Η εξαφάνιση ενος θρύλου

Είχα δεσμευθεί στο πρόσφατο παρελθόν να δημιουργήσω ενα topic με θέμα τον γνωστό seventies ήρωα Ντίνο “Σαλάτα”. Πολλοί θα απορούν και μόνο στο άκουσμα του όνοματος αυτού, κάποιοι άλλοι όμως ενδέχεται ακόμα και να συγκινηθούν. Αλήθεια ποιός είναι ο “Σαλάτας” ή “κιούπης”; Γιατι δεν ακούει πλέον κανείς για αυτόν; Γιατί ποτέ δεν έγινε star, και που να βρίσκεται άραγε σήμερα;

Το εν λόγω topic δημιουργήθηκε με σκοπό να απαντήσει αυτές τις απορίες, με τη βοήθεια όλων εσάς βέβαια που μπορείτε να ξεχωρίσετε εναν true rock μουσικό απο τον κάθε τυχάρπαστο fake που έκανε καριέρα στηριζόμενος σε φτηνα τεχνάσματα (πχ βλέπε kiss)

Το οτι ο “σάλάτας” δεν είχε μακρύ σγουρό μαλλί ή περμανάντ, δε φορούσε ποδηλατικά σορτς ή αμάνικα μπλουζάκια αγαπητοί μου δεν τον κάνει μικρότερο μουσικό. Για ψαχτείτε λιγάκι. Μήπως ήταν ο τρίτος της παρέας Zappa-Beefheart; Μήπως έπαιξε μέχρι και κόντρα μπασο σε 4 δίσκους των Mothers και έκανε φωνητικά παρέα με τον Frank σε πάνω απο 15 δίσκους; Μήπως στάθηκε στο πλευρό των Morrison και Lennon ακόμα και στα Live; Η λίστα των συνεργασιών του τεράστια… Προσωπική δουλειά όμως μονάχα μια και αυτη χαμένη στο παρελθόν (δες “The salad situation”-1972). Και ολα αυτά επειδή ήταν εξοργιστικά ακαλαίσθητος για την ρόκ σκηνή του 70. Όντας αρκετά παχουλός με κόκκινα μάγουλα και γουρλωτά μάτια, ουδέποτε θα μπορούσε να γίνει αγαπητός απο το ροκ κοινό της εποχής. Δούλεψε όμως με πάθος εξ ου και αναγνωρίστηκε απο μερικούς εκ των κορυφαίων μουσικών όλων των εποχών.

Όπως ομως συμβαίνει πάντα, κάτι τα ναρκωτικά, κάτι η μεγάλη ζωή και κάτι οι γυναίκες οδήγησαν τον Ντίνο στην παρακμή. Η απουσία του χρονολογείται απο το 1981 δισκογραφικά (Iron Maiden), ενω η τελευταία φόρα που καποιος τον είδε απο κοντα και μάλιστα ζωντανό ήταν το 1998 στην Σέριφο να κάνει γυμνισμό…

Όπως έχουμε ξαναπεί οι φήμες τον φέρνουν στη Νέα Υόρκη να γράφει τραγούδια για τους system of a Down και τους death metalers, Obscure. Ας ελπίζουμε οτι θα ακούσουμε ξανα για τον άνθρωπο που έγραψε το yellow submarine σύντομα…

Θερμή παράκληση: Όποιος γνωρίζει οτιδήποτε ή επιθυμεί να προσθέσει κάποια πληροφορία ας μη διστάσει να το κάνει. Για να μαθαίνουν οι μικροί και να θυμούνται οι παλιότεροι…

Ρε φίλε, μου έχεις ξυπνήσει την περιέργεια και ψάχνω παντού, αλλά δεν βρίσκω τιποτα για τον τύπο :?

Αγαπητέ φίλε, ευελπιστώ οτι εν καιρο θα δωθεί νεα διάσταση στο θέμα και απο άλλους φίλους του forum, δεσμέυομαι όμως οτι και εγω θα επανέλθω με περισσότερα στοιχεία σχετικά με την πραγματική ταυτότητα του “σαλάτα” ή “κιούπη”, το παρελθόν, το παρόν και το μέλλον του…

Υπομονή…

Υ.Γ. Το “The salad situation” του 1972 κυκλοφόρησε σε μόλις 20 αντιτυπα στην χώρα μας και αυτα κατόπιν παραγγελίας. Είμαι περήφανος που έχω ενα απο αυτα στα χέρια μου. Ως επι το πλείστον, τα αντίτυπα βρίσκονται στα χέρια συλλεκτών (Πετρίδης, Λουρμόπουλος, Δρίβας, Τζιβάς, Κρέζιος, Πολυχρονίου κλπ). Κάποτε όμως το είχα πετύχει και σε κασσέτες στο μοναστηράκι…

Φίλε δεν περίμενα να υπάρχει κάποιος που να ξέρει αυτόν τον τύπο.
Τον τύπο τον άκουσα πρώτη φορά από τον μπάρμπα μου (παλιοροκάς του '70) σε ένα δίσκο των Zappa-Beafheart και τον έχω ακουστά από τη συνεργασία του με τον Αγγελάκα.
Το παρουσιαστικό τον αδικεί πάντως,έχεις δίκιο.Σαν σουβλατζής είναι (παρόλο το vegeterian όνομα)
Σου έχω στείλει προσωπικό mail αν μπορείς να κανονίσουμε να γράψω το δίσκο.
Θα ψάξω να βρω περισσότερα για τον τύπο.
Μπράβο πάντως για την προσπάθεια.
Καλό είναι να μνημονεύουμε και τους αφανείς ήρωες του rock.
(βλέπε π.χ.Brian Eno-o Θεός των μουσικών παραγωγών)

Βλέπω ότι οι εκλεκτοί συν-forum-άδες poulpoul και MasterBlaster ειδικεύονται στο καλό ελληνικό ροκ. Δακρύζω και μόνο που θυμάμαι τις παλιές καλές μέρες με σουβλάκι από το Olympic στην πλατεία Δούρου και καλό ροκ-μέταλ στην Ombre στα σίδερα Χαλανδρίου.

Φίλε το The salad situation το’χα δει να πουλιέται σε απλησίαστη τιμή στο μοναστηράκι το 1997. Άμα το 'χεις σε κασσέτα σε παρακάλω ριπάρισέ το και ανέβασέ το κάπου, το ψάχνει πολύς κοσμάκης, γιατί ο Ντίνος είναι ναι μεν αποδομημένος αλλά ποτέ ξεχασμένος.

Μάγκες/μάγκισες, γνωρίζω τις δυσκολίες στο να βρεθούν κόπιες του “salad situation” εξ ου και σας υπόσχομαι προσωπικά να δωσω αντίγραφο σε όποιον το επιθυμεί…

Προειδοποιώ όμως οτι πρόκειται για avant-garde industrial δίσκο, ο οπόιος αν μη τι άλλο βρισκόταν πολύ μπροστά απο την εποχή του. -όταν άλλοι σολάριζαν πάνω σε κλασικές φόρμες κάνοντας “ποζεριλίκια” για να μας πείσουν για τις τεχνικές τους ικανότητες, ο Ντίνος δοκίμαζε σκράτς στα decks με thrash κιθάρες, όμοιες με εκείνες των κατα πολύ μεταγενέστερων ministry και Biohazard. Εντελώς hard core δισκος!-

Υ.Γ. ειναι πραγματικά αστείο το γεγονός οτι ο Ντίνος ποζάρει με μοϊκάνα στο οπισθόφυλο του Lp, παρα το γεγονός οτι στην πραγματικότητα ήταν απλώς ενας στρουμπουλός τύπος με φρατζούλα.

Περιμένουμε νεότερα… :wink:

Ρε μάγκες, με συγκινήσατε! Ξέρετε τον Κιουπάκο. Μπράβο ρε παιδιά.
Ναι η αλήθεια είναι οτι είχε χαθεί για λίγο. Όποιος θέλει το δίσκο του να μου στείλει προσωπικό μύνημα, τον έχω σε αριθμημένο βινύλιο, καθώς και το 1ο του σιγκλάκι σε picture disc.(“Wanna make a salad experience vol. 1”- 1971 Metal Blade Records). Είχαμε επαφή μέχρι πρίν 5 χρόνια που είχε πάει Νέα Υόρκη για μία μεταμόσχευση (δε ξέρω λεπτομέρειες γιατι αυτό το είχα μάθει απο τη γυναίκα του), είχα το κινητό του. Μετά χάθηκε για λίγα χρόνια και τον ξαναείδα στους Motorhead, το προηγούμενο καλοκαίρι. Τον είχαν μαζί τους για Roadie, και κάνει tour με άλλους ταυτόχρονα όταν δε παίζει τενις (ίδιος και απαράλλαχτος ο μπαγάσας). Κάνει παρέα με έναν Τζιμάρα (Concept) που ήταν πιο παλιά roadie των Motorhead.
Ετοιμάζει δίσκο πάντως R’n’B… Θα σας έχω νέα σύντομα.
Τα λέμε μάγκες,
χάρηκα.

Αυτο που με μεγάλη χαρά διαπιστώνω ειναι οτι υπάρχει τελικά πληθώρα ανθρώπων που γνωρίζουν τον “σαλάτα” ή “κιούπη”. Εντυπωσιακό αν μη τι άλλο, αν και απο την άλλη ειναι κριμα που υπάρχει κόσμος που ποτε δεν έχει ακούσει για αυτόν ενώ διατείνεται οτι γνωρίζει απο ροκ… Κρίμα

Anyway, μιας και ο φίλος “καρτέλας” είπε οτι έχει σινγκλάκι αναρωτιέμαι αν έχει κανείς και το vol2, που ονομάζοταν “Aint making no salad any more” ή κάπως έτσι.

Επίσης, αυτο με τους Motorhead και το RnB τα έχω ακούσει και εγω αλλα δε ξέρω αν αληθεύουν (αν και για τον jimmy-Concept το γνωρίζω). Κάποτε είχα ακούσει οτι προσπαθούσε να επαναφέρει και τον mc Hammer στο προσκήνιο αλλα ήταν κακοήθεια. Αντιθέτως οι πληροφορίες μου για δίσκο των Obscure είναι ασφαλείς (Μου το έχει επιβεβαιώσει ο frontman του group, ο κύπριακής καταγωγής “μάγος”-παλιός συνεργάτης του Invader)

Περιμένω νεότερα.

Υ.Γ. Σύντομα θα προσπαθήσω να ριπάρω τον δίσκο προς τέρψη και απόλαυση όλων μας

Ginesai kaystiko kai xwris logo. Apo pou kai ws pou na gnwrizoume enan kallitexnh tin stigmh pou oi dikes tou doulies vriskontai mono me gewtrhsh kai gia na xereis ta project tou sta '60s kai sta '70s prepei na eisai trito-xaderfos tou? Ayto pantws den einai se kammia periptwsh amfivolia ths axias tou kathws akousa arketa kala logia gia ayton. Wstoso mou fainetai san mousikh proswpikothta tou lykofwtos. Etsi den einai???

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι, αληθεύει ότι στο ζωντανοί στο κύτταρο αυτός που ακούγεται να παίζει φυσαρμόνικα με την μπάντα του πουλίκα είναι ο ντίναρος??? Γιατί στο crazy love στου Ζωγράφου νομίζω οτι παίζει μπουκαλόφον.

Απαντώ σε ενα ενα τα θέματα…

Λοιπόν, στο φίλο METAL LAWS ζητώ συγγνώμη αν ένοιωσε προσβεβλημένος απο τα σχόλια μου. Απλά θεωρώ οτι είναι κρίμα να θεοποιούμε τους πάντες και να λησμονούμε τους πραγματικά σπουδαίους. Όσον αφορα τώρα τα περι δυσκολίας για εξεύρεση πληροφοριών για το πρόσωπο του, δεκτό, αφου ακόμα και το ελληνικό ροκ σταρ σύστεμ τον είχε απορρίψει (και συνεπώς αποκλείσει), αφου είχε θεωρηθεί ως προδότης που εγκατέλειψε την αναπτυσσόμενη στα 60s και 70s ελληνικη ροκ σκηνή για τα μάτια του Zappa. Εγω δεν τον κατηγορώ, κάποιοι άλλοι όμως το έκαναν τότε και αυτος είναι και ενας απο τους λόγους που δεν ξέρει πολλά ο κόσμος για αυτόν σήμερα. Η έλληνες ροκερς της εποχής φέρθηκαν σαν τον Κρόνο που τρώει τα παιδιά του.

Τώρα, για την φυσαρμόνικα και το μπουκαλόφον με τον θείο Νώντα στο Κύτταρο ειλικρινά δεν το έχω ξανακούσει και μου ακούγεται παράδοξο αφου ποτέ δεν είχε ιδιαιτέρως καλές σχέσεις με τον Πουλίκα (παρόλα αυτά, ο Πιλαλί στην “θητεία” του στις ΗΠΑ ήταν φιλοξενούμενος του Σαλάτα)

Αυτα για την ώρα

Υ.Γ. Το ενδιαφέρον του κόσμου για τον Ντίνο με κάνει να σκέφτομαι το κοπιάρισμα 3-4 cd με σκοπό τη διανομή τους σε κάθε πιθανό ενδιαφερόμενο. Ίσως ορίσουμε κάποια συνάντηση στα Εξάρχεια το Σάββατο αν υπάρξει επιθυμία για κάτι τέτοιο

Δεν ξέρω σίγουρα παιδιά. Πάντως, μίλησα με τη γυναίκα του και της είπα οτι εδώ σιγά-σιγά αναζωπυρώνεται το ενδιαφέρον για τον Κιουπάκο και συγκινήθηκε. Τον πήρε αμέσως τηλέφωνο στο εξωτερικό (κάνει κάποιες παραγωγές για soundtrack splatter gore horror movies).Για να δούμε, θα έρθει το αλάνι για κανένα live?

Προς Master Blaster: σε βρίσκω πολύ ενημερωμένο φίλε. Ευγε! Για το σιγκλάκι το volume 2 που λές, ο ακριβής τίτλος είναι “Ain’t gonna be making no salad no more Volume2” (1973) παραγωγή του μέγιστου Jimmy “the sleeper” Dolphin.

Υ.Γ. Το ενδιαφέρον του κόσμου για τον Ντίνο με κάνει να σκέφτομαι το κοπιάρισμα 3-4 cd με σκοπό τη διανομή τους σε κάθε πιθανό ενδιαφερόμενο. Ίσως ορίσουμε κάποια συνάντηση στα Εξάρχεια το Σάββατο αν υπάρξει επιθυμία για κάτι τέτοιο

Φίλε αν γενικά έχεις χρόνο και βρεθείς προς εξάρχεια το σάββατο θα με ενδιέφερε να πάρω μια κόπια.Για να μην ενοχλώ στείλε, αν τελικά μπορείς, pm να το κανονίσουμε.

Aγαπητέ Poulpoul, περιμένω και απο άλλους φίλους να εκδηλώσουν ενδιαφέρον, προκειμένου να μην χρειάζεται να τρέχω στο κέντρο συνέχεια για να μοιράζω cd :smiley:

ελπίζω πάντως να κανονίστει κάτι για αυτο το Σάββατο. Λέω για μεσσημεράκι (κατα τις 3.00) όσοι πιστοί λοιπόν, ας μιλήσουν τώρα…

Εγω πάντως ειμαι μέσα MasterBlaster.
Ρε φίλε μια ερώτηση…το MasterBlaster πως σου κατέβηκε!!?

Αν και εισαι εκτός θέματος, ο Masterblaster ειναι ήρωας ενος βιβλίου του Bukake club με τίτλο “the concept”. Το αστείο βέβαια ειναι οτι πρόκειται για ημιτελές βιβλίο αφου οι συγγραφείς έτσι έκριναν σκόπιμο. Δε ξέρω αν το έχεις ακούσει ποτέ. Ψάχτο πάντως δεν είναι ιδιαιτέρως σπάνιο

Για το Σάββατο περιμένω και κανέναν άλλο αν δε σε πειράζει μήπως και μαζευτούμε έστω 3-4 άτομα. Αν πάλι δεν μαζευτούν, βλέπουμε…

Μάγγες μέσα με τα χίλια.
Μπορείτε κάπου προς Σούνιο, βολεύει ρε γαμώτο Σάββατο. Αν πάλι οχι, πείτε μου και το βλέπουμε.

Ρε τσίφτερμαν, τι Σούνιο λες τώρα; Κάνε μια προσπάθεια να έρθεις κέντρο. Πάρε ενα ταξί εν ανάγκη…

Λοιπόν, το λέω τώρα και οποιος θέλει ας ακολουθήσει τη πορεία του. Σάββατο, στις 15.00, έξω απο το Διπλό (Πλ. Εξαρχείων) Θα φοράω μια μπλούζα Τζον Τίκκη για να με αναγνωρίσετε. (Επίσης ειμαι ψηλός, μελαχρινός με αλαβλάστρινο γυμνασμένο κορμί)

Όσοι πιστοί προσέλθουν λοιπόν, αν και θα ήταν χρήσιμο να ξέρω ακριβώς νούμερο ατόμων για να υπολογίσω πόσα σιντιά να κόψω…

Ευχαριστώ πολύ