Κάλεσμα για ανοιχτή φιλική ανταλλαγή απόψεων

Καλά τα λες απλά σχετικά με το πρώτο μπουζούκια και σκυλάδικα δεν είναι μόνο τα ακριβά κέντρα και τα μεγάλα ονόματα, μπουζούκια είναι και αυτά που έχει το χωριό μου, δεν σημαίνει ότι θα σκάσεις 1000 ευρώ και βαλέ για να ξεσκάσεις, αυτοί που τα δίνουν απλά κάνουν φιγούρα… Ναι υπάρχουν εναλλακτικές μορφές ψυχαγωγίας ή διασκέδασης αλλά ο κόσμος μπορεί να μάθει γι αυτές, δεν είναι θέμα ελλιπούς ενημέρωσης, από κει και πέρα εξαρτάται από τον καθένα και από τον τρόπο που γουστάρει να ζει τι θα επιλέξει.
Τώρα αν θέλουμε να κάνουμε κάτι για να αλλάξει η μουσική προς το καλύτερο ας ασχοληθούμε με την μουσική που γουστάρουμε και όχι με τα σκυλάδικα τα φειμ στόρια και τις καλομοίρες και τους διάφορους «εχθρούς» (έλεος).Αυτά είναι απλά για να βγάζουμε τα κόμπλεξ μας και να λέμε πόσο ανώτεροι είμαστε που δεν ακούμε αυτά που ακούει ο όχλος.

Το θέμα δεν είναι ο θόρυβος ή οι μουσικές γνώσεις, είναι ο λόγος για τον οποίο θα κάτσεις να γράψεις μουσική. Όταν ακούς μπάντες να λένε «εμείς γράφουμε μουσική για τους οπαδούς μας?» τι να πεις. Και είναι πάρα πολλές που δουλεύουν έτσι.Εξίσου ελεεινή δεν είναι γιατί τουλάχιστον στο μεταλ θα υπάρχουν άτομα που είναι καλλιτέχνες, με ανοιχτό μυαλό και που θα έχουν κάτι να πουν (βλ. PoS, Sieges even) αλλά και άτομα με σωστή προσέγγιση της μουσικής που απλά μπορεί να μην έχουν την ικανότητα να ξεχωρίσουν, η απλά που γουστάρουν να κάνουν την καυλα τους. Η μαλακια είναι στον τρόπο προώθησης και της βλακώδους νοοτροπίας που προωθούν περιοδικά τύπου hammer.

Επειδή λοιπόν φίλε Βαγγέλη,κατά τα λεγόμενα σου είμαι ένας κομπλεξάρας,σίγά μην αφήσω στο απυρόβλητο με την Ελληναράδικη οχαδερφική νοοτροπία, τον Ελληναρά ΠΑΝΥΓΗΡΤΖΗ ,που ΔΕ ΣΕΒΕΤΑΙ κανένος το δικαίωμα στην ελευθερία έκφρασης πέραν της ΠΑΡΤΟΥΛΑΣ ΤΟΥ,ΚΑΙ να επιβάλει τη κακομοιριά του στους ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ…
Ο ίδιος που κατηγορέι τον Οθωμανό γιά καταπατήσεις Ελληνικών δικαιωμάτων,είναι ο ίδιος που θα πεί ΟΧΙ ατο ΤΖΑΜΙ στην Αττική ,γιατί οι Μωαμεθανοί στην ΕΛΛΑΔΑ ,δεν έχουν δικαίωμα ανεξηθρησκείας…Μόνο αυτό που μου έμαθε η κοινωνία και το σύστημα κοινωνικοποίησης ΠΑΤΡΙΣ -ΘΡΗΣΚΕΙΑ-ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ(Η Χούντα είχε το ίδιο σύνθημα)…
[size=6]Τον ενοχλεί ο μιναρές του τζαμιού και ο Χόντζας, όταν το βράδυ ο ίδιος ,θα πάει στο πανυγήρι και θα τραγουδάει…
Σήκω χόρεψε κουκλί μου να σε δω να σε χαρώ…ΤΣΙΦΤΕΤΕΛΙ ΤΟΥΡΚΙΚΟ …ΝΙΝΑΝΑΙ νίνα ΓΙΑΒΡΟΥΜ…
Μήοως τσούζει κάνένα η ΣΤΙΧΟΥΡΓΙΑ…
Και αφού κολήσει το μηνιάτικο,στο κούτελο του μπουζουξή,και φάει τα υπόλοιπα στις λουλουδούδες , η οικογένεια του μένει χωρίς λεφτά, και τραγουδάνε αγκαλιασμένοι,
ΑΠΟΝΗ ΖΩΗ ΜΕ ΠΕΤΑΞΕΣ ΣΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ ΤΗΝ ΑΚΡΗ.....[/size]
και θα φωνάζε μετά ότι φταίει το κράτος και ΠΕΙΝΑΕΙ…
Ονομαστικά παραδείγματα έχω χιλιάδες …Γιατί είναι ΕΛΛΗΝΑΡΑΣ ,ΓΙΓΑΝΤΑΣ ,ΚΑΡΜΠΟΥΖΟΥΚΛΗΣ & ο μόνος εκλεκτός ΜΑΓΚΑΣ επί της ΓΗΣ… Οι Ευρωπαίοι είναι κουτόφραγκοι, και δεν είναι ΣΚΛΑΒΟΣ των παθών του εις βάρος μια΄όλόκληρης κοινωνίας και το πράγμα πάει ΑΛΥΣΙΔΑ…
Και μόλις πληρωθεί κανα μεροκάματο,θα πάει στα ΦΡΟΥΤΑΚΙΑ, και μόλις τα χασει ,θα τραγουδαει…Ειμαι ο ωραίος ο άντρας ο ΣΩΣΤΟΣ
Μετά θα πάει στο ΚΑΦΕΝΕ,χωρίς ναργιλέ και θα ασκήσει τη κοινωνική κριτική του,γιά το ΡΟΚΑ που χει μακρύ μαλλί και ΣΑΤΑΝΙΣΤΗΣ,κλπ …κλπ…
Και όλο το κατιναριό της γειτονιάς θα επαναλάβει το ίδιο…Και θα σου ρίξω και ποστ από Σιδηρόπουλου συνέντευξη γιά τη κοιωνία της Θεσ/νικης και πολλά ακόμη…γιά να δεις που ΖΕΙΣ…και το ημερολόγιο γράφει 2006 , και μας έχουν το πανυγήρι του χωριού πρωτοσέλιδο στο National Geographic ,μαζί με τη φυλή των Παπούα…και όλα πάνε καλά στη χώρα ,γιατί η ΜΑΓΚΙΑ τρέχει από τα πατζάκια μας…

:lol: ενταξει μαλλον κανεις πλακα

[quote="“RAINBOW”"]

Mwre se pianw, alla ti se kanei na nomizeis oti tha endiaferontan i NET, E.T na valoun sto programma tous mia hard rock/heavy metal ekpompi?

Mipws ligo to parakanete me to thema tis mousikis kai tis simpreriforas tou kosmou? Allwste an den ipirxan polla eidi mousikis, kai diaforetika gousta, den tha mporousame na epilexoume pio mas teriazei pio poli gia na to akoume. I poikilia leitourgei thetika, kai sou anaptisei ta kritiria epilogis.
Epitrpste mou na sas pw omws, oti me ton tropo pou grafete, kindinevete na thwreithite ratsitstes enanti autwn pou den akoun auta pou gousarete eseis.

Allwste, den einai kritirio gia tin poiotita enos anthwpou to eidos mousikis pou akouei, mia endixi gia kapoia xaraktiristika tou isos einai, alla apexei poli apo to na epititheste arketa akraia se osous den akoun auta pou kata tin diki sas apopsii den lene tipota.

hmmmm…ego thelo na vlepo agrio sex sta video gamoto…paizei to wicked sensation as poume, akros sexy kommati, giati na min kotsaroun kai ligi tsonta? den exei fantasia o kosmos… :smiley:

gia mena leei aftos??? :lol: pou to emathe???
ego den poulao to mpoutaki mou…akoma…perimeno na to adynatiso ligouli kai meta tha to vgalo plistiriasmo… :lol:

hmmmm…ego thelo na vlepo agrio sex sta video gamoto…paizei to wicked sensation as poume, akros sexy kommati, giati na min kotsaroun kai ligi tsonta? den exei fantasia o kosmos… :D[/quote]aaa,esy eisai poly lysara koritsi mou! Asxetws an den tha itan kakh idea… :lol:

e, oxi kai lysara my dear lad… aplos fantazomai diaforetika apo kapoion allon… :stuck_out_tongue:

den to eipa outws h’ allws prosvlitika darling! kala kaneis kai skeftesai diaforetika,ta provata einai polla!(pw,evgala kai rima o foustis…)

no worries…den to pira prosopika…aplos giati oxi kai sta video ton group? to take it off apo to live ton kiss, kanei patago kathe fora pou paizetai stin othoni ton rock club…ki exei mono half vyzous kai kolarakia…fantastite, na itan all the way…

Να και κάτι φιλε που σεν το ήξερα…Η κακομοίρα κατάγεται από το Ουλάν Μπατόρ ,τη πρωτεύουσα της Μογγολίας,και είναι απόγονος του Τζέκις ΧΑν…Εκίνες οι ΓΕΜΟΡΦΕΣ που Hi-5 απο το τηλεπεχνίδι ,με μιά μαυρούκα κλπ ,πού εχαθήκανε ορε΄???πάνω που τις είχα ερωτευτεί ,με γιγαντοαφίσσα από τη ΣΟύπερ ΚΑτερινα ,δίπλα στο εικονοστάσι το είχα κρεμμασμενο…Το εδυαλίσαν το μαγαζάκι που κάναν σε παραλίες sold-out δωρεάν συναυλίες…???
Πόσο έκλεισε ο δείκτης dawn-jones???Tέτοιες ερωτήσεις μου έκανες και σύ…χι…χι
Tώρα δε μου εξηγείς τί έχει το Ace of Spade που κάνει τους Mootorhead αντιπαθείς???
Thanks…

I alithia einai oti oli i sizitisi mou fainetai perriti kai elafros askopi.

Par’ola auta prepei na toniso oti an graftike to parapano tragoudi gia na deiksei to epipedo twn ellinikwn tragoudiwn, kanate tragiko lathos.

To sygekrimeno tragoudi graftike gia ta karnavalia. An gnorizete se kapoia meri (toulaxiston stin Thasso ap’oti gnorizo) grafontai polla tetoia tragoudia gia ta karnavalia.

Allo tora to an argotera egine eurews gnosto.

An auta pou eipa den exoun kammia sxesi me ton skopo gia ton opoio graftike to sygekrimeno, syxoreiste me…

Eυχαριστώ γιά την επισήμανση φίλε ,εμένα μου φάνηκε απλά αστείο και το πέταξα,χωρίς να γνωρίζω τη root…Αnyway περιττή συζητηση θα ήταν το παρόν τόπικ εάν δεν είχαν πέσει 30 ποστ-σεντόνια ,με 400 αναγνώσεις σε 2 μέρες…μόνο…
Καλή και κακή μουσική υποκουλτούρας και μή ,ποιοτικής ή όχι παράγεται από όλα τα είδη μουσικής…και περί ορέξεως κολοκυθόπιττα…Απλά στην Ελλάδα παρατηρείται ένας ρατσισμός ,εις βάρος επιμερους ειδών ΤΕΧΝΗΣ γενικότερα,και αν κάποιοι θέλουν να κοιμούντε εφυσηχασμένοι,όλα καλά καμομένα,είναι ακριβώς και ο βολεψάκιας που θα συναστήσω στο Δημόσιο και απο κεί και πέρα όλοι οι άλλοι ,ας΄κόψουν το ΣΒΕΡΚΟ τους…
Ολα΄καλά θα ήταν ,όταν αυτή η στάση δεν είχε αντίκτυπό ,το ότι ζούμε σαν χώρα…και δε πληρώνω εξαναγκαστικά ,την επιλογή της ΤΕΧΝΗΣ που επιβάλλουν με το έτσι θέλω ,οι ΕΓΚΕΦΑΛΟΙ κάποιων ΑΛΛΩΝ ,γιά το καλό μου…ενώ πληρώνω και ΕΓΩ ΤΕΛΗ ΕΡΤ στη ΔΕΗ και γουστάρω να βλέπω π.χ Αυστραλέζικη κάντρυ χα…χα
2)Η από τους φόρους μου ,επιλέγουν αυτοί οι άλλοι εκπρόσωπιοι μου, το Σαβόπουλο γιά μιλενιουμ στην Ακρόπολη στην Ολυμπιάδα τελετή λήξης και κάποιους άλλους αντιπροσωπευτικούς καλιτέχνες
3) Στη ληξη της κατ` άλλα άψογης Ολυμπιάδα, που βγήκε το Datsun και πέταγε καρπούζια ,και μου λέγαν αυτή είναι η Ελλάδα, ή ότι ο Ρουβάς ιπτάμενος έφαγε τη σούπα ,τραγουδώντας το ΚΑΡΑΠΙΠΕΡΙ που έχει ΣΕΚΕΡΙ ???(Τι θα πεί αυτό στα Τούρκικα?? αν ξέρει κανείς???) είναι δικαίωμα και ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ του κάθε ΕΛληνα να ασκεί κριτική και να ΣΕΒΟΝΤΑΙ τις απόψεις του… :!:
4)Ούτε ο κάθε μπάρμπας που έπιασε φράγκα και απόκτησε ΜΜΕ ,προσέλαβε και Διευθυντή προγράμμτος και βάζει κουτσομπολίστικα και τηλεκαφέδες ,με πασιάγνωστα καρακατσουλιά που εκφέρονται κατά παντός επιστητού ,με φασιστικη επιβολή απόψεων
και να μου λένε κάνε ΖΑΠΙΓΚ γιά να μη τις βλέπεις…
ΟΧΙ ΡΕ ΦΙΛΕ…ΤΕΡΜΑ Η ΞΕΦΤΥΛΑ…Να πάνε να τη πουλήσουν εκεί που μάθαν ,γιατί τους ψάχνω και θα τους μάθω και ΕΓΩ…γιατί ΕΤΣΙ ΘΕΛΩ…
OBEY YOYR MASTER,your life burn faster…

Mwre se pianw, alla ti se kanei na nomizeis oti tha endiaferontan i NET, E.T na valoun sto programma tous mia hard rock/heavy metal ekpompi?

Mipws ligo to parakanete me to thema tis mousikis kai tis simpreriforas tou kosmou? Allwste an den ipirxan polla eidi mousikis, kai diaforetika gousta, den tha mporousame na epilexoume pio mas teriazei pio poli gia na to akoume. I poikilia leitourgei thetika, kai sou anaptisei ta kritiria epilogis.
Epitrpste mou na sas pw omws, oti me ton tropo pou grafete, kindinevete na thwreithite ratsitstes enanti autwn pou den akoun auta pou gousarete eseis.

Allwste, den einai kritirio gia tin poiotita enos anthwpou to eidos mousikis pou akouei, mia endixi gia kapoia xaraktiristika tou isos einai, alla apexei poli apo to na epititheste arketa akraia se osous den akoun auta pou kata tin diki sas apopsii den lene tipota.[/quote]
Φίλε sirjim ,περί εκπομπής στα ΚΡΑΤΙΚΑ είναι υποχρέωση τους ,όπως είχε ο Κατής και ο Πανγιωτόπουλος παλαιότερα…
Τους πρωτοκολλείς στην ΕΡΤ μιά αίτηση,επισυνάπτοντας και αυτό http://www.ifpi.gr/chart01.htm και είναι υποχρεωμένος κάποιος καρεκλοκένταυρος που θα το χρεωθεί ,να απαντήσει εντόις 9 ημερών(με το Νόμο Εβερτ)…Τώρα που εγκαινιάζει το νέο της ψυχαγωγικό κανάλι, να δούμε τι ΑΠΑΝΤΗΣΗ θα δώσει…
Σενάριο 1 Αρνείται και αιτιολογεί,οπότε υπάρχουν πολλαπλοί τρόποι προσφυγής και πιέσεων ,μέχρι και ΑΓΩΓΗΣ ,που είμαι μέσα…
Σενάριο 2 Γίνεστε οι πρώτοι rocker παρουσιαστές με χορηγό το Rock Hard… 8O .

Οτι το παρακάνω και είμαι ΑΚΡΑΙΟΣ & της υπερβολής, είναι γιατί έχω δεχθεί χρόνια στο πετσί μου ,αυτό το ΡΑΤΣΙΣΜΟ,από την αντίπαλη πλευρά…και τη βιώνω καθημερινά,χωρίς να στέκομαι μόνο σε ΜΟΥΣΙΚΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ επιλογής…Τα άπό πίσω κοιτώ …

Το να υπαρχει ποικιλια στη μουσικη και σε καθε αλλο τροπο εκφρασης δεν ειναι κακο. Αυτο που εχουμε ομως εμεις εδω στην Ελλαδα δεν μπορει να χαρακτηριστει ετσι. Η ποικιλια μας σταματα καπου αναμεσα σε dream show & fame story, βανδη & βισσυ, μικρουτσικου & τατιανας. Και η γνωστη ατακα αν δεν σου αρεσουν μη τα βλεπεις εχει νοημα οταν υπαρχει και κατι αλλο να δεις. Γιατι αντε εγω εχω τις αντιστασεις και δεν με αγγιζουν, αλλα δεν ξερω αν θα συμβει το ιδιο και με τα παιδια μου και με ολα τα παιδια γενικα. Που ειναι η παιδεια? Απο που θα την παρουν; απο τα σχολεια; απο την τηλεοραση; απο τις πολιτιστικες εκδηλωσεις; Ειναι δυνατον να ξεφυγει η νεα γενια απο αυτο το χαλι;
Δεν θα ξεχασω την φρικη που ενιωσα ακουγοντας ενα απογευμα μια σχολικη εκδρομη που κατευθυνοταν προς το παρκο της γειτονιας μου, παιδακια νηπιαγωγειου και δημοτικου πιασμενα χερι χερι οπως πανε συνηθως οταν βγαινουν απο το σχολικο χωρο, με τις “δασκαλες” τους παρεα να τραγουδανε τα τελευταια σκυλαδικα σουξε αντι για το “ηταν ενα μικρο καραβι” ή κατι καταλληλο για την ηλικια τους τελως παντων. Και το δικο μου παιδι σε ενα τεοιο σχολειο δεν θα παεί; Είναι ελευθερια αυτο;

Και ποια ειναι η τεχνη στη μουσικη?Γιατι καποιος μιλαει για τεχνη και μου εχει γραψει 2 φορες στιχους Metallica.Αν ο Lars ειναι πιο καλος μουσικος απο τον Μουζακη(τωρα ειναι ο ντραμερ της Παπαριζου) παω πασο.

Δε νομιζω οτι εχει νοημα αυτο που λεω αλλα ενταξει.Οχι να μιλαμε για καλη μουσικη που δεν προοθειται και να μιλαμε για metallica.

Εαν όλα τα συγκροτήματα ψάχνονταν όπως οι Metallica τώρα τα πράγματα θα ήταν αλλιώς .Aκόμα και στα Load/Reload χωρίς να μπορούν να καταταχθούν στις κορυφαίες κυκλοφορίες τους , είναι κάλα albums με μερικά φοβερα τραγούδια (π.χ Until it sleeps, Mama said, Bleeding me, The Memory Remains, Devil?s Dance, The Unforgiven II, Fuel κ.α)
[size=7]Metallica was easily the best, most influential heavy metal band of the '80s, responsible for bringing the music back to Earth.[/size]
πηγή http://www.allmusic.com/
Μόνο η ΕΤ έχει προβάλει 3 φορές ,το κορυφαία μ’ίξη μέταλ με τη συμφωνική ορχήστρα του San Frachisco ,υπό Michael Kamen…
και αν κόποιος καλλιτέχνης μπορεί και δίνει 3 ωρα live ,επί μιά 10ετ’ια ,μέχρι το κοινό να καταρεύσει (όπως Ν.Σμύρνη -Πανιώνιος κλπ περιοδεία)ας 'ερθεται να μου το πείτε…

Εσενα σου αρεσουν εγω παλι στα δικα μου αυτια τους ακουω εντελως αμουσους και κακους.Μου ακουγονται σκυλαδες,αν μπορεις να πιασεις το πνευμα μου.Γιαυτο σου λεω.Ασε τον καθενα να εχει το δικο του γουστο και τη δικια του αποψη.Στα δικα μου ακουσματα οι metallica και οι καθε metallica ειναι απλα σκουπιδια και πολυ απλα δε τους ακουω.Και εχουν προωθηθει οσο λιγα γκρουπ στον πλανητη.Σε ολα τα ειδη της μουσικης.

vasika, afto to allo pou tha ithela einai na kratisoun tous mousikous, na kanoun sosta ti douleia tous, alla ama einai moutrakla kapoios apo to group as ton ntoumplaroun kalytera…katantaei aidia na vlepo ton kathe asximo na periferetai stin othoni mou… :smiley:
kati san tous milli vanilli…

[quote=“roots”]Eγω λεω παλι καλα που υπαρχουν και αυτοι.
Κοιτα και εγω μουσικος ειμαι και προσπαθω να βγαλω λεφτα απο τη μουσικη.
Δε μπορω να πω οτι με ενοχλουν οι σκυλαδες.Διασκεδαζουν διαφορετικα.Την τεχνη απο την αλλη μπορω να τη δω διφορετικα απο εσενα και εσυ απο μενα.Δε παει να πει οτι η δικια μου ειναι πιο καλη απο τη δικια σου.
Και συζηταμε.Δε τσακωνομαστε.Δε το παω προσωπικα.[/quote
Φϊλε roots επαναφέρω προηγούενο πόστ σου και απαντώ,
Σεβομαι την άποψη του καθενός όπως και τη δική σου…Εσύ γιατί μου απαγορεύεις ΝΑ ΕΚΦΡΑΖΩ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ άποψη…Φυσικά δεν καταφέρνομαι κατά τους συνόλου των σκυλάδικων,και σε κάθε είδος είπαμε υπάρχουν καλοί και κακοί μουσικοί…
Αυτό μου το συμβουλεύουν πάντα εμπιστευτικά ,κάποιοι τύποι όταν θήγονται τα μικροσυμφέροντα τους ,εις βάρος ευρύτερων κοινωνικών ομάδων…
π.χ ταινία Μαυρογιαλούρος και οι καλοθελητές που τα τσεπώνανε,που στην ΕΛλάδα είναι μιά πραγματικότητα 3000 χρόνων…
Μ’ηπως το ΄’οτι ε’ισαι μουσικός ,και μόνο στα σκυλάδικα δίνουν νυκτοκάμαατο καλό ,δημιουργούν πρόβλημα τα γραφόμενα μου???
Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΕΥΣΗ & ΕΚΦΡΑΣΗ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΩΝ ,που απορρεόυν από τον κάθε καλιτέχνη και δημιουργό…
Φυσικά δε μπορεί κάποιος ελλείψη παιδείας ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ ,όταν διαβάζει μόνο Μίκυ Μαους γιά μακρά χρονική περίοδο…
Η ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΟΤΗΤΑ & ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΟΤΗΤΑ των Metallica έχουν κριθέι παγκοσμίως από ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ,και όχι από επιχειρηματολογία τύπου ΔΕ μου αρέσει ο ΜΟΥΣΑΚΑΣ…προτειμ’ω τις ΜΠΑΜΙΕΣ…
MInd the gap & open mind…Τhanks,…
EΡΩΤΗΣΗ : Ποιό στιχουργικά επιπέδου τρaγούδι νοηματικά σαν The Unforgiven,εχει γραφτεί Ελληνικό ,πέραν της Καβαφικής οικουμενικής ποίησης???