Αγαπημένη ΄κοινωνικο-πολίτικαλ' μπάντα

Για πείτε ποια μπάντα σας αρέσει,απο αυτές που ειτε τα ‘χώνουν’ ειτε τα λένε για κοινωνικά προβλήματα.

Μερικά παρδείγματα που μου ερχονται στο μυαλό είναι οι Napalm death και οι lamb of god.

Rage Against The Machine

Λοκ. 8)

Οι Ολλανδοί αναρχοπάνκιδες [SIZE=“3”]The Ex[/SIZE] με μεγάλη διαφορά απ’την δεύτερη μπάντα.

To web-site τους: www.theex.nl

Και δύο τραγουδάκια τους: Hidegen Fujnak A Szelek, και State of shock. (σε αρκετά κακή ποιότητα το δεύτερο)

+Dead Kennedys

Τώρα λοκ.

Δίχως δεύτερη σκέψη οι The Clash. Και επειδή η δικιά μου γνώμη μικρή σημασία έχει, παραθέτω απλώς ένα σχόλιο του Πετρίδη στο βιβλίο του Τα albums του αιώνα : Αναμφισβήτητα το καλύτερο rock συγκρότημα από τα ‘‘πολιτικοποιημένα’’ της περιόδου.

Rage against the Machine και S.O.A.D. ειναι οι πρωτες που μου ερχονται στο μυαλο και ξεκινησα να ακουω γι’αυτο το λογο. απο κει και μετα
Suicidal Tendencies
Napalm Death
Minor Threat
Artillery
Dead Kennedys

Ministryyyyyyyy

Η συμβολή και η διαφορά της Γενιάς του Χάους, ήταν ότι τα δύο της άλμπουμ αποτέλεσαν την ευκαιρία για μία διαρκή αναζήτηση κ γόνιμο προβληματισμό. Ο στίχος ήταν πάντα οργισμένος αλλα ταυτόχρονα βαθύς και ουσιαστικός. Και άλλοι θα μου πεις μιλαγανε για τα σκατά και το σκοτάδι. Όμως ήταν η Γενιά όπου δεν διάλεξε (ή καλύτερα: απαρνήθηκε) τον “εύκολο ρόλο” του να πείσει τους …πεισμένους και να πεισμώσει τους αμετανόητους. Κάθε μία λέξη του Θοδωρή ήταν προσεκτικά τοποθετημένη ώστε να προβληματισει. Υπό αυτή την οπτική, η ΓτΧ είναι πάνω από οποιαδήποτε σύγκριση με ολα τα υπόλοιπα συγκροτήματα: Η Γενιά μιλούσε και αυτή για το σκοτάδι, αλλά το περιέγραφε με τέτοιο τρόπο ώστε να θέσει ερωτήματα και να προβληματισει, χωρίς να επιβάλλει κάτι στο όνομα οποιασδηποτε ιδεολογίας.

Πωπω, καμία φαντασία δεν διαθέτω αυτή τη στιγμή :stuck_out_tongue:

Napalm death
Ministry (θαμπς απ Neniel)
Rage Against The Machine

Θα μου έρθουν κι άλλα.
Έχω περάσει κι ένα φεγγάρι έρωτα με Sex Pistols. Ax, νιάτα :roll:

+1 , απ’τα καλύτερα ελληνικά συγκροτήματα γενικότερα, και μάλλον το σημαντικότερο με πολιτικοποιημένο στοίχο.

Πέραν των όσων έχουν αναφερθεί
Public Enemy
Cypress Hill
N.W.A.
Bob Dylan
The Beatles (και ειδικότερα ο John Lennon)
Boysetsfire
Black Flag
Joan Baez

από κει και πέρα διάφορα άλλα μου έρχονται στο μυαλό, αλλά με μεμονωμένα τραγούδια κι όχι ολόκληρη καριέρα όπως ο James Brown (say it loud/I’m black and I’m proud), οι Clutch (mob goes wild), Today is the Day (this machine kills fascists), Megadeth (peace sells)

Από Ελλάδα Terror X Crew μου έρχονται πρώτοι-πρώτοι ενώ δεν γίνεται να μην αναφέρω Θεοδωράκη και Μαρκόπουλο…

Γεια σου ρε ad1stt!!
Όλα αυτά τα συγκροτήματα που έχετε ήδη αναφέρει + και κάποια παλικάρια που έχουν γράψει ένα κομμάτι με όνομα “Welcome To The Machine”.Όποιος κατάλαβε,κατάλαβε.

Πάντως πάνω από όλα είναι ο Bob…
His Bobness:bow::bow:

βανδαλουπ

ο,τι ειπε ο ad1stt

You’re blind baby you’re blind from the facts on who you are
‘cause you’re watchin’ that garbage.

Αν πρέπει να πω μία ε χαλαρά Dead Kenndys

Απο κει και πέρα έχουμε σχεδόν όλο το σύνολο της Hardcore και punk σκηνής! :smiley:

Ενδεικτικά πές κανα νέο όνομα.

Νέο εννοείς ηλικιακά; Καινούρια μπάντα κι’έτσι;

strike anywhere
tragedy

ευκολότατα.

+1 σε ad1stt για boysetsfire

Μεγάλη αγάπη οι boysetsfire. Η πρώτη μπάντα του είδους που άκουσα. Κρίμα που δε τους είδα ποτέ live και μάλλον δεν θα τους δω και ποτέ εκτός αν το ψήσουν το reunion!!!

Πάντως παρατηρώ γενικά και ειδικά εδώ μέσα πως σε τέτοια ερωτήματα “Ποιο συγκρότημα έχει τον καλύτερο πολιτικό λόγο” την τιμητική του έχει το πανκ και τα διάφορα ιδιώματα που σχετίζονται με αυτό.
Αρχικά το ερώτημα μου φαίνεται αρκετά “παιδαριώδες” καθώς πρώτα πρέπει να ορίσουμε κάποιες έννοιες π.χ. πολιτικός λόγος στην μουσική,να εξετάσουμε τις κοινωνικές συνθήκες της κάθε εποχής,να δούμε τον αντίκτυπο και τελικά τι κατάφερε.Όπως και να έχει είναι πάρα πολλά αυτά που θα πρέπει να θέσουμε ως κριτήρια για να αποφανθούμε τελικά αν όντως ένας καλλιτέχνης ή μία ομάδα που συγκροτείται από αυτούς έχουν ορθό πολιτικό λόγο.
Παρόλα αυτά δίνει τροφή για σκέψη.
Υπάρχει πλήθος συγκροτημάτων που,αν και δεν εκφράζονταν ακραία τόσο ηχητικά όσο και στιχουργικά,είναι σαφώς “ανώτερα” από διάφορα άλλα που μνημονεύονται ως “συγκροτήματα που είναι πολιτικοποιημένα”.