Γιατί χάνουμε συναυλίες

πάρε παράδειγμα το αν κλαμπ στα εξάρχεια. όταν οι γονείς σου ακούνε στην τηλεόραση ότι πέφτουν πυροβολισμοί στα εξάρχεια γίνεται να σαφήσει να πάς;

Και τα λεει ενα παιδι 20 χρονων…

Με αυτην την εννοια δεν πρεπει να κυκλοφορεις Αθηνα το βραδυ (ναι πες μου ξερω γω οτι Μοναστηρακι ή Συνταγμα ή καπου αλλου ειναι πιο “ασφαλες” να κυκλοφορεις). Αν εχεις το νου σου ολα καλα. Αν δεν σε θελει δεν μπορεις να κανεις κατι. Στο Αιγαλεω που μενω υπαρχουν φορες που εχω νιωσει περισσοτερο απειλητικα απο οτι κεντρο (παραδειγμα).

Μαλάκυνση…

“Τέτοια αρρώστια δυνατή” κλπ. :wink:

Πλακα εκανα ρε συ. Peace :slight_smile:

15 είμαι…

Ωπ, μπερδευτηκα, γιατι στο προφιλ σου γραφεις 20…

όταν γίνεται χαμός κάτω (π.χ. εκλογές), και γίνονται διαδηλώσεις μέρα νύχτα πάντα είναι ό,τι χειρότερο. οκ δεν λέω πάντα με μεταφορικά μέσα πηγαίνω και γώ σε συναυλίες αλλά πάντα υπάρχει ο κίνδυνος. ποτέ δεν ξέρεις.

nop :slight_smile: (@cynic)

Nαι σωστο και δεκτο. Αλλα δεν νομιζω να εχει τυχει πολλες φορες να πεσει λαηβ πανω σε απεργια/πορειες/γενικα αναταραχη. Γενικα, οπως λες, ποτε δεν ξερεις αλλα καπου το παρακανουμε με ολο αυτο το θεμα.

αν δεν έχεις επαφή με το κέντρο και μένεις λίγο ποιό έξω όπως π.χ. βόρεια προάστια και βλέπεις μόνο ό,τι δείχνει η τηλεόραση, τότε είναι πρόβλημα. καταλαβαίνεις πως δεν είναι και τόσο καλές περιοχές και σχηματίζεις κακιά εικόνα(όχι πως είναι αλλά λέμε τώρα). είναι σίγουρα τεράστιο πρόβλημα για αρκετούς και ο κυριότερος λόγος που χάνουν πολλοί συναυλίες.
ηλίθια έκφραση από γονείς: που να τρέχεις μόνος σου μικρό παιδί εκεί; μπορεί να σε κλέψουνε, να σε σκοτώσουν και δεν ξέρω και γώ τι άλλο!
(πολύ κόμπλεξ όμως!)

Kαλα ουτε εγω μενω κεντρο ακριβως, αλλα ενηγουεη. Καταλαβα τι λες και εχεις δικιο σε γενικες γραμμες.

Ό,τι να 'ναι το search, άλλα ψάχνεις, αλλού σε βγάζει, αλλά δεν πειράζει. Bump ρε.

Μια φορά μόνο θυμάμαι δεν με είχε αφήσει η μαμά μου να πάω σε συναυλία.
Ήμουν 13-14 το πολύ και θέλαμε να πάμε Panx Romana που έπαιζαν στο Πολυτεχνείο.
Εμείς προφανώς είχαμε άγνοια κινδύνου, αλλά επειδή η μαδερ κάτι καταλάβαινε, φάγαμε άκυρο. Οπότε πήγα την κλασική πλατειοβόλτα στην περιοχή, γυρνάω κάποια στιγμή το βράδυ, ανοίγω τηλεόραση και στις ειδήσεις των 12 λέει κάτι για επεισόδια και συλλήψεις στο Πολυτεχνείο σε πανκ συναυλία. Με κοιτάζει με το βλέμμα “ήξερα εγώ…” και δεν χρειάστηκε να πούμε κάτι άλλο.

Νομίζω ο πιο γελοίος λόγος που έχω χάσει συναυλία ποτέ είναι επειδή με πήρε ο ύπνος. Και τι συναυλία, Rage Against The Machine το 2000, έδινα άλγεβρα δευτέρας λυκείου το ίδιο πρωί θυμάμαι και δεν είχα κοιμηθεί καθόλου οπότε μετά ξεράθηκα μέχρι τις 9 το βράδυ. Και δεν βρέθηκε ένας πούστης φίλος να με ξυπνήσει να πάμε. Μεγάλη ήττα, έκανα 10 χρόνια να το ξεπληρώσω στον εαυτό μου.

Και μια καλή απόπειρα που δεν πέτυχε: Πήγα σε άλλη χώρα για συναυλία και είχα αφήσει το εισιτήριο, το οποίο είχα αγοράσει μήνες πριν, πάνω στο γραφείο μου. Πλήρωσα άλλα τόσα για να μου έρθει με DΗL την επόμενη μέρα και το βούλωσα.

Επίσης να ρίξω και σ’ αυτό το θρεντ το ανάθεμά μου στον Μπιν Λάντεν, τη CIA ή όποιον άλλον ήταν πίσω από την επίθεση στους Δίδυμους Πύργους για το γεγονός ότι δεν είδαμε ποτέ Pantera.
Τρομοκρατική επίθεση, αυτός είναι λόγος για να χάνεις συναυλίες.

…λευτά και χρόνος…κυρίως χρόνος με την οικογένεια:):!:

λεφτα και χρονος κι εγω

το ρίχνω στην απόσταση. η θάλασσα με έχει κάνει να χάσω αρκετά live ρε γμτ αν και γενικά το παλεύω να πηγαίνω και αθήνα και εκτός όσο περισσότερο μπορώ

Τι μας το θυμησες ρε φιλε τωρα !

Μια μιξη “εχω μαθημα την επομενη μέρα” και με πουλαν οι βλακες οι φιλοι μου! Γι’αυτο απο εδω και πέρα, πας στην συναυλιες μονος σου και γνωριζεις εκει περα κόσμο!

Ειδικα αυτην την περιοδο λεφτα

η παρεα ειναι το λιγοτερο που πρεπει να σε (τον οποιονδηποτε) αποτρεψει να πας συναυλια, και θα γνωρισεις κοσμο εκει, και στην τελικη την ωρα του λαιβ ουτως η αλλως δεν πιανεις την κουβεντα με τα φιλαρακια σου…

εκτος κ αν ειναι σε μπαρ κ ετσι φαση…