Ανώτατη Εκπαίδευση (ΑΕΙ/ΤΕΙ)

Τα “καλά” μαντάτα από τον υφυπουργό…

ΤΙ ΑΛΛΑΖΕΙ ΣΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ

Υφυπουργός Παιδείας Ι Πανάρετος: Η εισαγωγή των υποψηφίων θα γίνεται σε σχολές ? Πιθανόν τα Πανεπιστημιακά Τμήματα να αντικατασταθούν από Προγράμματα Σπουδών!

Συνέντευξη στη ΝΕΤ στην εκπομπή «Συμβαίνει τώρα»
( Χ. Σαράφογλου ? 14/10/2010)



ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ: Θα επιμείνω ότι αυτό που θέτετε είναι ένα κομμάτι που αφορά άμεσα την λειτουργία των Πανεπιστημίων και των ΤΕΙ και έμμεσα την μετάβαση. Λέμε λοιπόν, Σε σχέση με την λειτουργία των Τριτοβάθμιων Ιδρυμάτων, ότι [B]πράγματι ο φοιτητής θα εισάγεται σε Σχολή και όχι σε Τμήμα[/B]. Ποιος είναι ο λόγος; Ο λόγος είναι ότι με την δημιουργία των Τμημάτων είχαμε φτάσει σε ένα σημείο που είχαμε μία άκρα εξειδίκευση πολύ νωρίς. Και υποχρεώναμε νέους ανθρώπους στην ηλικία των 18 χρόνων να επιλέξουν ένα άκρως εξειδικευμένο πρόγραμμα σπουδών, με την εισαγωγή στα Πανεπιστήμια, χωρίς στη συνέχεια να έχουν τη δυνατότητα να αλλάξουν κατεύθυνση εάν κάτι δεν τους άρεσε, εάν κάτι δεν πήγαινε καλά, εάν ένιωθαν ότι δεν είναι ικανοί για αυτό που ξεκίνησαν. Λέμε λοιπόν ότι θα εισάγονται στις Σχολές. Δεν λέμε ότι στο πρώτο έτος θα γίνεται κάποιας μορφής εξέταση, άραγε μεταφέρουμε τις πανελλήνιες εξετάσεις από το Λύκειο στο Πανεπιστήμιο.

Χ. ΣΑΡΑΦΟΓΛΟΥ: Άρα πως θα εισάγονται στο Τμήμα συγκεκριμένα λοιπόν;

ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ: [B]Καταρχήν είναι ενδεχόμενο να μην υπάρχουν καν Τμήματα. Θα υπάρχουν προγράμματα σπουδών.[/B] Και αναφέρομαι σε προγράμματα σπουδών γιατί χρειάζεται το εκπαιδευτικό σύστημα να έχει μία ευελιξία. Φτιάχνεις κάποια στιγμή ένα Τμήμα και μετά από κάποια χρόνια διαπιστώνεις ότι αυτό πια δεν απηχεί ανάγκες για τους νέους ανθρώπους, αλλά και γενικότερα για την κοινωνία. Χρειάζεται λοιπόν να το προσαρμόσεις. To να κλείσεις ένα Τμήμα είναι πολύ δύσκολο. Το να αναπροσαρμόσεις ένα πρόγραμμα σπουδών είναι ευκολότερο. Έρχομαι τώρα στο ερώτημά σας. Ο πρώτος χρόνος σπουδών τί χαρακτηριστικό έχει σε όλον τον κόσμο; Ότι σε μία μεγάλη γκάμα γνωστικών αντικειμένων τα μαθήματα είναι περίπου τα ίδια. Για αυτό λέμε ότι ο φοιτητής θα εισάγεται σε Σχολή. Στη συνέχεια θα υπάρχουν προγράμματα σπουδών?


Όλη η συνέντευξη εδώ

κάνω μια εργασία πάνω στις οικονομικές σχέσεις ελλάδας - τουρκίας . οποιαδήποτε βοήθεια η μια ενδεικτική βιβλιογραφία θα ήταν ευπρόσδεκτη .

Το τελευταίο τεύχος του περιοδικού The Economist έχει δεκατέσσερις σελίδες αφιέρωμα στην πολιτική και οικονομική κατάσταση της Τουρκίας, οπότε μπορεί να βρεις αρκετές πληροφορίες εκεί και για το θέμα σου αλλά και για την Τουρκία γενικότερα :wink:

ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια . :slight_smile: μιας κ δν έχω λογαριασμό / συνδρομή πως μπορώ να δω το άρθρο ? :-k

είναι πολύ απλό…
κοιτάς το message box σου και όλο και κάποιος καμένος user αυτού του φόρουμ θα το έχει ψάξει για εσένα τα τελευταία 15 λεπτά να σου το στείλει…:roll:

*ναι…έχω πολύ ελεύθερο χρόνο,…

Απο 3 χρόνια που ηταν εγιναν 4 και εξισωθηκαν με τα αει για αυτο τον λογο οποιος είχε παλιό πτυχίο πρέπει να πάει να κανει τον 4ο χρόνο για να έχει κανονικό πτυχίο.

δν ξέρω αν το έχω πει , αλλά αγαπάω τον crimson_idol . awake , hopeto , [B][COLOR=“Red”]sorry[/COLOR][/B] (click) !

Σκεφτόμουν να δημιουργήσω ένα θρεντ για Πανεπιστημιακές Σπουδές και Προοπτικές γενικά,είτε στον Ακαδημαϊκό Χώρο είτε στον επαγγελματικό και τσουπ! έχω δημιουργήσει ένα άθελά μου!:D:D

Τις τελευταίες μέρες με απασχολεί να μάθω πάρα πολύ σχετικά με τα Πανεπιστήμια του εξωτερικού,πως αυτά δουλεύουν,πως δέχονται φοιτητές κτλ.
Κάτι η κουβέντα με την παρέα μου,κάτι που βλέπω διαπρεπείς Έλληνες επιστήμονες στο εξωτερικό με ώθησε στο να ψάχνω στο διαδίκτυο διάφορα Πανεπιστήμια,που θεωρούνται κορυφαία,και να δω πως αυτά δουλεύουν.
Νομίζω πως υπάρχουν άτομα από αυτό το φόρουμ που σπουδάζουν στο εξωτερικό,οπότε θα τους θερμοπαρακαλούσα να μας πουν 2-3 πράγματα και στη συνέχεια να ξεκινήσει κουβέντα και ανταλλαγή απόψεων:)

Υπάρχει τόπικ “Σπουδές στο εξωτερικό”, θα βρείς εκεί αρκετές απαντήσεις :slight_smile:

Να’σαι καλά για την διευκρίνηση!

Δείτε το βιντεο να καταλάβετε http://www.youtube.com/watch?v=j_Mc3jzOmYQ&feature=related

Μόνο από την περίπτωση Αλεξανδρόπουλου που την γνωρίζω πολύ πολύ καλά μπορεί να καταλάβει κανείς την σαπίλα που επικρατεί.Να σημειώσουμε δε πως οι “παρατάξεις” πέταξαν χαρταετό αντί να κάνουν κάτι σοβαρό για το θέμα.Προτιμούν φαίνεται να θέτουν ψηφίσματα κατά του μνημονίου στις συνελεύσεις:roll::roll:Τι ωραία!!

Είδα και τα υπόλοιπα ντοκιμαντέρ του Βαξεβάνη για την παιδεία. Δεν είναι μόνο ένα. Πραγματικά αξίζουν. Δείχνουν εκατοντάδες περιπτώσεις για τη σαπίλα των ελληνικών ΑΕΙ και το πώς η αυτοδιοίκηση των ΑΕΙ έχει καταλήξει σε “αυτοαθώωση και φαγοπότι”. Τρομερή η στιγμή που ο Νανόπουλος (αν θυμάμαι σωστά), που έχει περισσότερα citations από 10 ελληνικά ΑΕΙ μαζί, εκνευρίζεται όταν τον ρωτάνε για την αξιολόγηση των ΔΕΠ, λέγοντας πως σε όλο τον κόσμο, υπάρχει αξιολόγηση ΔΕΠ και είναι στάνταρ μέθοδοι για να είναι αδιάβλητες και αντικειμενικές και μόνο στην Ελλάδα δε θέλει το ΔΕΠ να κριθεί γιατί το 80% είναι γτπ.

Όταν έδειχνε το πώς τα κομματόσκυλα, τα κάνουν πλακάκια με τους καθηγητές και τρώνε παρέα πόρους και θέσεις έρευνας και περνούν το δικό τους ανακαλύπτοντας γελοιά νομικά κολλήματα για ό,τι δε τους συμφέρει, θυμόμουν τα δικά μου τελευταία έτη στο ΕΜΠ και τις εβδομαδιαίες μάχες με τις φοιτητικές παρατάξεις στις συνελεύσεις και απλά εκνευριζόμουν.

Ώπα… ο Νανόπουλος μιλάει πολύ και λέει συχνά μπαρούφες. Επίσης αυτό με τα citations δεν ισχύει σε καμία περίπτωση. Παρακάτω αναφέρω σχετικό σύνδεσμο για 12 επιστήμονες που είχαν στείλει επιστολή - διαμαρτυρία περί Νανόπουλου (θα το διαβάσεις + τα σχόλια που αναφέρονται εκεί, και θα καταλάβεις τι εννοώ). Σίγουρα, θίγει σοβαρά ζητήματα, αλλά δεν σημαίνει ότι τα προσεγγίζει πάντα από την σωστή πλευρά τους :wink:

Επιστολή 12 καθηγητών κατά Νανόπουλου

Με quick search στο ίντερνετ, περίπου 30,000 citations έχει ο Νανόπουλος. Με βάση το ίντερνετ, ισχύει και παραισχύει. Ακόμη και στην επιστολή που παρέθεσες μιλάνε εγκωμιαστικά για το πλήθος των citations του, τη στιγμή που και οι υπογράφοντες δεν έχουν λίγα.

Τώρα, όσον αφορά την ουσία των όσων είπε στο “Κουτί της Πανδώρας”, μόνο μπαρούφες δεν ήταν. Κι ας έχει κάνει διαφήμιση για αυτοκίνητο ή ας κάνει στο δημόσιο βίο του, όσα του προσάπτουν ή πήγε κόντρα σε ασυμβίβαστο. Πέρα του ότι βρίσκει κι εμένα σύμφωνο στο θέμα της αξιολόγησης, σε ένα μεγάλο βαθμό, πιστεύω πως βρίσκει σύμφωνους και τους περισσότερους από τους 12 που υπέγραψαν την αιτηση και είναι σε πανεπιστήμια του εξωτερικού.

Όσον αφορά τα citations και το h index, ο Νανόπουλος στην απάντησή του ανέφερε, ως σύγκριση (με τον υπέρτατο εαυτό του) τους 8 από τους 12, οι άλλοι 4 σκόπιμα δεν αναφέρονται (διότι τον περνάνε, τουλάχιστον οι 2 από τους 4). Δεν έχω κάτι εναντίον του Νανόπουλου, μάλιστα όταν ήταν να έρθει στο τμήμα μας τότε… ήμουν υπέρ. Αλλά με τον καιρό, και μαθαίνοντας περισσότερες λεπτομέρειες εκ των έσω, μπορώ να κρίνω ότι τα πράγματα δεν είναι πάντα όπως φαίνονται. Ειδικά η συγκεκριμένη εκπομπή του Βαξεβάνη (που κατά τα άλλα παρουσιάζει αξιόλογα θέματα), προσεγγίζει επιφανειακά το όλο θέμα και φτάνει σε γελοιότητες του τύπου “ο 4ος καλύτερος φυσικός στην ιστορία”, “ο μελλοντικός νομπελίστας” κλπ., και έτσι αποπροσανατολίζει από τα σοβαρά θέματα.
Όσον αφορά την αξιολόγηση, μαζί του, αλλά πώς, με ποιους τρόπους και από ποιους θα γίνει… Αερολογίες όλοι μπορούμε να λέμε και να εμφανιζόμαστε καλοί.
Τελειώνοντας με το θέμα αυτό, να αναφέρω (δεν το έχω διασταυρώσει ακόμα) κάτι που άκουσα από γνωστούς… στο παρελθόν ήταν στο ΕΜΠ ο Νανόπουλος, χωρίς να παρουσιάζεται καν εκεί (?)… και πριν του ασκήσουν πειθαρχική δίωξη, παραιτήθηκε από μόνος του (?). Θέλω να πω με αυτό, ότι δεν είναι όλα άσπρο-μαύρο και να μην αρκούμαστε σε επιφανειακές προσεγγίσεις και παρουσιάσεις-διαφημίσεις τύπου εκπομπής Βαξεβάνη.

[B]Κλείνει το ΤΕΙ Πειραιά[/B]

Με οριστικό λουκέτο κινδυνεύει το ΤΕΙ Πειραιά, εξαιτίας των οικονομικών προβλημάτων που αντιμετωπίζει το ίδρυμα, ενώ στον αέρα κινδυνεύουν να βρεθούν εκατοντάδες φοιτητές.
Σύμφωνα με ρεπορτάζ της εκπαιδευτικής πύλης esos.gr, από την ερχόμενη Παρασκευή, αναμένεται να μπει λουκέτο στο ΤΕΙ, ενώ μαζικές θα είναι οι παραιτήσεις καθηγητών. Παράλληλα, στο δημοσίευμα αναφέρεται ότι θα διακοπούν όλες οι διοικητικές λειτουργίες του ιδρύματος, στα πλαίσια της οικονομικής στενότητας.
Η απόφαση αυτή μάλιστα προήλθε από το σώμα της συνέλευσης, ενώ την ίδια στιγμή, από τις 10 Ιανουαρίου, οι Εργαστηριακοί και Επιστημονικοί συνεργάτες του ΤΕΙ πραγματοποιούν επίσχεση εργασίας, καθώς δεν τους έχουν καταβληθεί τα δεδουλευμένα.
Το Σώμα της Συνέλευσης αποφάσισε να ζητήσει από το υπουργείο Παιδείας χρηματοδότηση ύψους 1.800.000 ευρώ για την μισθοδοσία του ωρομίσθιου Εκπαιδευτικού Προσωπικού, ωστόσο μέχρι στιγμή, δεν έχει ληφθεί καμία απόφαση.

Ρε παιδιά ξέρετε πότε θα περάσει ο νέος νόμος της Διαμαντοπούλου?
Πάντως αν δεν αντιδράσουμε και δεν λέω με τις ψευτοαριστεριστικές παρατάξεις(ΑΡ.ΕΝ η ΕΑΑΚ) αλλά μαζικά και με κίνημα άντε γεια η υπόθεση

ΥΓ
Σε μερικές σχολές έχει χαθεί εξεταστική του φεβρουαρίου
Όπως η Αρχιτεκτονική Πάτρας

Βασικά όσες φορές έχω δει ή διαβάσει συνέντευξη του Νανόπουλου έχω μείνει ΕΚΠΛΗΚΤΟΣ.Ο τύπος είναι είναι απίστευτος.Δεν μιλώ με βάση του επιστημονικού περιεχομένου των συνεντεύξεων του αλλά πιο γενικά.Απίστευτος ομιλητής,σου βγάζει μία απλότητα.
Τώρα για την επιστολή.Με μία γρήγορη ανάγνωση έχω την εντύπωση ότι δεν είναι το πρόβλημά τους η διαφήμιση καθαρά,αλλά κάτι άλλο.
Συγκεκριμένα

Γνωρίζει όμως και ο ίδιος πολύ καλά, οτι για τη διεκδίκηση πραγματικά σημαίνουσας ακαδημαϊκής θέσης σε κορυφαία ιδρύματα του κόσμου ή σημαντικής διεθνούς επιστημονικής διάκρισης, το κριτήριο δεν είναι ο αριθμός των αναφορών, αλλά η πραγματική συνεισφορά στην επιστημονική γνώση, όπως αυτή εκφράζεται από την εκτίμηση των συναδέλφων του, και μάλιστα των διαπρεπέστερων από αυτούς.

σε συνδυασμό με το παραπάνω απόσπασμα και σχετικά με όσα αναφέρθηκαν,ο Νανόπουλος δεν στηρίχθηκε στις (πολλές) αναφορές τις οποίες έχει.Τώρα τον αν τον εκτιμά η επιστημονική κοινότητα,ε εντάξει αυτό πιστεύω είναι πασιφανές

Καλώς την αννούλα…

Οι αλλαγές στην Τριτοβάθµια Εκπαίδευση ουσιαστικά θα αφαιρέσουν από τους πρυτάνεις τη δυνατότητα διαχείρισης του ασύλου, αναφέρει η Άννα Διαμαντοπούλου σε συνέντευξή της στα «Νέα», προσθέτοντας ότι το Συµβούλιο του Ιδρύµατος, που θα λειτουργεί εκτός πανεπιστηµίου, θα παίρνει την απόφαση για το εάν θα πρέπει ή όχι να κληθεί η Αστυνοµία. Ακόμα, τονίζει ότι στις σχολές θα υπάρχει ιδιωτική αστυνοµία ή security που θα ελέγχει αυστηρά την είσοδο όλων στα πανεπιστηµιακά κτίρια.