Γιατί χάνουμε συναυλίες

μην μασάς ,και έγω κάποτε έψαχνα παρέα για τις συναυλίες (βέβαια πήγαινα τότε και σε πολλές) και αφού κουράστηκα απο δικαιολογίες ξεκίνησα να πηγαίνω μόνος μου .
Και είτε γνωρίζω κόσμο εκεί ,είτε ακολουθούν οι δικοί μου.
Αν σου αρέσουν τα live και έχεις το περιθώριο ,μην χάνεις κανένα.

On topic:
πηγαίνω σε συναυλίες απο το 1994 και μετα απο τόσο καιρό και σε συνδιάσμο πλέον με τις υπόλοιπες υποχρεώσεις ,έχω γινει επιλεκτικός όσον αφορά την αναλογία τιμής και τι μου προσφέρει η μπάντα , ο χώρος , διοργάνωση , το event (βλεπε το επερχόμενο live των Paradise Lost) σε αυτή την τιμή.

Λευτά και η σύζηγος…πάντως πάω σε όσες μπορώ και λίγο παραπάνω:):!:

Περσυ (που αρχισα να πηγαινω σε συναυλιες) εχανα επειδη δεν ειχα παρεα και μονος μου δεν με αφηναν οι δικοι μου. Απο φετος, με αφηνουν και οποτε δεν υπαρχει παρεα μονος και ολο και καποιον θα γνωρισω εκει!

Ο βασικοτερος λογος ειναι, θα ελεγα, οτι δεν ξερω τοσο καλα την μπαντα. Π.χ. ετσι εχασα Porcupine Tree, ετσι δεν θα παω και σε αρκετες συναυλιες.

Παντοφλα Στεφ? :p:p

Τα λεφτά είναι ο βασικός λόγος…κ αν δε ξέρω κάποια μπάντα καλά δε μπορώ να πάω εύκολα σε συναυλία, ακόμα κι αν λένε ότι δε πρέπει να τη χάσεις και τέτοια. Όσο για την παρέα που ειπώθηκε παραπάνω, αν θέλω να πάω πολύ σε κάποια συναυλία, πάω και μόνη μου, όπως κι έχω κάνει.

για μένα …

λεφτά (ευτυχώς δν όχι σε μεγάλη κλίμακα)
απόσταση ( μένω βόλο και δν έχω γνωστούς αθήνα να με φιλοξενήσουν που σημαίνει αυπνία που σημαίνει πως με το που γυρίσω στο σπίτι θα κοιμάμαι όλη την υπόλοιπη μέρα , βάλε και κανα 25άρι για μεταφορές )
σχολή
ΚΑΙ δουλειά …

ουφφφφφφ

γιαυτό γουστάρω όταν βλέπω πως γίνονται συναυλίες στη Λάρισα … είναι κοντά (φθηνά μεταφορικά , έχω κόσμο να μείνω και δν χάνω 2-3 μέρες για μια μόνο συναυλία )

O λόγος για τον οποίο δεν έβαλα στο Poll την επιλογή: [B]Δεν έχω παρέα[/B] (ίσως και να’ πρεπε), είναι ότι ποτέ μα ποτέ στη ζωή μου δεν έχασα λαιβ γι’ αυτό το λόγο. Δε ξέρω, δεν είναι ότι τον θεωρούσα χαζό λόγο, απλά ήμουν της λογικής ότι: “πάω σε μια συναυλία για να δω την μπάντα που γουστάρω και όχι για κοινωνικές σχέσεις”. Θυμάμαι στο λύκειο, σε όλα τα λαιβ σχεδόν που πήγα, ήμουν μόνος μου (και ήταν και πολλά)

Μη χάνετε συναυλίες γι’ αυτό το λόγο:!:

Α! Επίσης πλέον έχω αρχίσει (αμα εχω λεφτα) να πηγαινω και σε μπαντες που’ χω ακουσει πολύ λίγο και μεχρι τωρα δε το εχω μετανιώσει.

[B]Kατα τ’ άλλα υπάρχει ποικιλία στις επιλογές. Πολύ ενδιαφέρον το θρεντ[/B]

[B]EDIT: προστεθηκε και η επιλογη δεν εχω παρεα[/B]

Πιο_Μετριόφρων_Χρήστης_2010: Worst Enemy :stuck_out_tongue:

χαχαχαχαχαχ:lol:

Δεν το είπα πάντως έτσι! Απλά είναι από τις λίγες φορές που διάβασα όλα τα ποστς ένος θρεντ με μεγάλο ενδιαφέρον. Στα δικά μου θρεντ πχ διαβάζω τα πρώτα 10 συνήθως

βασικότερος λόγος είναι τα λεφτά, με τόσες συναυλίες που να πρωτοπάμε και πόσα λεφτά ακόμα να ζητήσω από γονείς,αφού πρώτα θα έχω φάει τα δικά μου…:p:p:p:p
βέβαια υπάρχει πάντα και το ενδεχόμενο να χαθεί μια συναυλία λόγω δουλείας-σχολής-εξεταστικής…:blow::blow::blow::blow::blow:

Ο λόγος που έχω χάσει τις περισσότερες συναυλίες είναι λόγω τρελής και απύθμενης μαλακίας. Έχω χάσει αρκετές συναυλίες επειδή δεν έχω παρέα, κάτι που πλέον δεν ισχύει για μένα, αφού τώρα πια πηγαίνω μόνος μου (και περνάω και καλύτερα έτσι).

Δεύτερος και επίσης πολύ σημαντικός λόγος είναι το οικονομικό.

Τρίτος και τελευταίος, είναι, όσον αφορά τις καλοκαιρινές συναυλίες, πολλές τις χάνω, επειδή πηγαίνω Νάξο για δουλειά και διακοπές, οπότε δεν μπορώ να ανεβαίνω Αθήνα.

Τα ριμάδια τα λεφτά που δεν έχω είναι ο κυριότερος λόγος. Βασικά για τους περισσότερους νομίζω.

-Αρχικά δεν πήγαινα και λόγο παρέας επειδή ήμουν μικρός και φοβόμουν τους μεταλλάδες. Τώρα ευτυχώς ξεπέρασα αυτόν το φόβο.

-Και την άλλη μέρα να γράφω, αν γουστάρω τη μπάντα που θα έρθει πάω με τα χίλια.

-Η μη επαφή με την μπάντα απεναντίας πολλές φορές έχει γίνει η αφορμή ώστε να πάω σε ένα live.

-Ευτυχώς μένω Αθήνα, αλλιώς τα πράγματα θα ήταν τελείως διαφορετικά.

-Έχω χάσει 2 φορές Ensiferum και αυτό επειδή δεν είχα internet και μάθαινα για το live καιρό μετά. Ίσως ο πιο βλακεία λόγος.

Κυριότερος λόγος κακός διοργανωτής/τιμή. Έχω χάσει ένα σωρό συναυλίες που θα ήθελα να δω γιατί θεωρούσα (και θεωρώ) ότι η τιμή ήταν τσιμπημένη. Αλλά δεν το μετανιώνω καθόλου.

Δεν υπάρχει μια. Φέτος έχασα αρκετές συναυλίες για αυτό το λόγο και πέρσι ακόμα περισσότερες. Τόσο χάλια η κατάσταση που έχω αναγκαστεί να χάσω και συναυλίες του 10ευρου. Ειδικά κατά το τέλος του μήνα μετράμε δυνάμεις και αν τύχει και δεν έχω τσιμπήσει εισιτήριο από νωρίς μιλάμε για τρελό πούλο.

Ανέκαθεν πήγαινα μόνη μου στις συναυλίες, αυτό δεν ήταν πρόβλημα, πλέον και να θέλω να πάω μόνη μου δεν μπορώ (τρελό αποκορύφωμα το Βερολίνο:p)
Ούτε τόσο τα λεφτά, τώρα πια που τα βάζω από την τσέπη μου θα προτιμήσω να πάω συναυλία παρά να αγοράσω cd (και γενικά δεν αγοράζω τίποτα άλλο) οπότε ούτε αυτό είναι πρόβλημα.
Πηγαίνω σε όσες περισσότερες συναυλίες μπορώ, ανεξαρτήτως του αν ξέρω καλά το συγκρότημα ή όχι, γιατί πιστεύω ότι αυτός είναι ο καλύτερος τρόπος να το μάθω.
Για συγκρότημα που μου αρέσει έχω πάει επαρχία.

Ο βασικότερος λόγος για να μην πάω κάπου είναι να είμαι σε διακοπές ή εκτός Ελλάδος, και αυτό ψήφισα.

Δεύτερος ύπουλος λόγος η κούραση (πλέον[-X:roll:). Έχω χάσει αρκετούτσικα πράγματα τελευταία λόγω κόπωσης από τη δουλειά και παλιότερα λόγω εξετάσεων (όχι εξεταστικής, σχολείου. τις εξεταστικές πάντα ψιλογραμμένες τις είχα)

Πουτάνα φτώχεια.

δεν εχω λεφτα! ολα τα υπολοιπα ειναι δικαιολογιες για να καταλαβω εγω π θελω να παω και να υπολογισω ποσο θα μ βγει το μαλλι για τις 2-3 συναυλιες π ξερω οτι θα παω…

αλλιως αμα ειχα λεφτα θα πηγαινα σε ολες και να χεστουν διακοπες(εχω ακυρωσει για σειρα συναυλιων) εξεταστικες(εχω χασει πρωτη εξεταστικη μαθηματος αλυσιδας για sonisphere) παρεες(πηγα μονος μ αθηνα για συναυλια προπερσυ και ηταν γαματα) και ας μην πολυξερω το συγκροτημα(παντα ετσι γινεται και μετα τις γνωριζω αλλιως και διασκεδαζω να τις ακουω) και τελος εχουν ξεπουληθει ή λειπει ο ταδε(τα κομματια τους π εγιναν επιτυχιες παλια με τον ταδε η π δεν ειχαν ξεπουληθει θα τα παιξουν οποτε εγω ειμαι καλυμενος (σχεδον))

συνηθως ειναι τα φραγκα…αν τραβιεσαι σε 2-3 το μηνα και ξοδευεις και οτι ξοδευω…ε,καπου κολλαει το θεμα.
ΟΜΩΣ ο πιο σημαντικος λογος για εμενα (εχει συμβει πολλες φορες) ειναι να μπορω να παρω εισητηριο αλλα να ΞΕΡΩ οτι ΔΕΝ θα μπορω να παρω μπυρες/τσιγαρα/αναμνηστικα…

Περα απο το τελευταιο (το οποιο "παιζει " γενικα σαν οψιον μιας και αν εχω να παρω τα 2 πρωτα,μπορει ευκολα να υπαρξει και σαν επιλογη αντι αυτων) τα 2 πρωτα ειναι λογος να ΜΗΝ ευχαριστηθω συναυλια.
Και οποτε δεν παω.

Νομίζω πάντως ότι θα πρέπει να διαχωρίσουμε τις συναυλίες σε αυτές που καιγόμαστε να πάμε και σε αυτές που απλώς μας ενδιαφέρουν (είτε λίγο είτε πολύ).

Στην πρώτη κατηγορία πχ προσωπικά βάζω τον Manson και τους Sabbath που τους έχασα επειδή και τις δυο μέρες έδινα μάθημα το απόγευμα και ήταν η χρονιά που είχα αποφασίσει να ξαναμπώ στη διαδικασία απόκτησης πτυχίου, άρα δε με έπαιρνε.

Στην δεύτερη κατηγορία, συνήθως είναι θέμα αμέλειας από πλευράς μου, πχ Isis το 2007 έγιναν sold-out ενώ περίμενα να βρω εύκολα εισιτήρια. Τους είχα δει το 2005 όμως οπότε δεν καιγόμουν.

Πλέον όμως, διοργάνωση/συνθήκες/παρεχόμενες υπηρεσίες/τιμή (όλα μαζί όμως) παίζουν τον σημαντικότερο ρόλο. Γι αυτό και δεν πήγα Sonisphere, γι αυτό και δεν πρόκειται να πατήσω φέτος στο χωράφι σε πιθανό live SOAD (εκτός βέβαια αν το εισιτήριο είναι ανάλογα χαμηλό με τις συνθήκες διεξαγωγής).

Στο σημείο αυτό θα ήθελα να αναφέρω ότι και εγώ και οι περισσότεροι από μας χάνουμε live λόγω της μαλακίας που μας δέρνει στο κεφάλι γιατί κάθε βδομάδα γίνονται πάρα πολλά (στην Αθήνα τουλάχιστον) τοπικά λάηβ, με συμβολικό εισιτήριο συνήθως, μερικά εκ των οποίων σίγορα αντιστοιχούν στα μουσικά μας γούστα. Παρολαυτά, επιλέγουμε να τα αγνοούμε επιδεικτικά για να σκάσουμε 8 ευρώ το ποτό στο “γνωστό μπαρ/κλαμπ/οτιδήποτε”.

πολυ σωστος.Ειναι ενα θεμα αυτο απο μονο του.
μαλλον επειδη αγνοουμε το οτιδηποτε και το αφηνουμε να περναει στο “χαλαρο” ή πλα δεν μπορουμε να μπουμε στη πριζα για ολα οσα συμβαινουν σε αυτη τη πολη…
Οσο για τη μαλακινση…καπως ετσι βλεπω να την παθαινω με τους “Kyuss” που μας ερχονται.Οταν θα παω, παιζει να ειναι αργα.

[SPOILER]επισης,αν καποιος ακουσει τπτ για λαϊβ 700 machines…ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ!
ειμαι σε “διαφορα φασης” με τα λαϊβ τους!εχω χασει τα τελευταια 3-4 και το μαθαινω/βλεπω 4-5 μερες μετα.
[-X
[/SPOILER]

Γενικά κι εγώ νομίζω ότι λίγο-πολύ για όλους μας έχουν παίξει όλοι οι λόγοι του Πολλ.

Edit: ok,όχι και δεν μας αφήνουν οι γονείς μας!!!

Καταρχάς πολύ σωστά τα σχόλια των αποπάνω, σχετικά με την αντιμετώπιση των ακροατών/μουσικόφιλων προς τις εγχώριες μπάντες. ¨Εχουμε μπάντες που σκίζουν,και πατάνε πολλές ,μα πολλές μπάντες απο τα “εξωτερικά”,αλλά οκ, η μαλάκινση στοιν εγκέφαλο δεν φεύγει έυκολα.

Προσωπικά μιλώντας, παλαιότερα είχα χάσει κάποιες συναυλίες επειδή δεν έβρισκα παρέα και δεν ήθελα να πάω μόνος. Αυτά δεν παίζουν πια 8), η μουσικη είναι για να χώνεις το κεφάλι σου μέσα της και να χάνεσαι,όχι για να μπλαμπλαδιάζεις με φίλους. Βέβαια όταν υπάρει η κατάλληλη παρέα,άτομα που νιώθουν τη φάση όπως εσύ (και όχι απλά κάποιος καλός φίλος,διότι αν δε “νιώθει” ε οκ ίσα-ίσα που νιώθεις και άσχημα επειδή ο άλλος δε γουστάρει και τόσο), τότε παίζει να περάσεις και 2 φορές καλύτερα!

Τα φράγκα προφανώς είναι πάντα το βασικό,ποιος δεν έχει βλαστημίσει χάνοντας σκηνικά για τέτοιον λόγο. Επίσης, κακός χώρος είναι ΜΕΓΙΣΤΟ θέμα,διότι ο ήχος, το πως βλέπεις την μπάντα on stage,ακόμη και το σημείο που στέκεσαι παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο στο να ευχαριστηθείς το σκηνικό,αλλιώς πάντα παίζει μια πικρία μετά το live, πχ είχα πάει να δω Red Snapper στο Rodeo, και ακόμη σπάζομαι όταν σκέφτομαι ότι η μπάντα γάμησε κι εγώ δεν έβλεπα το Χριστό μου λόγω του χώρου.

Τώρα οι αρπαχτές και τα σχετικά θέματα δεν είναι λόγος για εμένα,πολύ απλά διότι εαν δεν συμφωνώ με την νοοτροπία που διέπει μια συναυλία,δεν θα μπω καν στο δίλλημα (πχ Kyuss). Ωραίο thread :thumbup: