Εξωγήινοι!

Κατσε να δουμε τι θα βρεθει πρωτα :stuck_out_tongue:

Reapers…

1 Like

Εχουμε ηδη τηλεσκοπια που μελετουν εξωπλανητες, και πιο συγκεκριμενα το πιο αποτελεσματικο ως τωρα ειναι το Kepler Mission απο το 2009. Ειναι τοσο μακρια οι εξωπλανητες και τα αστερια, που με την τεχνολογια που εχουμε δε θα δουμε πολλα πραγματα οσον αφορα την λεπτομερειεα, αλλα μπορει φυσικα να κανουμε πολυ σημαντικες ανακαλυψεις.

1 Like

Είχα στο μυαλό μου το διαστημικό τηλεσκόπιο James Webb που με τα τωρινά δεδομένα αναμένεται να εκτοξευθεί το 2021 όπου απ’ όσα μπορώ να καταλάβω, συμπεραίνω ότι έχει φοβερές δυνατότητες

https://www.jwst.nasa.gov/

https://www.nasa.gov/feature/goddard/2019/a-new-view-of-exoplanets-with-nasa-s-webb-telescope

Μπορεί με αυτά που θα ανακλύψουμε, το “Νιώθω πολύ τυχερός που ζω σε αυτή την εποχή” να έχει διαφορετική ερμηνεία, πχ το simulation να αλλάξει :stuck_out_tongue: Αντέ και το 2050 στον Άρη :smiley:

1 Like
1 Like

Ο 87χρονος…

“Αν έκανα αυτές τις αποκαλύψεις πριν από πέντε χρόνια, θα ήμουν στο νοσοκομείο”, δήλωσε. “Σήμερα μιλάω διαφορετικά γιατί δεν έχω τίποτα να χάσω. Έχω τα πτυχία μου, τις βραβεύσεις μου, σέβομαι τα πανεπιστήμια του εξωτερικού και με σέβονται”.

Απτή απόδειξη πως όταν κάτι το θέλεις πολύ,η ηλικία είναι απλά ένας αριθμός, αλλά πιο κάτω δυστυχώς φανερώνεται η σκευωρία :stuck_out_tongue:

Ο Eshed γράφει για όλα τα παραπάνω στο νέο του βιβλίο The Universe Beyond the Horizon το οποίο φυσικά αναμένεται να ξεπουλήσει.

Σε μια πιο εύθυμη, σχετικώς σχετική νότα, ποιος θυμάται την ταινία (που δεν άφησε ακριβώς εποχή) με τον ΕΠΙΚΟ τίτλο…

(Πραγματικά ήθελα να ήξερα τι σκεφτόταν η επιτροπή που προσαρμόζει τους ξενόγλωσσους τίτλους στα ελληνικά, σε αυτή την περίπτωση!)

9 Likes

Η ερώτησή σου θέλει αναδιατύπωση:

Ποιος άνδρας ηλικίας 35+ θυμάται την ταινία; Δεν θα προλαβαίνεις να μετράς τα σηκωμένα… χέρια.

Άλλοτε, κλασσική επιλογή των ελληνικών καναλιών για μεσημέρι Σαββατοκύριακου το συγκεκριμένο -μετριότατο επιεικώς- ταινιάκι.

8 Likes

Θα μπορούσα να πω οτι όταν ο “αρχηγός διαστήματος” του Ισραήλ λέει αυτά που λέει σίγουρα θα προκαλέσει το ενδιαφέρον, αλλά αυτά που αναφέρει για μυστική βάση στον Άρη και Γαλαξιακή Ομοσπονδία μου φαίνονται too much…
Όχι δεν πιστεύω ότι οι Αμερικάνοι έχουν πάει ήδη στον Άρη και έχουν μυστική βάση…δεν μπορούμε να πάμε στον Άρη ακόμα και αυτό θα ισχύει για πολλά πολλά ακόμα χρόνια. Εδώ καλά καλά δεν έχουμε επιστρέψει στην Σελήνη.

Πιστεύω στην ύπαρξη ΑΤΙΑ και οτι έχει υπάρξει επαφή. Ότι φυλή ή φυλές απο κάπου αλλού μας έχουν ήδη επισκεφθεί στο παρελθόν και συνεχίζουν να το κάνουν.
Έχω ασχοληθεί αρκετά με αυτό το θέμα που πάντα μου προκαλούσε ενδιαφέρον από μικρό παιδί και θεωρώ οτι οι αποδείξεις ειναι πολλές και απτές αρκεί κάποιος να θέλει να τις δει με ανοικτό μυαλό και χωρίς παρωπίδες. Το πιο εύκολο για πολλούς είναι η γελοιοποίηση και ο χαβαλές, αλλά είμαστε στο 2020…
Υπάρχουν πολλές πραγματικά σοβαρές περιπτώσεις, μαρτυρίες, περιστατικά όλες αυτές τις δεκαετίες που προέρχονται από όλες τις περιοχές, ηπείρους του πλανήτη και όχι μόνο απο την Αμερική όπως κακώς πιστεύουν ή λένε κάποιοι για να υποτιμήσουν το φαινόμενο.
Υπάρχει όμως και ένας τεράστιος χαμός απο αρλούμπες και παραμύθια είτε γραφικών ή ημίτρελων είτε απατεώνων, παραπληροφόρηση, για αυτό προσπαθώ όσο μπορώ να είμαι προσεκτικός σε αυτά που διαβάζω και να κρατάω πάντα επιφυλάξεις.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση όπως είπα μου φαίνονται αρκετά υπερβολικά όλα αυτά που λέει και το γεγονός ότι βγάζει βιβλίο με βάζει σε σκέψεις για τα πραγματικά κίνητρα του…

1 Like

Ο Eshed επιμένει πως ο Τραμπ όχι μόνο είναι ενήμερος για όλα αυτά, αλλά και πως ήταν ένα βήμα πριν κάνει τις μεγάλες αποκαλύψεις προς την κοινή γνώμη. Ωστόσο, η Γαλαξιακή Ομοσπονδία που έχει συγκροτηθεί ανάμεσα στις ΗΠΑ και τα άλιεν, τον ανάγκασε να μην το κάνει για να αποτραπεί η μαζική υστερία.

Δεν μπορώ :joy:

1 Like

1ον: η “Γαλαξιαξή Ομοσπονδία” δεν άφησε τον Τραμπ να μιλήσει και αφήνει τον Έσεντ; νννναι…
2ον: αυτή η “Γαλαξιαξή Ομοσπονδία” έχει συγκροτηθεί μόνο ανάμεσα σε ΗΠΑ και τα άλιεν; Θα άφηνε ο Πούτιν να του ξεφύγουν; :smile:

2 Likes

Δεν ξέρετε εσείς οι από πάνω… :smiley:

ΗΠΑ - Γαλαξιακή Ομοσπονδία, συμμαχία (Κατά το Ελλάς - Γαλλία, συμμαχία).

Χθες, όσο διάβαζα το κείμενο, σκεφτόμουνα σε κάθε σημείο ότι δεν μπορεί να το τραβήξει κι άλλο και με διέψευδε κάθε φορά με την επόμενη πρόταση. Πάντως, θα “μοσχοπουλήσει” ο γέρος, καθώς το θέμα “τραβάει”.

The truth is (not) out there!

Ο Πούτιν είναι το Έλιεν{όχι άλλο Άλιεν :sweat_smile:}. Φαντάζομαι έχετε δει τις θεωρίες :joy: :joy:

ΧΑχαχαχαχααχχα;αΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑχαχαχχαχαΧΑΧχχα

Ρε τι σουρεαλισμο ζουμε πια φετος :joy: :joy: :joy: :joy: :joy:

Ξέρω για τη σαυρόμορφη βασίλισσα Ελισσάβετ, που την είδε ο Πούτιν μια φορά με την πραγματική της μορφή και φοβήθηκε επειδή αυτή τον απείλησε κλπ… :laughing:

1 Like

Είναι και 87 χρονων…τα εχει μάλλον λίγο χαμένα ο παππούς. Πολύ Hollywood η όλη φάση. :grinning:

Nα κανουμε κονε σε αυτον τον Eshed με το παρακατω προφιλ που πετυχα πριν λιγο και οριακα την εχω βγαλει καθαρος απο το εγκεφαλικο καψιμο :stuck_out_tongue: Σκρολαρετε με δικη σας ευθυνη.

https://www.facebook.com/magdalini.danelaki.7

Έχω μείνει άφωνος… έναν γιατρό! έναν γιατρό!
Πώς τους αφήνουν να κυκλοφορούν ελεύθεροι;;;

2 Likes

Επειδη δεν εχω χρονο να τσεκαρω ενδελεχως, αυτη μπηκε στο τοπικ επειδη ειναι ψεκασμενη και πιστευει οτι εχουμε επικοινωνησει με εξωγηινους και μας τα κρυβουν ολα, ή ειναι εξωγηινος?

Δεν ξερω ποια απαντηση προτιμω

1 Like