν τον κυνόδοντα, τις ανακαλύπτουν πολλοί εκ των υστέρων και τις βλέπουν κατεβασμένες ή στο δβδ. αυτό δεν βοηθάει κανένα, ούτε τον δημιουργό, ούτε τον ηθοποιό.

ελπίζω να πάρει το βραβείο κ να καταλάβει κ το υπουργείο πολιτισμού ότι μπουχτίσαμε στις μακρυπούλιες κ τους σάκηδες. όταν κάνουν οι ξένοι (κ ειδικά οι Ισπανοί, οι προσφάτως πάλι οι Γερμανοί) ταινιάρες με χαμηλούς προϋπολογισμούς, δεν καταλαβαίνω γιατί να μην μπορούμε και εμείς.

ελπίζω να το πάρει η ταινία κ να πέσουν μετά οι δημοσιογράφοι πάνω στον λάνθιμο κ αυτός να γελάει, με αυτό το περίεργο υφάκι που βλέπω στις φωτογραφίες πως έχει.

ΜΠΟΝΟΥΣ

ξέρετε ότι τα παρακάτω είναι δικά του ?

Ωραίος…χρειαζόμουνα αυτή την ενημέρωση…γιατί κιεμένα μέπιασε απροετοίμαστο η υποψηφιότητα:):!:

Πολυ ωραιο ποστ monte.
Για αυτο που λες για τα εισητηρια εχεις δικιο αλλα οπως και εσυ ξερεις
η απαξιωση για καθε τι ελληνικο υπαρχει και στον κινηματογραφο.
Για να παει κοσμος να δει ελληνικη ταινια πρεπει να την διαφημιζει η τηλεοραση
κανα μηνα και να εχει και 1-2 ατακες που θα γινουν και μοτο.Δεν ξερω αν με
καταλαβαινεις.Κρινω με αυτα που θυμαμαι για τις τελευταιες μεγαλες εισπρακτικα
επιτυχιες…

Και οι 3 διαφημισεις ειναι απλα επικες !

Σορυ κιόλας αλλά με 9 ευρώ εισητήριο να πάρουν τ’ αρχιδια μου οι σινεμάδες. πραγματικα

(και μιλάει άνθρωπος που οταν πρόκειται για καλή ταινία δε διστάζει να τα δώσει, όπως θα κάνει και για το black swan αυριο)

Καλα οχι οτι παει και πολυς κοσμος σινεμα ε.

Εγώ έχω την αίσθηση, και νομίζω το ίδιο λένε και τα στατιστικά πως οι Έλληνες πάνε ΠΟΛΥ σινεμά.

Αν και το εχω κοψει το αθλημα κανα χρονο τωρα,τουλαχιστον στην Πατρα κοσμο
εβλεπα στο σινεμα στις γιορτες…

Ναι, πηγαινουν στα Village και βλεπουν μαλακιες.