Κάλεσμα για ανοιχτή φιλική ανταλλαγή απόψεων

ΕΠΕΙΔΗ ΕΜΕΙΣ «ΔΕΝ ΑΝΗΚΩΜΕΝ ΕΙΣ ΤΗΝ ΒΙΣΣΗΝ»

ΕΠΕΙΔΗ
Η μουσική που αγαπάμε, η μουσική που ακούμε και παίζουμε (όπως και κάθε μορφής τέχνη άλλωστε), ολοένα και περισσότερο στις μέρες μας, κυλάει στα γρανάζια της εμπορευματικοποίησης, των μάνατζερ, των εταιρειών, των μαγαζιών, και γίνεται δύσκολα προσβάσιμη σε μεγάλα κομμάτια της κοινωνίας, που η κρίση, η φτώχεια και η ανέχεια δεν τους επιτρέπει να έρθουν σε επαφή μ?αυτήν
ΕΠΕΙΔΗ
Η μουσική (και η τέχνη συνολικά) με αυτούς τους όρους, ολοένα και περισσότερο παύει να είναι η ελεύθερη και αδιαμεσολάβητη έκφραση του δημιουργού, αλλά σε μια κοινωνία που κάθε τι αγοράζεται και πουλιέται με όρους κέρδους, γίνεται ένα εμπόρευμα στο ράφι, η ανταλλακτική εμπορική αξία του οποίου και όχι η καλλιτεχνική του, καθορίζει τελικά το εάν θα προωθηθεί ή όχι
ΕΠΕΙΔΗ
Η ικανότητα και η δυνατότητα μας να ασχοληθούμε με την μουσική και την τέχνη συνολικά, ολοένα και περισσότερο, εξαρτάται από την ικανότητα μας να αποκτήσουμε πρόσβαση στην καλλιτεχνική παιδεία, τον ολοένα και πιο λίγο ελεύθερο χρόνο που μας αφήνει η καθημερινότητα, και τελικά την διάθεση να επικοινωνούμε αναμεταξύ μας σε μια κοινωνία χωρίς ψυχή και συναίσθημα
ΕΠΕΙΔΗ
Το πρόταγμα της αυτό-οργάνωσης «δεν πέφτει από τον ουρανό», αλλά αποτελεί την μόνη ικανή και αναγκαία συνθήκη, για ελεύθερη καλλιτεχνική έκφραση, και απαιτεί ανθρώπους «ψημένους» στον σκοπό αυτόν, με συνείδηση και διάθεση να το πραγματοποιήσουν

ΓΙ? ΑΥΤΟ
Παίρνουμε την πρωτοβουλία (που πρέπει, μπορεί και είναι ανάγκη να ανοιχτεί και να βρει συμπαραστάτες, συνδιαμορφωτές, συμμέτοχους) να παλέψουμε για την συγκρότηση μιας κοινότητας και ενός δικτύου, ελεύθερης καλλιτεχνικής/ μουσικής έκφρασης, με χαρακτηριστικά αυτό-οργάνωσης, και με σκοπό:
? Την έμπρακτη υποστήριξη των συγκροτημάτων που κινούνται με έναν ανεξάρτητο τρόπο έξω από τα mainstream εμπορικά κυκλώματα
? Των συναυλιών, των συναυλιακών της χώρων, και των προβάδικων της σκηνής αυτής
? Την υποστήριξη στην διακίνηση και διανομή των CD, των δίσκων, των αφισών και των κειμένων της.

Και πάνω απ? όλα
? Την δημιουργία της υλικής υποδομής για την αλληλοβοήθεια και αλληλο-υποστήριξη των παραπάνω ενεργειών και την ηθική στήριξη τους

Για να παρακάμψουμε την δική τους μουσική σκηνή, τις εταιρείες και τα μαγαζιά τους, τον πολιτισμό που μας σερβίρουν και μας υποχρεώνουν να καταναλώσουμε

ΓΙ? ΑΥΤΟ
Καλούμε κάθε ενδιαφερόμενο για να συζητήσουμε μαζί για το πώς αυτό μπορεί να πάρει σάρκα και οστά την Κυριακή 26 Φεβρουαρίου στις 6.30 μμ στο Πολυτεχνείο
(αίθουσα Γκίνη) στην Πατησίων

immigrant zine
blind bastard rec.
λέσχη υπογείωs στην Καλλιδρομίου 94
περιοδικό ?κονσερβοκούτι?
Under the system label (από Πάτρα)
www. diymusic.org
Keep It Real! zine
World’s Appreciate Kitsch (πρώην hXf prodaxionz) (από Βόλο)

Υ.Γ.
Η επιλογή του Πολυτεχνείου, στην Πατησίων, δεν έχει να κάνει με μια διεκδίκηση πολιτικού χαρακτήρα, αλλά στο ότι αποτελεί ουδέτερο χώρο μ’ευκολία πρόσβασης και απαίτησής του. Εκείνη τη Κυριακή μάλιστα σε διπλανή αίθουσα θα γίνεται και προβολή κινηματογραφικών ταινιών σχετικές με το ποδήλατο από την ομάδα ποδηλατών που διοργάνωσε τα 2 critical mass στα τέλη του 2005. Critical mass που σε άλλες χώρες στηρίζονται κι από άτομα/μπάντες γύρω από τον underground-diy χώρο.

καλά όλα αυτά αλλά μια τέτοια κίνηση λόγω των κοινωνικών συνθηκών τη βρίσκω, ψιλοκαταδικασμένη. Επίσης, πολλοί οι οποίοι παίζουν μουσική, καλώς ή κακώς δεν είναι επαρκώς ταλαντούχοι για να προωθηθεί το έργο τους στις φτωχιές πλατιές λαικές μάζες και το θεωρώ ημικοροιδία, να προώθεί κάποιος κάτι πιθανα καλλιτεχνικά και εκτελεστικά ημιτελές στο όνομα μιας κολλεκτίβας, πειθαναγκάζωντας πιθανά κάποια νεαρά άτομα, στην αποδοχή αυτων. Καλά κάμετε και δεν είστε της Βίσσης, αλλά αν ανοιξουμέ ενα ράδιο αυτή παίζει. Οπότε καλή τύχη αλλά…

Συμφωνω απολυτως

[size=6]Οπότε φίλε μου ,ότι υπάρχει ως ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟ,όσο εμετική αηδία και να είναι τη τρώμε και σκάμε…Δε κάνουμε καμμιά απολύτως προσπάθεια γιατί είναι καταδικασμένη…και είμαστε όλοι ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΙ,με ότι μας πασάρουν…Και τα εισητήρια της Eurovision γίναν ανάρπαστα από 100000 πρόβατα που βελάζαν μπέεεεεεεεεεεεεεεε…
ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟΡΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΩΡΑ ,γιατί επιβιώνουν οι ΓΙΔΟΒΟΣΚΟΙ με τις ΓΚΛΙΤΣΕΣ και μας μαντρώνουν σε ΚΟΜΜΑΤΑ & ΓΗΠΕΔΑ, και η ΓΚΛΑΜΟΥΡΙΑ έγινε LIFE STYLE, του κάθε Καραμήτρου ,που κοιμάτε στις ΦΛΟΚΑΤΕΣ & τισ ΚΟΥΡΕΛΟΥΔΕΣ…με τις ΠΑΞΙΜΑΔΟΚΛΕΦΤΡΕΣ …ΕΥΓΕ…Μωρε καλά μας ΚΑΝΟΥΝ ,…Τετοιοι είμαστε -τέτοια θέλουμε…και μιά ΖΩΗ στη Β Εθνική.[/size]

[quote="RAINBOW…Και τα εισητήρια της Eurovision γίναν ανάρπαστα από 100000 πρόβατα που βελάζαν μπέεεεεεεεεεεεεεεε…[/quote]

Καλα ρε μαγκα.Cool.Γιουροβιζιον ειναι και πανε ατομα με διαφορετικα γουστα απο μενα και σενα.Να σεβεσε τα γουστα των αλλων.

Να σεβαστώ κάποιους που συνασντάω καθημερινά,δεξιά και αριστερά,που δε σέβονται εμάς ,με την φασιστικη επιβολή της τέχνης του ΑΧΤΑΡΜΑ και το θάψιμο,των υπολοίπων μορφών τ’έχνης ,για να πουλάνε οι ΧΑΡΤΟΓΙΑΚΑΔΕΣ των δισκογραφικών,τα ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ που προωθούν, σε άτομα που δε πανακούνε ότι θέλουν,άλλα μεταφέρουν τη νοοτροπία που διαμορφώνει ΥΠΟ-κουλτούρα ,συνειδήσεις και νοοτροπίες εις βάρος μιάς ολόκληρης ΚΑΚΟΜΟΙΡΙΑΣΜΕΝΗΣ κοινωνίας και δε βγαίνει να μιλήσει κανείς ,για΄τι με το ΧΡΗΜΑ το πολύ ,ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΤΟΥΜΠΕΚΙ.....και βαράνε ΤΟΥΜΠΕΡΛΕΚΙ ..... επί 50 χρόνια σ αυτή τη χώρα…
Πότε σεβάστηκαν τον διπλανό τους και δεν τους είδα …χορεύοντας τα ΤΟΥΡΚΙΚΑ ΤΣΙΦΤΕΤΕΛΙΑ πάνω στα ΤΡΑΠΕΖΙΑ…
Ολα τα σκυλιά της νύκτας που πουλάνε μούρη και τουπέ,και κτίζουν βίλλες ,αγοράζουν mersedes και τους προωθούν 700 έντυπα & ΜΜΕ…εις βάρος όλων των υπολοίπων, που βέβαια δεν αξίζουν…χα…χα…χα…

Eγω λεω παλι καλα που υπαρχουν και αυτοι.
Κοιτα και εγω μουσικος ειμαι και προσπαθω να βγαλω λεφτα απο τη μουσικη.
Δε μπορω να πω οτι με ενοχλουν οι σκυλαδες.Διασκεδαζουν διαφορετικα.Την τεχνη απο την αλλη μπορω να τη δω διφορετικα απο εσενα και εσυ απο μενα.Δε παει να πει οτι η δικια μου ειναι πιο καλη απο τη δικια σου.

Και συζηταμε.Δε τσακωνομαστε.Δε το παω προσωπικα.

Φυσικά φίλε απλά συζητάμε ανταλλάσοντας απόψεις…Το ύφος μου είναι τέοιο όταν συνανταω τις παραπάνω ΗΤΤΟΠΑΘΗΤΙΚΕΣ του ΤΑΦΟΥ επιβάλλουσες νοοτροπίες …
Δε ξέρω τι όργανο παίζεις και με τι ασχοείσε ,αλλά η ΚΥΡΙΑΡΧΟΥΣΑ με αντικειμενικά κριτήρια χαρακτηριζόμενη υποκουλτούρα συγκρινόμενη με ΕΡΓΑ οικουμενικου χαρακτηρα ,σαφώς επιρεάζονται από πολλαπλούς και βαθύτερους παράγοντες…ΕΧΟΥΝ ΠΟΔΟΠΑΤΗΣΕΙ ότι αξιόλογο θα μπορούσε να έχει πρόσβαση και προώθηση στις ευρύτερες μ’άζες…Τα εγκήματα που διαπράτωντε εις βάρος των υπολοίπων είναι υπαίτιοι όσοι έχουν το μυαλό κλειστό σα ΚΟΝΣΕΡΒΑ,και στηρίζουν το υπάρχουσσα κατάσταση γιατί ΕΤΣΙ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ …Αλλοι έχουν μηχανάκια της AGB σπίτι τους,άλλοι τρώνε ΚΟΥΚΙΑ καθημερινά…και άλλοι σφυρίζουν ΑΔΙΑΦΟΡΑ στη γωνία και γεμίζουν τις ΤΣΕΠΕΣ τους…Εμείς μόνο απόψεις ανταλλάσουμε,και πληρώνουμε δάνεια,γιά να περνάνε κάποιο άλλοι καλά…
και εμείς στο internet και στα ΜΟΥΛΩΧΤΑ…ΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ…σιγά μη ταράξουμε την ησυχία των άλλων παιδιών…Κρίμα θα είναι να αμβισβητούμε ,ότι εκπέμπει δυσοσμία…
MASTER OF PUPPETS…pulling your string…OπΑ…οπα…τσιφτετέλι τούρκικο νινα να να γιαβρούμ…ΑΠταιτα ΕΛΛΗΝΙΚΑ στα τραγούδια μας…
και ο ΚΑΡΑΠΙΠΕΡΗΣ μαζί …που έχει μεγάλο ΣΕΚΕΡΙ…
Το δείξαμε με το Σάκη και στην ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ την υψιλή κληρονομιά της ΚΟΥΛΤΟΥΡΑΣ μας,που δε πρέπει να μας ενοχλεί και να το βουλώνουμε…αιωνίως…

Δεν εχω ηττοπαθητικη νοοτροπια απλως σεβομαι τους αλλους και κανω τον εαυτο μου καλυτερο σε σχεση με τη μουσικη.Δε προσπαθω να πολεμισω τον αορατο εχθρο.Στην ευρυτερη μαζα αρεσει αυτο που ακουγεται.Καλως η κακως.Και πιστεψε με μεσα στο σκυλαδικο υπαρχουν πολυ καλοι μουσικοι.Ασχετα που δε μου αρεσουν αυτα που παιζουν.
Τωρα μου εγραψες στιχους απο γκρουπ που εχει πολυ πλακα.Δεν υποστηριζω τους γκρεκουλες απλα προσπαθω να ειμαι μακρια τους.Και το εχω καταφερει.Οσο για τα δανεια και τα λοιπα δε μου φταιει ο γοιτονας που αγορασε εισητηριο για τη γιουροβιζιον.

Αν ειμαστε off topic να κανουμε ενα αλλο.

H ΕΓΧΩΡΙΑ ΠΑΡΑΓΩΜΕΝΗ ΤΕΧΝΗ,ΔΕΙΧΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ
ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΜΑΣ…ΓΑΒ…ΓΑΒ…
Μήπως να φορέσουμε και ΦΕΣΙΑ ,
γιά να `μαστε ασορτί με τους γειτόνους
:lol: :lol: :lol: :lol:
``Σταμάτα να γκρινιάζεις να χαρείς…
να μου πετάς συσκευασίες μαργαρίνης
έλα ν’ανάψουμε την πίπα της ειρήνης
κι ό,τι σου λέω πάψε να παρεξηγείς…"

Τα κάνω όλα μετά τις δύυυυυυυοοοοοοο βγάλε τα ρούχα δεν κάνει κρύο, κλείσε το μάτι και πέτα μου έξω το εργαλείο amore miiiiioooooo...

Οπως ελεγε και ο Πανουσης, εχουμε δημοκρατια.
Και αυτος που πραγματικα κυβερνα ειναι ο λαος, δηλαδη εμεις.
Απλα ειναι κωλοδουλεια και εχουμε βαλει ολους τους αχρηστους να το κανουν…

Πολιτική Αναλγησία
Λαική Αναλγησία!
Δασκάλων Αναλγησία!
Και της γενίας μας Αναλγησία!
Η Αναλγησία του γείτονα,του φίλου ,του σκύλου
πριν το πρόβλημα χτυπήσει την πόρτα!

[size=6]“Τι του φταίει του Μιχάλη
Το ξερω του το κεφάλι”

Αν τουλάχιστον, μέσα στους ανθρώπους
αυτούς ,ένας επέθαινε από Α Η Δ Ι Α.
Σιωπηλοί, θλιμμένοι ,με σεμνούς τρόπους,
Θα διασκεδάζαμε όλοι στη κηδεία…
Από τη ``Πρέβεζα` του Καριωτάκη 1928[/size]

ok, katanoita ola auta, alla pes mas poia mousiki ekfrasi iperaspizese, kai poia mousiki thewreis kata tin gnwmis sou oti ekproswpei ola auta pou katariesai, giati ilikrina apo ena simeio kai meta mperdeteutika…

agaphte file ?! nai sthn euryterh koinwnikh maza - aksizei to gab gab - auth thn paidia kai gousto kai koultoura exei - auto ths aresei. H bissh parepiptwntws fwnitika einai apisteuth tragoudistria allo an tragoudaei - yper-eeleinous stixous tsixlofouskes.

to downloading -ta maura tsi-nti - kai i spoggokwlarioi ths texnhs pou exwntas ta mazika mesa prowthoun sygkekrimenes taseis ftaine. ONTWS. Plhn omws to koino se megalo bathmo tous epidokimazei. giauto thewrw tetoies mh dynamikes kinhseis “xamenh maxh”.
MONO an antikatasthseis to katesthmeno - i to isofariseis mporeis na peis oti EXW kanei kati, alliws tha eisai isws mia yposhmeiwsh, ston pato kapoiwn bibliwn gia “xamena” diamantia kai xamenous hrwes…

twra an thes na mou peis oti me to na fwraw portokali kordonia - na katapinw prokyrikseis kai na akouw ellhniko pank - logou xarh - tha kanw th diafora… OXI asto, na mou leipei, 1000 fores bandh. Oute autoi exoun to alathito - all oute ki esy. oute egw.

ston kapitalismo na xairesai kai gia ta liga psixoula “eleutherias” pou exeis.
exeis thn “eleutheria” na katanalwseis ta “skata” pou sou pasaroun KAPOIOI.
oi “geitones” se texnh einai arketa mprosta, des to gora - kai deikse mou mia texnika - paromoiou epipedou ellhnikh tainia logou xarh. emeis kanoyme hrwes - thleoptikes karikatoures - kati TSOLIA… kati sparagmenous “kallitexnes” - kati lesbies me euaisthsies. h anafora ston karywtakis einai asteios to ligotero. ante kai diafana krina sta kapakia na kopsoume kamia fleba.

Υπερασπίζομαι τη μουσική από όποιο χώρο και αν προέρχεται ,αρκεί να είναι open mind ,ο καλλιτέχνης,…Στη παρούσα φάση διαχρονικότητα ,στιχουργηκότητα και ΅τελικώς να έχει αντίκρυσμα ,επιδραστικότητα σε νεότερες γενιές εχει η κλασσική μουσική,το ροκ … Από Pink Floyd & S.O.A.D έως Χατζηδάκη και Κατσιμίχαίοι…
Το Λα και το Ρε το παράγουν όλες οι μορφές μουσικής…Το Life style που επιλέγει ο καθένας,είναι επιλογή του…
Το κοινό Καλομοίρας,Κοκκίνου και κάποιων καρακατσουλιών που αντί γιά φωνή ,έχουν πλασάρουν ΜΠΟΥΤΙ & ΣΤΗΘΟΣ ώδικού πτηνού,υποβασταζόμενοι από τους γιές μεν manager-ίσκους ,που τους βολεύει να έχουν ΑΝΑΛΩΣΙΜΟΥΣ fame-story ίτες, γιά να τους στέλνουν στα αζήτηητα,όπως το fast food…ήταν ο λόγος αποχώρησης και του Πετρίδη από τo χώρο της δισκογραφίας…
Ολα τα μεγάλα group ,βγάλαν και πατάτες και μετά ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑΤΑ…
Σήμερα ζητάνε μόνο ΠΟΥΛΑ και CD με σκατά …στους μλκ που τα αγοράζουνε …Αυτοί πληρώνουν…με αποτέλεσμα να αλλωτριώνονται συνειδήσεις ,ΜΥΑΛΑ και ΑΥΤΙΑ…
[size=6]Το ότι η ΧΩΡΑ πληρώνει τα αποτελέσματα της ΤΟΥΡΚΟΚΡΑΤΙΑΣ εν έτη 2006 και βλέπουμε σήριαλ ΤΟΥΡΚΙΚΑ,τρώμε μπακλαβά,με μπαγλαμά …και μπουζούκια με ναργιλέδες και ΓΙΟΥΣΟΥΦΑΚΙΑ…να σεβαστώ τί…ΤΑ ΜΥΑΛΑ τους…και αυτούς που δεν απαιτούν το δικίωμα τους στην ΕΚΦΡΑΣΗ…άλλα δεχόμαστε τη ΦΑΣΙΣΤΙΚΗ επιβολή του ΟΧΛΟΥ…
Γιά εξετάαστε ποιός είναι ΑΥΤΟΣ ο ΟΧΛΟΣ και πως εκπροσωπείτε…[/size]
Και θα `πρεπε να κτυπήσετε γιά να κάνετε ΡΟΚ εκπομπή ,τη πόρτα της Ε.Τ-ΝΕΤ που τους πληρώνουμε 50 χρόνια αντί γιά το Θριάσσιο TV …Mε πιάνεις…
Αγαπητέ φίλε karja_kurunen θα απαντήσω σύντομα…Οπως μας τα λες να τους στήθούμε κι όλας…Θα σου απαντήσω σύντομα…

open mind -ki as einai kai demi eh ? oi soad einai filtate efamiloi ths kakomoiras kai poulane 2 30lepta cd’s se full price times. GEGONOS!
einai o safe tropos na kaneis epanastash apo ton kanape - me kati typous me asteia mousakia. HTAN FOBERH tapa auto pou eipe ston yperfialo, fantasmeno drummer tous o frankie banali prosfata. pou einai kai poly xalias live, opws kai oloi tous bebaiws bebaiws afou bgenoun kai pezoun oligon NTEFIA !

i mhpws i christinoula den polaei to mpoutaki ths ? i christinoula kai i kathe x-tinoula :stuck_out_tongue:

poios einai o petridhs ?

megale, kopse kai th xrysh augh e ?!

et1 ? Metal mania kaneis ? LOL !

eipa egw na tous sththoume ? alla bges esy kai kopana to kefali sou panw stis prokes…
den tha bgoun polla. i texnh - exei skopo na ikanopoiei to dekth. apla o dekths psaxnei gia allous paromoious dektes gia na auto-epibebaiwthei. giauto kai goustarwmen arketa tous akroates poromoiwn akousmatwn me ta dika mas. proswpika kai san misogynhs, protimw tis ekprwsopous tou wraiou fyllou :stuck_out_tongue: tis legomenes metallomhteres :stuck_out_tongue:

Γιά τους SOAD βλέπω είσαι λαλήστατος φίλε…Τους υπολοίπους καλλιτέχνες τους έκανες γαργάρα… :lol: :lol: :lol:και οι Motorhead στα 80ees ζοριζόντουσαν γιά να τους χωνέψουν οι καρακολλημενοι τότε :smiley: και σήμερα γίναν θεότητες…της μουσικής και τους σφετερίζονται μέχρι και οι ντιγκι νταγκ…ελαφρολαικά…
Αυτά τα greek σου με έχουν στραβώσει γιά να βγάλω νόημα…Λοιπόν…
Οι μεταλλομητερούλες και εμένα μου αρέσουν…Οσο του ότι είσαι λάτρης των τούρκικων μαγκιά σου και χαρά σου…
Μάλλον δεν με έχεις κατανοήσει και με λες και Χρυσαυγήτη…Εγώ μιλάω γιά νοοτροπίες του Life style…Ας ακούνε και Λάμπρου όπου το Νινί σέρνει και καράβι
.Τους έχω όλους χεσμένους που τους αρέσουν οι στρούγκες του τσοπάνη και να λειτουργούν με ΤΑΜΠΕΛΙΤΣΕΣ ,όπως και στα Πανεπιστήμια που έρχονται γαλουχημένοι από το σπιτάκι του ο καθένας…με παρωπιδίτσες… :?
Αν εσύ τους μανατζερίσκους πού γλύφουνε παπούτσια σφουγκοκολαράδων και σούρνωνται σαν τα ερπετά,γιά να μη χάσουν τη δουλέιά ,γινόμενοι σκλάβοι και δουλικά , τους βλέπεις ως καρφιά ή ΑΟΡΑΤΟΥΣ εχθρούς δικαίωμα σου πάλι να διατηρείς τις απόψεις σου…και να τρως πάντα μακαρόνια με κιμά…
Εγώ θέλω και επιδόρπιο,και ότι γουστάρω το αποχτώ…γιατί ΕΤΣΙ ΘΕΛΩ…
Σιγά μη νομίζεις ότι χαλιέμαι στη τελική ,γιά το μυαλό του κάθε αποδέκτη…
ΔΙΑΣΚΕΔΑΖΩ αφάνταστα τη κατάντια τους,ΕΜ πως ,να μη μένουν τα παιδιά πάντα με το πτηνό στο χέρι…
Βρε Μανώλη τραμπαρίφα βάλε τη διπλη ΤΑΡΙΦΑ…αρκεί να βρεθεί και κάνα πουλί πετούμενο στο διάβα μας…
Sorry γιά τον αχταρμά ιδεων…Ακολούθησα το στύλ γραφής σου…μιάς και είναι το αγαπημένο μου…Ρώτα και το slekka…

ksepernas kai ton didaskalo. :smiley: herc ? LOL !
koita gia mena oute oi motorhed einai sobaroi.
kai tha tous sebomoun poly perissotero an
den paizane to ace of spades :stuck_out_tongue:
den latrebw anagkaia ta tourkika, alla den tha
exw thn hhtopathia tou sklavwmenou. i anatrofh
mou - oi epiloges mou kai to genikotero gousto mou
par oti einia enas axtarmas epirrown, me ekfrazoun.
kai den aporiptw tpt apriori, dioti epi paradeigmati to TAXI
tis kakomoiras ein oreo semi-dance pop kommati. Apla den blepw
kan to mpouti tis - i ti mapa ths, dioti einai san moggolaki :stuck_out_tongue:
kai profanws den mporei na tragoudhsei. sto en logw kommati omws
ta katafernei na agkomaxaei peistika :stuck_out_tongue:

Pleon theloume sta videoclip tis Kalomoiras na exei mono eikona,oxi hxo.

Αφηστε τους σκυλαδες στην σκυλια τους…Δεν ξερω αν θα μπορουσα να ανεχτω καποιον με αμαξι με φωτακια σαν λατερνα να περναει κατω απ το σπιτι μου και να εχει στη διαπασων Stairway To Heaven…Οποτε αφηστε τους να ακουν τα ευπεπτα που ακουν…Να εχουμε και κατι να γελαμε…Απ την αλλη τη χαρα που αισθανομαι οταν γνωριζω καποιον που ακουει την ιδια μουσικη με μενα δεν θα γουσταρα να την αισθανομαι καθε 5 λεπτα και για κατι τετοια ατομα…

O κάθε άνθρωπος ακούει μουσική για διαφορετικούς λόγους. Ευτυχώς που υπάρχουν τα σκυλάδικα και πηγαίνει ο κόσμος και ξεσκάει. Ο κόσμος που δεν τον νοιάζει αν αυτό που ακούει είναι η δεν είναι «ποιοτικό» αλλά πάει για να χορέψει, να εκτονωθεί να περάσει καλά. Το να πιστεύουμε ότι αυτοί που ακούνε λαϊκά, σκυλάδικα η οτιδήποτε άλλο είναι όλοι άθλιοι δείχνει απλά ότι εμείς είμαστε κομπλεξικοί. Το να πει κάποιος ότι οι μεταλλάδες είναι σατανιστές είναι προκατειλημμένος, το να λέμε εμείς όμως ότι οι σκυλαδες είναι για τον πουτσο είναι κουλ. Η «ευκολη» μουσική πάντα υπήρχε και πάντα θα υπάρχει, δεν γίνετε όλος ο κόσμος να ακούει αυτό που εμείς θεωρούμε ως ποιοτικό. Σίγουρα, κάποιος που θα δει την μουσική σαν τέχνη και όχι απλά ως διασκέδαση θα κερδίσει περισσότερα δεν είναι όμως μόνο η μουσική που ωριμάζει τον άνθρωπο.
Επίσης πριν κάνουμε κριτική στα σκυλάδικα ή σε ότι άλλο ακούει η «μάζα» ας δούμε λίγο και τα δικά μας. Μήπως στο μεταλ δεν υπάρχουν μπαντες που παίζουν για τα φράγκα? που έχουν τρισάθλιους και ελεεινούς στίχους? Που προσαρμόζουν το image και τη μουσική τους για να γίνουν προσιτά στα 15χρονα? Που δεν έχουν τίποτα ουσιαστικό να πουν και στηρίζονται μόνο στο ότι θα ακουστούν από κάποιους επειδή απλά είναι μεταλ?
Η μήπως να μιλήσουμε για την νοοτροπία που έχει η πλειοψηφια των εφήβων μεταλλαδων.
«Όλοι συνωμοτούν ενάντια στο μέταλ, μόνο το μέταλ είναι αληθινή μουσική, τα λαϊκά είναι ντροπή για την κοινωνία, οι μεταλλάδες είναι περιθωριοποιημένοι γιατί δεν βρίσκουν φτηνά τα cd που θέλουν η γιατί τους στραβοκοιτάζουν οι γκόμενες όταν φοράν μέταλ t-shirts?αυτοί που άκουγαν μέταλ και τώρα δεν ακούν είναι προδότες, η τάδε μπάντα δε με αγγίζει καθόλου όμως πρέπει να μ? αρέσει γιατί ο τάδε συντάκτης λέει πως έπαιξε μεγάλο ρόλο στην διαμόρφωση του σύγχρονου βαμπιρικού πάουερ θρας μπλακ αντεργκράουντ ατμοσφαιρικού μέταλ, επίσης θα είμαι κουλ αν την ακούω κ.τ.λ.»
Εντάξει από μια μεριά θα μου πεις είναι η ηλικία από την άλλη όμως αυτή η νοοτροπία δεν διαμορφώνεται σε μεγάλο βαθμό από τον τύπο? Θυμάμαι ακόμα π.χ. το hammer όταν μου βαζε γράμμα του μήνα κάποιον που έκανε σύγκριση μεταξύ στίχων της Βανδη και των Sabbath. Έτσι, γιατί πως αλλιώς θα καταπολεμήσει ο άλλος τα κόμπλεξ του αν δεν νοιώσει σε κάτι ανώτερος από τον διπλανό του.
-Οι τάδε είναι Θεοί
-Όχι δεν είναι
-Είσαι άσχετος από μουσική…
Έχουμε γίνει όλοι ξερολες, κοιτάζουμε να την πούμε στον άλλον, να ειρωνευτούμε τα γούστα του, να βεβαιωθούμε ότι αυτό που ακούμε είναι καλύτερο από αυτό που ακούει ο άλλος έτσι για να δείξουμε ότι το κατέχουμε το αντικείμενο και ότι έχουμε καλύτερο γούστο.
Και πέρα από αυτά για όλα φταίνε τα σκυλάδικα και η μόδα που προωθούν τα ΜΜΕ, όλοι είναι ζώα εκτός από μας και έχουμε και τα θράσος να θεωρούμε τους εαυτούς μας ανοιχτόμυαλους και γνώστες της πραγματικής μουσικής και να θέλουμε να κάνουμε κάτι για να αλλάξουμε την κατάσταση. Όλος ο κόσμος δεν περιστρέφεται ούτε γύρω από το ροκ και το μεταλ ούτε μόνο γύρω από την μουσική.

1oν. Αυτοι που πηγαινουν στα σκυλαδικα για να ξεσκασουν, για χαβαλε η οποιοδηποτε λογο ειναι πεταμενοι για το λογο οτι κανουν πλουσιους αυτους τους δυο τρεις μαλακες και δινουν ολα τα λεφτα τους εκει ενω εχουν σκατα εξυηρετηση,δεν εχουν την αναλογη οιικονομικη ανεση αλλα τα δινουν ετσι κι αλλιως (Μη ξεχναμε οτι ολλοι οι ελληνες ειναι πλουσιοι οσο αναφορα την ψηχαγωγια και μετα παραπονιουνται οτι δεν εχουν,αν κανανε μονο καλυτερη διαχειρηση…),εμαθαν ετσι λαθος και δεν υποστιριζουν αλλη μορφη ψηχαγωγιας κτλ.

2ον.και η μεταλ μουσικη ειναι εξισου ελεϊνη με την ελληνικη.ΑΠΕΙΡΕΣ μπαντες που απλα βγαζουν θοριβο (και καλα Heavy)…σκατοριφ που εχουν χιλιοπαιχτει,δικασες γιατι φαντασια μηδεν,μουσικες γνωσεις μηδεν,στιχοι ανταξιοι των ελληνικων σκυλαδικων…οι μεταλλαδες μονο ανοιχτομυαλοι δεν ειναι…μονο το μεταλ αξιζει,μονο μαυροντυμενες και μαυροβαμενες γκομενες γουσταρουν και οι φυσιολογικες τους φαινονται καπως,ξερουν πως να χαλανε μια συναυλια με το χτυπημα και το σπρωξημο τους…(οι συνθηκες στα σκυλαδικα καμια φορα ειναι και καλυτερες δυστυχως…)νιωθουν απο μονοι τους ξεκομενοι κοινωνικα απο τους υπολοιπους και διαφορετικοι ενω η μονη διαφορα ειναι στα μουσικα γουστα…(και ενταξει αυτο παιζει ρολο στην 5ημερη και στη διασκεδαση των περισσοτερουν αφου γραμενους μας ειχαν εμας τους μεταλλαδες και τα γουστα μας και μας τραβουσαν με το ζωρι στα σκατομαγαζα τους και μας λεγανε και ξενερωτους και το ιδιο αμα μας καλουσαν σε κανενα δωματιο με παρτυ…ΑΝ…)αλλα μεχρι εκει.κατα τα αλλα ιδιοι ειναι και οι μεταλαδες με ολους…
και ναι η ο κοσμος στρεφεται αρκετα γυρω και απο τη μουσικη και αυτο γιατι η μουσικη ειναι ψηχαγωγια και μαλιστα σε μεγαλυτερο ποσοστο απο αλλου ειδους ψηχαγωγιες.

Για μενα ανοιχτομυαλος ειναι ο καθε μεταλας που μετα τα 22 αντε 25 καταλαβαινει τι ακουγε τοσο καιρο και αρχισει να ξεκολαει(και να κρατησει λαποια μονο),να ξανααξιολογει τα ακουσματα του και να δει πως υπαρχουν και αλλα ωραια ακουσματα τριγυρω.γιατι ξερουμε ολοι ή θα μαθουμε καποτε οτι το μεταλ ειναι κατα 80% σαβουρα αλλα για να φτασει καποιος σε αυτο το συμπερασμα πρεπει να ακουσει και αλλα πραγματα,να ψαξει…και οχι Lombardo=θεος και τπτ αλλο…αν και μετα τα 25 σας ειστε ακομα μεταλαδες κατ τρεχει με σας…
Ως μεταλας εννοω τον κολημενο με μεταλ ακουσματα ΜΟΝΟ και τπτ αλλο,αντε και μεχρι Hard Rock.Δειτε περα απο τους Priest,Manowar,Omen,Thrash,Black,(to Death εχει αξιολογα groups)Saxon,Nightwish και δε σημαζευεται…

κραξτε με οσο θελετε…δεν θα με πειραξει,πειτε μου και να μην ξαναγραψω ξανα ποτε εδω μεσα και θα το κανω.κολημενο δε μελετε σιγουρα 8) 8) 8)