Οι "παίζουμε όλο το δίσκο μας του 1911" περιοδείες

αναρωτιέμαι ποια είναι χειρότερη ανακοίνωση: το ότι έρχονται οι paradise lost για να παίξουν το “draconian times” ή το ότι έρχονται οι children of bodom? :stuck_out_tongue:
βλέπω και τα ονόματα που ανακοινώνονται στο roadburn και κάτι παθαίνω…

Δεν το’πα για να κράξω τους Paradise Lost, αν ήταν θα τα έγραφα στο θρεντ τους, γενική παρατήρηση έκανα. Ε και για τους Fates τι να πούμε, αυτοί ξόφλησαν μετά το Awaken the Guardian. Fail x2 κατάσταση δηλαδή. :stuck_out_tongue:

Mα επειδη ξερω οτι σχολιασες τη κινηση κι οχι τη μπαντα ειπα για τους Fates γιατι η κινηση ειναι στην ουσια η ιδια(και βασικα δε πηγαινε αποκλειστικα σε σενα,απλα θυμαμαι οτι τοτε υπηρχε μονο ενθουσιασμος).Περα απο το ηλικιακο,πιστευω οτι παιζει ρολο και το ποσο επικαιρο ειναι το ονομα της εκαστοτε μπαντας στο πως θα το δει καποιος.Των Fates ηταν ισως πιο ??απο το πουθενα??,οι PL με προσφατο δισκο και λαιβ οσο να ναι δεν ειναι το ιδιο.

Tωρα ειδα στο θρεντ για το λαιβ κατι για PL κορδονια και PL τσαντες και kinder εκπληξεις οποτε σταματαω να υπερασπιζομαι:lol:

[SPOILER]και πως να διαφωνησω περι awaken,μεγαλη αληθεια=p[/SPOILER]

και λίγα λες, ειδικά για μπάντες που δισκογραφούν κανονικά από το 1911. με τον holmes μάλιστα να χει δηλώσει (καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς) επί host ότι δε θέλει να γίνουν οι lost σαν τους (τότε) iron maiden και να χει αποκυρήξει αργότερα το γρέζι στα φωνητικά επειδή δεν τον εκφράζει πλέον (τι μου ρχεσαι για το draconian τότε ρε φίλε?). ελπίζω να το βάλουν κάνα 30άρι. καλά είναι και τα cds.

ε νταξ, καμμία σχέση. οι fates τα τελευταία αρκετά χρόνια υπάρχουν/δεν υπάρχουν.

άσε που το λάηβ ήταν μετριάντζα :P.

Λυπαμαι, αυτο μας εχει τελειωσει.

Ανοιχτε το thread με το καλο και περιμενετε ογκολιθους, γιατι εχω πολυ λαο να κραξω.

καλα τα λετε οι παλιοι αλλα τι φταιω εγω που το 90ς που επαιζαν σχεδον ολο το draconian ημουν πιτσιρικι και δεν ηξερα τι ειναι μεταλ?να μν τους δω τωρα να παιζουν τον αγαπημενο μ δισκο και να τους πω ξοφλημενους?

Κι εγω θα παω, τη μια μερα τουλαχιστον, αλλα αυτο σημαινει πως υποκυπτω, δεν αλλαζει κατι με αυτο.

Δεν ειναι ολα μουσικη, δεν ειναι ολα χεβυ μεταλ και μπυρες, υπαρχει κι η ηθικη ρε παιδια. Αλλα να μου πεις, καθομαστε κι ασχολουμαστε με ιδανικα τη συγχρονη εποχη, πφ, τι κοροιδα.

Ε ο καθένας κάνει τις επιλογές του. Άμα γουστάρεις να πας και να περάσεις τέλεια δεν λέμε όχι. Αλλά αν δεν είναι “ξοφλημένος” κάποιος που επαναπαύεται σε δάφνες 15 χρόνων τότε τι είναι? Πρωτοπόρος?

βτς έχω κάνει ριπόρτ να γίνει σπλιτ οπότε είμαστε subject to teleport without notice

ενταξει εδω αλλα συγκροτηματα παιζουν σε 10 δισκους τα ιδια πραγματα και οι λοστ που εβγαλαν τοσα διαφορετικα αλμπουμ το οτι παιζουν το ντρακονιαν πειραξε?μεχρι το 2001 τουλαχιστον ο καθε δισκος ηταν διαφορετικος σε υφος…τεσπα ξεφυγε το θεμα σ λαθος τοπικ…μια αποψη ειπα…ετσι κ αλλιως στις συναυλιες παμε να πιουμε καμια μπυρα και να περασουμε καλα…μονο μν δω κανα εξωφρενικο εισητηριο(που ετσι το κοβω).

Μεγάλη κουβέντα αυτή, εν μέρει έχει ένα δίκιο ο Μπλήντιν για πολλές μπάντες που κάνουν επετειακά, reunions, επανακυκλοφορίες και βινύλια επειδή είναι της μόδας.
Όλα αυτά σίγουρα ξεφεύγουν από τα όρια της καλλιτεχνικής άποψης και πάνε στοχευμένα στους οπαδούς. Όπως και να’χει, οι Paradise Lost δεν το παιξαν safe αν μη τι άλλο. Σίγουρα και δω μπαίνει το επιχείρημα του fanboy ή του hater, οπότε και ανάλογη η προκατάληψη.
Οι Paradise Lost λοιπόν, όσον αφορά την Ελλάδα έχουν έρθει, ξανάρθει και θα ξανάρθουν. Έχουν πυρήνα οπαδών και από τις 7,8,9 φορές που τους έχω δει οκ, οι τελευταίες τους αν και είχαν καινούρια κομμάτια να προωθήσουν δεν έκαναν το απαραίτητο κλικ. Σε σχέση ας πούμε με παλιότερες εποχές.
Από κει και πέρα, ξοφλημένους δεν μπορείς να τους πεις σε καμία περίπτωση. Και αυτό γιατί είναι και δισκογραφικά συνεπείς και έχουν κάνει και έναν μουσικό κύκλο, ο οποίος πέρασε μέσα από πολλά είδη και τα συναφή. Είχαν πάντα ρε παιδί μου την αίσθηση του πειραματισμού, του καινοτόμου και του διαφορετικού σε σχέση με τον ατμοσφαιρικό ήχο γενικά. Και το Draconian Times είναι εκτός από αριστούργημα, μέσα στα 2-3 άλμπουμ τους, που πάντα μνημόνευαν και οι ίδιοι. Και η ιδέα της ζωντανής απόδοσής του κρατάει καιρό, τουλάχιστον από την περίοδο του ομώνυμου, μιας και άρχισαν σταδιακά να επιστρέφουν στον ήχο τους. Τον Paradise Lost ήχο, ο οποίος χαρακτηρίζει το Draconian Times. Αν ήταν στο χέρι τους δηλαδή μπορεί και να το καναν νωρίτερα, αλλά κάτι οι νέοι δίσκοι, οι αλλαγές στους drummers και όλα αυτά τους έφεραν να το κάνουν τώρα, όταν και κάτι τέτοιο έχει γινει ήδη τετριμμένο και λογικά ειναι να το βλεπουν πολλοί ως αρπαχτή.

Για μένα και μετά από όλες αυτές τις φορές που τους έχω δεί, κάτι τέτοιο το περίμενα καιρό. Όχι γιατί δεν έχουν αποδόσει τα περισσότερα κομμάτια του δίσκου στις επισκέψεις τους στην Ελλάδα, αλλά από την άλλη και επειδή υπάρχει και η άλλη δικαιολογία για τέτοιου είδους ενέργειες, είναι μια ευκαιρία να αποκτήσουν το status που πρέπει και δικαιούνται. Και όχι μόνο μεταξύ των οπαδών τους, αλλά σε γενικές γραμμές να προκαλέσουν πάλι έναν θορυβο όπως την περίοδο που κυκλοφόρησε το άλμπουμ. Τώρα αν κάποιοι το βλεπουν ως αρπαχτή, με το δίκιο τους, αλλά αρπαχτή θα’ταν να ερχόντουσαν πάλι χωρίς νέο άλμπουμ και να παιζαν τα ίδια κομμάτια και το κλασικό 90άλεπτο.

Πάντως, ήταν θέμα χρόνου να γίνει κάτι τέτοιο και όσοι παρακολουθούν τη μπάντα από κοντά κάτι θα χαν καταλάβει.

Ένα πράγμα μόνο. Να’χει καλό ήχο βασικά και να βάλουν κομμάτια στο σετ που δεν έχουν παίξει καιρό. Όλα τ’αλλα θα είναι όπως πρέπει.

edit: μιλάμε για once solemn και καπάκι shadowkings. Δηλαδή πόσο πιο έπος.

Mαζι σου και στα δυο… αλλα 7 συναυλιες θα δωσουν παιζοντας το Draconian, τουλαχιστον ετσι ανακοινωθηκε, δηλαδη klein mein, δε βγηκαν και παγκοσμια περιοδεια…
και στο λεει ενας που δε χρειαστηκε τη συγκεκριμενη κινηση για να θεωρησει ξoφλημενους τους Lost…

Τυφλα να εχουν οι Metallicats δηλαδη που γυρισαν ολο τον κοσμο παιζοντας ολοκληρο το Master of Puppets. :stuck_out_tongue:

Ναι ρε συ Πανο, τα καταλαβαινω τα αποπανω και συμφωνω κι εδω που τα λεμε, για μενα εξ αλλου οι PL βγαζαν μονο δισκαρες μεχρι και το Symbol of Life, οποτε δεν τους θεωρησα ποτε ξοφλημενους - ενας λογος παραπανω να συμφωνησω δλδ. Τα VIP πακετα ομως τι τα θελανε; Κι αυτα ειναι πακετα της ιδιας της μπαντας αμα δεις, οχι καποιας εταιριας, ή κατι τετοιο. Εκει ξεχναω τα ‘‘οκ, παμε να κανουμε λιγο σουσουρο ξανα, αφου θελει τα παλια ο κοσμος’’ κι η μονη λεξη που μου ρχεται στο μυαλο ειναι ‘‘λεφτα’’. Αυτο ειναι βσκ που με ξενερωσε.

Edit: +1 σε αυτο που λεει ο Isis, το σκεφτηκα κι εγω.

Αυτό είναι άλλη κουβέντα. Μιλάμε καθαρά για το κίνητρο και το κατα πόσο είναι “εκτός εποχής” για μια επετειακή περιοδεία ή όχι, όπως άλλους και άλλους.

Τα VIP είναι υπερβολή για τους Lost, ναι. Όπως ήταν και για τους Dream Theater. Καθώς και οι δύο μπάντες ήταν ανέκαθεν “ανοικτές” στους οπαδούς, τουλάχιστον στα after shows κτλ. Τώρα βέβαια σου προσφέρουν μερικά καθαρά fanboy-ικά πράγματα και την ευκαιρία να δείς soundcheck. Πάντως είναι κάτι μακριά από αυτό που χαν συνηθίσει και οι Lost.

Ούτως ή άλλως ο Χολμς βαριέται για παγκόσμια περιοδεία :Ρ

Γενικα θεωρω πως κατι τετοιο ειναι υπερβολη για τον οποιονδηποτε απο τη στιγμη που θελεις να λεγεσαι rock / metal καλλιτεχνης και πλασαρεις μια συγκεκριμενου τυπου κουλτουρα. Απο τα υπογεια ξεκινησαν ολοι αυτοι οι ανθρωποι και για καποιο λογο βρισκονται εκει που βρισκονται, ειτε απο οικονομικης, ειτε απο ιστορικης αποψης. Κι εδω ερχεται το κλασσικο επιχειρημα οτι δε χρωστανε τιποτα στους οπαδους του ηχου, επειδη οι μουσικοι πρωτα απ ολα παιζουν για τον εαυτο τους, αλλα αυτο ειναι μεγαλο λαθος. Χρωστανε τον στοιχειωδη σεβασμο που οι ιδιοι ζητουν απο τον κοσμο τους και με τετοιες κινησεις δεν τον σεβονται καθολου, παρα υποτιμουν τη νοημοσυνη του.

Edit: Παντως δε λεμε κατι διαφορετικο μωρε, απλα εμενα μ ενοχλει πολυ περισσοτερο απο σενα. ;s

ok, δεν ήθελα να εστιάσουμε στους Λοστ, εγώ το είπα γενικότερα, αλλά πάμε.

Εδώ είναι το ζουμί.
Εγώ τους Λοστ τους έχω δει 2 φορές, μια την περίοδο του symbol of life το 2002 όπου μου φάνηκαν απογοητευτικοί και μία το 2008 όπου ήταν γαμάτοι, αλλά κι εμένα μου δίναν την εντύπωση ότι στα νεότερα κομμάτια τους δεν το’χουν.

Και κάπου εκεί ξέγραψα οριστικά τους Λοστ γιατί στο σανίδι η ΜΕΓΑΛΗ μπάντα είναι ΜΕΓΑΛΗ ακόμη κι αν δεν παίζει τα καλύτερα κομμάτια της (κι έχω “τσακωθεί” με αρκετούς εδώ μέσα κάμποσες φορές πάνω στο θέμα “σετλίστ”) όπως μου απέδειξαν τα πρόσφατα live των [B]Isis[/B] και [B]Neubauten[/B] (και αρκετά άλλα βέβαια).

H ανακοίνωση αυτής της “περασμένα μεγαλεία” περιοδείας (δε μιλάμε δηλαδή για μια one-off εμφάνιση) ήταν απλά η ταφόπλακα.

Ξέρω ότι άμα πάω θα γουστάρω πολύ και τώρα που μιλάμε έβγαλα απ’το ντουλάπι την draconian times κασέτα μου που’χα γράψει κάπου το '95-'96 με ζωγραφιστό το λόγκο στη ράχη κλπ. αλλά επιτρέψτε μου να θεωρώ τελειωμένη υπόθεση πια τους Λοστ όπως ήδη θεωρώ τους Μετάλλικα και τους Μέηντεν και τους Γουασπ και όοοοοολους αυτούς.

[SPOILER]Αργεί πολύ αυτό το σπλιτ? Όχι τπτ άλλο, αλλά θα γράψει κανείς ότι έρχονται οι Godflesh παίζοντας όλο το Streetcleaner και δε θα μπορώ να κάνω κωλοτούμπα με την ησυχία μου. :p[/SPOILER]

Ρεεεε 13978 σελίδες off topic είστε! :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Aπό τις 6 το απόγευμα έχω ζητήσει να μεταφερθούν τα ποστς. :dunno:
Μάλλον η τρόικα θα απαίτησε και περικοπές στο μοντερέησιον. :stuck_out_tongue:

Εδώ η συνέχεια του θέματος που άνοιξε ο φίλτατος Bleedin/τσεχoκυνηγός.

Bleedin καταλαβαίνω τον προβληματισμό σου, αλλά στην πραγματικότητα δε θα βγει κάποιο σαφές συμπέρασμα, λόγω του ότι δεν έχουν όλα τα συγκροτήματα το ίδιο κίνητρο πίσω από την απόφαση μιας τέτοιας περιοδείας.

Θα σου πω όμως τι παρατηρώ και παρόλο που δε συμβαίνει σε μεγάλο βαθμό ακόμα, έχει αυξητική τάση…

Αν υπάρχει μια προσέγγιση της μουσικής που σιχαίνομαι πραγματικά, αυτή είναι των μπουζουκιών που παίζουν παντού και πάντα και διαχρονικά τα ίδια τραγούδια…γιατί αυτά θέλει να ακούσει ο κόσμος. Δεν μπορώ να καταλάβω τον κόσμο που πάει να ακούσει τα ίδια 20-30 τραγουδία ξανα και ξανά ή τέλος πάντων δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει αυτή η νοοτροπία με το να ακούς μουσική.

Δυστυχώς όμως τα μαγαζιά πουλάνε αυτό ακριβώς που θέλει ο κόσμος.

Τώρα τελευταία αυξάνεται το ποσοστό του δυνητικού rock/metal κοινού που έχει μια αντίστοιχη προσέγγιση. Πρώτα κοιτάνε τι θα παίξει το συγκρότημα και μετά αποφασίζουν αν θα πάνε να τους δούν. Ο κόσμος θέλει να ακούσει τα τραγούδια που ήδη ξέρει και θεωρεί κλασσικά και όχι να ασχοληθεί εκ νέου με τον εκάστοτε καλλιτέχνη.

Δεν πρέπει λοιπόν να μας εντυπωσιάζει το “φαινόμενο” ή αν θες η “μόδα” του να παίζει ολόκληρο το κλασσικό της άλμπουμ μια μπάντα. Οι promoters το ζητάνε γιατί ξέρουν ότι αυτό πουλάει και θα έχουν το περιθώριο να αυξήσουν την τιμή ή να προ-πωλήσουν περισσότερα εισιτήρια και ως εκ τούτου να προσφέρουν καλύτερο πακέτο στα συγκροτήματα. Τα συγκροτήματα από την πλευρά τους δεν έχουν λόγο να μην το κάνουν, αφού και περισσότερα λεφτά βγάζουν και δεν τους κατηγορεί κανείς για ξεπούλημα, κοινώς win/win situation.