Ανώτατη Εκπαίδευση (ΑΕΙ/ΤΕΙ)

Άσε βρε τώωωρα βρε

Παιδες χρειαζομαι [U]επειγοντως[/U] βοηθεια αν ξερει καποιος κατι επι του θεματος.

Ηξερα πως οι εγγραφες στις σχολες θα ειναι απο 11 εως 28 Σεπτεμβριου οπως ειχε ανακοινωθει μεσα στο καλοκαιρι και ειχα στο μυαλο μου πως θα ειναι οπως περυσι,Δευτερα-Τεταρτη-Παρασκευη, ωρες γραμματειας,καταθετεις μεσα σε αυτο το διαστημα των ημερων τα δικαιολογητικα σου και εισαι οκ.

Σημερα ομως μπηκα στο σαητ της Παντειου και ειδα αυτο εδω το πραμα!

http://www.panteion.gr/index.php/anakoinoseis-menu/2352-2012-09-07-12-19-03

Δηλαδη μου λενε οτι μεσα σε [B][U][SIZE=“2”]4 ΩΡΕΣ[/SIZE][/U][/B] για την Ψυχολογια θα εξυπηρετηθουν 100+ πρωτοετεις απο την γραμματεια για την εγγραφη και μαλιστα αυτη θα ειναι[B] η μοναδικη μερα[/B] που μπορει να γινει? Δηλαδη αν καποιος εχει ξεχασει καποιο απο τα δικαιολογητικα και ερχεται απο Συρο, ή αν εχει απαγορευτικο τη μερα πριν φυγω και κλειστω εδω, ή πες ρε παιδι μου οτι παθαινω καποιο προβλημα υγειας εκεινη τη μερα και δε μπορω να παω, ΧΑΝΩ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΓΡΑΦΤΩ στο Πανεπιστημιο που περασα?

Σας παρακαλω,αν εχετε καποιο γνωστο μεσα στην σχολη ή αν φοιτατε εσεις οι ιδιοι επιβεβαιωστε μου αν οντως θα γινουν ετσι φετος οι εγγραφες για να αρχισω να κανονιζω την πορεια μου…Ευχαριστω προκαταβολικα!

Τα τελευταία χρόνια οι εγγραφές διαρκούν 1 μέρα , οπότε μη σε ανησυχεί αυτό…Τα δικαιολογητικά δεν είναι τόσο πολλά και τα αναφέρουν ακριβώς ποιά είναι , οπότε ούτε αυτό είναι πρόβλημα…Το θέμα του καιρού είναι το μόνο που μπορεί να προκύψει επειδή είσαι από νησί του Αιγαίου…:-k
Μπορείς να κλείσεις θέση με αεροπλάνο την προηγούμενη μέρα ή 2 μέρες πριν για να είσαι σίγουρος…Οι πτήσεις δεν ακυρώνονται τόσο εύκολα απ’ ό,τι ξέρω…
Μην έχεις άγχος , όλα καλά θα πάνε πάντως…:slight_smile:
Για καλό και για κακό τηλεφώνησε στη γραμματεία και ρώτησε τι γίνεται αν δεν μπορέσεις να πας…

Αν είχε κάποιον συγγενή πάντως στην Αθήνα, θα μπορούσε να τον εξουσιοδοτήσει. Ε, το πολύ πολύ, πήγαινε Αθήνα δύο-τρεις μέρες πιο πριν, να έχεις και περιθώριο, ε μην ανέβεις μία μέρα πριν. Αλλά ντάξει, δεν τρέχει τίποτα, όλα θα γίνουν (βγάλε και παραπάνω από ένα αντίγραφο τις φωτοτυπίες) και μην αγχώνεσαι!

Η εξουσιοδότηση δεν πρέπει να ναι απλό πράμα. Λογικά πρέπει να βρεθούν από κοντά σε επίσημους φορείς για να γίνει, όχι σε φάση παίρνω τηλέφωνο και λέω θα περάσει ο θείος μου. Μπορεί να κάνω και λάθος

Σε αυτήν την περίπτωση δε δίνεις αρ. μητρώου ή κάτι τέτοιο;; Και εγώ δε θυμάμαι τη διαδικασία… :-S

Α.Μ. αποκτά όταν εγγραφεί…
Διαδικασία εξουσιοδότησης: πας σε ΚΕΠ, συμπληρώνεις (έχοντας και τα στοιχεία του ατόμου που εξουσιοδοτείς, δηλ. αρ. ταυτ. κλπ) γράφοντας π.χ. “εξουσιοδοτώ τον παραπάνω να κάνει την εγγραφή μου ως πρωτοετή στο τάδε τμήμα της τάδε σχολή κλπ κλπ”.

Επίσης όλα τα αντίγραφα τα θέλουν επικυρωμένα από ΚΕΠ

Και στην αστυνομία νομίζω μπορείς

Παιδες ευχαριστω για την βοηθεια,δεν επροκειτο να γινει εξουσιοδοτηση, εξαρχης θα πηγαιναμε εγω με τον πατερα μου για την εγγραφη.Αυτο που με τρομαξε/ανησυχησε
κτλ ηταν το "μπορεις να εγγραφεις μια και μοναδικη μερα,μεσα σε 4 ωρες,μαζι με αλλους
100+ πρωτοετεις.Αλλιως bye! :slight_smile: " και μου αλλαξε ολα τα πλανα ταξιδιου,ποτε θα βγαλω τα εγγραφα κτλ κτλ και ηθελα επιβεβαιωση αν οντως ισχυει αυτο το βλακωειδες συστημα της μιας ημερας…Φαντασου δηλαδη να ειχα περασει στο τμημα που η εγγραφη γινεται στις 12 του μηνα και να το μαθαινα χθες και να χα μονο Δευτερα-Τριτη για να βγαλω οοοολα τα εγγραφα…#-o Ο,τι να ναι…

Νομιζω για ενα δεν ειναι απαραιτητο,αλλα δε κοβω το κεφαλι μου…:-k Μαλλον θα επανελθω με εντιτ.

Καλού κακού βγάλε κανά τεσσάρι φωτοτυπίες (εάν θέλουν μία, για καβάντζα), ε δύο-τρεις κανονικές και δυο-τρεις επικυρωμένες ξέρω ‘γω! Ποτέ δεν ξέρεις με δ’ αύτους! :-s

και επισημα φοιτητης γεωλογικου απο σημερα.αντε με το καλο

Γεια σου συνάδελφε…

ΑΠΘ?
Πάτρα?
Αθηνα?

Εδώ θα είμαστε να τα λέμε.

Αριστοτελειον Πανεπιστημιον Θεσσαλονικησν. ναι! χαιρομαι που χει αρκετα ατομα απο δω μεσα τουλαχιστον που σπουδασατε/σπουδαζετε γεωλογικο γιατι θα με απασχολησει και μενα καποια στιγμη το μετα και μπορειτε να μου πειτε απο τις εμπειριες σας.!

Από τα 3, η καλύτερη επιλογή είναι το ΑΠΘ. Και στο λέει αυτό απόφοιτος του Καποδιστριακού. Αντίθετα με το ότι θα ακούσεις εκεί μέσα, η γεωλογία είναι εξαιρετική επιλογή.

Άντε καλή αρχή…

Και έδινα και Ελλάδα σήμερα :stuck_out_tongue: Καλή αρχή ρε!

Πως τα πήγες Ελλάδα? Τι σε ρώτησε?

Εεε δε ξέρω, σε άλλα απάντησα, σε άλλα όχι.

Για ύπαρξη ηφαιστειακού τόξου στο Μεσοζωικό, ξεκίνησε ένας να αναφέρει το τόξο στο Μάλμιο-Παλαιοκρητιδικό. Τον ρώτησε ποιά πλάκα υποβυθίζεται και λιώνει, δεν ήξερε να απαντήσει, τη φέρνει σε μένα και του λέω για το Η4 που λογικά του άρεσε. Μετά μου είπε να αναφέρω ένα μεταγενέστερο ορογενετικό τόξο, του λέω για αυτό στο Ηώκαινο, το περιγράφω, μετά με ρωτάει αν έχουμε σήμερα τόξο, ε του λέω για το Η0 κλπ. Μιλούσα αρκετά εκεί, ευτυχώς.

Μετά ρώτησε ποιό τόξο έχουμε στη περιοχή πριν το Μάλμιο, που είναι οι Κιμμερίδες και εκεί μας ζητούσε να του πούμε τι ηφαιστειακά συναντάμε, κάτι ψιλολέγαμε όλοι αλλά δε καλύφθηκε από καμιά απάντηση πλήρως και μας έδιωξε.

Προφορικά δίνετε εξετάσεις?

Είναι 5-6 μαθήματα που είναι προφορικά.

Συγχαρητήρια ρε papardela. Καλή φοιτητική ζωή. Μην το παρακάνεις όμως. :wink: