Γιατί χάνουμε συναυλίες

ναι, σωστο
για αυτες που καιγομαι προσπα8ω να μην τις χανω με τπτ
(παιρνω αδεια απο δουλεια, κανω οικονομιες σε οτιδηποτε αλλο ωστε να εχω λεφτα για το τικετ)
πιο παλια ειχα τα κολληματα “δεν παω μονη κλπ”,τωρα δεν με νοιαζει, μια χαρα παω , δεν εχω σκοπο να μιλαω ετσι κι αλλιως
εχω παει ακομη και σε σκατα χωρους (rodeo) για να μην χασω το λαιβ(νταξ ντρεπομαι για αυτο αλλα δεν γινοταν αλλιως)

για αυτες που δεν καιγομαι (αλλα με ενδιαφερουν)εχω μαλακιστει ασυστολα πολλες φορες (ακομη κλαιω για τους Om που ουτε καν 8υμαμαι γιατι δεν πηγα#-o οποτε μαλλον δεν ηταν κατι σημαντικο/βαριομουν να βγω απο το σπιτι η’ κατι τετοιο) και εχω αποφασισει να μην ξαναγινει ΠΟΤΕ αυτο:roll:

Εχει κατσει να χασω live λογω αφραγκιας(δυστυχως ειναι πολλα για να τα αναφερω ολα) υπηρξαν ομως και περιπτωσεις που οσο και να μ’εκαιγε η μπαντα το θεωρησα σωστο να μη παω λογω κακης διοργανωσης(πχ melvins),επισης υπηρξε και το ενδεχομενο να χασω μια μπαντα που ηθελα να δω επειδη την ιδια μερα επαιζε κατι αλλο που μ’ενδιεφερε.

Ευτυχως το θεμα παρεας δε μου δημιουργουσε προβλημα γιατι ετσι κι αλλιως στα περισσοτερα πηγαινω μονος μου.

μια φορά έχω χάσει συναυλία και ήταν lamb of god για τον λόγο ότι ήταν μέσα στις εξετάσεις σχολείου και ότι η περιοχή στην οποιά ήταν η συναυλία δεν ήταν καλή. γενικώς όμως προσπαθώ να μην χάνω συναυλίες που με ενδιαφέρουν.

Συμφωνώ όσο δε πάει όμως. Ειλικρινά.

Ο κόσμος δε πηγαίνει [B]-για ηλίθιους λόγους-[/B] σε μικρότερα λαιβ που γίνονται διαρκώς (όχι μόνο εγχώριων μπαντών, αλλά και ξένων) και μετά παραπονιέται ότι δε σκάνε άλλες μεγάλες μπάντες του είδους…

Επίσης να πω και κάτι άλλο… Προσωπικά τουλάχιστον, αν πρόκειται να γίνει ένα λαιβ του οποίου οι συνθήκες δε με ικανοποιούν όσο πρέπει, αν η τιμή βγαίνει ίδια με αυτό που θα κανα υπό κανονικές συνθηκες το σαββατοβραδο (ποτο καπου κλπ), φυσικά και προτιμώ να πάω σε αυτό το λαιβ, από το να κάνω κάτι που κάνω τα τελευταία 6-7 χρόνια της ζωής μου.

Τελος να συμφωνήσω με outlawtorn ότι κι εγώ έχω χάσει λαιβ επειδή ήθελα να πάω σ’ ένα άλλο που γινόταν την ίδια μέρα!

Εμενα παντως δε μ αφηνουν οι γονεις μου…

Τα λεφτα ειναι ειναι για μενα ο κυριος λογος… Αν και δεν πρεπει ποτε να μετανιωνεις η να το βαζεις κατω λογω αυτου. Εχω παει σε πολλες συναυλιες χωρις φραγκο στην τσεπη, περιμενοντας απεξω.

Το διακοπες το καταλαβαινω και ειναι σοβαρος λογος. Δεν θα κανονιζα με τιποτα τις διακοπες μου για μια συναυλια, εκτος απο 3-4 εξαιρετικες περιπτωσεις - και αυτο δεν μπορει να ειναι καθε φορα οι μεγαλες συναυλιες που γινονται καθε καλοκαιρι, που ακουω συνεχεια απο ατομα, δεν το χανω με τιποτα και τετοια. Δεν μπορει να ειμαστε οπαδοι σε ολες τις μπαντες που ερχονται headliners στα καλοκαιρινα φεστιβαλ.

Αν δεν ξερω καλα την μπαντα προφανως και δεν θα κατσω να πληρωσω για να τη δω. ΚΑι δεν το λεω υποτιμητικα για την μπαντα και για τους οπαδους της, αλλα νταξει εδω δε μας περισσευουν για αλλα κι αλλα…

Οι διοργανωτες ειναι ενα προβλημα, αν και νταξει δεν εχω κατσει να σκεφτω ποτε ποιος ειναι διοργανωτης για το αν θα αποφασισω να παρω τικετο. Μπορει μαλακια μου, αλλα ετσι λειτουργω μεχρι στιγμης.

Η δουλεια ειναι ενας αλλος κυριος λογος - που δεν εχω αντιμετωπισει προς το παρον, συντομα θα μαι και γω παθων. Αλλα πιστευω πως αυτο αφορα κυριως φεστιβαλ, καθως οσες συναυλιες μπορω να θυμηθω ξεκινα παντα μετα τις 9 μην πω 10-11. Εξαιρουνται βεβαιως οσοι δουλευουν βραδυ

Εξεταστικη δεν τιθεται καν ζητημα. Δεν εχω χασει ποτε συναυλια που πραγματικα ε=ηθελα να δω εξαιτιας εξεταστικης. Εδω οπως και παραπανω μπαινει ο παραγοντας ποσο καιγεσαι να δεις τη μπαντα που ειπε ο κρισπ. Συναυλιες που δεν ηθελα με τιποτα να χασω, δνε τις εχασα παροτι εδινα μαθημα την επομενη μερα (και φυσικα δεν το περασα:p) οπως πχ Municipal Waste, Sabbat, Cynic, ενω στο sonisphere δεν μπηκα καν στο κοπο να παω να δωσω το μαθημα παροτι προλαβαινα. Ακομα και να θες να περασεις το μαθημα ουτε οι 5-6 ωρες μαξιμουμ μιας συναυλιας θα σε σωσουν - με σωστο προγραμμα η ακομα και με καγκουριλικια τυπου αυπνια, μια χαρα εισαι. Ακομα και φεστιβαλ, μια μερα αναπληρωνεται πιστευω, δεν ξερω…

Γενικα, εκτος απο παραγοντες της τελευταιας στιγμης, μια συναυλια που θες ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να δεις θα τη δεις δεν πα να χαλαει ο κοσμος. Αυτο

Ωραια τα λεει ο θρασάς απο πανω, αλλα αν δεν εχεις παρεα δεν πας που8ενα.

Εγω ειδικα εχω χασει πανω απο 3 live φετος επειδη δεν ειχα παρεα να παω ( και ειχα εισητηριο δλδ wtf )

Γενικα εχω ενα κολλημα στο να παω μονος μου. Δεν μπορω με τιποτα.

Πρώτο πόιντ πάνσωστο, επτέλους, έχω βαρεθεί να τα λέω μόνος μου δω μέσα.:stuck_out_tongue:

Δεύτερο πόιντ επίσης σωστό, αν και πλέον δίνω μια σωστή περιγραφή της μπάντας στην παρέα για να τους μπάσω στο κλίμα. Αν δε μπουν νταξει δε θα στενοχωρηθώ, αν και πλέον όλο και κάτι θα βρει η παρέα να γουστάρει. Μπορεί να μην αρέσουν όλα, αλλά σίγουρα θα αρέσει έστω και το παραμικρό, εκτός κι αν ο άλλος πάει προκατηλλειμμένος, οπότε μάλλον δεν είναι στην παρέα μου. 8)

Πλέον για μένα οι εγχώριες συναυλίες είναι πολύ καλύτερη φάση από τις ξένες. Και μόνος να σκάσω, δεν υπάρχει περίπτωση να μη βρω γνωστό, αφού στις μισές είμαστε οι μισοί, στις άλλες μισές οι άλλοι μισοί, οπότε βγαίνει ένας υπέροχος μέσος όρος και πάντα θα υπάρχουν κάποιοι γνωστοί, φίλοι, κλπ.

Πάντως για μένα πέρα του:

  1. Δεν έχω λεφτά
  2. Κακή τιμή/διοργανωτής/χώρος

υπάρχει το “τους έχω ξαναδεί”

Xαρακτηριστικό παράδειγμα Priest το 2008, που τους είχα δει 2 φορές, ήξερα πως έχουν ρίξει απόδοση, και είπα “θέλω να τους θυμάμαι έτσι όπως ήταν”, ή οι Triptykon τώρα, που τους είχα δει Roadburn οπότε προτίμησα να αρκεστώ εκεί μην έχοντας φράγκα.

μαλακυνση ειναι για μετα ο βασικοτερος λογος

συνηθως βαριεμαι να παω μεχρι το μαγαζι, να ψαχνω να παρκαρω, ή εχω καμια χαζοϋποχρεωση, ή γκρινιαζει η γυναικα που την αφηνω μονη, ή βαριεμαι να παω μονος… αυτα κυριως

βεβαια αν πηγαινα σε ΟΛΕΣ που θα ηθελα, θα εμπαινε στη μεση και το οικονομικο οπως και η φυσικη αντοχη του να τη βγαζω ορθιος για τετραωρα υπο εκκωφαντικες σταθμες καθε τρεις και λιγο

γενικα παω αραια και που, αλλα θα ηθελα να πηγαινω σε περισσοτερες ειναι η αληθεια…

Mπαα μη το λες. Εγω θυμάμαι όταν ήμουν 14-15 χρονών, γίνονταν επικοί τσακωμοί στο σπίτι για να πάω σε μια συναυλία και πολλές φορές αναγκαζόμουν να πάω κρυφά, και να με παίρνει ξέρω γω η μάνα μου τηλέφωνο και να τρέχω σα τον φλασ έξω από το μαγαζί για να μην καταλάβει ότι ειμαι σε συναυλία.

Δε θα ξεχάσω κάτι πολέμους που είχαν γίνει για να πάω στους black sabbath, misfits. Tα κατάφερα όμως! Βέβαια είχα χάσει πολλά άλλα λαιβ έτσι:(

ένας βασικός λόγος όταν δεν έχεις παρέα είναι πως θα πας μόνος σου μέχρι το κέντρο κλπ. οπότε οι γονείς έχουν έναν παραπάνω λόγο να μην σαφήσουν να πας. στις μισές συναυλίες που 'χω πάει είναι χωρίς παρέα, είτε σε πουλάνε είτε όχι την μπάντα δεν την χάνεις! σε θέατρο πας; :stuck_out_tongue:

Τρενο, μετρο, λεωφορειο, ταξι… Δεν στο λεω προσωπικα αλλα δεν καταλαβαινω το λογο να μην πας μονος σου στο κεντρο…Οι περισσοτεροι συναυλιακοι χωροι του “κεντρου” ειναι διπλα σχεδον σε σταθμους τρενων-μετρο, και σ ολα εχει λεωφορεια.

βασικα δεν εχω προβλημα να παω χωρις παρεα…απλα αν ειναι σε αλλη πολη ενταξει καλο ειναι να εχεις για να περναει η ωρα στο ταξιδι…αλλα και παλι κλαιν…

Συμφωνώ με worst. Άλλου είδους μαλάκυνση αλλά είπαμε.

[SPOILER]Δεν πειράζει κάθομαι μέσα και λιώνω Kyuss και βλαστημώ που δεν τους είχα ανακαλύψει πιο νωρίς.[/SPOILER]

Ξήνει πληγές το θρέντι. Μόνος λόγος είναι τα φράγκα και γι’ αυτό έχασα πέρσι τις περισσότερες. Πολύ σπάνια λόγω διαβάσματος-εξεταστικής και ποτέ δεν θα ξεχάσω που δεν πήγα RATM επειδή έδινα πανελλήνιες. Η παρέα δεν είναι θέμα, έχω πάει μόνος μου ακόμα και Μαλακάσα.

Ε, ναι συνήθως τα λεφτά είναι ο λόγος που χάνονται συναυλίες! Στην σχολή είσαι πιο χαλαρός και άμα στο κάτω κάτω σου αρέσει τόσο πολύ το συγκρότημα και επιθυμείς διακαώς να το δεις ζωντανά…ε, δεν πας να δώσεις και ένα μάθημα στην εξεταστική, δεν χάθηκε και ο κόσμος! Βασικά, είναι διάφοροι οι λόγοι με κυριότερο αυτόν. Είναι και το θέμα της απόστασης για μερικούς που πάλι συνδέεται με τον πρώτο, δηλαδή τα χρήματα. Γιατί άλλο να ξεκινάς από Αθήνα και άλλο από επαρχία και μάλιστα από μία μακρινή περιοχή! Πιο σπάνιος λόγος είναι η διοργάνωση και ο χώρος. Θεωρώ ότι άμα θέλεις τόοσο πολύ να δεις το συγκρότημα αψηφάς αυτούς τους λόγους, εκτός κι αν συντρέχουν άλλοι παράγοντες…τι να πω…δε ξέρω κιόλας πως το σκέφτεται ο καθένας…Τέλος, όσον αφορά την παρέα, δε λέω έχει χαβαλέ να σαι με φίλους, αλλά σόρρυ κιόλας τον βρίσκω τελείως ανόητο λόγο αυτόν. Εμένα κανένας από τους φίλους μου δεν ακούει αυτή τη μουσική και γενικότερα δεν είναι λίγες οι φορές που την έχω πατήσει…που έχω μείνει σπίτι ή έχω βγει μόνη μου γιατί τελευταία στιγμή με έστησαν ή βαριόντουσαν…στο κάτω κατω για σας πάτε, για πάρτη σας, για να διασκεδάσετε εσείς (εκτός κι αν δεν υπάρχει άλλος τρόπος να πάτε και να γυρίσετε ή φοβόσαστε μόνοι κλπ) εκεί οκ το καταλαβαίνω…πάντως και μόνοι σας μπορείτε να περάσετε τέλεια και που ξέρετε μπορεί τελικά να σας βγει και σε καλόο!:!::!:

Η έλλειψη παρέας είναι ο βασικός λόγος που μπορεί να χάσω μια συναυλία. Τα χρήματα δεν είναι θέμα, μιας και επειδή έχουν περάσει και κάποια χρονάκια στη δουλειά, έχω μια οικονομική άνεση να πηγαίνω σε όποια θέλω.
Βέβαια, έχω πάει σε κάποιες και μόνος μου γιατί το θεωρούσα χοντράδα να χάσω τους θεούς επειδή δεν ήθελε κανένας βλάκας να έρθει μαζί μου. Και γενικά έχω δει αρκετό κόσμο να πηγαίνει στα live μόνος του, ακόμα και κοπελιές.
Θυμάμαι το 2005 είχα πάει μόνος μου Μαλακάσα να δω τους Sabbath γιατί ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να έρθει αυτό το συγκρότημα Ελλάδα και να μην μπορέσω να τους δω από κοντά, ήταν κάτι σαν όνειρο ζωής για μένα.
Έτσι λοιπόν, η πρώτη φορά που αντίκρυσα το χωράφι ήταν μοναχούλης μου, χωρίς παρέα και χωρίς πολλά πολλά, οπότε αναγκαστικά εκείνη τη μέρα και στο πήγαινε και στο έλα χρησιμοποιήθηκε το τρένο! Μόνο που στην επιστροφή το πάστωμα εκεί μέσα ήταν τόσο μεγάλο που το σπρωξίδι που έπεσε στο live ήταν πραγματικά πολυτέλεια! Μέσα στη μπίχλα και στη βρώμα όλοι μας, τρομερός χαβαλές και θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι μερικά παλικάρια για να κάνουν χώρο να μπουν και άλλοι είχαν σκαρφαλώσει και είχαν χωθεί στα ράφια των αποσκευών πάνω από τα καθίσματα των επιβατών.
Μιλάμε για επικές και ανεπανάληπτες στιγμές, ήταν θαύμα που δεν έκλασε κανείς εκεί μέσα :slight_smile:

Δεν μ’ αφήνουν οι γονείς μου!

Σοβαρά τώρα, ο μόνος σοβαρός λόγος από τους παραπάνω είναι η αφραγκία. Ακόμα και οι δουλειές και οι εξεταστικές κάπως μπορούν να βολευτούν συνήθως…
Στη δική μου περίπτωση και το να παίζει ο Ολυμπιακός την ίδια ώρα, αν και έχω πάρει και κάποιες απουσίες από το Καραϊσκάκη τα τελευταία χρόνια για κάποιες εξαιρετικές συναυλίες όπως ZZ Top, 5 peace band.

[/SPOILER]

=Αλλου ειδους μαλακυνση :razz:

Συνδυασμός του “πουτανα επαρχία” και “εξεταστική”. Κυρίως το πρώτο βέβαια, γιατί στο φτερό βρίσκω αρκετές συναυλίες που είχα πάει μέσα σε εξεταστική ή σε περίοδο παράδοσης (υποχρεωτικών πάντα) εργασιών. Επίσης μερικές φορές πέφτει και κείνο το “δεν ξερω τοσο καλα τη μπαντα - μετα από μισό μήνα το μετανιωνω γιατι την γουσταρω” που το παθα με τους Caspian κι ακόμα το κλαίω.

Το θέμα της παρέας το χουμε ξεπεράσει προ πολλού, ενώ για το άλλο με τους διοργανωτές μου φαίνεται πολύ φεηλ για τα μέτρα μου, ειδικά αν γουστάρω το συγκρότημα που παίζει.

Εχ, συνήθως ο κύριος λόγος είναι η φακλάνα η αθήνα. Τόοοοοσες συναυλίες που δεν πήγα, γιατί ήτανε στη μέση και το κωλόνησο και το σχολείο. [-X
Παίζει και το οικονομικό βεβαίως, που σε τρελές τιμές που αγγίζουν τα ύψη αυτό παραβλέπεται μόνο αν το συγκρότημα μ’αρέσει πάρα μα πάρα πολύ.
Τώρα στο πανεπιστήμιο, δεν ξέρω κατά πόσο θα έχω πρόβλημα με τις εξεταστικές .
Από άποψη παρέας, ε νταξ, αυτό βολεύεται.
Μέχρι στιγμής πάντως, παρά το ότι δεν ειμαι αθήνα, την έχω επισκεφτεί 2-3 φορές από τον οκτώβριο λόγω συναυλιών και έχω πληρώσει τα μαλλιοκέφαλά μου. Σταδιαλα.